Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Vrbětice po výbuchu v říjnu 2014. Areál bývalého vojenského muničního skladu. Foto: ZDENĚK NĚMEC / MAFRA / Profimedia
,

Zbraně z Vrbětic nebyly pro Ukrajinu, tvrdí bulharská firma EMCO. Nikdo z Česka ji prý nekontaktoval

Bulharská společnost EMCO obchodníka se zbraněmi Emiliana Gebreva tvrdí, že munice z vrbětického skladu nebyla určena pro vývoz na Ukrajinu. Společnost zabývající se vývozem střeliva to píše ve svých dvou tiskových zprávách vydaných včera a nově i dnes. Podle EMCO čeští politici uvádějí ohledně kauzy nepřesné informace. Například v tom, že k výbuchu mělo dojít mimo území České republiky. Společnost napsala, že ji nikdo z českých vyšetřovacích orgánů nekontaktoval s žádostí o podání vysvětlení.

„Některá tvrzení oficiálních orgánů České republiky jsou pravděpodobně založena na nepřesných nebo nesprávných informacích. Například tvrzení, že materiály vlastněné společností EMCO byly určeny k zpětnému vývozu na Ukrajinu, rozhodně nejsou pravdivá,“ uvádí v tiskové zprávě bulharská společnost EMCO patřící obchodníku se zbraněmi Emilianu Gebrevovi.

Dnes vydala společnost své další vyjádření.

Podle EMCO firma vyvážela zbraně na Ukrajinu sporadicky a české střelivo údajně vůbec. „Společnost EMCO nikdy nevyvážela na Ukrajinu střelivo pocházející z České republiky. To je zdokumentováno,“ tvrdí ve svém prohlášení firma Emiliana Gebreva, kterému patřila munice zničená výbuchem ve Vrběticích.

V této souvislosti je ale dobré zmínit, že sedmašedesátiletý Gebrev je majitelem také velké zbrojařské firmy Dunarit, která dodávala výzbroj ukrajinskému ministerstvu vnitra a Národní gardě.

Z Vrbětic nikdo neměl odjet

Podle tiskové zprávy společnosti EMCO je kromě informací o Ukrajině zavádějící i předpoklad, že k výbuchům mělo dojít až mimo území České republiky.

„Dokumentace, kterou máme k dispozici, pokud jde o materiály vlastněné společností EMCO, tyto hypotézy kategoricky vyvrací. To prostě nemůže být pravda,“ ohrazuje se EMCO proti tvrzení českých politiků, že k výbuchu materiálu mělo dojít pravděpodobně až na území Bulharska a že ve Vrběticích uskladněná munice vybuchla „zpackaným“ postupem ruských agentů, kteří útok provedli.

EMCO argumentuje tím, že přepravu uskladněné munice neplánovala v žádném termínu, který by se vztahoval k útoku ve Vrběticích. Společnost v tiskovém prohlášení tvrdí, že mezi dubnem 2014 a prosincem 2015 neplánovala dopravit zbraně z České republiky do Bulharska, ani nikam jinam.

„Přeprava vojenského vybavení, zejména výbušnin, je složitý proces, který vyžaduje zdlouhavou přípravu a výměnu dokumentů s orgány vysílajících, přijímacích i tranzitních zemí, kterými by náklad projížděl. Dokumenty v archivech EMCO zcela vyvracejí záměr takové dopravy mezi dubnem 2014 a prosincem 2015,“ uvádí EMCO a podivuje se také nad skutečností, že česká společnost Imex, která si sklady ve Vrběticích pronajímala, vpustila do areálu neznámé osoby.

„Nevíme jaké další věci byly ve skladech české společnosti Imex, kde byl uskladněn náš majetek. Také nevíme, kdo nebo proč vpustil ruské agenty do skladů, ani, co tam „kontrolovali“,“ podivuje se ve své reakci bulharská zbrojařská společnost. Ta navíc tvrdí, že ji za celou dobu vyšetřování nepožádaly o informace žádné české ani bulharské vyšetřovací orgány.

„Doposud žádný vyšetřovací orgán nepožádal EMCO o informace v této věci. EMCO znovu opakuje, že je připravena spolupracovat s vyšetřovacími orgány České republiky a dalších spojeneckých zemí při zjišťování pravdivosti případu. EMCO je samozřejmě připraveno spolupracovat s bulharskými vyšetřovacími orgány, pokud o to projeví zájem,“ uvádí zbrojařská firma s tím, že kontaktovala dopisem velvyslanectví České republiky v Sofii, kam zaslala materiály týkající se případu.

Otazníky kolem vyšetřování

HlídacíPes.org kontaktoval české velvyslanectví v Sofii s dotazem o jaké materiály se jedná a jestli jsou pravdivá tvrzení, že EMCO nikdo z České republiky dříve nežádal o podání vysvětlení ohledně citlivé mezinárodní kauzy. „Oficiální komunikace českých úřadů s firmou EMCO neprobíhala prostřednictvím velvyslanectví v Sofii,“ říká mluvčí MZV Zuzana Štíchová.

Stejný dotaz vznesl HlídacíPes.org i na Policejní prezidium ČR. To ale v odpovědi odkázalo na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Stejně tak kontaktoval HlídacíPes.org přímo Emiliana Gebreva i společnost EMCO k vysvětlení jejich postoje. Rozhovor odmítli s tím, že vše napsali v tiskových prohlášeních, kde směrem k českým vyšetřovacím orgánům dále uvádí:

„České vyšetřovací orgány musí objasnit předpoklady o motivech a příčině výbuchů. Jak je patrné z dosavadních veřejných prohlášení existuje řada protichůdných a dokonce vzájemně se vylučujících tvrzení. Domníváme se, že těmto nepřesnostem v oficiálních prohlášeních českých orgánů bylo možné se vyhnout, kdyby došlo k hlubší spolupráci mezi příslušnými orgány obou zemí za účelem objasnění všech skutečností a okolností případu,“ uvádí EMCO s tím, že také vyzvalo bulharskou Státní agenturu pro národní bezpečnost a bulharského generálního prokurátora, aby kauze věnovali zvýšenou pozornost.

Zároveň firma vyjádřila naději, že událost ve Vrběticích by mohla pomoct vyšetřit útoky spáchané proti majiteli firmy Gebrevovi, jehož se někdo pokusil otrávit na přelomu dubna a května 2015; tedy zhruba půl roku po prvním výbuchu ve Vrběticích. Zbrojaři se tehdy udělalo náhle nevolno při večeři v luxusní restauraci v centru Sofie. Gebrev popisoval podobné příznaky, jakými později trpěl otrávený ruský agent Skripal při otravě jedem novičok.

„Přesvědčivým důkazem jsou účastníci teroristických činů, jak při útocích v České republice v roce 2014, tak při útocích s novičokem v Bulharsku v roce 2015 a ve Velké Británii v roce 2018. Zřejmě jsou to všichni agenti jedné z organizací ruských tajných služeb,“ tvrdí tisková zpráva EMCO.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

12 komentářů

 1. petrph napsal:

  Díky za tyhle informace. Ono i tohle dokresluje, v jakém informačním chaosu se tento případ pohybuje – a jakých hrubých chyb se vláda při jeho postupném zveřejňování dopouští. Tedy – přidejme tu zásadní, že náhle přesunula vyšetřování z tajných služeb k policii – ale ta pracuje ve zcela jiném režimu získávání informaci a důkazů – a hlavně tedy, od ní se (možná) dozvíme její závěry za několik let
  Tady je nutné citovat třeba slova pana Šándora „..Je otázka, jestli tomu budou naši zahraniční partneři věřit a zda budou mít doplňující otázky. Není pochyb o tom, že ten příběh má slabá místa.“
  Tedy ale rozumějme jeden příběh, jedna souvislá teorie od začátku až do konce, nikoliv ty desítky, které dnes na základě vyjádření různých činitelů košatí v naších médiích…

 2. martin napsal:

  vy co volite burese, jak se vam libi, ze jste pro nej jen pouhy zbozi ?

 3. Dr. B napsal:

  Tak jestli nekecají, tak kde to ten Hamáček s Babišem vzali? Myslím to o vycestování munice z republiky. Předpokládal jsem, že tyto přesuny jsou vždy hlášeny dopředu státním úřadům, jak popisuje i EMCO. Takže buď lže EMCO a to by šlo lehce dokázat existencí nějakých žádostí o převoz munice a nebo už zase kecají ti dva naši šášulové. Což by mě vlastně nemělo překvapit, když už je tak nějak znám 🙁

 4. Tomas napsal:

  Některé politické garnitury v Česku využili exploze municnich skladu ve Vrbeticich před 6 rokyk prehozeni výhybky a k rozchodu s Ruskem. Co je k tomu vede dostatečně nevysvětlili, jen očekávají světlé zítřky obdobně jako Masaryk za Velké války a po ní. Iluze nového státu trvala dvacet let a přišla nacionální německá expanze a rozvracena Evropy jako nasledek II. Světové války. Protagonisté tohoto přesměrování, Fiala, PIRATI, lidovci, Ano, i CSSD očekávají světle zítřky, nebudou to mít jednoduché český volič je konzervativní a úspěch nedává zadarmo. Vyjmenovani p olitici a strany nemají co nabidnout, dokonce tam číhá i účast Ceska ve válce. No berou si chlapci velkou zodpovědnost a brzy poznají zač je toho loket, asi jako zesnulý miliardář Kellner. Změna orientace je možná, ale nebezpečná je to cesta nebezpečným terénem, kde každý kope za sebe.

  • Pavel napsal:

   Fiala snad vyhostil rusácké agenty po té co teroristi z GRU provedli na území ČR bombový útok? Byl to agent bureš a hradní čučkař s tím souhlasil. Najednou ti rozhodnutí a výroky těchto dvou exponátů nejdou pod čumák … a takový jsi byl jejich fanda.

 5. A. S. Pergill napsal:

  Pokud to nebylo pro Ukrajinu, pak zbývá jen ta horší možnost, o níž se v této souvislosti píše: Islámský stát a jeho spojenci. Tedy lidé, kteří pro nás představují asi stejné riziko, jako frankisté ve Španělsku, protože ono známé heslo „U Madridu se bojuje za Prahu“ se naplnilo v podstatě třikrát: V roce 1938 Mnichovem, v roce 1939 rozbitím zbytkového Česko – Slovenska a okupací a v podstatě i v roce 1948, protože „vítězný únor“ byl dítkem Mnichova i okupace.

  • Pavel napsal:

   „Vítězný únor“ byl důsledkem již předválečného a válečného poklonkování čs. představitelů russovětsku (obdobně jak to dnes vidíme u některých současných ústavních činitelů), díky kterému byly čs. bezpečnostní složky, úřady i politické strany prolezlé agenty nkvd a fakticky celá ksč fungovala jako rezidentura této genocidní organizace.
   Jinak doporučuji vnést trochu logiky do vašich fantasmagorií. Pro info, fabulace kolem IS vznikly jen v souvislosti s tím, že je na blízký východ (nebo na Ukrajinu) měl hypoteticky dodat právě bulharský prostředník. Když ten odmítá, že měl z ČR něco dovážet a následně exportovat na Ukrajinu, tak to rovněž LOGICKY vylučuje i export do rukou IS.

   • A. S. Pergill napsal:

    Pokud vím, tak existuje informace o dvou možnostech destinace. pokud padá Ukrajina, zbývá ISIL.

    K prolezení našich bezpečnostních složek a armády sovětskými agenty došlo až během války. Na níž nesou největší podíl viny mnichované.
    MMCH ještě úplně neslehly hroby našich letců, padlých v Bitvě o Británii a už nás Velká Británie prodala (v Teheránu) dalšímu krvavému diktátorovi – Stalinovi.

   • A. S. Pergill napsal:

    „Vítězný únor“ byl jednoznačně výsledkem Mnichova i dalších (přinejmenším problematických) aktivit západních Spojenců.

  • petrph napsal:

   No, když už o tom píšete, napadla mne ještě mnohem horší varianta. Že sice ta munice mohla být pro Ukrajinu – ovšem pro pro vzbouřence na Donbasu. Tomu bulharskému obchodníkovi přece mohlo být jedno, komu se to načerno prodá, kšeft jako kšeft. Tím by se i vysvětlovalo proč tu tehdy byli ruští agenti – aby si tu dodávku ohlídali.
   Ale o tom, že by někdo třetí (samozřejmě bez účasti našich orgánů) ten sklad proto radši vyhodil do vzduchu aby k té dodávce nedošlo, už nebudu spekulovat vůbec.
   Ale tím samozřejmě nedělám alibi Rusům. Ono totiž, jejich vina by to byla stejně, kdyby ta dodaná munice vybuchovala mezi lidma na Donbase a ne tady…

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Nespekulujte, i kdyby to tak bylo, nikdo to nepřizná, i když si myslím, že to tak i může být. Na to by BIS samozřejmě nepřišla, proto muselai v té ruské variantě počkat, až jí to novináři naservírují na zlatém podnosu. Co dělala BIS v roce 2013, když se to muselo chystat a v roce 2014 když se to realizovalo?
    Taky jsem si všiml, že Deník N zmizel ze Seznam.cz, služba Deníky.

 6. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Totálně zmatená vyjádření premiéra o případu Vrbětice i s jeho následnou omluvou, které se jinak než jako „výšplechty“ nedají označovat, neschopnost předložit veřejnosti aspoň jeden rozumný důkaz, či aspoň rozumný důvod zásahu Rusů, odvolávání se na novináře a Belingcat (který je na úrovni JPP), to všechno nesvědčí o schopnosti vládnout i tak malému státu, jako je Česko. Je to dost skličující zjištění po 31ti letech od listopadu 1989. Prostě, připomíná-li někdo v informování o této věci dvojici Pat a Mat, pak je to premiér vlády ČR a jeho první místopředseda, zvláště, když si může každý spočítat, že šlo celkem u obou výbuchů o cca 50 tun při prvním výbuchu, a 13 tun při druhém (množstevní údaje zveřejněné v médiích), tak jak na Ukrajině vzbouřenci v bojích na Donbase a Luhansku (vlastník bulharská firma EMCO prohlásila, že na Ukrajinu munice určena nebyla), tak teroristé z Islámského státu v Sýrii, vlastnili a spotřebovávali v bojích tísíce tun munice, takže těch dohromady snad 63 tun munice bylo směšné množství, které stačilo možná tak na den dva, vždyť jen US Army tam denně (zase podle médií) používala stovky, až tísice, tun munice, bomb a raket, podle čehož také vapadám to, co z měst a vesnic v oblasti zbylo.
  Poznámka: Novináři dokonce napsali, že tam byly zbraně (samopaly a pušky? , ovšem vysvětlit, jak dojde k vybuchu třeba samopalu, pušky, či i děla, kupodivu ani nenaznačili. Jejich výplody, které nejsou u normálně myslícího člověka možné ani v nejpustších fantaziích, svědčí víc, než co jiného, o rozumových schopnostech, odborných znalostech a mentální úrovni novinářů, kteří si sami říkají „investigativní“, i o stejné úrovni ve stejných vlastnostech českých politiků.

Přidávání komentářů není povoleno