Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
United Nations Photo via Foter.com / CC BY-NC-ND,

Výroky prezidenta Zemana jsou jasně islamofobní, říká expert z OBSE

Veřejná vyjádření českého prezidenta Miloše Zemana spojená především s uprchlickou krizí „jsou zcela jasně islamofobní“. Na setkání s českými novináři to řekl Marwan Muhammad, expert Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a poradce pro boj proti rasismu a intoleranci v rámci Úřadu pro demokratické instituce a lidská práva OBSE.

„Islamofobie je přitom systém a ideologie podobně jako antisemitismu,“ upozornil Marwan Muhammad na akci pořádané Asociací pro mezinárodní otázky.

Islám se kritizovat může

S tím souhlasí i islamoložka Zora Hesová: „Stejně jako antisemitismus, anticiganismus a homofobie, i islamofobie je projevem pocitu nadřazenosti a vede k ponižování celé skupiny lidí na základě vnímané náboženské, národní nebo etnické identity, spojované s určitou představou islámu.“ Zdůrazňuje však, že samotný strach z islámu nebo kritika islámu nejsou islamofobní.

„Kritizovat islám a zejména muslimy samozřejmě lze a je to plně legitimní. Ovšem má to být založeno na faktech a argumentech. Je zcela legitimní kritizovat třeba postavení žen v Saúdské Arábii, diskriminaci křesťanů v Egyptě, násilí Islámského státu a tak dále,“ říká Hesová.

Islamofobie je podle ní něco jiného. „Islamofobie vytváří negativní obraz islámu jako protizápadní, útočné a v porovnání se „Západem“ méněcenné identity všech muslimů a strká všechny muslimy do jednoho pytle. Vyvolává strach, podněcuje alarmismus, vyznačuje se konspiračním myšlením,“ říká Hesová.

 


Psali jsme: Islamofobní Miloš Zeman? Podívejte se na jeho výroky na adresu uprchlíků a islámu


Úřad pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR) pravidelně shromažďuje informace z 57 svých členských států týkající se xenofobie, náboženské intolerance či rasismu.

„Informace z České republiky získáváme z ministerstva vnitra, ale také prostřednictvím neziskových organizací. Z oficiálních zdrojů často získáme jen zúžený obrázek, rasistické a xenofobní zločiny jsou často nedostatečně podchyceny a zmapovány,“ říká Marwan Muhammad.

Náhrada za tradiční rasismus

Islamofobie, nebo strach z uprchlíků, se podle něj dá snadno zneužít k politickým účelům, k ubírání svobod, posilování pravomocí bezpečnostních složek. „Z dlouhodobé perspektivy intolerance i islamofobie vedou k degradaci demokratických mechanismů a ztrátě svobod,“ je přesvědčen Marwan Muhammad.

„Intolerance a diskriminace, pokud se neřeší, vedou k destabilizaci společnosti. Ukázalo se to už dříve velmi jasně na příkladu Bosny,“ doplňuje za ODIHR Azra Januzovic.

„Vážíme si politiků, kteří jsou schopní vnášet do debaty i pozitivní témata a nevezou se jen na vlně populismu. Ale nemůžeme se tvářit, že xenofobní a islamofobní výroky neexistují,“ říká Januzovic.

Určit počátek nárůstu islamofobie v západním světě podle expertů z ODIHR není možné.

„Mapujeme 57 zemí světa a lze tedy najít 57 různých „bodů zlomu“. V USA to bylo třeba 11. září, v Británii útoky ze 7. července 2005, jinde to přišlo s uprchlickou vlnou,“ říká Marwan Muhammad.

„V řadě zemí je islamofobie do značné míry transformovaný tradiční rasismus. Rasismus se už ve vyspělém světě nenosí, u islamofobie se ale zatím toleruje a překládá se jako obrana kulturních tradic,“ doplňuje.


Čtěte též: Muslimové a mýty o jejich integraci do evropské společnostirasismus

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

31 komentářů

 1. český maloměšťák napsal:

  Nic ve zlém, ale tento pán by si měl především povytahovat trámy z očí svého kulturního okruhu – viz např. na christiantoday.com uveřejněný článek o jisté profesorce z Kahiry, která napomáhá svými prohlášeními („Allah allows Muslim men to rape…“) legalizovat a legitimizovat zotročování a následné znásilňování žen, kterých se muslimové zmocní v cizích zemích (ženy cizích kmenů, například německé ženy).
  Kdy moc slova prezidentova určená sekularizovanému posluchačstvu je ve srovnání s mocí slova takových proreligiozních autorit klerikalizovaného světa slabší, zde lidi nad tímto často jen mávnou rukou, tam je to otázka dalšího upevnění vnitřního přesvědčení.
  Opravdu tím nemíním nic zlehčovat, Zeman by mnohdy udělal mnohem lépe, kdyby z úst nevypouštěl nic…já jen kvůlivavě tomu “ vyvážení“. Abychom zas nebyli za primitivní xenofoby, kteří nejsou ochotni naslouchat mluvčím jiných kultur, víme ? Například ruských…. anebo muslimských.
  A rozhodně nic proti panu Marvanovi. Zdá se, že mu jde o chytrou a možná že i správnou věc.

 2. J.Němec napsal:

  Já mám nějaká náboženství na háku. Ale rozhodně nemám na háku hnus, který do naši země přišel se Zemanovým stářím. Že tento hnus má své početné posluhovače má jednoduché vysvětlení. Dokonce to vysvětluje i naše hnusné dějiny v podobě zlodějny, zrad a vyvražďování nebo zavírání do lágru našich hrdinů. Zeman lstivě poukazuje na nebezpečí, které se nás netýká, nezajímají ho umučení a zavraždění novináři v dnešním Rusku. Zeman má zájem zlikvidovat slušného politika Sobotku a oblbovat blbínky. Islám má prezident Zeman na háku jako já. Expert z OECD by to měl vědět, když je expert.

  • Ruda napsal:

   Vy musíte být opravdu zapšklý a hodně nenávidět vlastní stát.

   • pavel napsal:

    Totéž jsem chtěl poznamenat, ale tam je asi porucha osobnosti.

  • Petr Kompert napsal:

   Pane J. Němče, vy lstivě poukazujete na chyby pana Zemana, a zapomínáte na zásadní podobnost mezi nacismem a islámem, který tak schvaluje holocaust. Vy také schvalujete holocaust? Že Vám není hamba, antisemito. Víte jaký je rozdíl mezi expertem z OECD a odborníkem jako Vy? Odborník ví všechno o hovně, expert ví hovno o všem. S pozdravem nevěřící Tomáš.

 3. Tomáš Fuk napsal:

  Tak já jsem třeba tygrofob. Vím, že všichni tygři nejsou zli, určitě se mezi nimi najde i nějaký mazlivý, ale stejně se nějak nemohu odhodlat k nějakému vlézt do klece. Jo tygrofobie, hloupý předsudek.

  • František napsal:

   Váš příspěvek je zavádějící.
   Porovnáváte neporovnatelné. Tygr (Panthera tigris), též tygr džunglový či tygr lesní, je největší kočkovitá šelma (zdroj: wikipedia).
   Přirozeností tygra je na člověka za určitých podmínek zaútočit. Váš strach z tygra je evolučně daný a oprávněný.
   Fobie (z řeckého slova „fobos“) je úzkostná porucha charakterizovaná chorobným, bezdůvodným strachem z věcí, situací nebo lidí (zdroj: wikipedia).
   To znamená pokud by jste byl „tygrofob“ měl by jste obavu z obrázků tygrů (například medvídek Pů by pro vás byl hororový příběh) a nebyl by jste schopen vyjít na ulici protože by vás stíhala představa tygra skrývajícího se v odpadkovém koši. Vinil by jste tygry ze všech lokálních i světových problémů.

   • Radek napsal:

    S tím nemohu zcela souhlasit.

    1) Jsem arachnofob, ale pavouky z žádných lokálních, nebo světových problémů neviním.

    2) Přirozeností lidí vždy bylo bojovat v tlupách mezi sebou o území a zdroje. Strach s jiných lidí – xenofobie – je evolučně daná, je však proto i oprávněná?

    Islám, podobně jako jiná náboženství, je v první řadě soubor myšlenek, které, jako parazit napadá mozky lidí, zakazuje lidem se ho zbavit, nutí je ho šířit dále a negativní ovlivňuje jejich další chování. Nevidím proto důvod, proč bychom ho měli chránit. Při boji proti ebole také nejsou lékaři označování za ebolofoby.

    Na druhou stranu v žádném případě nesouhlasím s fyzickými útoky na samotné muslimy, jenom proto, že jsou tímto parazitem nakaženi.

    Náoženství musí být poraženou pouze rozumem. Pokud bude poraženo něčím jiným, pak jsme prohráli všichni.

    • František napsal:

     Máte pravdu. Přirovnání jsem použil nadsazeně až ironicky.
     Ano veškerá náboženství jsou problémová a jediná zbraň která může být použitá je pravda (myšleno jako „shoda tvrzení se skutečností“ – zdroj: wikipedia).

    • Jenda napsal:

     Nacismus byl poražen rozumem?

    • Petr Kompert napsal:

     Máte pravdu, již Vladimír Iljič Uljanov říkal, že náboženství je opiu lidstva.

     • František napsal:

      Aby hned poté vytvořil systém silně inspirovaný tím nejhorším z náboženství. Indoktrinace dětí, masové povinné veřejné obřady, silně hierarchická struktura, štvavá propaganda, likvidace racionální opozice …
      Ano v této souvislosti se není čemu divit, že náboženství nesnášel. Vždyť náboženství byla přímá konkurence.

   • Tomáš Fuk napsal:

    Přirozeností tygra je zaútočit, povinností muslima je džihád, boj s nevěřícími a jinověrci a rozšiřování islámu po celém světě. Islám je nadřazený všem náboženstvím (podle muslimů) a také se dle toho chovají např. džizja. Takže islamofobie je zcela oprávněná reakce na nebezpečí. Podívejme se do zemí se 90-100% muslimskou populací a uvidíte hlad, nemoci, bídu, vraždění, peklo na zemi. Jsem islamofob protože mám rád svobodu.

 4. Petys napsal:

  Právě v době, kdy Sobotka začal vyjednávat s tureckým vyslancem o uprchlících a začal tedy po měsících planého tlachání a strašení ze strany české politické scény konečně někdo něco zkoušet aktivně zařídit, tak v ten okamžik do toho vrazí Zeman se svými kalašnikovy a jinými šrapnely právě proti Sobotkovi, který projevuje skutečnou snahu vedoucí k řešení krize.
  Absurdní? Je Zeman blázen? Buď to, anebo to dává smysl v případě, že si Zeman řešení migrantské krize ve skutečnosti nepřeje. A proč by si to nepřál?
  Zdá se, že rozštěpení EU s potácejícími se osamocenými státečky na Východě Evropy by nahrálo nejvíc Kremlu.

  • petrph napsal:

   A? Máte snad obavu že by Zemanův bonmot o demokracii a kalašniku mohl nějak narušit ono avízované jednání Sobotky s  tureckým vyslancem o uprchlících? Právě naopak pokud by z toho jednání Sobotka vyzískal nějakou smlouvu výhodnou pro zájmy CR a jejích občanů, velice by tím posílil jak postavení sebe, tak i CR v rámci Evropy- a pak by se třeba nemusel bát ani Zemana, ani prohry ve volbách.. Ale obávám se že na takové dojednání Sobotka nemá, a výsledkem bude jen formální blá blá..a jinak se jistě jako moudrý státník CR opět spolehne na řešení které navrhne Mutti Merkell na dalším summitu EU. A lidi u nás kteří s tím souhlasit nebudou, označí , včetně vlastního prezidenta, za xenofoby, islámofoby a fašisty..

 5. ascharad napsal:

  Islam nejen že se kritizovat může, islam naopak se kritizovat musí, islam je nutné v Evropě plošně zakázat, je to cílená teroristická násilná ideologie, která v 21 století nemá co dělat.

  • František napsal:

   Stejně jako křesťanství a všechny ostatní náboženství. Bez tohoto dodatku je váš příspěvek islamofobní.

   • Radek napsal:

    Všechny ne, mormoni jsou třeba hrozně mírumilovní, i když jsou to jinak neuvěřitelní kreténi

    • František napsal:

     To že je náboženství mírumilovné neznamená, že je neškodné. Pořád se jedná o organizaci jejíž hlavní způsob šíření je indoktrinace dětí.

   • Honza napsal:

    Křesťanství na rozdíl od dnešního islámu má už tzv.vyplachování mozků/pálení čarodějnic za sebou.Narozdíl islám který přichází se veřejně hlásí k popravám a sekání rukou,znásilňování našich žen.To je podle Vás normální?Tohle není fobie,ale boj o přežití

    • František napsal:

     Jak tedy vysvětlíte represivní křesťanské vlády například v Ugandě a Nigerii?
     Křesťanství nadále provádí indoktrinaci dětí.
     Za „hodné“ Křesťanství v Evropě vděčíme sekulárnímu zřízení a výraznému omezení církevní moci.

   • fakujuislam napsal:

    kdo vas plati tyvole vase prispevky jsou predvidatelne, predpojate a hlavne intelifobni.. tuk tuk na hlavicku ze?

 6. Martin Gust napsal:

  Srovnávat nenávist k jednotlivým lidským bytostem (antisemitismus) a kritikou náboženské ideologie (islám) je absolutně nepřijatelné. Termín „islamofobie“ je z podstaty nesmyslný a intelektuálně nepoctivý. Jeho cílem je pouze umlčet kritiky této ideologie. A přitom kritika jakékoliv myšlenkové soustavy je základním a nezadatelným právem každé myslící bytosti.

  • František napsal:

   Část vašeho příspěvku je nepravdivá a tím se stává celá vaše deklarace nesmyslná.
   Antisemitismus je nepřátelství nebo předpojatost vůči židům jako představitelům židovského náboženství judaismu, etnické skupině nebo rase. (zdroj: wikipedia)

 7. fakujuislam napsal:

  at si pise kdo chce co chce my lidi nejsme tak blby jak si nekdo mysli. ten kdo propaguje takovehle hlouposti by mel za sve vyroky nest zodpovednost. a tim nemyslim pana prezidenta.

 8. Martin napsal:

  Nechápu slovo „ISLÁMOFOB“…
  To je jako bych napsal „FAŠISTOFOB“.
  Nemělo by se spíš používat slovo „ANTIISLAMISTA“ – podle vzoru „ANTIFAŠISTA“?

  KDO MŮŽE PROBOHA PODPOROVAT JAKÉKOLI HNUTÍ ČI NÁBOŽENSTVÍ, KTERÉ NEUZNÁVÁ ŽENU ČI BEZVĚRCE JAKO ROVNOCENNÉ PRÁVNÍ OSOBY?

  • Dušan napsal:

   Jedině ten který chce aby s našeho státu udělali kůlniččku na dřivy.

  • František napsal:

   Například česká republika? Ta podporuje křesťanství a to určitě nepodporuje a neuznává ženu či bezvěrce jako rovnocenné.

 9. Martin napsal:

  ATEISTOFOBIE … POJEM NA STEJNÝ BÁZI, JEN MÍŇ ABSURDNÍ

 10. Kapek napsal:

  Fobie je strach…
  Takže článek o islamofobii p.prezidenta je nesmysl…
  A fobie nemůže být trestná…
  Leda by začli zavírat kdo se bojí pavouků, myší, výtahů………………………………………..

Přidávání komentářů není povoleno