Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Miloše Zemana, zdroj

Zemanova nenávist k Bakalovi pramení i z toho, že má sám máslo na hlavě

Prezident Miloš Zeman našel svého „českého Sorose“ a hýčká si ho jako veřejného nepřítele – Zdeňka Bakalu. Dědičnou vinu pak rozšířil i na média z vydavatelství Economia, která Bakalovi patří. Zeman však zapomíná na svou roli v cestě Bakaly za „zlatým dolem“. 

Zeman opakovaně označuje Bakalu za tuneláře, říká, že by měl přijít o své miliardy a že by měl skončit za mřížemi.

Ve svém inauguračním projevu Zeman popsal Bakalu jako „skvrnu“ a přiznal, že se u nejvyššího státního zástupce i u ministra spravedlnosti zajímal (čtěte lobboval) o to, zda v této věci proběhne nějaké vyšetřování.

Vydojit, co se dá

Zdeněk Bakala rozhodně není žádný svatý muž. Je to obchodník, který využil příležitosti, známostí i chyb politiků (ať už záměrných, či nevynucených), zapomněl na své sliby a z firmy OKD vydojil (jinak se to nazvat ani nedá) skutečně co se dalo.

Půjčoval si miliardy na to, aby si mohl vyplácet dividendy z prodělávající firmy, nechal si a později výhodně prodal 44 000 nájemních bytů (které původně slíbil přenechat za netržní ceny nájemníkům), cena akcií firmy se ze stovek korun při primární emisi postupně smrskla na haléřové hodnoty. 

Mělo to jistě i své objektivní důvody spojené s ekonomickou krizí a nezájmem o černé uhlí. Nicméně výsledkem je zkrachovalá firma, respektive firma v restrukturalizaci, do níž musel stovky milionů nalít stát a pořád není jasné, jak to všechno dopadne.

Jenže pokud jde o výše zmíněné politické chyby, Miloš Zeman zapomíná – jak je v nepříjemných případech jeho zvykem – na to, že svůj podíl na tom, že většinový podíl v OKD doputoval až do Bakalových rukou, má i on sám.

Tedy nejen Bohuslav Sobotka, který byl v době prodeje ministrem financí. A nejen Václav Klaus, za jehož vlády v roce 1997 přišel stát nesmyslně snížením základního jmění v OKD o těsnou majoritu.

A nakonec (jak již bylo zmíněno) má na cestě Bakaly ke „zlatému dolu“ podíl i Miloš Zeman. Připomeňme sobě i panu prezidentovi, o co šlo.

Byl říjen 1998, premiérem byl čtvrt roku Miloš Zeman, ministrem průmyslu jeho oblíbenec Miroslav Grégr. A stát se v té době nechal přechytračit uhlobarony Viktorem Koláčkem, Petrem Otavou a Janem Przybylou.

Transakce i s odstupem dvou desítek let působí složitě a neprůhledně, přesto ji s jistou mírou zjednodušení osvětlíme.

Pod dohledem Zemana

Firma OKD (v níž měl stát tehdy podíl 45,88 % i své zástupce) nejprve od Koláčka a spol. koupila firmu K.O.P. (v jejímž majetku byly mimo jiné Českomoravské doly) za čtyři miliardy korun. V ne zcela průhledné transakci se angažoval i Zemanův blízký spolupracovník a tehdejší místopředseda ČSSD Vladislav Schrom.

Média se mimochodem už tehdy, před dvaceti lety, ptala, zda „spojení uhelné lobby s vládnoucí stranou není až příliš těsné a zda to daňového poplatníka nebude stát nějakých pár miliard.“

Psalo se i o tom, že „transakce je značně neprůhledná a nikdo neví, kolik tři uhlobaroni za OKD zaplatili a z jakých zdrojů tyto peníze pocházejí“. Vládnoucí ČSSD ani premiéru Zemanovi to zjevně nijak nevadilo.

Jisté je, že za tyto utržené peníze pak Koláček a spol. koupili 100 % akcií firmy Karbon Invest, na kterou byl již dříve převeden rozhodující podíl akcií OKD od podnikatele Stanislava Prose.

Karbon Invest tím získal 48,5% podíl v OKD a Koláček, Otava a Przybyla měli pod kontrolou jak novou firmu, tak aktiva své původní firmy K.O.P.

Koláček se později nijak netajil tím, že díky tomuto nákupnímu manévru a „mezistupni“ připravil stát o předkupní právo k Českomoravským dolům, jež se staly součástí OKD (předkupní právo zajišťovala smlouva na prodej 45 procent akcií Českomoravských dolů mezi K. O. P. a Fondem národního majetku z roku 1997).

Karbon Invest tedy v OKD držel 48,5 %, stát jen 45,88 %. Postupem času většinoví majitelé vytlačili z orgánů společnosti zástupce státu (stále za vlády Miloše Zemana), který se nedokázal účinně bránit, a nad firmou tak ztratil jakoukoliv kontrolu.

Až poté, v březnu 2004, vše završil (už za vlády Zemanova nástupce Vladimíra Špidly), prodej menšinového podílu státu za 4,1 miliardy korun.

Karbon Invest – s již jasně většinovým podílem v OKD – poté od Koláčka a spol. za neznámou částku koupil Zdeněk Bakala.

Dále ten příběh už známe mnohem lépe. I díky selektivní paměti Miloše Zemana.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

32 komentářů

 1. Frenki Hunter napsal:

  Proč zrovna Zeman? Proč ne stovky dalších? Proč vadí Bakala zrovna Zemanovi? Proč nevadí jiným? Možná bych našel částečně i odpověď. Byl to právě Bakala, který rozdal několik desítek milionů před volbami TOP 09, ODS a VV. Je to stále ten stejný Bakala, který živí plno lidí v médiích, v Knihovně V. Havla apod. Máslo na hlavě má kdekdo. Nejvíce ti, kteří nyní útočí na prezidenta Zemana. Mají pro to důvod?! Jisté je jedno,Zeman nekradl a nekrade. A tím se mnozí chlubit nemohou. Porovnávat gaunera Bakalu s prezidentem republiky je v tomto případě chucpe.

  • Jozef Bažin napsal:

   Nevím jestli Zeman kradl nebo krade. Ale lidi kolem něj, Kavan, Kraus, Srba, Šlouf, Nejedlý, Mynář, Grégr, Tvrdík, Svoboda, Pecina a další a další, to je jiné rodeo…

   • Frenki Hunter napsal:

    S tím nemám problém. Tak je třeba ale to máslo na hlavách připomenout právě těm. A neporovnávat někoho, kdo neokrádá stát pro vlastní obohacení s gaunery, kterých je jistě také dost. Z toho ale plyne, že zase chtěl někdo, komu Zeman šlápl na kuří oko, plivnout pouze na Zemana. Ne na ty gaunery. Asi podle toho, že gauner si s gaunerem dobře rozumí.

    • Josef původní napsal:

     Zapomínáte na jeden důležitý fakt. Ty gaunery ze Zemanova okolí, si do toho svého okolí natahal sám Miloš Zeman. Zcela stejně si i Václav Klaus do svého okolí natahal své gaunery. Oba drželi nad svými gaunery ve svém okolí ochrannou ruku, oba tedy za počínání svých gaunerů nesou odpovědnost.

     • teufel3424 napsal:

      a oba z těch gaunerů taky něco měli. Za co asi studuje milostslečna Zemanová v Anglii, když Milda dává celý svůj plat do nadace? Stipendium to asi nebude, když tady ani napodruhé neodmaturovala.

    • lysovska napsal:

     Lol, kdo ty gaunery nechal vyrůst, přece Zeman. Vrchol Zemanovi personální politiky byl zavřený JEHO ministr financí, to byla rána pro akci čisté ruce, co?

  • Jan Krečmer napsal:

   Pokud vím, Andrej poslal Milošovi nějakých 200 miliónů švýcarských franků již v roce 97/98. Ale to šlo socanům, tak to se asi nepočítá… 🙂

  • Miloš napsal:

   Suše konstatuji, aniž bych kohokoli porovnával, že Zeman coby premiér má na kontě řadu přešlapů bez osobního prospěchu, kdy manipulován Šloufem nejednou jednal ve prospěch Mrázka!!!, viz třeba prodej Sevpharmy. Detaily jsou v otevřeném dopise Jana Urbana.
   http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-urban.php?itemid=18802
   A kauzy Olovo a Bamberský kufřík ho též ani trochu nectí

  • Hlupák napsal:

   Víte, je to jako Babišovo oblíbené a teď mírně vyčpělé: „všichni kradou“. Ano, všichni kradou, dokonce i Babiš sám. A nejen krade, kradl, ale pokud bude příležitost i krást bude. Stejně tak, jako, že v privatizaci OKD měl prsty kdovíkdo, včetně Zemana. Protože vědět o něčem, a nic proti tomu nedělat je stejně špatné, jako se účastnit.
   Pokrytectví bývalých politiků tkví právě v tom, že teď naznačují, jak bezchybně se vládlo za „nich“ a při tom se kradlo stejně jako po nich a teď.
   Nikdo, nikdy nedokáže ochránit zem před zloději, kteří se přiživují na státních financích. Jde to jen minimalizovat. Ale ne vymýtit.

  • Petr Novák napsal:

   Já žádné máslo na hlavě nemám. Od Bakaly jsem žádné peníze nedostal. Můžu teda, Frenku, kritizovat inženýra Zemana, aniž by to bylo chucpe?

  • Stanislav Zbranek napsal:

   Když teda Zeman nekradl a nekrade, tak proč za jeho vlády byly prodány všechny velké české banky za symbolickou částku zahraničním vlastníkům a dnes jsou tyto banky slepičky co snášejí zlatá vajíčka. A kam se podělo 135 miliard Kč, které vláda utržila za prodej Transgasu a o kterých Babiš mluví v dnešní době, že měly být určené na penzijní reformu do penzijního fondu a že není známo kdo a jak je v té době prošustroval. A další případ byla privatizace MUS jejími manažery za peníze společnosti, u které předtím finančními transakcemi snížili cenu( přibližně 20 miliard Kč skončilo ve švýcarské bance, následně se o ně nikdo nehlásil a reálně hrozí, že o tuto částku stát přijde). Za vlády Miloše Zemana byla také uzákoněná Exekutorská komora, která následně sponzorovala jeho prezidentskou kampaň. A není to ještě všechno. Ten největší Zemanův průser se státními financemi byl prodej ruského dluhu z dob SSSR, který čítal 3,6 miliard USD, neznáme ruské agentuře, která byla napojená na Putinův Kreml, za 22 miliard Kč. Ztráta činila 60 miliard Kč. Následně při prezidentské kampani sponzorovala opět Zemanovu kandidaturu neznámá ruská agentura. Pak se nedivím, že Zeman pod tíhou toho co provedl na úkor našeho státu, ztrácí svoji mobilitu a pohybuje se zásadně s hůlkou a 2 hlídači.

  • Jirka KV napsal:

   Co to tu obhajujete ten morální úpadek ? Zeman, který je spojen s nejvíce mafiánskými kauzami jako Bamberk, Olovo, Štiřín, Slonková atd….Zeman, kterého okolí pohádkově zbohatlo ze státní kasy (Mlynář, Nejedlí, Šlouf) – člověk, který okradl zemi o Ruský dluh, který prodal pod cenou bývalým komunistickým aparátčíkům. Zeman, co měl v PC dětské porno ke kterému se omylem proklikal…směšné – co vlastně chcete ujasněte si priority.

  • Kopec napsal:

   A jste si jistý, že jste porozumněl výše psanému textu? Nikdo tam přeci p. prezidenta s p. Bakalou neporovnává, ale v textu se připomíná, že i p. prezident, tehdy jako předseda vlády, má svůj díl viny na tom, co se s OKD stalo.

  • František Drábek napsal:

   Vážený pane, ono se dá krást různým způsobem. Třeba tím, že si někoho zavážete a ten vám pak financuje volební kampaň nekampaň. Jako premir si vybíral své spolupracovníky. Ne náhodou zkončili někteří v kriminále. Co se týče uhlí tak to si ušpinil ruce jak černým tak hnědým.

 2. Frenki Hunter napsal:

  Musím pozvednout obočí. Už nějakou dobu „čeká můj příspěvek na schválení“. Proč? Pokud jsem neporušil naše zákony, není na co čekat. Gauner Bakala, jak jej oslovil bývalý ministr zahraničí, se obohatil nečestně, je porovnáván s prezidentem republiky! Ten se také obohatil nečestně? Pokud ano, porovnávejte je!
  V čem jste ten „hlídací pes“? Co hlídáte? Názory spoluobčanů, které se vám nelíbí? Takže znovu, pokud jsem neporušil zákon, nevidím důvod proto tuto podivnou proceduru. Pokud jsem porušil zákon, tak v čem?

  • Vojtěch Berger napsal:

   Můžete obočí zase spustit dolů… komentáře schvalujeme ručně a nejsme stroje, takže to někdy chvilku trvá, protože mezitím píšeme třeba další obsah pro tento web. Naši pravidelní čtenáři to vědí. Vítejte u nás na HlídacíPes.org

   • Frenki Hunter napsal:

    Dobrá, rozumím tomu v případě „četnosti“ diskusních příspěvků, třeba sto, kde si dost dobře nedovedu představit toho, kdo to má přečíst a „přefiltrovat“.
    Pochopte i Vy mne, v době tvrdé cenzůry v médiích, to obočí pozvedávám docela často. Přesto věcně, porovnávat máslo na hlavě prezidenta Zemana a gaunera Bakaly je poněkud nevkusné. Protože v tomto případě, kdy „dva mají dělat totéž“, nedělají totéž.

    • Vojtech Rozsival napsal:

     mozna by misto zvedani oboci a psani plamennych prispevku stacilo precist si diskusi. Jsou tam jak odpovedi na vase otazky, tak vysvetlen Vas blud o „porovnavani“. ;o)

 3. Frenki Hunter napsal:

  Apropos, děkuji za uvítání. Za mne, z mé strany není důvod očekávat příspěvky neodpovídající jak slušnému vystupování, tak už vůbec ne v porušování našich zákonů. Co se týče mých názorů, jako občana, na tu kterou věc, tak se budeme pravděpodobně velmi rozcházet. Hezký den.

 4. Oskar (hanák z hané) napsal:

  Jestli, jak říká současný stálepremiér v demisi, v dlouhodobé demisi, že „všetci kradnú(li)“ (a nejspíš stále „kradnú“) a že na tom mají „podiel všetké“ minulé vlády, tak vláda Miloše Zemana, zcela jistě nemůže být z toho vyňata.
  Stačí si vzpomenout na debakl Zemanovy akce „Čisté ruce“ , která se spokojila jen s jedním ministrem financí Ivo Svobodou (a jeho poradkyní Barborou Snopkovou; měla na starosti – před svým zatčením, i stranickou pokladnu ČSSD v době Zemanova přesedování) a to ještě za činy, které se staly dávno předtím než se jmenovaný stal ministrem; tedy za podvod(!) při privatizaci „mimořádně“ důležité a „velké“ firmy na výrobu kočárků Liberta, tak definitivní rozprodej českých bank za „hubičku“ v době Zemanovy vlády (zahájily ho předchozí vlády), zůstává stále zatím bez povšimnutí.
  Ke kauze Liberta Mělník uvádím jeden zajímavý citát s ověřitelným obsahem : „Jak už bylo naznačeno výše, v archivu spisů našla Snopková nález Nejvyššího státního zastupitelství, které konstatovalo, že pro její vinu i vinu Iva Svobody chybějí důkazy. (Stanovisko vydalo Nejvyšší státní zastupitelství v roce 2005. Tam dospěli k závěru, že nám nebyl prokázán trestný čin. Dokonce navrhli rozsudek o výši trestu zrušit a vrátit k soudu prvního stupně – vše je vedeno pod číslem jednacím 1NZO 489/2005 – 13)“.

 5. Frenki Hunter napsal:

  Pro redakci:
  Jak se má vyvíjet diskuse, když jednotlivé příspěvky nejsou včas zařazeny? Jen to udělá chaos ve vlákně a neskutečně prodlouží čas. Konečně, kolik je v diskusi příspěvků?! Toto má být přece diskuse, že? Někdo něco napíše a další na to chce reagovat. Ale s takovou obrovskou časovou prodlevou to není normální. Musím redakci upozornit na ten fakt, že toto svou podivnou kontrolou jednotlivých příspěvků neumožňuje. Vymlouvat se na to, že „toho máte víc“, než pustíte nějaký příspěvek do diskuse, mi nestačí. Takhle divně a nesmysluplně řízenou (!) „diskusi“ jsem ještě nikde neviděl. Pokud nějaká další takto probíhá i na jiném webu, ukažte mi , prosím, že je to běžné. Jen to ve mně evokuje myšlenku, že možná to bude „jiným, než očekávaným příspěvkem“. Pokud ne, tak bych rád dostal relevantní odpověď.
  Proč vůbec chcete po občanech, aby se zde vyjádřili, když jim to současně takto podivně komplikujete?

  • Vojtěch Berger napsal:

   Jestli se vám to nelíbí, nemusíte tu diskutovat vůbec 🙂

   • Josef původní napsal:

    Ona nejspíše panu Frenki Hunterovi zanedlouho končí pracovní doba.

   • Weber napsal:

    >Proč vůbec chcete po občanech, aby .. …..< , zní věta Frenkiho výše, to jako fakt? To jsem tu ještě nikde nepotkal, že chcete po mně (nás) abych tu "kecal", to se mi nelíbí, já myslel, že mohu natruc všem!

  • PM napsal:

   Slouží to zajisté k dežumpizaci, vítám právě tento styl verifikace příspěvků. Jsou tím znesnadněny osobní útoky.
   A vzniká dostatek času ověřovat a vyvracet lživé výroky.
   Udělejte z toho diskusi bez ověřování a je konec, z příspěvků se stane nečitelná žumpa lží a osobních urážek.
   Jako skoro všude jinde. Proto děkuji redakci za tento přístup. Pravda je jen jedna a ověřit ji někdy trvá déle.
   Slunce v duši.

  • Majkí napsal:

   Právo na včasné zařazení příspěvku bylo zrušeno.

 6. Tomáš napsal:

  Frenki Hunter, vy tady stejně moc nediskutujete. Ze 13 příspěvků je 6 od vás, 2 příspěvky jsou reakce pana Bergera na vaše stížnosti, tak nechápu proč pláčete? A jestli to nechápete (třeba strukturu HP, nebo jejich financování), tak neobtěžujte prosím.

 7. Weber napsal:

  Se mi zdá, že se tu vede nerovná „řeč“! Pan Bakala a další „žraloci“ tady diskuzi s námi určitě nepovedou, aby nám prozradili po kom mají ten „čuch“ na úspěch (jak být u těžby včas) i když se zdá, že redakce nabízí urovnaný (historický) pohled na těžbu bohatství a skutečnou odpovědnost skutečných lidí, tak je vidět, že část lidu nemá urovnáno povědomí, o čem článek je. Totiž peskovat ony „žraloky“, že byli a jsou nenasytní, nemorální, bezohlední a podobné vybrané označení pro ty úspěšnější a rychlejší je v globálu pitomost., Takto se chovají téměř všichni bohatí a bez tvrdosti by to nešlo, kdo si myslí opak je trouba a zbytečně svou naivitu dává najevo. Jiné kafe jsou politici, ti z podstaty věci jsou, nebo mají být služebníky veřejnosti, která si je volí ku svému prospěchu (zastupování) ve správě věcí veřejných a také jako opozici „žralokům“. Z toho vyplývá, že o kolik bude hloupější a neopatrnější veřejnost při volbě svých zástupců, tím tito zástupci budou svou roli „hrát“ hůře a tím lépe bude „žralokům“! Doufám, že jsem to vysvětlil patřičně. Článek dle mého je o tom, že veřejnost nebyla a není opatrná a pokud není zamilovaná, tak často i hloupá v principu a jestli třeba takový M. Zeman pokřikuje na Bakalu, že je padouch, tak klasicky zloděj křičí na zloděje. Ale pozor, neříkám, že M.Z. kradl, nebo krade, on má dle mne skoro holý zadek (proti jiným šikovnějším),ale pod jeho deštníkem kradou jeho oblíbenci, nebo jiní šikovní pro špatný výkon M.Z., když „sloužil“. M. Zeman mi chováním připomínal vždy nějakého vtipného hejhulu v hospodě, který poroučí rundy stále dokola, dokud hospoda nezavře krám, doma mu děcka brečí hlady (všichni mají kolektivně holý zadek), ale hejhula má radost, že má kamarády a kamarádi mají radost, jak to zadarmo teklo. No, asi tak nějak. Já mám ostatně názor, že nevadí, jestli si někteří politici trochu přikrádají k lepšímu, já by se také časem zkazil, ale ať proboha dělají dobře svou práci, pokud ne, na tom tratíme všichni a mnohem více! To, že by M.Z. dělal svou práci dobře si nemyslím ani náhodou, to s autorem článku souhlasím. Všechno potřebuje čas pro pozitivní vývoj a nejvíce prospěl společnosti pobyt M.Z. na Vysočině, jeho návrat mezi lidi byl chybou. To by si měli „zamilovaní“ potřít pořádně oči a nechat poštelovat zapalování.

  • Ivana napsal:

   Makám, fakt. Ale souhlasím.

  • František Drábek napsal:

   Miloš Zeman měl moźná paměť, ale co do výběru spolupracovníků byl vždy naivní a díky své sebestřdnosti kolem něj zbyli vždy jen ti co mu pochlebovali. To mu stačilo. A že si jeli za jeho zády své kšeftíky?!

 8. TomasK napsal:

  V pozadí Kalusova logika, lepší rozkrást stát rychle po velkých kusech, než pomalu po kouskách. A starat se o flotilu, když jí chce Kožený?

 9. Heřman Chromý napsal:

  Vážený pane Frenki Huntře,

  ve stati pana Břešťana jste si ale vůbec nevšiml, že nesrovnává, jak píšete „gaunera Bakalu“ s prezidentem Zemanem. Nešetří ho, ale stejně nešetří prezidenta Zemana, který kauzu OKD neskutečně zneužil k vlastní sebepropagaci s pochybnou jistotou, že lidem může dál říkat polopravdy a zamlčovat svůj podíl i na této kauze. A když už lovíte v těchto neodklizených polomech privatizačních hurikánů, nestyďte se za své plné jméno. Srdečně Heřman Chromý

Přidávání komentářů není povoleno