Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Michala Uhla, Akce na podporu uprchlíků, Michal Uhl zcela vlevo.

Zastupitel Michal Uhl vypovídal na policii kvůli ubytování běženců. Udal ho anonym

Uposlechl apelu prezidenta Miloše Zemana, ať si každý signatář výzvy vědců proti strachu vezme domů uprchlíka. Sociolog a zastupitel Prahy 2 za Stranu zelených Michal Uhl u sebe nechal počátkem září přespat skupinu syrských uprchlíků a rodinu z Afghánistánu. V úterý byl kvůli tomu vypovídat na policii. 

Případ popsala redakce HlídacíPes.org počátkem listopadu, kdy Uhl na facebooku oznámil, že mu volali z kriminálky a pozvali ho k podání vysvětlení. Včera doplnil, že se případ skutečně týká očekávaného činu, tedy ubytování uprchlíků, ke kterému se sám přihlásil na sociálních sítích.

„Přesně tak. Byl jsem požádán, abych podal vysvětlení jako podezřelá osoba ve věci přechovávání nelegálních migrantů. Dostavil jsem se a vysvětlili jsme si okolnosti, které tehdy nastaly,“ řekl Michal Uhl.

Ubytovaní měli výjezdní doklad

Policisté se  ho údajně vyptávali, zda u sebe měl nelegální uprchlíky, Uhl odpověděl, že nikoli. „Položili mi pár otázek a já šel. Dojmy z toho moc nejsou,“ řekl s tím, že všichni lidé, které ubytoval, měli výjezdní doklad.


Psali jsme: Zastupitel Prahy 2 Michal Uhl půjde na policii vysvětlovat, proč doma ubytoval syrské uprchlíky


Zároveň se potvrdilo, že policie Uhla podezřívala z nelegálního jednání na základě anonymního udání. „To pracovalo se skutečnostmi, které byly v rozporu s realitou,“ řekl zastupitel. Na adresu vyšetřujících policistů řekl, že jejich jednání bylo profesionální a korektní. „Jedna věc jistě je, že policie prověřuje vše, co má. Druhá osa je, zda to není nátlak na to, aby lidé podobným způsobem nekonali. Vzhledem k tomu, že jsem objektem procesu, tak se mi to ale úplně nechce takto hodnotit,“ prohlásil Uhl.

V reakci na slova prezidenta Zemana u sebe doma Michal Uhl počátkem září ubytoval sedm uprchlíků, které přivedl na noc z pražského Hlavního nádraží. Později ještě jeho pohostinnosti využil otec se dvěma malými dětmi z Afgánistánu. Křesťanská rodina přišla o matku, zavraždili ji Tálibánci. „Dojmy jsou silné, ale především z vyprávění, co ty rodiny zažily. Jedna z nejhorších událostí na cestě, kterou absolvovali, je Česká republika, kontrétně detenční zařízení, kde panují podmínky velmi problematické,” řekl tehdy Michal Uhl.

Uhl je zastupitelem za Stranu zelených v Praze 2. Pochází z rodiny publicisty Petra Uhla a veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. J.Němec napsal:

  Dnes, kdy se třese EU v základech, by hrdinný anonym měl dostat dodatečně vyznamenání aby se dostal do klubu našeho vynikajícího malíře sprosťáren.
  Pan Uhl by si měl uvědomit, že by jeho přátele u něj mohli něco zapomenout a nemusel by to být zrovna samopal. Jeho otec o tom něco ví.

 2. Havlová napsal:

  Pokud vím, Zeman vyzval k ubytování imigrantů ve svých domovech tzv. „sluníčkáře“. A i ti by měli znát zákony této země. Nebo si je předem zjistit. Každý inteligentní člověk (předpokládám, že to p. M. Uhl je), když chce udělat něco, co není zrovna běžné, si zjistí, zda a za jakých podmínek to udělat může. Mně osobně je úplně lhostejné, jak p. Uhl u soudu dopadne. Jen by mne zajímalo, zda by šel stejně hrdě, jako se prezentoval na profilu, na policii nahlásit, kdyby poznal na fotografii některého teroristu z Paříže jako jednoho ze sedmi u něj ubytovaných! Vůbec by ho při této fikci nenapadlo, že má na masakru svůj podíl viny? Zřejmě ne. Měli přece doklady, které p. Uhl odborně posoudil jako pravé. Stejně jako jeho paní matka při své návštěvě v deten. zařízení okamžitě poznala, že VŠICHNI jsou obětí zvůle naší vlády. Myslím, že ten, kdo prchá před válkou, je šťastný kdekoli, kde se po něm nestřílí a tak si ani nestěžuje, ale trpělivě čeká lepší zítřky.

  • radek hodek napsal:

   Finský premier také ubytoval uprchlíky. Zavřít ho?
   Uprchlík, který prchá do Německa není ilegální uprchlík. Legální uprchlík je turista.
   Detenční zařízení je koncentrák a je jediný v EU. Česká vláda nám dělá celosvětovou ostudu. Jak řekl Schwarzenberg je to česká malost.
   Plést si uprchlíky s teroristy je dementnost xenofobů.

  • petrph napsal:

   O to právě jde,dle platného zákona by měl jít pan Uhl nahlásit údaje všech cizinců co si ubytoval na cizineckou policii. To jestli to jsou teroristi si ta cizinecká policie zjistí už sama..

 3. Havlová napsal:

  Pane Radku Hodku, částečně je mi Vás líto. Na druhé straně – pokud se citacemi zrovna Schwarzenberga cítíte světově, budiž Vám přáno.

Přidávání komentářů není povoleno