Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Simon & His Camera via Foter.com / CC BY-NC-ND, zdroj

A bude líp, odhaduje ministerstvo financí

Ministerstvo financí zveřejnilo svou makroekonomickou předpověď. Zdůraznilo v ní, že za současného ministra financí – zatím podle odhadu za rok 2016 – dluh sektoru vládních institucí meziročně poklesl ze 40,3 % HDP na odhadovaných 37,4 % HDP.

„Hlavní podíl na tomto výsledku mělo absolutní snížení státního dluhu v loňském roce o takřka 60 miliard korun,“ podtrhuje ministerstvo.

Za loňský rok česká ekonomika rostla (stále dle odhadu) o 2,5 % HDP. Podobné tempo by měla držet i letos a příští rok: „V následujících letech by česká ekonomika měla růst obdobným tempem, a to o 2,6 % v roce 2017 a 2,4 % v roce 2018. Růst by měl být tažen zejména domácí poptávkou v čele s výdaji na konečnou spotřebu domácností a obnovenou investiční aktivitou firem a vládního sektoru.“

V roce 2016 by růst zaměstnanosti měl dosáhnout 1,8 % a míra nezaměstnanosti klesnout až na 4,0 %. Přebytek běžného účtu platební bilance pak měl vzrůst na historicky rekordních 2,1 % HDP.

Míra nezaměstnanosti, která je již nyní rekordně nízká už nebude mít podle ministerstva financí kam klesat: „Vzhledem k strukturálním omezením má nezaměstnanost jen velmi omezený prostor pro další pokles, v letech 2017 i 2018 by tudíž měla činit shodně 3,9 %.“

Rizika pro jinak optimistickou předpověď budoucnosti tuzemské ekonomiky vidí ministerstvo financí zejména v zahraničí. V důsledcích referenda o setrvání Británie v Evropské unii, dalším zpomalení růstu čínské ekonomiky či ve vysokém podíl nesplácených úvěrů v některých významných evropských bankách.

„Globální ekonomický růst by mohl být negativně ovlivněn případnou změnou ve směřování hospodářské politiky Spojených států, nejistotu pak mohou ještě dále zvýšit blížící se volby ve Francii a v Německu,“ odhaduje predikce ministerstva financí.

Hlavní makroekonomické ukazatele 2012 – 2016 a výhled na roky 2017 a 2018

image003

MF ČR: Makroekonomická predikce České republiky (leden 2017)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

  1. Richter napsal:

    Vezmeme li, že růst byl v roce 2016 2,5% a v následujících letech 2,6 a 2,5, pak to ve výsledku byl růst oproti roku 2015 o 110% procent v roku 2018. Takže budu muset sníst v roce 2018 o 10% víc bůčku než v roce 2015. Přirozeně to bude mít špatný vliv na moji váhu a tak budu muset o deset procent víc navštěvovat fitko. Jen si nejsem jist zdali se zvětší o 10% i den. Vcelku by to i pomohlo. Víc bůčku, víc fitka víc času. Teprve teď vidím, jací šupáci byli komunisti. Jen se bojím, zdali to tak nepůjde dál, pak budeme muset po pár rocích růstu spořádat o 50% procent víc bůčku a nevím zadali půjde i ten den o tolik i natáhnout. Čeká nás chmurná budoucnost.

  2. petrph napsal:

    Aby si někdo nemyslel, že tady jenom všechno kritizuji, tam musím sdělit, že po přečtení této oficiální makroekonomické předpověďi MF jsem se upřímně zasmál.

  3. Baron napsal:

    verim, ze bude lip, kde? to zatim nevim, ale urcite bude lip.

Přidávání komentářů není povoleno