Žlutá je barva naše. Česká republika je celoevropsky na špici v pěstování řepky

Napsal/a Robert Břešťan 31. května 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

S Českou republikou se do množství pěstované řepky olejky může v Evropě rovnat pouze Estonsko. V obou zemích nezaměnitelně žlutá rostlina zaujímá statisticky bezmála 14 % veškeré orné půdy. Je to nejvíce v celé Evropě. 

Podle údajů českého ministerstva zemědělství v osevních postupech zaujímala řepka na českých polích dokonce podíl 20 %.

„Řepka ozimá pro sklizeň v roce 2017 byla vyseta na ploše 407 tis. ha, proti předchozímu roku jde o přírůstek 14 tisíc hektarů,“ podotýká za ministerstvo zemědělství mluvčí Markéta Ježková.

Pro mezinárodní srovnání však pro účely tohoto textu vycházíme z údajů Eurostatu, který Česku ve svých statistikách přiznává „jen“ 366 tisíc hektarů řepky.

Vesnice v žlutém obklíčení

Třetím největším pěstitelem řepky v Evropě (opět v poměru k celkové ploše orné půdy) je Velká Británie. Kupříkladu Slovensko řepku pěstuje na 8,8 % své orné půdy, srovnatelné Rakousko jen na necelých třech procentech.

„Rakousko je země k níž máme blízko geograficky i historicky a je to zároveň ukázka toho, jak by mohlo ideálně vypadat i české zemědělství,“ říká odborník na zemědělství a venkov František Havlát.

řepka1ok

Zdroj dat: Eurostat

V české krajině řepka místy působí tak, že je to snad jediná plodina, jež se v Česku pěstuje. Ve skutečnosti je suverénně nejpěstovanější českou plodinou pšenice (následovaná právě řepkou).

Dojem všudypřítomnosti řepky podle Josefa Stehlíka, předsedy Asociace soukromého zemědělství, podporuje fakt, že v Česku zemědělské podniky hospodaří na velkých scelených plochách . „Některé podniky řepku vysévají třeba na rozsah celého katastru a najednou máte kolem jedné malé vesnice jedno obrovské pole plné řepky. V tom jsme unikátem v celé Evropské unii,“ říká Stehlík.

©ZDROJ: Eurostat, údaje v procentech – řepka na oseté ploše dané země

„Česko je v Evropě řepkařskou velmocí. Plochy, které uvolnily tradiční plodiny jako brambory či cukrová řepa, obsadila řepka. Má výhodu v tom, že  má prakticky neomezený odbyt,“ vysvětluje Stehlík.

Dva roky pro Babišův Preol

Prim v pěstování i zpracování řepky hraje zemědělský holding Agrofert. „Veřejnost je často vystavena tvrzení, že bez řepky by Agrofert nemohl prosperovat. Je to mýtus,“ namítá mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

„Naše společnosti měly v roce 2016 oseto řepkou 19 536 hektarů půdy. Jde tedy o necelých pět procent z veškeré zemědělské půdy v České republice oseté řepkou ozimou. Zároveň se jedná o 17 % celkové výměry zemědělské půdy, kterou společnosti koncernu Agrofert obdělávají,“ dodal pro HlídacíPes.org  Hanzelka.

Zemědělci ale upozorňují na to, že Agrofert je tím na maximu možného. „Myslím, že 15 – 17 % je maximum možného zastoupení v osevním postupu. Když se jedna plodina na poli často opakuje, tlak škůdců a chorob je tak velký, že je to natolik finančně náročné, že se to potom nevyplácí,“ říká Josef Stehlík.

Pro Agrofert je řepka výhodná i s ohledem na produkci biopaliv. Firma Preol spadající pod Agrofert je od roku 2015 jediným českým výrobcem metylesteru řepkového oleje.

To by se mělo změnit zhruba v polovině letošního roku, kdy chce dříve zastavenou výrobu v ústecké společnosti Kratolia spustit její nový majitel, firma Chemoprojekt.

Řepka je ale pro Agrofert dobrý byznys již dlouho před sklizní. „Agrofert má u řepky kompletní uzavřený cyklus. Na jedné straně dodávají osiva, hnojiva, pesticidy a pak řepku vykupují,“ upozorňuje Josef Stehlík, předseda Asociace soukromého zemědělství.

Nutné výdaje jen na osivo, hnojiva a postřiky odhaduje na 15 tisíc až 20 tisíc korun na hektar. Při oseté ploše 400 tisíc hektarů jde jen u těchto „mandatorních výdajů“ na spodní hranici odhadu o částku šesti miliard korun ročně.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)