Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ztracený severozápad. Ráj populistů a extrémistů pohledem eurovoleb

Napsal/a Robert Malecký 11. června 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Výsledky eurovoleb v Ústeckém a Karlovarském kraji potvrdily to, co platí i u voleb ostatních. Bývalá uhelná pánev a města s nejvyšším počtem sociálně vyloučených lokalit, nejvyšší nezaměstnaností a nejnižší vzdělaností, jsou dál rájem pro populisty a extrémisty. Babišovo ANO tady udělalo nejlepší výsledky v ČR, posílili komunisté. Extrémně propadli v roce 2019 oblíbení Piráti.

Data statistiků už roky potvrzují, že z Ústecka a Karlovarska prchají vzdělaní a mladí lidé, a ukazuje se to i na volebních výsledcích. I přesto, že se povedlo oproti roku 2019 zvednout pár desítek tisíc lidí, volební účast byla vůbec nejnižší v ČR. V Karlovarském kraji přišlo volit jen 30,21 procenta lidí, v Ústeckém jen o pár desetin víc.

Výsledky v obou krajích jsou nepřekvapivě totožné, liší se v řádech desetin, maximálně procenta. V obou suverénně vyhrálo hnutí ANO, na Ústecku udělalo nejlepší volební výsledek, 34,86 procenta, na Karlovarsku jen o 1,3 procenta méně. Oba kraje spojuje i výprask pro vládní strany.

Ještě v minulých volbách získala ODS na Ústecku 12,48 procenta, na Karlovarsku 11,46 procenta hlasů. Tentokrát společně s lidovci a TOP 09 to bylo jen kolem 16 procent. Sešup potkal i Starosty. Ještě hůř dopadli Piráti – oproti posledním volbám tratili v obou krajích skoro dvě třetiny hlasů, ani v jednom se letos nedostali nad pět procent.

Výsledky Přísahy a Motoristů nevybočují z celostátního průměru. Komunisty historicky zdecimované kraje asi zapomněly, Stačilo! Kateřiny Konečné tady udělalo nadprůměrný výsledek, na Ústecku skoro 11 procent. Což ale není zas tak nic nečekaného v kraji, kde dvě volební období vládl komunistický hejtman.

Foldyna nefunguje

Okamurova SPD v kraji roky sází na někdejšího sociálního demokrata Jaroslava Foldynu. I když se osobně zapojil do kampaně některých kandidátů, chodil s nimi a sdílel jejich příspěvky, kolapsu SPD nezabránil. V Ústeckém kraji získala SPD jen 6,28 procenta (oproti 11,54 v roce 2019), na Karlovarsku 7,1 procenta (12,04 v roce 2019).

Ani severozápad ale neslyšel na billboardy Rajchlova PRO „Žádné náboje pro Ukrajinu“ a „Uršulu do tepláků“, 2,8 procenta na Karlovarsku a 2,58 na Ústecku jsou toho důkazem. Stejně tak pohořel i dezinformátor Vrábel se svým spolkem.

Vyloučené lokality bez motivace nevolí

Eurovolby ukázaly, že pokud voliče ze sociálně vyloučených lokalit nikdo nemotivuje k účasti, natož odevzdání konkrétního hlasu, volit zkrátka nejdou. Dvě, tři nebo dokonce pět stovek za každý hlas, jak bývá zvykem v komunálních a někdy i krajských volbách, se letos nekonalo.

V okrsku v centru ústeckých Předlic tak dorazilo k urnám jen 4,4 procenta oprávněných voličů, v mosteckém Chanově to byla necelá desetina. Oba okrsky spojuje vítězství ANO. V Chanově stačilo 44 hlasů na to, aby Babišovo hnutí zvítězilo s víc než 80 procenty.

Lovosice i bez prémií

Lovosice jsou baštou ANO dlouhodobě, značná část populace je ekonomicky závislá na práci v Babišově Lovochemii a dalších firmách. Před parlamentními volbami se stávalo, že zrovna v měsíc voleb vyšly v divizích Agrofertu prémie a ANO válcovalo všechny soupeře o parník.

Eurovolby ukázaly, že to jde i bez nich – ANO zvítězilo s víc než 39 procenty a oproti roku 2019 si polepšilo. Druhá koalice Spolu získala 17 procent.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)