Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Lucie Sýkorová,

Agrofert kritizují taky v Německu: za státní dotace nefér mzdy a špatné pracovní podmínky

Koncern Agrofert se stal kvůli dotacím terčem kritiky v posledních měsících také v Německu. Dceřiná společnost Agrofert Deutschland GmbH postavila v Sasku-Anhaltsku velkou moderní pekárnu, na kterou získala dotaci ve výši 11,25 milionu eur z programu na zlepšení regionální hospodářské struktury (GRW). Podle německých médií tu však Agrofert nabízí neférovou mzdu a špatné pracovní podmínky. Firma to odmítá. 

Cílem této podpory má být podle vládní směrnice také vytvoření kvalitních pracovních míst. Agrofert ale do nové továrny nabírá agenturní pracovníky, kterým nabízí horší podmínky, než je v pekárenském odvětví v této spolkové zemi obvyklé.

Pekárna Lieken ve Weissenfelsu zavírá k 31. březnu 2018

Nový podnik vyrostl ve Wittenbergu v zemském okrese Salzland, v těsném sousedství chemičky SKW Piesteritz. Tuto firmu, která je největším výrobcem hnojiv v Německu, koupil Agrofert už v roce 2002. V roce 2013 přibral pak do svého portfolia také jeden z největších německých pekárenských řetězců Lieken. Právě produkty této značky bude pekárna ve Wittenbergu vyrábět.

Od června zde probíhá zkušební provoz, v listopadu by se podle údajů firmy měla rozjet ostrá výroba s týmem 280 pracovníků.

„V současné době zde pracuje 246 lidí, po uvedení celého podniku do provozu jich bude až 450,“ upřesnil na dotaz HlídacíPes.org jednatel firmy Agrofert Deutschland Dietmar Klose.

Až o čtvrtinu nižší mzdy

Pracovníky pro novou pekárnu nabírá Agrofert přes agenturu Randstad. Ta v inzerátech na svých webových stránkách nabízí mzdu od 13,27 eur hrubého na hodinu, což by při čtyřicetihodinové týdenní pracovní době znamenalo zhruba 2300 eur za měsíc. Na letáku přímo ve výloze agentury ve Wittenbergu stojí dokonce jen částka 11,12 eur za hodinu (což odpovídá necelým 2000 eur měsíčně). 

Pekárenské odbory přitom letos na jaře potvrdily zpravodajskému serveru MDR Aktuell, že obvyklá mzda pracovníků v tomto oboru v Sasku-Anhaltsku je kolem 2900 eur měsíčně.

Tuto mzdu zaručuje pekařům takzvaná tarifní smlouva, kterou vyjednaly s velkými firmami v branži právě odbory. Zatímco pekárny Lieken této smlouvě podléhají, Agrofert ji dosud nepodepsal, tudíž se na jeho nový podnik tato povinnost nevztahuje.

Pekárny Lieken AG, které zaměstnávaly v celém Německu na 4000 lidí, prošly pod vedením Agrofertu výraznou reorganizací. Tři podniky byly uzavřeny, další dva končí provoz ke konci března 2018. Jedním z nich je také pekárna ve Weissenfelsu v Sasku – Anhaltsku, která se nachází zhruba 100 kilometrů od Wittenbergu.

Zde pracovalo přibližně 250 lidí a vedení podniku původně předpokládalo, že minimálně část ze zaběhnutého týmu přejde do pekárny ve Wittenbergu. Jak ale potvrdil jednatel Agrofertu Dietmar Klose, přestoupil jen jeden učeň.

Agrofert v Německu: 11 eur na hodinu

Poskytnutí dotace na výstavbu pekárny ve Wittenbergu proto kritizovala i řada místních politiků.

„Vedení firmy Lieken se nejprve snažilo své zaměstnance uchlácholit tím, že získají nové pracovní místo ve Wittenbergu. Teprve později bylo zřejmé, že Agrofert využije příležitosti a obejde povinnost firmy Lieken dodržet podmínky tarifní smlouvy. Pracovníci by museli (ve Wittenbergu, pozn. red.) akceptovat výrazně horší platové podmínky,“ popisuje poslanec sasko-anhaltského zemského sněmu Rüdiger Erben.

„Co lidi ve Weissenfelsu ještě více rozzlobilo, je fakt, že bývalý ministr hospodářství tuto akci podpořil více než 11 miliony eur. Já jsem proti tomu protestoval, bohužel marně. Nemohu mít pochopení pro fakt, že spolková země Sasko-Anhaltsko podpořila zrušení pracovních míst a mzdový dumping miliony ze státní kasy,“ dodává.

Atmosféra strachu a nesplněné sliby

Na poměry ve wittenberské velkopekárně si navíc postěžovalo už pět ze sedmi pracovníků, kteří dosud uvedli své hodnocení na serveru Kununu.com. To je evropská platforma, na níž ohodnotilo své zaměstnavatele už zhruba dva miliony lidí.

„Kvůli přístupu vedení panuje v podniku atmosféra nejistoty a strachu,“ uvádí jeden z dnes již bývalých zaměstnanců ve své recenzi z 12. srpna. „Neprospívá ani to, že mnoho kolegů a kolegyň, či dokonce většina, je zaměstnaných přes agenturu… Slíbené převzetí do pracovního poměru se dosud neuskutečnilo,“ píše.

Atmosféru strachu a nesplněné sliby firmy zmiňují i další čtyři recenzenti. „Každodenním cílem je přežít bez obligátního seřvání, cokoliv člověk udělá, je špatně. Divokou mimikou, gestikulací a křikem je už tak nejistý pracovník ještě více znejistěn… Sliby pevné pracovní smlouvy zůstávají jen sliby,“ popisuje recenze z 31. srpna.

Zaměstnanec, který se označil jako pracovník v managementu, uvedl ve svém hodnocení z 26. září: „Člověk je nalákán na dočasnou smlouvu s dobrými platovými podmínkami, ale později je mu nabídnuta smlouva s až o třetinu horším platem nebo je donucen podat výpověď. I nová smlouva se uzavírá s agenturou Randstad, ne s Agrofertem.“

Pracovní podmínky jsou vynikající, oponuje jednatel

Redakce HlídacíPes.org připravila exkluzivní publikaci mapující byznys i politické záměry Andreje Babiše.

Jednatel Agrofert Deutschland GmbH Dietmar Klose prohlásil, že firma neplánuje zaměstnávat agenturní pracovníky dlouhodobě.

„Pekárna ve Wittenbergu je jednou z největších a nejmodernějších v Evropě. I proto jsou zde pracovní podmínky vynikající. Protože je ale získávání pracovníků kvůli demografickému vývoji především ve východním Německu velmi komplikované, pověřili jsme náborem ve větším rozsahu pracovní agenturu. Takto získaní zaměstnanci budou ihned převzati do podniku, pokud se osvědčí,“ uvádí jednatel.

K platovým podmínkám zaměstnanců se vyjádřit nechtěl. „K odměnám jednotlivých spolupracovníků nejsou v Německu zásadně uváděny žádné informace – jen tolik: platy pracovníků v pekárně ve Wittenbergu se pohybují vysoko nad průměrem srovnatelných pekáren v Německu,“ konstatoval.

Podotkl také, že wittenberská čtvrť Piesteritz je díky Agrofertu přímo vzorovým místem, co se týká podmínek pro zaměstnance. „Vybudovali jsme zde dvě podnikové školky, družinu, zdravotnické zařízení a nabízíme pracovníkům i další vzdělávání,“ vyjmenoval.

Investice Agrofertu ve Wittenbergu za posledních 12 let podle něj dosáhnou ke konci roku miliardy eur.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

21 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Mnozí diskutující z jiných serverů zcela vážně tvrdí, že za kritikou Babiše z ciziny, stojí Kalousek! Představa, že Kalousek zvedne telefon a zavolá Bloombergovi aby napsal, že je Babiš v krutém střetu zájmů a bůhví co ještě a Bloomberg mu odpoví „jasně Míro, napíšeme to hned zítra“, je pro ně zcela reálná a neotřesitelná … hlavou nemyslící elektorát si opravdi nic jiného, než Babiše (a Zemana) nezaslouží! Ti myslící to musí nějak vydržet, než to těm hlupákům dojde!

  • Kain Václav napsal:

   Je to tak.Zaměstnanci ti kteří pracují (ne různí Faltýnkové a tlupy bývalých estébáků) v této agrofertské robotárně mají skutečně nejmenší platy.Toto byla nejhorší koalice které jsme měli i když žádná nestála za moc.Největší průšvih bylo dát jednomu z největších gaunerů ministerstvo financí.Tím jsme si díky Sobotkovi zadělali na dlouhá léta o pořádný malér.

   • Jakub Hrabe napsal:

    Ano pane,pro některé je zaděláno na pořádný malér. Jak vysvětlit,že tento „arcilotr“ byl nejúspěšnější ministr financí od revoluce bez jakékoli praxe v exekutivě. To i s lživou manipulaci půjde dost těžce-a tím jste myslel ten malér,že ANO pane.

    • Oskar )hanák z Hané) napsal:

     Ano, byl velmi úspěšný, podařilo se mu vsugerovat občanům, že opožděná úhrada dotací z EU je jím uspořená částka rozpočtu. Jenže lež vyšla najevo, když se začalo jednat, co s těmi uspořenými miliardami, sám přiznal, že o skutečnou úsporu nešlo! Jen pro Babiše nadšení hlupáci to přeslechli.

     • Jakub Hrabe napsal:

      Pane, bez těch miliard z Bruselu měl by i tak vyrovnaný rozpočet,stejně i bude i letos. Od revoluce to nikdo nedokázal,klause nejde brát-to se rozprodával majetek. Pane,vy možná budete hloupý nebo zmanipulovany (popř. obojí). Hezký večer.

    • Kain Václav napsal:

     Jo milý pane kdo vědět nechce,tak neví.

    • Jirka napsal:

     Vážený pane, nevím proč dáváte pojmenování arcilotr pro Babiše do úvozovek. Pojmenování pro tohoto estébáka by jste měl napsat velkým písmem a ještě by to nestačilo. Jinak, na základě dostupných zdrojů, si myslím o tom nejúspěšnějším ministru financí svoje a myslím si, že jeho voličům i nevoličům(k nimž patřím) po volbách koblihy zhořknou.

   • Tondach napsal:

    Ne díky Sobotkovi, ale díky voličům ANO! Kdyby byl Babiš málem nevyhrál volby, nebyl by ministrem financí ….

    • Kain Václav napsal:

     Nemusel mu dávat ministerstvo financí,ale problém byl,že on jiné nechtěl a pokud by ho nedostal tak by nešel do koalice a tím pádem by Sobotka nebyl premiérem.

 2. Jakub Hrabe napsal:

  A vy ve své naivitě si myslíte, že to možné není?(myslím „zájmové skupiny,ne MK). Kolik už bylo podobných článků s poukazem na anonymní(jak jinak) český zdroj tedy i zájem o publikaci. PS-pokud se jedná o agent.zaměstnance tak berou o dost víc než v tamních automobilkách.

  • Tondach napsal:

   Jasěěěě! Je to kampaň, je to spimutí …..celý svět se proti němu spiknul, že ano!

   • Jakub Hrabe napsal:

    Ano pane,taky mám rád věcnou diskuzi podpořenou fakty. Mír v srdci,klid v duši a mozek….? Hezký den.

    • Tondach napsal:

     A ta fakta berete v Agofertu? Pokoj s vámi ….

    • Oskar )hanák z Hané) napsal:

     Jak jsou ty české orgány činné v trestním řízení „nefaktické“; a ten Ústavní soud Slovenské republiky teprve!

 3. s-22 napsal:

  Nový den, nový článek proti Babišovi. A stále dokola. Za chvíli budeme mít celý ten protibabišovský škvár, co zde neustále inzerujete celý online. Pokud jde o zavření nějakého podniku, na to má snad právo každý vlastník, když na základě své analýzy zjistí nevýhodnost. A ohledně platových podmínek je problém kde? Donedávna naše zaměstnance německé obchodní řetězce za mrzkou mzdu nutili pracovat v neskutečném tempu a někdo to u nich snad řešil? Dotace soukromým subjektům by se měly zakázat, tečka

  • Robert Břešťan napsal:

   Přesně! Německým dělníkům české platy! A proti Babišovi? Fakta jsou fakta, nejsou proti, ani pro.

   • s-22 napsal:

    Ale vůbec ne. Mzdy řídí nabídka s poptávkou. Stejně jako jinde, pokud budou moc nízké, nebude tam chtít nikdo pracovat. U platů je to samozřejmě něco jiného. Proti faktům nic nemám, jenom je stále těžší najít nějaký článek bez Babiše a už se mi to zajídá.

 4. Oskar )hanák z Hané) napsal:

  Opravený text: Jakpak to „neskutečné tempo práce v obchodním řetězci“ vypadá? Jako fronty u pokladen? Nevšiml jsem si, když jsem v takové stál, že by někdo pokladní nutil k „neskutečnému tempu“; možná vy tam na pokladní pokřikujete, ale to jste jediná výjimka mezi zákazníky. Těm co naváží zboží, velí čeští vedoucí, nikoliv němečtí majitelé.
  A ten řetězec Albert, kde si zaměstnanci, za podpory Sobotky, na ty nízké mzdy opravdu silně stěžovali, sídlí v Holandsku a to mezi německé spolkové země nepatří. Nebo snad nevíte ani to?
  Omlouvám se za nepozornost při psaní a děkuji za opravení.

  • s-22 napsal:

   Vy jste asi nikdy v žádném řetězci nepracoval, že? Kdyby to tam bylo tak úžasné, tak by to lidé nebrali jako poslední štaci, když už je nikdo jiný v okolí nechtěl zaměstnat. A platy se v těchto řetězcích v ČR zvýšily všude kvůli nízké nezaměstnanosti – i v těch německých, což ale rozhodně není zásluhou Sobotky. Ten se pouze zviditelnil. To, kdo komu velí, je jinak dost irelevantní – i střední management musí plnit nějaké normy. Holt kapitalismus…

 5. Pedro napsal:

  Přestaňte už tomu Babišovi závidět.Vždyť to je hrozná vlastnost.No a co ,že je Slovák.

 6. TomGuma napsal:

  To redakce HP: Nemáte fotku z té agenturní výlohy v lepší kvalitě ? Z téhle nejde nic poznat a budí to dojem, že jde vážně o kampaň.

Přidávání komentářů není povoleno