Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Zeman a televizní diskuse? Jen sám a jen na spřátelených stanicích

UVNITŘ VIDEO. Prezident Miloš Zeman oznámil, že před druhou prezidentskou kampaní v přímé volbě nepovede kampaň. A že se zároveň nebude zúčastňovat duelů nebo televizních diskusí s ostatními kandidáty. Vybírá si prezident Zeman média, jak minulý týden ukázal třeba v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov, aby se vyhnul nepříjemným otázkám?

V pořadu České televize Newsroom o tom v neděli mluvil ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann. Je přesvědčen, že jde ze strany prezidenta především o únikový manévr.

„Hlavně se vyhýbá otázkám, na které by veřejnost, podle mě velmi oprávněně, měla znát a chce znát odpovědi,“ říká Neumann s tím, že si prezident vybírá taková média, která mu nepříjemné otázky nepoloží.

A další důvod? Pocit nadřazenosti a elitářství.

„V těch debatách, jak jsme měli možnost vidět u předchozí volby, je osm devět lidí na samém začátku. A to pan prezident přece nepůjde do tohoto davu. Chce být na svém hradním obláčku a působit jako někdo, kdo hraje jinou ligu,“ řekl Neumann.

Další postřeh přidal sociolog médií Jaromír Volek z Fakulty sociálních studií MU. Podle něho je neúčast v politických debatách typická pro autoritářské státníky.

Prezident až na dřeň: publikace ZE-MAN

HlídacíPes.org dosavadní působení Miloše Zemana v křesle českého prezidenta zmapoval v unikátní publikaci ZE-MAN (skutečný příběh českého prezidenta). Publikace mapuje i Zemanovo nejbližší okolí a mapuje zájmy stojící v pozadí.

Publikace ZE-MAN je prvním tištěným projektem, do kterého se Ústav nezávislé žurnalistiky pustil.

 


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

15 komentářů

 1. petrph napsal:

  Se obávám že to je naprosté nepochopení smyslu předvolebních hromadných televizních diskusí s  kandidáty. Protože – jak to chápu já, tyto diskuze slouží k tomu aby kandidáti mohli,ve společném pořadu jeden za sebou a pohotově prezentovat své názory na nějaká závažná témata. Toto je pro diváky zajímavé a podnětné, pokud se mají rozhodovat koho z nich zvolit.
  Jenže, jestli se místo toho tyhle TV diskuze mají zvrhnout v pokládání nepříjemných osobních otázek.. Tak se dá předpokládat, že právě tím odpadne většina slušných nepolitických kandidátů, takové veřejné lití špíny na sebe (a taky své okolí) asi nepřipustí.
  A na druhé straně, byl by vrchol politického cirkusu, kdyby se snad ty nepříjemné otázky měly pokládat akurát Zemanovi a všichni ostatní kandidáti by se tvářili kolem jako všichni svatí. Ovšem, divákům by vlastně ani to nic nepřineslo, protože by se takto probíraly už tisíckrát v médiich propírané aféry, které už dávno znaji a Zeman na ně už tisíckrát (svým způsobem, (i třeba úhybem či bontonem) odpověděl – a podobně by na ně odpověděl i v té diskuzi.
  A upřímně řečeno, slyšet ještě po dvou tísícáté první v takové diskuzi z médii tu slavnou bulvární větu „pan prezident řekl ku..a“ tak už tu televizi vyhodím z okna–

  • Tondach napsal:

   Ach jo ….. a navíc tu slavnou větu opravdu Zeman řekl!

   • petrph napsal:

    On to takhle přímo neřekl, takhle to ve zkratce prezentují média aby z toho měla co největší bulvár. Ale o to nejde, ať to každý ví a podle toho posuzuje prezidenta.
    Jde mi o to že se to pořád mele dokola že už je to zbytečné. Tohle už ani není úroveň bulvárů, ale spíše úroveň žáčků zvláštní školy „Paní učitelko,..Vašík řekl sprosté slovo“, „Paní učitelko,..Vašík řekl včera sprosté slovo“, „Paní učitelko,..Vašík řekl před měsícem sprosté slovo“, …Paní učitelko,..Vašík řekl před 2 lety sprosté slovo“….

    • Tondach napsal:

     Ach jo! To je opravdu argumentace …. ještě se pamatujete, co z toho měl moderátor z ČT za problémy s vysílací radou? To není žádný bulvár, to je rezident sprosťák….

 2. Weber napsal:

  Já si myslím, že v rozhodnutí M. Zemana nezúčastnit se mediálních debat s dalšími kandidáty je kus moudrosti a nevedlo by to k ničemu pozitivnímu. Sice by nepochybně přispěla ke sledovanosti televizních „kanálů“. Bulvarizace těchto debat je nepochybná a a slouží jen médiím k vyšší sledovanosti, nikoli k poznání, kdo z kandidátů na jakoukoli funkci je vhodnější. Je to jen dobře režírované divadlo, které nemůže vygenerovat budoucnost, již z té logiky, že každý si ji představuje jinak a mnozí ani nevědí, co chtěli včera a co budou chtít zítra. Nesmí se zapomínat na to, že někomu není dost dobrý nikdo a nikdy na Hradě z našinců a rád by tam měl nějakého osvíceného Marťana, při nejhorším sebe. Tedy každý ať si zajde do divadla dle vlastního výběru, nabídka je široká a neztrácí čas stupidními „kusy“organizovanými mediálními mágy!

  • Tondach napsal:

   Takže Zeman bude z Hradu blahosklonně shlížet, jak se „kluci kočkujou“, ani se k tomu nebude vyjadřovat, aby se náhodou neušpinil tím, že zase něco hloupého plácne a pak se nechá zvolit? A to je podle Vás „kus moudrosti“?
   To je kus vyčůranosti ……
   A velký!

   • nováček napsal:

    Vyčůranost je hloupá?

    • Josef (původní) napsal:

     Hloupá je nováčku vzhledem k souvislostem vaše otázka.

   • petrph napsal:

    I kdyby tomu tak bylo, tak čemu to vadí? Předpokládám že ta předešlá hloupá plácnutí Zemana všichni takřka nazpaměť znají /protože o nich psali jeho oponenti po celé měsíce/, takže jestli někomu vadí, Zemana volit nebude. Záleží přece na tom aby z těch debat vybrali toho nejlepšího protikandidáta nebo ne?

    A nevím jak kdo, ale já chci aby bylo vybrán ten nejkvalitnější, nejinteligentnější, nejodbornější, a nikoliv ten kdo by se v té debatě dokázal nejlépe strefovat do Zemana..

    • Weber napsal:

     Troufáte si poznat po několika dobře režírovaných debatách, případně podle „štěkotu“ soupeřů poznat, který je ten nejlepší nejen pro vás? Doporučím každému, kdo se nad volbou prezidenta ČR zamyslí, aby si vzpomněl, jak se mu dařilo s poznáním kvalit svých přátel, partnerů v čemkoliv a obchodů všeho druhu bez důkladnější rozvahy a potřebného času. Ať si udělá inventuru, kolikrát se „sekl“!

     • petrph napsal:

      Napsal bych to takhle, jen některé besedy jsou zajímavé, a jen některé odpovědi jsou přínosné..Ono už i dnes u těch alternativních nezávislých možná-kandidátů je při rozhovorech s novináři vidět že nejsou schopni vlastního otevřeného názoru, ale v podstatě jen velice opatrně opakují názory mainstreamu – aby snad proboha někoho z elit svými otevřeným názorem nepopudili..

   • Weber napsal:

    Máte na problém svůj pohled a nic proti tomu. Jen je potřeba přihlédnout k tomu, že M. Zeman má náskok v čase, že jeho „politiku “ ve funkci prezidenta ČR lidé znají, je konzistentní a on úspěšně čerpá „doping“ svých příznivců. Myslím, že je férové, že bude stát stranou bojů o Hradní „koryto“. Buďto jej lidé zvolí proto, že jej znají, nebo ne. Asi on předpokládá, že lidé vsadí na jistotu. Pokud voliči vsadí na neznámého „koně“, místo rozvahy a rozumu budou preferovat emoce a mladá generace hecy z fejsbúku, co s tím může M. Zeman udělat v debatách s konkurenty? On ví, že nic není jisté a ledacos může být jinak, než na první pohled vypadá.

    • petrph napsal:

     Ale to není výhoda Zemana, to je chyba těch kandidátů. Už jsem to tu opakoval několikrát, nebyl by takový problém aby se nějaký vážný protikandidát stal již dříve (aspoň před rokem) veřejně činným v nějaké (třeba neziskové) funkci, produkoval přes média své názory na důležité události, a stal se sám včas národu arbitrem proti Zemanovi. Takhle když se „zjeví“ bez veřejné historie pár měsíců před volbami, tak skutečně nemá v předvolebním boji šanci. Tady budou rozhodovat – pro seznamování desítky milionů vražených do medializace.
     Stát se skutečně cokoliv. V čem vidím dost riziko, až po parlamentních volbách se hlavně z parlamentu vyřazené politické subjekty mohou spojit v jednotné podpoře nějakého kandidáta. A pokud jim k tomu dá „veřejnoprávní“ ČT prostor, může to tady vypadat jako v Americe před i po prezidentských volbách..A dost mne děsí představa kdo by tím kandidátem mohl být.

  • Josef (původní) napsal:

   Zdá se, že pravou příčinou neúčasti pana Zemana v televizních diskuzích je jeho přesvědčení, že s podporou ruských hackerů má i tak vítězství v prezidentských volbách už jisté.

 3. Josef napsal:

  Jak řekl prez.Zeman pří návštěvě Olomouce , mu to kdysi doporučil exprez. Rakouska H. Fischer,který se také nezúčastnil předvolebních besed s protikandidáty při své druhé prez. nominaci.Co k tomu říci jednomu to vyšlo,jestli to vyjde i prez. Zemanovi se uvidí.Není to úplně fér.

Přidávání komentářů není povoleno