Andrej a Monika Babišovi na návštěvě města Liberec v rámci prezidentské kampaně. Foto: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Babiš ohlásil rozchod s manželkou, byznysové vazby jsou zatím pevné

Napsal/a Robert Břešťan 19. dubna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Svatba Andreje Babiše s dlouholetou partnerkou Monikou se konala na konci července roku 2017. Necelých sedm let poté a po třiceti letech vztahu nyní manželé oficiálně oznámili, že se rozcházejí. Nakolik nastane rozchod i v majetkové a byznysové rovině, se ještě ukáže. Monika Babišová je do podnikání Andreje Babiše zapojena dlouhodobě.

Ve stručném příspěvku, pod který se na sociální síti Instagram podepsali oba manželé, stojí, že „po třiceti společných letech plných vzestupů, pádů a nezapomenutelných zážitků jsme se s Monikou rozhodli, že naše cesty se nyní rozdělují“.

Jak opakovaně upozorňoval HlídacíPes.org, lifestylové magazíny vydavatelství Mafra (donedávna patřící Andreji Babišovi) o manželském páru opakovaně obdivně psaly. Před loňskou prezidentskou volbou například nabídly velký rozhovor s Monikou Babišovou s dotazy na to, jak se chystá na roli první dámy v případě Babišova prezidentského vítězství.

Časopis její roli popsal takto: „Pomáhat manželovi nést břímě, postarat se o rodinu i děti, a přitom nepřijít o ženský půvab a šarm. To vše se Monice Babišové podařilo.“

Zda nyní po rozluce přijde i rozvod jasné není. Případné dělení majetku, který v případě Andreje Babišu činí podle odhadů 140 miliard korun, by bylo rozhodně zajímavé.

Už proto, že načasování svatby na červenec 2017 nebylo náhodné a právě s majetkem souviselo. Jméno Moniky Babišové se objevilo v hojné míře coby uživatelky konečných výhod u firem spojených s Babišem jak na Slovensku, tak v Česku především od roku 2017.

Bylo to v souvislosti s přijetím směrnice o boji proti praní špinavých peněz (směrnici přijala EU 20. května 2015, členské země měly na její implementaci dva roky). V Česku začal platit klíčový paragraf 4c zákona o střetu zájmů (zakazující poskytování dotací obchodní společnosti, v niž má veřejný funkcionář či jím ovládaná osoba podíl alespoň 25 %) 9. února 2017. Počátkem února 2017 pak Babiš převedl svůj majetek do dvou svěřenských fondů. Jen o pár měsíců později následovala svatba.

Monika Babišová nadále figuruje jako uživatelka konečných výhod i v klíčové společnosti Agrofert. Skutečným vlastníkem je skrze svěřenské fondy Andrej Babiš.

I v dalších firmách Andreje Babiše je jméno jeho manželky Moniky stále zastoupeno hojně. V drtivé většině firem figuruje opět jako konečný uživatel výhod.

ZDROJ: Databáze CRIF společnosti Cribis.

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)