Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ministr vnitra Jan Hamáček.
MVČR, zdroj

Vnitro propaguje nové datové schránky. Provází jimi Honimír Pišvejc z Kriplína

GLOSA. Jako průměrný anonymní občan obvykle vystupuje smyšlený muž, nositel nejčastějšího jména a příjmení v Česku – Jan Novák. Průvodce v oficiální nápovědě k novým datovým schránkám má ale mnohem nezvyklejší jméno. Žádný Novák, ale Honimír Pišvejc z Kriplína.

Mohli bychom se teď pohoršovat, že ministerstvo vnitra na jedné straně nové datové schránky propaguje, jako kupříkladu zde sám ministr vnitra Jan Hamáček…

… a na straně druhé občany, kteří se snaží zřízením datovky prokousat, posílá kamsi do Kriplína. Jak je vidět zde, na screenshotu z nápovědy, jak při zřizování postupovat:

Pohoršovat se ale nebudeme. Pravděpodobně jde jen o kreativní dílo neznámého autora, které před oficiálním zveřejněním zapomněl vymazat a nahradit třeba tím tradičnějším „Novákem“.

S podobnými opomenutími či úlety mají mnoho zkušeností sami novináři. Ať už jde o vydání nekrologů stále ještě žijících osob či zapomenuté pracovní titulky ve vytištěných novinách.

Již legendární je zkušební zpráva tehdejšího SMS zpravodajství serveru iHned. Psal se rok 2007 a registrovaným uživatelům blikla na mobilech „breaking news“ ve znění „Paroubek se pos*al“, pochopitelně bez oné hvězdičky.

Zpráva odešla omylem, redakce pouze testovala systém. Zjevně fungoval. Tehdejší premiér Paroubek obratem reagoval tiskovou zprávou, že nejde o žádnou náhodu, ale o cílenou snahu „karikovat, urážet a jinak špinit předsedu ČSSD“.

I státní správa má právo na svého šotka. Vítáme tedy mezi sebe novou identitu anonymního občana – Honimíra Pišvejce z Kriplína.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. N/A napsal:

    V tomto případě naopak autor přemýšlel. Jan Novák z Prahy, ani nikdo jiný nebude Jméno Honimír Pišvejc z Kriplína považovat za vlastní (před)vyplněný údaj. Pokud by i někdo s tímto jménem založil datovou schránku, je snadné na takovou chybu přijít a napravit ji.
    Když ovšem na podporu zavolá Jan Novák z Prahy „Dobrý den. Já jsem jan Novák a jak jsme se stěhovali, tak jsem celý zblblý z toho příkladu. Já tam asi udělal nějaké chyby.“ nebo „já myslel, že je to jen aby jsme si nanečisto zkusili jak se dělá datová schránka.“ Zkuste to pak najít.
    A pak tu jsou právní důsledky, jak pro toho, kdo vytváří „podvodnou“ schránku, tak pro Jana Nováka, který má najednou schránku a neví o tom.

Přidávání komentářů není povoleno