Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Farma Čapí hnízdo,

Volby v sídlech Babišových firem: drtivé vítězství ANO. V okolí Čapího hnízda zisk 43 %

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš vlastní v Česku – ať už přímo či nepřímo – přes 200 firem. Některé z nich jako chemičky či potravinářské závody patří k významným zaměstnavatelům v regionu. A významný je i volební výsledek, kterého ANO v sídlech Babišových firem dosáhlo.

Ve vybraných místech, kde sídlí významné Babišovy podniky (či výrazné značky, jež si veřejnost s Babišem spojuje) hnutí ANO v letošních parlamentních s naprostou převahou volbách zvítězilo.

Téměř ve všech vybraných okrscích dosáhlo Babišovo hnutí významně lepšího výsledku než byl celostátní průměr strany, a také než jakého dosáhla strana v loňských krajských volbách.

Naprosto drtivě zvítězilo v obci, kde sídlí výkrmna vepřů Animo Žatec, kde ANO získalo přes 60% hlasů.

Firmy byly do vzorku vybrány podle významnosti (Precheza, Lovochemie, Synthesia), podle všeobecné známosti (Čapí hnízdo, Olma, Kostelecké uzeniny), a také společnosti, které sídlí v malých městech, kde lze předpokládat znalost obyvatel o spojení Andreje Babiše s danou firmou.

Zdroj dat: Český statistický úřad. Modře jsou vyznačeny výsledky nad celostátním průměrem strany, žlutě úspěch jiné strany, bíle výsledek pod celostátním průměrem. Celorepublikově získalo ANO ve volbách do Poslanecké sněmovny 29,64 % hlasů. ©HlídacíPes.org

Úspěch i v hnízdě

ANO bodovalo ve všech vybraných městech, kde sídlí Babišem vlastněné velké chemičky, jako je Lovochemie v Lovosicích (47,18%), nebo Precheza v Přerově (33,92%). Úspěchem pro Babiše skončily volby také v okolí pardubické Synthesii, kde hnutí získalo 31,42%% voličských hlasů.

Ačkoliv například výrobna hnojiv Lovochemie patří mezi největší znečišťovatele ovzduší v regionu, ani to volbu obyvatel nezviklalo. Firma s více než šesti sty zaměstnanci totiž zároveň patří k největším zaměstnavatelům v regionu, což mohlo být v očích voličů zásadnější.

Stejně tak ostatní významné firmy patří k hlavním zaměstnavatelům v daném regionu. Synthesia dává práci více než 1 600 lidem, přerovská Precheza zaměstnává přes 600 obyvatel.

Babišovu hnutí se dařilo také v Hustopečích, kde sídlí společnost Agrotec. Navzdory tomu, že společnost je obžalována kvůli machinacím se zakázkami České pošty, získalo ANO v daném okrsku 32,68% hlasů.

Zdaleka největší úspěch ze sledovaných měst a obcí ale zaznamenalo ANO v Lišanech u Loun. Zde je dominantní Babišova velkovýkrmna vepřů Aniko Žatec. V této vesnici mu dala svůj hlas více než polovina voličů – 60,41% (pro srovnání při loňských krajských volbách získalo ANO 48,2%).

Obdobný úspěch ANO je také patrný v Olbramovicích (43,18%), kde sice formálně žádná jeho firma nesídlí, ale nachází se zde farma Čapí hnízdo – tedy značka, která je s Babišem nejvýrazněji spojena, a kvůli které čelí v současné době trestnímu stíhání za dotační podvod.

Babišovo hnutí zvítězilo také ve dvou místech, kdy loňské krajské volby ovládla ČSSD, letos v Rumburku, kde sídlí lesnická firma UNILES, i ve Lnářích, kde působí firma obchodující s hnojivy Agro Blatná, Babiš sociální demokracii předběhl – ANO zde získalo 41,92%, respektive 29,47%.

Pouze ve třech místech, kde sídlí Babišovy firmy, získalo ANO 2011 méně hlasů, než je celostátní průměr, i tady ale zvítězilo.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

9 komentářů

 1. Kain Václav napsal:

  Zaměstnanci to měli přímo nařízené.Kdyby nebylo těch jeho ubohých zaměstnanců,tak by si tak nevyskakoval.Stejně se ukáže jak se jeho voliči šeredně mílili.

  • Mirek napsal:

   To jsem nevěděl, že u těch uren je nějaká kontrolo toho, jak kdo hlasoval.
   Důvod je spíš ten, že ti zaměstnanci jsou u Babiše asi docela spokojeni, ne? Mohli také volit TOP nebo ČSSD, tedy největší kritiky ANO. Proč je asi nevolili?

  • s-22 napsal:

   Tak to je vtip dne. V anonymním hlasování lidé z okolí Babišových firem hlasovali pro svého zaměstnavatele, což asi nejlépe vystihuje celý volební výsledek. Pokud máte nějaký důkaz o tom, že to měli nařízeno, jednalo by se o nedovolené ovlivňování voleb a tyto by byly v daných okrscích zneplatněny. A mám takový dojem, že byste to měl ihned hlásit, protože by se jednalo o trestný čin.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Je zde ještě jedno možné vysvětlení, že výsledky voleb svědčí o mentální úrovni zaměstnanců podniků ze skupiny AGROFERT. Některé jejich výrobky by svou „kvalitou“ tomu nasvědčovaly (Kostelecké párky v plechu, koblihy a pečivo Penam a další).

    • s-22 napsal:

     To je poněkud nepravděpodobné, protože tolik lidí Babiš nezaměstnává. Hnutí ANO volily většinově všechny věkové skupiny obyvatel vyjma těch nejmladších, kteří ještě mají nějaké naivní ideály a chybí jim zkušenosti s politikou. Spíše to vypadá, že právě vaše názory jsou často jen zbožných přáním… a jestli máte raději polské delikatesy v českých řetězcích, tak dobrou chuť.

  • Jana Daňková napsal:

   “ Všecky si vás kůpím“. Tam Tam šíří… mimořádné finanční jednorázové příspěvky zaměstnancům Babišových zaměstnanců.
   Další velká skupina jeho voličů byli důchodci, čtenáři deníku Fronta.

  • Jana Polívková napsal:

   Ty už vidíš špínu ve všem. Volby jsou anonymní, nikdo tam nemůže stát a obálkovat hlasy a sliby bývají chyby. Takže pokud někdo hodil Babišovi hlas, tak to udělal proto, že dobrovolně chtěl. Asi je v jeho firmě spokojen.a má ho rád. Myslím, že by bylo dobré zamyslet se nad tím, co je demokracie a zda by už ta zloba a zášť neměla přestat. Nedělá to v zemi dobré klima. A nevím, proč jsou Češi stále tak zlí za závistiví.

 2. Lenka Brhelová napsal:

  zajímavé by bylo i srovnání, kolik má firma zaměstnanců a kolik ANO dostalo hlasů.

 3. Lubomír Nováček napsal:

  a tak nějak postrádám závěrečnou katarzi… co chtěl autor tímto článkem sdělit? 🙂
  no a jak tyto hlasy významně zamíchaly celkovým pořadím?

Přidávání komentářů není povoleno