Mlha a smog nad městem Most. Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Kde se v Česku žije nejhůř? Žádné překvapení, na severu Čech a Moravy

Napsal/a Robert Malecký 14. prosince 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Nůžky mezi dobrými adresami a oblastmi s bídnou kvalitou života se v Česku dál rozevírají. Upozorňují na to letošní výsledky projektu Obce v datech, které prezentovala poradenská společnost Deloitte, hlavní konzultant projektu. Výsledky jsou dostupné na stránkách projektu a vyplývá z nich, že místa s nejnižší kvalitou života najdeme v pohraničních oblastech zejména v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

První místo středočeských Říčan už je evergreen. Plný index 10 bodů z 10 možných. Také na dalších místech nacházíme staré známé, druhá Praha a pak další obce Středočeského kraje: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a Černošice. Orientační mapa rozložení 206 hodnocených obcí s rozšířenou působností ukazuje trendy lépe než jakákoli slova:

Zdroj: Obce v datech, Google Maps

Existují lokality, kde se koncentrují problémy? ptají se autoři projektu na jeho webových stránkách. Ano, existují. Mezi dvacítkou nejhůře hodnocených měst najdeme výhradně zástupce Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje.

Proč odcházejí lidé?

Ústecký kraj má v poslední osmičce pět zástupců. Takřka všechna města si meziročně pohoršila. Jde o Podbořany (letos 199.), Kadaň (200.), Žatec (202.), Litvínov (203.) a Most (204.). Za nimi následují už jen beznadějně poslední Karviná a Orlová.

Demografické trendy potvrzuje i další zpráva, která vyšla nezávisle na projektu Obce v datech v pondělí. Český statistický úřad oznámil, že na konci září byl počet obyvatel České republiky o 19,7 tisíce nižší než na počátku roku. Nejvíc lidí ubylo právě na severu Čech, za devět měsíců jich více zemřelo než se narodilo, přes 2400 se jich navíc z kraje odstěhovalo jinam. Úbytek obyvatel Ústeckého kraje je setrvalý posledních deset let.

Výsledek měst v Ústeckém kraji. Zdroj: Obce v datech, Google Maps

Nejlépe jsou z Ústeckého kraje hodnocena tři města na Litoměřicku, tedy mimo oblast označovanou jako strukturálně postižená. Na 106. místě, tedy zhruba v polovině celorepublikového žebříčku, najdeme Lovosice (index 4,6 z 10 možných), i ty si ale proti roku 2020 pohoršily a spadly z 65. místa. Na 107. místě je Roudnice nad Labem a 149. Litoměřice.

Krajské město Ústí nad Labem si pohoršilo o tři místa (letos 172.) a najdeme ho o dvě pozice za Děčínem. Následuje Bílina (178.), Teplice (183.), Louny (184.), Varnsdorf (188.) a Chomutov (190.) a druhou stovku uzavírá Rumburk (196.). Pak už následuje zmíněná pětice severočeských měst na samém chvostu žebříčku.


Co je projekt Obce v datech a jak města hodnotí?

Kvalitu života porovnáváme v 205 obcí s rozšířenou působností a Praze. Data pro porovnání získáváme automatizovaným robotickým vytěžováním Big Dat a ve spolupráci s veřejnými institucemi a dalšími subjekty (např. Český statistický úřad, CERMAT, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Úřad práce České republiky, Unie filmových distributorů, Cenová mapa a další).

Výpočet indexů je založen na přístupech OECD a OSN k porovnávání kvality života a dalších matematicko-statistických nástrojích. Hodnoty indexů nabývají hodnot 0 až 10, přičemž obec, která se umístila v porovnání všech obcí na posledním místě má hodnotu 0 a ta, která se umístila na prvním místě, má hodnotu 10. Ostatní obce jsou dle relativního vztahu rozdistribuovány mezi 0 a 10. U dat neinterpretujeme kvalitu jednotlivých objektů, resp. subjektivní dostatečnost/nedostatečnost, ale jejich relativní počet/dostupnost vzhledem k obci v ČR s nejvyšším počtem/dostupností. Např. obyvatelé malé obce v blízkosti Prahy mohou mít dle našeho indexu nízkou dostupnost lékáren, ale dle jejich mínění je stav dostatečný, neboť dojíždí do Prahy, kde je počet lékáren vysoký. Naše výsledky je proto nutné vnímat v širším kontextu.

Zdroj: Obce v datech


Když hledáme důvody, proč jsou z hlediska kvality života severočeská města hodnocena nejhůře v celé zemi, je třeba zaměřit se na jednotlivé kategorie projektu Obce v datech. Ty jsou rozděleny do tří základních oblastí – první je zdraví a životní prostředí, druhá materiální zabezpečení a vzdělání a jako třetí služby a vztahy.

Na příkladu Ústí nad Labem vidíme, že selhává zejména ve druhé oblasti materiálního zabezpečení a vzdělání. Celkový index za tuto kategorii dosahuje jen 0,4 bodu a posílá město na třetí nejhorší příčku v celém žebříčku (204.). Z dílčích podkategorií pak stojí za zmínku index exekucí (0,3 bodu), index dopravní nehodovosti (0,0 bodu, nejhorší v ČR) nebo index zájmu o obecní a krajské volby (1,3 bodu).

Speciální příklad pak tvoří Rumburk a Varnsdorf, dvojice měst ve Šluknovském výběžku. Obě se shodně pohybují na konci druhé stovky hodnocených měst a selhávají hlavně v třetí kategorii služeb.

Třeba v Rumburku je situace nejhorší u indexu praktických lékařů nebo průměrné délky délky života (0,1 bodu, druhý nejhorší výsledek v ČR). Nízký je u obou měst i index nabídky pracovních míst na portálech i na Úřadu práce, obyvatele trápí ve zvýšené míře exekuce a nedostatek kvalitních středních škol. Problematické je i dopravní spojení se zbytkem republiky, zejména železniční. To je dáno specifickou polohou výběžku, který je z jedné strany odříznut Lužickými horami, Národním parkem České Švýcarsko a ze tří stran obklopen německým územím.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)