Foto: Petr TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Vyprázdněná politika a instantní volby. Hnutí STAN loví kandidáty do komunálu na webu

Napsal/a Robert Malecký 20. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Voleb je moc, lidu málo. A tak vyprázdněná česká politika nabídla další lahůdkový schůdek na cestě ke svému dnu: Hnutí STAN jde do voleb s heslem „Máme klíč k úspěšné obci“. Zároveň představilo projekt Chci kandidovat, což ovšem není nic jiného než otevřená náborová kancelář pro kandidáty i celé kandidátní listiny na webu. Značka hledá lidi, vítejte ve světě pokročilého politického marketingu.

Nejde přitom o nic úplně nového. Před čtyřmi lety jsme si podobně dělali legraci z náborové kampaně Okamurovy SPD v Děčíně. Ta ale působila spíš nešikovně a celkově neumětelsky – a vida: po čtyřech letech se myšlenka zdánlivě popírající smysl politiky jako soutěže programů a idejí opakuje už zcela nepokrytě a s plnou marketingovou podporou.

Jak to bylo před volbami v roce 2018 ve zmíněném Děčíně?

„Vážení přátelé, podporovatelé a sympatizanti SPD, sympatizujete s programem SPD? Chcete se aktivně zapojit do změn ve vašem městě? Kandidujte za nás v podzimních komunálních volbách. Pokud máte vážný zájem kandidovat za SPD, napište nám něco o sobě.“

Tehdy zveřejněná výzva říkala ve stručnosti toto: Nemáme lidi, ale potřebujeme naplnit kandidátky. Nic o vás nevíme, tak nám něco napište. Úplně stejně teď vyzývá předseda hnutí STAN Vít Rakušan, který v úterý volební program pro komunání volby představoval.

„Jsme silnou značkou. Máme mezi sebou plno kvalitních a pracovitých lidí, kteří mají vizi a plány, jak zkvalitnit různé oblasti veřejného života, modernizovat obce a města,“ stojí v jeho úvodním slově na webu chcikandidovat.cz. Neboli mají mezi sebou plno kvalitních lidí, ale evidentně ne dost. A chtějí vyhrát komunální volby v součtu na republikové úrovni, o nic jiného zjevně nejde.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Web proto otevřeli pro širokou veřejnost. „Na webu je možné vyplnit celou kandidátní listinu a po jejím složení ji vytisknout a rovnou podat,“ píše se na stránce. No super! Jak zbytečné to mají jinde, kde se o místa na kandidátkách soupeří v různých primárkách. Jaká zbytečnost! Že strana shání kandidáty pět měsíců před volbami, aniž by je kdo kdy viděl? Neváhejte, rovnou to na webu podejte. Když budete mít štěstí, někdo z hnutí vás do voleb uvidí jednou dvakrát na kafi.

Jak těžké časy jsme prožívali, když se v době rozvitého politického velrybaření museli lokální kmotři snažit, aby při hlasování o kandidátních listinách sehnali dostatek prostitutek z Dubí, které se narychlo zázračně staly členkami strany a mohly hlasovat pro ty správné kandidáty. A když zrovna neměly občanku nebo trvalé bydliště, on se nějaký starosta nebo snaživý úředník rychle postaral.

Strašné časy jsme tehdy museli žít. Naštěstí je tu STAN, který všechny tyto problémy pořešil jedním skvělým nápadem (s kreditem děčínským Okamurovcům). Co se budeme snažit budovat nějakou politiku zdola, když se hlasy dají prostě sehnat na webu.

„Dnes nám nejde o to lidi přesvědčit, že je pro ně nejlepší kandidovat za Starosty a nezávislé. Dnes nám jde o to, aby kandidovali. Aby nebyli lhostejní, aby se zapojili. Když to nebudeme my, nevadí. I tak poradíme, vysvětlíme, pomůžeme. Protože jen tak, že přesvědčíme maximum kvalitních lidí, aby se do komunální politiky zapojili, odlehčíme systému odspoda až nahoru,“ říká středočeská hejtmanka STANu Petra Pecková. Je v tom zase hezké přiznání, že vlastně nejde o STAN. Ale vůbec nejhorší je přesvědčení, že se takto najdou kvalitní kandidáti. Skutečně dodnes seděli doma a čekali, až jim Rakušan s Peckovou vytvoří dotazník?

I formy možné „spolupráce“ ukazují, o co jde v první řadě. Přihlásit se mohou buď samostatné kandidátky hnutí STAN, kandidátky „sdružení nezávislých kandidátů a hnutí Starostové a nezávislí“ nebo koaliční kandidátky STAN a jiné strany. U všech ale hnutí případným zájemcům neopomíná zdůraznit, že nemusejí shánět podpisy občanů pod petici umožňující kandidaturu. To bývá pro různá „nepolitická“ (ve skutečnosti jsou často političtější než všechny STANy a další „skutečné“ politické strany) sdružení odrazující překážka. STAN je chce na svou stranu, jednoduše a „zadarmo“, bez zbytečné politické práce, stavění buněk, objíždění konferencí a tříbení politické diskuse.

Co musí takové sdružení splnit, kromě toho, že se některou formou spolupráce ke STANu přihlásí? Dočteme se ve volebním pateru:


HODNOTOVÉ PATERO KANDIDÁTŮ PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY – HNUTÍ STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ

1) Cílem hnutí Starostové a nezávislí je vytváření podmínek pro život občanů v právním a fungujícím státě, který se opírá o rozvinutou místní a regionální samosprávu. Stát nemá zasahovat nadbytečně a neoprávněně do činností samospráv.

2) Hnutí chápe výkon veřejných funkcí jako službu občanům s důrazem na svobodu a odpovědnost jednotlivce a solidaritu společenství občanů. Důležitou roli v řešení sociálních problémů mají mít obce a města a získávat k tomu odpovídají prostředky od státu. Sociální problémy je třeba řešit tam, kde vznikají.

3) Hnutí prosazuje průhlednost veřejného života, potírání korupce a je proti zneužívání získané moci. Usilujeme o obnovení důvěry v právní řád, zkvalitnění zákonů a vymahatelnost práva. Odmítáme veškeré projevy národnostní, náboženské a rasové nesnášenlivosti. Nespolupracujeme s nedemokratickými a extremistickými silami.

4) Do veřejných funkcí prosazujeme osobnosti – schopné, zodpovědné a sebevědomé občany, kteří dokážou převzít odpovědnost sami za sebe, rodinu, obec, kraj, stát a život budoucích generací a výsledky jejich práce a činnosti svědčí o takto nabytých zkušenostech.

5) K základním prioritám hnutí patří odpovědné hospodaření, kvalitní vzdělávací systém, péče o životní prostředí a zachování kulturního dědictví. Investice do vzdělání je zárukou budoucí prosperity, jež však musí být založena na zásadě šetrnosti (v nakládání s financemi, energetickými zdroji, ale i obezřetnými krajinnými zásahy).


Nahraďte si slovo „hnutí“ pojmem „strana“, „skoro kterákoli jiná strana“, „dokonce i některá divná strana“ nebo třeba „spolek přátel Miloše Zemana a Franty Vomáčky“ a dojde vám, že pod takové patero se prostě nejde nepodepsat. Průhlednost veřejného života, no kdo by ji nechtěl. Odpovědné hospodaření, jistě, kvalitní vzdělávání, nezapomeňte na kulturní dědictví. A zeleň! Na vsi hlavně zeleň. Šoupněte tam nějaký ten boj proti korupci a máte volební smažák hotový. A když nemáte korupci, dejte tam aspoň zneužívání politické moci, radí Babica politického marketingu.

Hnutí STAN se vydalo podobnou cestou, jakou zvolil po svém úspěchu na centrální úrovni v roce 2013 i Andrej Babiš. Na komunální úrovni jsme opakovaně viděli, jak se jeho týmy zvolené na radnice a do krajů hroutily, rozpadaly, byly vylučovány a rušeny celé buňky. Za ANO tehdy mohlo kandidovat rejžové koště, pokud bylo vyrobeno v Agrofertu nebo některém jeho pobočném závodě. Sám Babiš na to několikrát doplatil, když kvůli rozporům přišel o moc na radnicích nebo ji kvůli nezkušenosti rychle nabraných lidí nezískal.

Mohli bychom zakončit tím, že se přesně toto stane, protože se to jednoduše stát musí, i hnutí STAN a dobře mu tak. Problém je v tom, že neprohraje jen tento napitomělý marketingový nápad, ale politika jako taková. A ta komunální je v mnoha oblastech v tak hlubokém personálním rozvalu, že ji podobné nápady mohou jednou provždy dobít.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)