Milan Chovanec: Prodejce nábytku, rychlostudent z Plzně, dnes ministr vnitra v problémech

Napsal/a Robert Malecký 19. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Má podporu předsedy vlády a sám mluví o tom, že údajná korupční kauza kolem České pošty je ohrožením ekonomických zájmů státního podniku a pokusem destabilizovat situaci v resortu vnitra. Ministr Milan Chovanec (ČSSD) bude ve čtvrtek o této hrozbě přesvědčovat předsednictvo Bezpečnostní rady státu. Není to poprvé, co Česká pošta budí emoce na nejvyšší politické úrovni.

Že bude kolem pošty živo, se ukázalo už loni v lednu. Zásah ÚOOZ v pražské centrále, ze kterého je po roce a půl návrh na podání  obžaloby na 14 lidí a 7 firem, se časově kryl s okamžikem, kdy Bohuslav Sobotka po tříměsíčním vyjednávání sestavil svou vládu.

A Milan Chovanec, kterému vnitro připadlo až na poslední chvíli, tehdy možná ještě netušil, že to bude on, kdo se bude v následujících měsících muset nejen zabývat situací uvnitř podniku, ale i se o něj navenek ostře střetávat zejména s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

 

Dvojitý agent z Lán

Rychlostudent z plzeňských práv, který tam získal titul Bc., ale rozhodl se ho veřejně neužívat, měl za sebou čerstvou aféru s tzv. lánskou schůzkou. A zatímco ostatní vnitrostraničtí „pučisté“, jako jihomoravský hejtman Michal Hašek nebo stranický justiční expert Jeroným Tejc, vládní důvěru od Sobotky nedostali, na Chovance místo zbylo.

Včas provedl „sebereflexi“, nabídl post místopředsedy strany. Povolební schůzka u prezidenta Miloše Zemana prý byla hloupá, nechal se slyšet.

Jako partner při jednáních v Lánech Chovanec prezidentovi Miloši Zemanovi nevadil, když ho měl ale jmenovat ministrem vnitra, rýpl si právě do jeho studií na plzeňských právech. Chovanec se stal bakalářem za pouhých devět měsíců.

 

Rušno kolem pošty

Už během jara 2014 bylo jasné, že kauza cinklých zakázek v České poště zaměstná vládu víc, než by si přála. V dubnu policie obvinila hustopečský Agrotec ze zmanipulování jedné ze zakázek. Firma patří do rodiny Babišova Agrofertu a dříve v ní jako manažer působil šéf poslanců ANO a druhý muž hnutí Jaroslav Faltýnek.


Psali jsme: Policie navrhla obžalovat Českou poštu a další firmy, je mezi nimi i Babišův Agrotec


Kolem pošty bylo ale rušno i na vládní úrovni. Letos na jaře se stala vedle situace ve zdravotnictví důvodem k jedné z nejsilnějších přestřelek mezi oběma hlavními vládními stranami. Záminkou se stala stamilionová dotace pro největšího zaměstnavatele v zemi.

V polovině dubna si Babiš s Chovancem vyměnili na Twitteru pár ostrých invektiv. O informace z pošty si budu muset požádat podle 106ky nebo se nechám zvolit do dozorčí rady, postěžoval si Babiš. Do dozorčí rady vás rád nominuji, ale skončíte ve vládě, vzkázal zpátky ministr vnitra.

Souboj skončil kompromisem na konci května, vláda se dohodla na 700 milionech pro poštu na příští rok a postupném snižování dotace. Tou dobou ale již bylo zaděláno na současné problémy.

 

Problém jménem Čadek

Ve světle stamilionových dotací a obřích zakázek ten problém vypadá vlastně malicherně. Podnikatel Lukáš Čadek v roce 2010 „uzavřel per huba“ s poštou smlouvu na dodávku triček do spotřebitelské soutěže. Pošta cukla a zboží za 22 milionů, na které si půjčil, mu zůstalo ležet na skladě.

Po letech snah o narovnání promluvil letos počátkem června do médií. A ozval se mu středočeský sociální demokrat, bývalý policista Kamil Choc. Za tři miliony prý věc vyřeší. Tři miliony, z toho dva pro stranu, jeden Chovancovi. Podle toho nejde o běžné úplatkářství, ale o snahu destabilizovat resort. Na konkrétního viníka zatím neukázal.

 

Kauzy kolem České pošty

 • 22. ledna 2014 – Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasahuje v centrále pošty v pražské Jindřišské ulici. Důvod – zmanipulované zakázky.
 • 18. února 2014 – Koaliční vláda ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL premiéra Bohuslava Sobotky dostala ve sněmovně důvěru. Ministrem financí je Andrej Babiš, ministrem vnitra Milan Chovanec.
 • 15. dubna 2014 – Na seznam obviněných firem přibyl i hustopečský Agrotec z impéria ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.
 • 25. května 2015 – Vláda kývla na novelu poštovního zákona, a ukončila tak spor mezi Babišem a Chovancem. Pošta dostane dotaci 700 milionů korun.
 • 2. června 2015 – V Hospodářských novinách vyšel příběh Lukáše Čadka. Popsal v něm svojí verzi příběhu zrušené zakázky pro Českou pošty. Později vystoupil i v internetové televizi DVTV.
 • polovina června 2015 – Čadek se schází s Kamilem Chocem. Ze setkání existuje zvuková nahrávka, na které Choc požaduje 3 miliony korun. Ministr vnitra, ke kterému se obsah nahrávky dostane, podává trestní oznámení.
 • 10. srpna 2015 – Policie ukončila vyšetřování zakázek České pošty a navrhla obžalovat 14 lidí a 7 firem včetně Agrotecu.
 • 12. srpna 2015 – O kauze „3 miliony pro ČSSD a Chovance“ informuje internetový deník Neovlivní.cz.
 • 20. srpna 2015 – Má se sejít předsednictvo Bezpečnostní rady státu a jednat o ohrožení ekonomických zájmů státního podniku Česká pošta a pokusu destabilizovat bezpečnostní situaci v resortu vnitra.

 

Rychlá kariéra Milana Chovance

 • Narozen 1970, od konce 90. let Chovanec podnikal. V letech 1999-2000 byl společníkem v MILLER – Sü, v letech 2001-2007 jednatelem ve firmě Plzeňský nábytek. Podíl prodal v roce 2007 za 10,5 milionu korun.
 • V roce 1997 vstoupil do ČSSD, v letech 2000 až 2014 byl zastupitelem města Plzně, kariéru ale udělal na krajské úrovni. Od roku 2008 byl náměstkem hejtmanky Milady Emmerové, v roce 2010 ji na postu vystřídal.
 • Média zaujal příběh jeho razantního hubnutí. Operační zákrok ho v roce 2013 málem stál život, Česká televize o tom natočila dokument.
 • Byl účastníkem tzv. lánské schůzky, která rozdělila ČSSD. „Pučisté“ kolem hejtmana Michala Haška se neúspěšně pokusili odstavit Bohuslava Sobotku od povolebního vyjednávání, Chovanec jako jediný dostal druhou šanci.
 • Od roku 2013 je místopředsedou ČSSD, letos na jaře se stal po Sobotkovi druhým mužem strany.

 

Podívejte se na pavučiny kolem Milana Chovance v přiloženém „pavouku“ vytvořeném s pomocí analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode.

Pavouka zvětšíte poklepáním na obrázek, jednotlivé položky lze dále rozkliknout. 

Chovanec 1

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)