Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Andrej Babiš, zdroj

Babiš se tváří jako chodící reklama na Česko, obrazu země ale škodí čím dál víc

ANALÝZA. Oč méně se přibývající kauzy Andreje Babiše zdají být překážkou pro jeho tuzemské voliče, o to víc premiérovi přitěžují v zahraničí. Právě na image muže, který si tyká s evropskými lídry a udržuje s nimi neformální až přátelské vztahy, si přitom Babiš velice zakládá. 

Už předtím, než se Andrej Babiš stal premiérem, nebyla zahraniční politika jeho silnou stránkou. Vidět to bylo i z knihy O čem sním, když náhodou spím, kterou loni před sněmovními volbami rozdával voličům.

„Obecně jsou tam v oblasti zahraniční politiky extrémně zjednodušující teze, které jsou minimálně rozpracované. Je to jedna z oblastí této knihy, ze které je cítit silná nekompetence těch, kteří to psali,“ hodnotil dílo pro HlídacíPes.org politolog Tomáš Lebeda. Autoři knihy si to ale podle něj mohli dovolit, protože Čechy zahraniční politika příliš nezajímá.

Radost z dezertu

Těžko ale mohl čerstvý premiér, navíc Babišova ražení, dopustit zpochybňování některé ze svých kompetencí: „Zahraniční politiku dělám já,“ ozval se na Twitteru hned krátce po volbách.

Už tehdy bylo jasné, na čem Babiš svou zahraniční image bude stavět. Nabitý program, množství cest, co nejvíc neformálních fotek s ostatními politiky. Zkrátka premiér, který maká pro Česko do roztrhání těla, 18 hodin denně. Doma, i v cizině. A umí se, jak opakovaně zdůrazňuje – na rozdíl od předchozího premiéra Sobotky – taky v zahraničí domluvit.


Zákulisí byznysu českého premiéra mapuje unikátní publikace HlídacíPes.org Babiš. Vůdce pro 21. století. Přečtěte si ji také.


I rok poté to Babiš dělá navlas stejně. Stačí se podívat na jeho listopadové příspěvky na Twitteru a Facebooku. Opět tam zdůrazňuje neformální vztahy s evropskými kolegy a své jazykové schopnosti.

Ráno jsem potkal svého přítele… Byl tak hodný, že přijal moje pozvání už v 7.30, abych stihnul sněmovnu.“ (Návštěva estonského premiéra v Praze).

 

Sebastian mi udělal radost s dezertem. Ví, že miluju Kaiserschmarrn.“ (Večeře s rakouským kancléřem).

Krásné ráno vám všem. Tady fotka z večeře s premiérem Rakouska Sebastian Kurz a jeho přítelkyní, které známe ze…

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne Neděle 25. listopadu 2018

„Mluvil jsem francouzsky, spatra…“ (O přednášce na pařížském Mírovém fóru).

„S přítelem.“ (Návštěva Viktora Orbána v Praze).

S přítelem Orbán Viktor 🇨🇿🇭🇺

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne Pátek 30. listopadu 2018

Co premiér fanouškům neříká

Jsou tu ale zahraniční ohlasy, jimiž se premiér na Facebooku ani Twitteru nechlubí.

Curyšská univerzita nedávno zrušila chystané Babišovo vystoupení k výstavě o emigraci poté, co právě skupina českých emigrantů zaslala škole otevřený dopis kritizující Babišovu minulost a připomínající jeho jméno v seznamech spolupracovníků StB.

Ve stejné době mezinárodní pozornost poutaly výroky Babišova syna, objeveného novináři právě ve Švýcarsku, o tom, že kvůli kauze Čapí hnízdo musel na přání svého otce zmizet za hranice – a to dokonce na Krym okupovaný Ruskem.

I když dnes Babiš tvrdí, že se převedením majetku do svěřenských fondů odstřihl od svého podnikání, čerstvá analýza právníků Evropské komise ukazuje, že mu to Brusel nevěří. Česko by proto mohlo vracet stamiliony z unijních dotací, které holding Agrofert dostal.

Není to poprvé, co se firmy z holdingu Agrofert v zahraničí objevily v negativních titulcích.

Známá firma Agrofert

Prvním příkladem je Německo. Některé německé podniky z Babišova holdingu čelily loni kritice za vyplácení neférové mzdy a za špatné pracovní podmínky pro zaměstnance.

Na rozvoj svého podnikání přitom Agrofert dostal v Sasku-Anhaltsku štědrou státní dotaci. HlídacíPes.org případ popsal zde:

Agrofert kritizují taky v Německu: za státní dotace nefér mzdy a špatné pracovní podmínky

Už v roce 2016 přišel německý týdeník Der Spiegel s tvrzením, že Babišův Agrofert ovlivňoval v Česku pravidla pro udělování unijních dotací a že má síť „důvěrníků“ či lobbistů také v Bruselu.

Že není Babišovi lhostejné, co si o něm Berlín myslí, se letos ukázalo i při hledání podpory pro Babišův druhý kabinet.

Německá kancléřka Merkelová v dubnu podle médií varovala Andreje Babiše, aby neuzavíral vládní spolupráci s – z pohledu německé vlády extremistickou – SPD Tomia Okamury. Možná i to přispělo k tomu, že Babiš nakonec Okamuru do vlády nepřibral a uzavřel koalici se sociálními demokraty.

Dusno kolem Dusla

Dalším příkladem je Slovensko. V roce 2014 vyvolala pochybnosti slovenských médií obrovská daňová úleva pro další firmu z Babišova holdingu, chemičku Duslo Šaľa. Celé slovenské podnikání Andreje Babiše jsme popsali zde:

„Vitaj doma, pán premiér.“ Slovenská větev byznysu Andreje Babiše

Desetileté daňové prázdniny pro Duslo ve výši 58 milionů eur (půldruhé miliardy Kč) schválil tehdejší kabinet Roberta Fica. Veřejnost se o tom ale dozvěděla až zpětně. Vláda navíc tak velkou úlevu mohla potají schválit jen díky změně zákona, kterou parlament přijal krátce předtím.

Podmínky vyhovující Babišovi také pomáhali nastavit lidé, s kterými tehdejší český ministr financí dříve podnikal či pracoval. O celé kauze se znovu mluvilo letos v září, kdy Duslo otevíralo novou výrobnu čpavku, kvůli které celou zmiňovanou daňovou úlevu dostalo.

Nejnovější analýza Evropské komise ale zasahuje premiéra mnohem citlivěji. Přichází z Bruselu, kam by Babiš rád i nadále jezdil jako uznávaný státník podávat si ruce se skutečnými lídry Evropské unie.

Evropská komise však zpochybňuje ne jednotlivé části jeho podnikání, ale celou jeho politickou existenci – má si vybrat, jestli je buď politik, nebo podnikatel.

Buď tedy bude Babiš do Bruselu jezdit na soukromé byznysové schůzky, anebo na summity EU. Obojí najednou nelze. Problém je v tom, že si Babiš stále myslí, že to možné je.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

18 komentářů

 1. Petr Flašar napsal:

  Půl článku pro Babiše a půl proti němu.
  Já jsem proti.
  Co tedy hlídací pes hlídá.?

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Pane Vojtěchu Bergře, ta analýza se Vám, na rozdíl od těch o antiislamismu povedla.
  Děkuji za ni, i když se obávám, že ti kobliháři z ní nic nepochopí pro svou mentální nedostatečnost.
  S pozdravem Oskar

 3. Ivan Fenz napsal:

  Když se evidovaný Slovák (u StB) utrhne z řetězu, je to vždycky problém. Stačí otázka, kdy naposledy byl nějaký Slovák Česku prospěšný???

 4. dany napsal:

  Mudrcové si hlavy lámou,proč Babišovi preference rostou,požírají prášky na bolest hlavy,po těle se jim rozlévá žluč,vztek jimi třese a vše je houby platné!Lidé oproti „mudrcům“ myslí jinak!žŽe?!

  • PM napsal:

   Dany vztek ne, žluč také ne, ani to třese, není tím pravým pocitem, u mne je to zoufalství nad blbostí, tohoto národa. Smutek, obava z toho co může přijít, mám rád pravdu a stále ji hledám. Mám rád svobodu a rád bych ji dopřál i vnoučatům. Ale to vy pravděpodobně nikdy nepochopíte, zrovna tak jako Andrej nikdy neodstoupí, proč asi?
   Vyhráváte, ale vaše případná výhra bude největší prohrou od roku 1989. Mějte se i vy krásně. Morálka, spravedlnost, slušnost a pravda, máte potuchy jaký je význam těchto slov?

   • Petr_70 napsal:

    PM:
    A to nám tu chcete vážně namluvit, že před Babišem tu ta vámi proklamovaná „svoboda“ byla?
    Nenechte se vysmát! Politici ražení Kalouska, Němcové, Gazdíka, Topolánka,.. lhali až se jim od huby prášilo, zpravodajství veřejnoprávní TV těžce zmanipulované, předchozí vlády tupými a nesmyslnými a hlavně nic neřešícími škrty, snižováním mezd a zvyšováním daní zhoršili už tak mizernou životní úroveň obyvatelstva atd.

    Teď jsem zrovna viděl na fb vytlemený ksicht „lidumila“ Kalouska jak se schovává za děti s Mikulášem ,ale právě díky němu neměly děti před pár lety ani na zájmové kroužky,lyžařské výcviky a ani na obědy ve školách….

    Takže abych vás vyvedl z omylu:
    Lidé nejsou hloupí, ale nechtějí už pustit k moci tyhle darebáky, co mají plné huby liberální demokracie, ale přitom jim donekonečna lžou a okrádají!

    A nakonec: to vám říkám jako nevolič Babiše a ani ho volit nehodlám!
    Ale vůbec se těm, kteří mu ten hlas hodí nedivím.

    • PM napsal:

     Petr_70
     Namlouvám vám snad něco z toho, co jste vyjmenoval?
     Vaším příspěvkem jste mě opravdu vyvedl z hrozného životního omylu.
     Děkuji, byl jsem pomýlený, svoboda byla za komunistů. Čest práci a rukám klid.
     Svoboda je víc než prachy, na lyžařský výcvik, ale to už komunista nepochopí.
     Ale rozumím tomu, že když prachy nejsou, tak i svoboda je pro někoho relativním pojmem.
     Volte dál své komunisty, dokud jsou volby svobodné.
     Horší to bude, až přeběhnete k novému vůdci.

  • Oskar (hanák z hané) napsal:

   Lidé oproti „mudrcům“ nemyslí vůbec a sežerou Babišovi-Burešovi všechny jeho lži. Na přklad tu, že platí daně, viz tabulka :
   Dotace Agrofertu po vstupu Babiše do politiky (v miliardách Kč)
   2014 2015 2 016 2017
   Provozní dotace 1 0,8 1,1 1,35
   Investiční dotace 0,5 0,7 0,3 0,6
   dotace na elektřinu z obnovitelných zdrojů 0,1 0,1 0,1 0,15
   Celkem dotací 1,6 1,6 1,5 2,1
   Zaplaceno na daních 1,7 1,5 1,8 0,7
   Zdroj : výroční zprávy AGROFERTU
   Už víte, proč šel Babiš do politiky? 2014 – ztráta = 0,1 miliardy Kč, 2015 – zisk = 0,1 miliardy Kč,
   2016 – ztráta = 0,3 miliardy Kč, 2017 – zisk = 1,5 miliardy Kč
   A proto – „neodejdu nikdy, nikdy, pamatujte si to, nikdy!“

 5. Petr Kaminsky napsal:

  Uz aby byl konecne tam, kam davno patri a odkud nemel nikdy vylezt.

  • Alena napsal:

   Přesně, už to unavuje, jak chudáka všichni pomlouvají a hází mu klacky pod nohy, všechno je kampaň.

 6. vaclav klaus napsal:

  Merci cheri.

 7. petrph napsal:

  Pravda, pravda, takového stupně oblíbenosti na demokratickém Západě, jako měl třeba Hitler během 30.let, skutečně Babiš nedosahuje. V tom by měla jeho propaganda poněkud přidat :))))
  Sice bych to měl srovnávat s Havlem, leč ten u nás působil v době kdy jsme všechny pokyny Brusele plnily do všech puntíků (dokonce i více než bylo třeba), takže žádná kritika odtamtud nešla – i když by už tenkrát byla v mnohém potřebná..

 8. Otmar Průša napsal:

  Upřímně.. hledat supermana je obtížné, možná by se mělo školství zabývat učebním oborem politik. Habsburkové školili své nástupce již od dětství.

  Na Pirátech je fajn, že nejsou stranou jednoho muže, který s svou nepostradatelnost, podobně jako Putin, žárlivě hlídá.

  • A.Mezenska napsal:

   Ano, antifa zv. Piráti má takových mužů několik. Nejen Bartoš, Michálek a Ferjenčík (také asi původem z východu), ale hlavně Hříbek se snaží vyrůst do nebe.

 9. Tondach napsal:

  Babiš se tváří jako oběť Kalouska, tradičních stran, Slonkové a Kubíka, pořadu 168 hodin České televize a Bakalových médií a lidi mu to pořád „žerou i s navijákem“! To už není ani o jeho dobrém píár ani o marketingu, ale o naprosté tuposti a intelektuální omezenosti národa ….. a v tom je ta tragedie!
  Lidi zblbli … zlí jazykové tvrdí, že je to tím, že je zrušena maturita z matematiky a že si lidi nedovedou už ani spočítat, která vlastně bije!

  • Petr_70 napsal:

   Tondach:
   Ty vámi zmíněné „informační zdroje“ jsou zhoubou tohoto národa!
   A to vám říkám jako nevolič ANO.

 10. Blanka Koky napsal:

  Tak já Vám teda nevím. Pokud opravdu jste HlídacíPes, tak byste si měli ověřit informaci ohledně cituji „Curyšská univerzita nedávno zrušila chystané Babišovo vystoupení k výstavě o emigraci POTÉ, co právě skupina českých emigrantů zaslala škole otevřený dopis kritizující Babišovu minulost a připomínající jeho jméno v seznamech spolupracovníků StB.“
  Bohužel (i pro mne 😕) to bylo zrušeno dříve, než dopis na univerzitu dorazil a navíc, univerzita s jeho pozváním neměla nic společného. Organizoval to někdo jiný.

 11. václav napsal:

  Pitomosti!

Přidávání komentářů není povoleno