Zákon o veřejných zakázkách – všechno nejlepší za 600 miliard korun

Napsal/a Robert Břešťan 6. října 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Je to právě rok, co začal platit nový zákon o veřejných zakázkách. Zní to možná trochu jako nuda – prostě další zákon, jakých jsou v českém právním řádu tisíce. I když, tisíce…

Konkrétně jsou v Česku nyní přibližně dva miliony platných právních norem – různých vyhlášek, nařízení vlády, opatření ministerstev, krajů a obcí… Stěží se v tom vyznají sami právníci, natož prostý lid; ale to jen tak na okraj.

Zákon o veřejných zakázkách totiž není ledajaká norma. Je to soupis paragrafů, na základě nichž z veřejných peněz každoročně odplyne v součtu vůbec největší suma. Nikdo sice neví úplně přesně kolik to je, nicméně střízlivé a kvalifikované odhady mluví o částce zhruba 500 – 600 miliard korun.

23 novel za deset let

Takový půlbilionový zákon si jistě zaslouží zvláštní pozornost. A taky ji má. Verze zákona z roku 2006 platila deset let a byla celkem třiadvacetkrát novelizována.

Zadavatelé ani dodavatelé nestíhali málem ani sledovat, co ještě platí a co ne, co se může a co zákon nově zakazuje či přikazuje.

Kupříkladu v roce 2012 přišla velká, takzvaná „transparentní“ novela, jenže se ukázalo, že navržená protikorupční opatření nedávají příliš smysl, a nakonec byla většina z nich jinou novelou – z roku 2015 – opět zrušena.

Od loňského října tu tedy máme zákon nový. Bylo s ním dost práce. Připravoval a schvaloval se poměrně dlouho a složitě, přišlo k němu i nezvykle velké množství připomínek.

Dražší není vždy cinknuté

Výsledkem – aspoň pohledem zadavatelů – je to, že se snížila administrativní zátěž, což je vždy žádoucí a v zemi české i docela nezvyklé. Ti, kteří jsou za vypisování a hodnocení zakázek zodpovědní, mají též černé na bílém to, že neexistuje povinnost soutěžit jen na nejnižší cenu, ale že jde i o kvalitu.

Redakce HlídacíPes.org připravila exkluzivní publikaci mapující byznys i politické záměry Andreje Babiše.

Je ale těžké vzdorovat společenské atmosféře a pocitu, že pokud někde zakázku získal ten, kdo nenabídl nejnižší cenu, musí to být cinknuté. Právě z obav z kriminalizace se zadavatelé schovávali (a možná stále schovávají) do bezpečí toho, že vítězem je jednoduše ten, kdo je nejlevnější.

Je proto třeba to opakovat stále dokola. Soutěžení pouze na cenu má smysl jen tam, kde se nakupuje předem dané a standardizované zboží. Jinde je zásadní sledovat cenu za celou dobu životního cyklu i s náklady na opravy a údržbu.

Tam, kde se nakupuje sofistikovaná činnost, služby, tvůrčí činnost, projektování a podobně, musí též nastoupit zdravý rozum. V restauraci si přeci automaticky také neobjednáte to nejlacinější jídlo.

Není to výzva k plýtvání, ale potvrzení starého reklamního sloganu, že „nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci“.

Nedělejme si samozřejmě iluze. Řada neduhů u veřejných zakázek stále trvá. A samozřejmě – s veřejnými zakázkami je spojen i zločin. Kde jsou velké peníze, tím spíše z eráru a z Evropské unie, tam je i pokušení. Zlodějinám ale žádný zákon nezabrání.

Stále měnící se pravidla pro veřejné zakázky jsou každopádně nesmysl, přesně to škodí praxi nejvíce a nahrává těm, co v tom takzvaně „umějí chodit“.

Takže k výročí zákona o veřejných zakázkách si všichni přejme to nejlepší. Jde o více než půl bilionu ročně z našich peněz.


logo nfnzSérii textů k problematice veřejných zakázek
podporuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky. 

Komentář byl publikován ve vysílání Českého rozhlasu Plus, v pořadu Názory a argumenty

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)