facebookový profil Michal David,

Za zásluhy o stát v oblasti šíření radosti. Michal David a ti druzí z Vladislavského sálu

Napsal/a Robert Malecký 12. října 2018

Prezident republiky uděluje Medaili za zásluhy Vladimíru Štanclovi za zásluhy o stát v oblasti kultury. Věta, která nejspíš zazní 28. října ve Vladislavském sále Pražského hradu, už pár dní ve veřejném prostoru způsobuje jisté pozdvižení. Abychom situaci zpřehlednili: Miloš Zeman se podle kritiků chystá vyznamenat „ikonu normalizačního popu“ Michala Davida, jak zní Štanclovo umělecké jméno. 

O plánu Miloše Zemana zase jednou vytočit své odpůrce doběla a sjednotit řady svých followerů už bylo napsáno snad všechno. Smyslem tohoto textu proto není názorové vyhranění na jednu, či druhou stranu, ale prosté konstatování, že „své“ populární umělce měli všichni dosavadní porevoluční prezidenti.

On totiž i prostý výčet někdy stačí.

Jako první Kubišová a Kryl

Obecné kritérium pro výběr oceněných je podle Miloše Zemana jednoduché. „Vyznamenání mají dostat lidé za celoživotní práci, kterou zlepšili život v České republice,“ říká. Kokrétně Michal David ho podle něho naplnil tím, že celý život zpívá milionům lidí.

Jak se s tímto kritériem vyrovnali Zemanovi předchůdci?

 

 

Václav Havel sáhl k ocenění populárních zpěváků a zpěvaček až v roce 1995. V sadě šesti oceněných tehdy byla Marta Kubišová a Karel Kryl. Zde ovšem cítíme, že nešlo tak úplně o to, že by zpívali milionům lidí, což ovšem jistě i oni činili. Šlo určitě i o občanské postoje a třeba odpor proti srpnové okupaci z roku 1968.

Dvojice zpěváků pak byla doplněna čtveřicí, kterou spíš než k populární hudbě řadíme k divadlu, ale jejich jména zde zaznít mohou: Jaroslav Ježek, Jiří Voskovec, Jan Werich a Jiří Suchý. Dlužno ještě dodat, že Karel Kryl a Jiří Suchý později obdrželi Řád Tomáše Garrigue Masaryka, a to z rukou prezidenta Miloše Zemana.

V roce 2002 Havel ocenil Medailí za zásluhy Hanu Hegerovou (i ona dostala později, v roce 2014 Řád TGM).

Klaus: Gott a jazz

Jasná jednička českého popu z časů normalizace i porevolučních, Karel Gott, si na ocenění musel počkat do roku 2009. Medaili za zásluhy tehdy obdržel od prezidenta Václava Klause spolu s Evou Pilarovou.

V roce 2005 ocenil Klaus in memoriam Jiřího Šlitra.

Tím výčet populárních zpěváků oceněných Václavem Klausem končí, jeho osobní preference ho spíš vedly o oceňování interpretů jazzových, jako byl třeba Emil Viklický.

Medaile za podporu

Miloš Zeman dosud ocenil jedenáct osobností, které tak či tak měly co do činění s populární hudbou. Některé tyto kroky už dřív vzbudily kontraverze. Především proto, že šlo o lidi, kteří ho přímo podpořili v prezidentských volbách.

Třeba v roce 2014 si medaili z Hradu odnesla Lucie Bílá, o rok později Ladislav Štaidl a František Ringo Čech.

Před dvěma lety Daniel Hůlka – u něho byla debata o skutečných uměleckých kvalitách a o tom, že jde čistě o metál za podporu, snad nejsilnější. Zeman tehdy ocenění vysvětlil Hůlkovými zahraničními úspěchy, které se ovšem ukázaly jako fake news.

Koho ocenili čeští prezidenti?

Václav Havel

 • Jaroslav Ježek, in memoriam
  II. stupeň, 1995
 • Karel Kryl, in memoriam
  II. stupeň, 1995, Řád TGM 2014
 • Marta Kubišová
  II. stupeň, 1995
 • Jiří Voskovec, in memoriam
  II. stupeň, 1995
 • Jan Werich, in memoriam
  II. stupeň, 1995
 • Jiří Suchý
  II. stupeň, 1995, Řád TGM 2013
 • Hana Hegerová
  III. stupeň, 2002, Řád TGM 2014

Václav Klaus

 • Karel Gott
  I. stupeň, 2009
 • Eva Pilarová
  I. stupeň, 2009
 • Jiří Šlitr, in memoriam
  I. stupeň, 2005

Miloš Zeman

 • František Čech
  I. stupeň, 2015
 • Daniel Hůlka
  I. stupeň, 2016
 • Štefan Margita
  I. stupeň, 2017
 • Václav Neckář
  I. stupeň, 2015
 • Jaromír Nohavica
  I. stupeň, 2017
 • Yvetta Simonová
  I. stupeň, 2017 
 • MgA. Antonín Slováček (uměleckým jménem Felix Slováček)
  I. stupeň, 2013 
 • Ladislav Štaidl
  I. stupeň, 2015
 • Jarmila Schmidtová, roz. Šuláková
  I. stupeň, 2017
 • Helena Vondráčková
  I. stupeň, 2017
 • Hana Zaňáková (uměleckým jménem Lucie Bílá)
  I. stupeň, 2014
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Reklama

30 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  No, jasny sestup do suterenu. Na druhou stranu – kde ty lidi porad brat, ze?

  • Tomáš napsal:

   😁😁😁😁😁😁😁 David prý zpíval milionům. No oni soudruzi si vybírali, koho pustí do rádia a kdo vůbec může zpívat a vystupovat. Takže jednooký (podle mě spíš slepý) mezi slepými králem. Také jsem se za totality účastnil tzv. „přehrávek“ před komisí složenou ze samých odborníků. Odborníci to byli, ale kovaní. Kovaní soudruzi. Takže za mě David v žádném případě.

 2. Nemec napsal:

  Prezident Zeman je jistě schopen vyznamenat za zásluhy o stát herce a režiséra Koháka společně i s kozou.

  • Tomáš napsal:

   Když ta koza dokáže, že ho volila tak i bez Koháka 😁😁😁

 3. Pavel napsal:

  A co Kočkové? Kolik let už provozují areál radosti na výstavišti???

  • Daniel Veselý napsal:

   A jak to výstaviště pod jejich správou jenom vzkvétá.

   • Tomáš napsal:

    Až se z toho musí uzavřít Vinohradská ulice. Všechna povolení ale prý mají. Zajímá mě, kolik je to stálo?

 4. Tomáš Pícl napsal:

  U zpěváků je patrné, že Zemanova vyznamenání jsou problematická. Ale když se podíváme na vyznamenané populární umělce jako celek, tak zjistíme, že pokud jde o herce, tak Havel i Klaus lovili ve podobných vodách, v jakých Zeman loví zpěváky.

 5. Miloš napsal:

  Vybraná společnost:
  Michal David: Zpěvák koupil v roce 1986 dům v Praze po emigrantech Pávkových. Po roce 1989 se o něj dlouho soudil, nakonec se s Pávkovými finančně vyrovnal a dům si nechal.
  Antonín Kapek: Někdejší tajemník pražského výboru KSČ obýval vilu v Praze po rodině Jeslínkových. V roce 1986 ji koupila jeho dcera od státu za 400 tisíc. Po roce 1989 ji museli vrátit.
  Josef Hotmar: Prominentní komunistický novinář a spisovatel získal vilu v pražském Šáreckém údolí, která byla v roce 1981 zabavena manželům Kalným.
  Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/zabavene-domy-emigrantu-kupovali-za-pakatel-ted-dostanou-odskodneni-1ib-/domaci.aspx?c=A100923_1454832_domaci_bar

  • bolek.vala napsal:

   A to se měly ty domy nechat zplundrovat a čekat , jestli se někdy ti emigranti vrátí ? Nebo co tím chtěl autor říci ??

  • Jiři napsal:

   A co to ma společného s vyznamenáním Davida?

   • Tomáš napsal:

    Vůbec nic soudruzi. Chtělo se tím jen říct, jak soudruzi kradli. Prej…..vláda lidu😁😁😁😁😁😁

    • bolek.vala napsal:

     Ti lidé emigrovali , dům zůstal prázdný , jak by ten dům vypadal , kdyby se o něj léta nikdo nestaral ?? Co elektřina, plyn ,vodovod , kanalizace , okapy , střecha , zahrada ?

     • Miloš napsal:

      Když už prodej, tak to měla být veřejná dražba. Lepším řešením by byl pronájem mnohaletým žadatelům o byt z řad vícečlenných rodin. Takhle se toho levně zmocnili papaláši a oblíbenec Himla za spartakiádní skladbu a též s. Korčák mu přál, neb jeho dcera chodila do bytu M. Davida na mejdany.

 6. Marketa napsal:

  No, když se podívám, jak se v ČR politicky angažuje umelecká uderka jako celek, tak mi medajle pro Michala Davida nevadí. Jeho písničky se v českých rádiich hrají napřání lidem dodnes, což také o nečem pozitivním svedší. Doufám, že se “ kavárna“ vzteky ohlodává ☺

  • amper77 napsal:

   Ano, to je skutečný a pravý důvod toho vyznamenání, že se “ kavárna“ vzteky ohlodává.

  • Tomáš napsal:

   Svědčí to jedině o kvalitě posluchačů, jejich přehledu a povrchnosti Marketo. A kavárna se neohlodává, protože do kavárny si chodí kamarádi a známí posedět a popovídat. Znáte to?

  • PM napsal:

   Jak vysoké IQ je třeba na to, aby člověk pochopil, o co se M.Z. snaží. Pro něj je rozeštvávání přímo úkolované. Čím rozeštvanější společnost je, tím lépe, pak už nikdo neposlouchá a neuznává skutečné autority. Pravda je relativní, morální zásady jen hnůj k vykydání. Trestně stíhaný estébák ve funkci premiéra není problém. Stačí dokoupit si další média a je po problému a ejhle miláček národa je na světě. Dožil jsem se děsivých věcí, které jsou pro mne jako zlý sen, pro tohle jsem opravdu klíči nezvonil.
   Co je to za hnus, mít radost z toho že někoho naštvu. Tak si užívejte svého Davida. Koho Zeman vyznamená, mě ale vůbec netrápí. Já ho za svého prezidenta nepovažuji a jsem v pohodě.

 7. Pedro napsal:

  Vždy se najde nějaký pitomec který do všeho jen kafrá ale skutek utek.
  Musím ale objektivně říct že je málo dnešních rádoby umělců kteří by si pro tu medaili zašli.

 8. Chytrolin napsal:

  David v mládí zbíral céčka , holt v pokročilém věku medaile , tak to je , nedá se nic dělat…

 9. Pepa napsal:

  Za playback ovar rozdává ocenění! 🙈🙊

 10. Baron napsal:

  A to se měly ty domy nechat zplundrovat a čekat , jestli se někdy ti emigranti vrátí ? Nebo co tím chtěl autor říci ??

  Netusim co autor, ale Vam rozumím perfektne 🙂

 11. oldřich hein napsal:

  „Divide et impera!“ (Rozděl a panuj!)

 12. Mgr. Josef Orel napsal:

  Tohle je zase zcela zbytečná debata českého typu. Má-li pan prezident podle ústavy právo udělovat vyznamenání, tož atˇ je uděluje podle svého uvážení. Až budou účastníci diskuse zvoleni místo něho do funkce hlavy státu, budou taky moci udělovat vyznamenání, komu budou chtít. Nemáme snad vážnější témata? A pokud jde o to, kdo z bývalých prominentů předchozího režimu si koupil majetek po emigrantech, je škoda, že jsme to v době, kdy to ještě nebylo promlčeno, neoznačili za zneužití postavení, nezabavili to a prostě to vrátili okradeným majitelům. Řeči o tom, že vlastně ty hodnoty zachránil ten, kdo to levně od tehdejěšího státu dostal, jsou trapné.

 13. Jos napsal:

  Článek je až dojemnou ukázkou mixu závisti a nenávisti.

 14. Trumpeška napsal:

  Koho vyznamená prezident Zeman je čistě jeho věcí. Kdyby se většina tupých kritiků lépe učila, mohla být taky prezidentem a vyznamenat si třeba svoji tetičku z pátého kolena.

 15. ČERT napsal:

  Tady se pořád mluví o nějakém šíření nenávisti… Antizemanisté z toho viní Zemana, Zemanovi skalní přívrženci naopak antizemanisty… A to vzájemné obviňování ze šíření nenávisti se nese i v jiných názorových rovinách. Tak jestli má Michal David (nebo Vladimír Štancl) obdržet medaili za šíření radosti, a ne tedy zase nějaké nenávisti, tak to je docela pozitivní zpráva, ne…(?)

 16. artur... napsal:

  Nenávist v ČR šíří novináři…Oni tu vládnou běda když má někdo jiný názor…

  V  ČR se za názor a pravdu trestá…Zkuste třeba říct rozhodčímu svůj názor že Spartě připískává….Okamžitě pokuta….

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama