Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Farma Čapí hnízdo,

Volby v sídlech Babišových firem: drtivé vítězství ANO. V okolí Čapího hnízda zisk 43 %

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš vlastní v Česku – ať už přímo či nepřímo – přes 200 firem. Některé z nich jako chemičky či potravinářské závody patří k významným zaměstnavatelům v regionu. A významný je i volební výsledek, kterého ANO v sídlech Babišových firem dosáhlo.

Ve vybraných místech, kde sídlí významné Babišovy podniky (či výrazné značky, jež si veřejnost s Babišem spojuje) hnutí ANO v letošních parlamentních s naprostou převahou volbách zvítězilo.

Téměř ve všech vybraných okrscích dosáhlo Babišovo hnutí významně lepšího výsledku než byl celostátní průměr strany, a také než jakého dosáhla strana v loňských krajských volbách.

Naprosto drtivě zvítězilo v obci, kde sídlí výkrmna vepřů Animo Žatec, kde ANO získalo přes 60% hlasů.

Firmy byly do vzorku vybrány podle významnosti (Precheza, Lovochemie, Synthesia), podle všeobecné známosti (Čapí hnízdo, Olma, Kostelecké uzeniny), a také společnosti, které sídlí v malých městech, kde lze předpokládat znalost obyvatel o spojení Andreje Babiše s danou firmou.

Zdroj dat: Český statistický úřad. Modře jsou vyznačeny výsledky nad celostátním průměrem strany, žlutě úspěch jiné strany, bíle výsledek pod celostátním průměrem. Celorepublikově získalo ANO ve volbách do Poslanecké sněmovny 29,64 % hlasů. ©HlídacíPes.org

Úspěch i v hnízdě

ANO bodovalo ve všech vybraných městech, kde sídlí Babišem vlastněné velké chemičky, jako je Lovochemie v Lovosicích (47,18%), nebo Precheza v Přerově (33,92%). Úspěchem pro Babiše skončily volby také v okolí pardubické Synthesii, kde hnutí získalo 31,42%% voličských hlasů.

Ačkoliv například výrobna hnojiv Lovochemie patří mezi největší znečišťovatele ovzduší v regionu, ani to volbu obyvatel nezviklalo. Firma s více než šesti sty zaměstnanci totiž zároveň patří k největším zaměstnavatelům v regionu, což mohlo být v očích voličů zásadnější.

Stejně tak ostatní významné firmy patří k hlavním zaměstnavatelům v daném regionu. Synthesia dává práci více než 1 600 lidem, přerovská Precheza zaměstnává přes 600 obyvatel.

Babišovu hnutí se dařilo také v Hustopečích, kde sídlí společnost Agrotec. Navzdory tomu, že společnost je obžalována kvůli machinacím se zakázkami České pošty, získalo ANO v daném okrsku 32,68% hlasů.

Zdaleka největší úspěch ze sledovaných měst a obcí ale zaznamenalo ANO v Lišanech u Loun. Zde je dominantní Babišova velkovýkrmna vepřů Aniko Žatec. V této vesnici mu dala svůj hlas více než polovina voličů – 60,41% (pro srovnání při loňských krajských volbách získalo ANO 48,2%).

Obdobný úspěch ANO je také patrný v Olbramovicích (43,18%), kde sice formálně žádná jeho firma nesídlí, ale nachází se zde farma Čapí hnízdo – tedy značka, která je s Babišem nejvýrazněji spojena, a kvůli které čelí v současné době trestnímu stíhání za dotační podvod.

Babišovo hnutí zvítězilo také ve dvou místech, kdy loňské krajské volby ovládla ČSSD, letos v Rumburku, kde sídlí lesnická firma UNILES, i ve Lnářích, kde působí firma obchodující s hnojivy Agro Blatná, Babiš sociální demokracii předběhl – ANO zde získalo 41,92%, respektive 29,47%.

Pouze ve třech místech, kde sídlí Babišovy firmy, získalo ANO 2011 méně hlasů, než je celostátní průměr, i tady ale zvítězilo.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

9 komentářů

 1. Kain Václav napsal:

  Zaměstnanci to měli přímo nařízené.Kdyby nebylo těch jeho ubohých zaměstnanců,tak by si tak nevyskakoval.Stejně se ukáže jak se jeho voliči šeredně mílili.

  • Mirek napsal:

   To jsem nevěděl, že u těch uren je nějaká kontrolo toho, jak kdo hlasoval.
   Důvod je spíš ten, že ti zaměstnanci jsou u Babiše asi docela spokojeni, ne? Mohli také volit TOP nebo ČSSD, tedy největší kritiky ANO. Proč je asi nevolili?

  • s-22 napsal:

   Tak to je vtip dne. V anonymním hlasování lidé z okolí Babišových firem hlasovali pro svého zaměstnavatele, což asi nejlépe vystihuje celý volební výsledek. Pokud máte nějaký důkaz o tom, že to měli nařízeno, jednalo by se o nedovolené ovlivňování voleb a tyto by byly v daných okrscích zneplatněny. A mám takový dojem, že byste to měl ihned hlásit, protože by se jednalo o trestný čin.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Je zde ještě jedno možné vysvětlení, že výsledky voleb svědčí o mentální úrovni zaměstnanců podniků ze skupiny AGROFERT. Některé jejich výrobky by svou „kvalitou“ tomu nasvědčovaly (Kostelecké párky v plechu, koblihy a pečivo Penam a další).

    • s-22 napsal:

     To je poněkud nepravděpodobné, protože tolik lidí Babiš nezaměstnává. Hnutí ANO volily většinově všechny věkové skupiny obyvatel vyjma těch nejmladších, kteří ještě mají nějaké naivní ideály a chybí jim zkušenosti s politikou. Spíše to vypadá, že právě vaše názory jsou často jen zbožných přáním… a jestli máte raději polské delikatesy v českých řetězcích, tak dobrou chuť.

  • Jana Daňková napsal:

   “ Všecky si vás kůpím“. Tam Tam šíří… mimořádné finanční jednorázové příspěvky zaměstnancům Babišových zaměstnanců.
   Další velká skupina jeho voličů byli důchodci, čtenáři deníku Fronta.

  • Jana Polívková napsal:

   Ty už vidíš špínu ve všem. Volby jsou anonymní, nikdo tam nemůže stát a obálkovat hlasy a sliby bývají chyby. Takže pokud někdo hodil Babišovi hlas, tak to udělal proto, že dobrovolně chtěl. Asi je v jeho firmě spokojen.a má ho rád. Myslím, že by bylo dobré zamyslet se nad tím, co je demokracie a zda by už ta zloba a zášť neměla přestat. Nedělá to v zemi dobré klima. A nevím, proč jsou Češi stále tak zlí za závistiví.

 2. Lenka Brhelová napsal:

  zajímavé by bylo i srovnání, kolik má firma zaměstnanců a kolik ANO dostalo hlasů.

 3. Lubomír Nováček napsal:

  a tak nějak postrádám závěrečnou katarzi… co chtěl autor tímto článkem sdělit? 🙂
  no a jak tyto hlasy významně zamíchaly celkovým pořadím?

Přidávání komentářů není povoleno