Babiš odstartoval majetkovou rošádu. V hlavní roli jsou jeho klíčoví lidé a družka Monika

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 7. ledna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

PAVUČINY BYZNYSU. Na konci prosince stvořil Andrej Babiš firmu Agabsy postavenou na základech spící společnosti Kostelecké maso uzeniny.

V době, kdy se spekuluje o tom, jak se místopředseda vlády Andrej Babiš vypořádá s dopadem takzvaného Lex Babiš, došlo k významné změně v jeho majetkovém portfoliu.

Babiš v polovině prosince transformoval dosud neaktivní firmu Kostelecké maso uzeniny, a.s. na společnost s názvem AGABSY, a.s. (lze vyvozovat, že jde o zkratku AGrofert Andrej Babiš a SYnbiol).

Do statutárních orgánů dosadil stěžejní postavy, které dohlížejí na jeho klíčový koncern Agrofert a také své tři dvorní právníky, kteří stáli po Babišově boku u všech jeho významných podnikatelských kroků. A rovněž svou družku Moniku Babišovou.

Vzhledem ke koncentraci pro Babiše tak klíčových postav ve firmě, která dosud de facto nevyvíjela žádnou činnost, se lze domnívat, že tato společnost může sehrát významnou roli v transformaci Babišovy podnikatelské skupiny.

PSALI JSME: O co všechno může Andrej Babiš s novým zákonem přijít? Unikátní analýza vlastnické struktury jeho firem, dotací a zakázek.

Andrej Babiš výše uvedené kroky nekomentoval. „Nemohu cokoli oznamovat, potvrzovat či komentovat,“ konstatoval mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. „Veškeré kroky navazující na novelizaci zákona oznámí přímo akcionář, pan Andrej Babiš.“

Lidé Agrofertu

Do čela představenstva nově založené společnosti Agabsy zasedl advokát Alexej Bílek, jenž vede právní divizi Agrofertu a za minulého režimu působil na Vysoké škole politické ÚV KSČ.

Místopředsedkyní představenstva pak Babiš nově jmenoval svou partnerku Moniku Babišovou. Dvojici doplňuje další Babišův klíčový člověk – šéf představenstva Agrofertu Zbyněk Průša.

Na pozici předsedkyně dozorčí rady jmenoval Babiš další ze svých stěžejních sekundantů – finanční ředitelku Agrofertu Petru Procházkovou.

Dozorčí radu doplňuje ještě duo dalších dvou Babišových právníků – advokát Libor Široký, jenž v minulosti působil jako důstojník kontrarozvědky Státní bezpečnosti a nyní figuruje v dozorčích radách řady Babišových firem včetně Agrofertu. A právník Agrofertu Václav Knotek, jenž podle dřívějšího zjištění HlídacíPes.org figuroval u stěžejních rozhodnutí Farmy Čapí hnízdo v době čerpání dotace, jejíž udělení je nyní vyšetřováno.

Babišova výhybka

Nově založená společnost Agabsy si jako jedinou činnost zapsala „správu vlastního majetku“. Zároveň došlo k omezení převodu akcií, ten je možný pouze se souhlasem představenstva, které tvoří již zmíněný Babišův přítel a právník Bílek, Babišova družka a šéf představenstva Babišova Agrofertu.

Jediným akcionářem firmy je v současné době Andrej Babiš. Pokud by však akcie převedl na jinou osobu, hlídanou „svým“ představenstvem a dozorčí radou obsazenými Babišovými nejkvalitnějšími a nejvěrnějšími lidmi, mohla by právě tato společnost posloužit jako výhybka před dopadem Lex Babiš.

Až dosud média pracovala s verzí, že Andrej Babiš převede svůj majetek do svěřenského fondu. Ten se zároveň jevil jako nejjednodušší varianta. Babišův majetek by byl pod dohledem správce, který by k majetku vykonával i vlastnická práva. Po skončení politického angažmá by se pak majetek Babišovi vrátil.

Do svěřenského fondu převedl velkou část svého majetku například podnikatel a prezidentský kandidát Michal Horáček.

Samotný Andrej Babiš zatím odmítá upřesnit, jak se svým majetkem naloží. V sobotním rozhovoru pro deník Právo na přímou otázku „znamená to, že Agrofert skončí ve svěřenském fondu?“ odpověděl následovně: „To oznámím až na konci ledna, teď vám to říkat nebudu, protože to stále řeší moji právníci. Není jednoduché se zbavit firmy s tržbami 200 miliard.“

Majetek Andreje Babiše mimo Agrofert

(v pavučině je vidět výsadní postavení společnosti Kostelecké maso uzeniny – nově Agabsy i majetky ovládané přes fond Hartenberg a společnost Imoba)

ab-mimo-agf-final

©©


Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.   Janecek-logo

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)