Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ministr vnitra Jan Hamáček.
MVČR, zdroj

Vnitro propaguje nové datové schránky. Provází jimi Honimír Pišvejc z Kriplína

GLOSA. Jako průměrný anonymní občan obvykle vystupuje smyšlený muž, nositel nejčastějšího jména a příjmení v Česku – Jan Novák. Průvodce v oficiální nápovědě k novým datovým schránkám má ale mnohem nezvyklejší jméno. Žádný Novák, ale Honimír Pišvejc z Kriplína.

Mohli bychom se teď pohoršovat, že ministerstvo vnitra na jedné straně nové datové schránky propaguje, jako kupříkladu zde sám ministr vnitra Jan Hamáček…

… a na straně druhé občany, kteří se snaží zřízením datovky prokousat, posílá kamsi do Kriplína. Jak je vidět zde, na screenshotu z nápovědy, jak při zřizování postupovat:

Pohoršovat se ale nebudeme. Pravděpodobně jde jen o kreativní dílo neznámého autora, které před oficiálním zveřejněním zapomněl vymazat a nahradit třeba tím tradičnějším „Novákem“.

S podobnými opomenutími či úlety mají mnoho zkušeností sami novináři. Ať už jde o vydání nekrologů stále ještě žijících osob či zapomenuté pracovní titulky ve vytištěných novinách.

Již legendární je zkušební zpráva tehdejšího SMS zpravodajství serveru iHned. Psal se rok 2007 a registrovaným uživatelům blikla na mobilech „breaking news“ ve znění „Paroubek se pos*al“, pochopitelně bez oné hvězdičky.

Zpráva odešla omylem, redakce pouze testovala systém. Zjevně fungoval. Tehdejší premiér Paroubek obratem reagoval tiskovou zprávou, že nejde o žádnou náhodu, ale o cílenou snahu „karikovat, urážet a jinak špinit předsedu ČSSD“.

I státní správa má právo na svého šotka. Vítáme tedy mezi sebe novou identitu anonymního občana – Honimíra Pišvejce z Kriplína.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. N/A napsal:

    V tomto případě naopak autor přemýšlel. Jan Novák z Prahy, ani nikdo jiný nebude Jméno Honimír Pišvejc z Kriplína považovat za vlastní (před)vyplněný údaj. Pokud by i někdo s tímto jménem založil datovou schránku, je snadné na takovou chybu přijít a napravit ji.
    Když ovšem na podporu zavolá Jan Novák z Prahy „Dobrý den. Já jsem jan Novák a jak jsme se stěhovali, tak jsem celý zblblý z toho příkladu. Já tam asi udělal nějaké chyby.“ nebo „já myslel, že je to jen aby jsme si nanečisto zkusili jak se dělá datová schránka.“ Zkuste to pak najít.
    A pak tu jsou právní důsledky, jak pro toho, kdo vytváří „podvodnou“ schránku, tak pro Jana Nováka, který má najednou schránku a neví o tom.

Přidávání komentářů není povoleno