Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
operabalet.cz, Zvonokosy v Severočeském divadle

Vládneme a plníme si sny. Manžel ústecké primátorky dostal roli v Severočeském divadle

Je to příběh jako z magazínu. Ve dvaašedesáti letech si manžel ústecké primátorky Miloslav Nechyba splnil životní sen a postavil se na prkna, která znamenají svět. V Severočeském divadle dostal jako „neherec“ malou roli řezníka Blahoráda Bejkovce v muzikále Zvonokosy podle slavné předlohy Gabriela Chevalliera. Muzikál měl premiéru tento měsíc.

Miloslav Nechyba je velkým milovníkem divadla. Aspoň podle režiséra Martina Novotného, který ho do hry z aktuálního repertoáru Severočeského divadla obsadil.

Muž, jehož firma podniká ve stavebnictví nebo pohostinství, se teď stal i hercem. Malý háček je ale v tom, že se tak stalo v divadle, které je z půlky vlastněno městem a z půlky krajem. A otevírá se tak otázka, zda nejde obyčejný nepotismus, tedy protekci rodinných příslušníků.

Ve stopách Karla Gotta

HlídacíPes.org se v tomto smyslu dotazoval jak primátorky Věry Nechybové, tak ředitele divadla Miloše Formáčka. Na otázky ale odpověď nepřišla.

„Toto jsou otázky na mého manžela, samozřejmě mu je předám a uzná-li za vhodné, odpoví,“ odepsala primátorka Nechybová. Miloslav Nechyba za vhodné neuznal a neodpověděl.


Otázky, které zůstaly bez odpovědi:

Dobrý den, paní primátorko,
povšiml jsem si, že v muzikále Zvonokosy, který měl v Severočeské divadle premiéru 2. června, figuruje v roli řezníka Váš manžel Miloslav. Dovolte prosím v této souvislosti pár otázek.
 • Jak se k roli dostal? Bylo nějaké výběrové řízení, konkurs apod.?
 • Jaká je kvalifikace pana Nechyby k herectví? Jaké je jeho občanské povolání a jaký má vztah k divadlu?
 • O jakou jde roli, hraje, zpívá? A jak je role případně honorována?
 • Dovolte zároveň otázku, jak vnímáte případnou kritiku, že jde o nepotismus v situaci, kdy je SD spoluvlastněno městem, v jehož čele stojíte?

V divadle se HlídacíPes.org dotazoval navíc na toto:

 • Byl ze strany města v tomto smyslu uplatněn nějaký vliv?

A zatímco město, pan Nechyba i ředitel divadla mlčí, odpověď dorazila od režiséra uvedeného muzikálu Martina Novotného.

„Vždy jsem využíval, využívám, a i nadále tak budu činit, právo režiséra obsadit inscenaci podle své nejlepší vůle, a k tomu používám, kromě profesionálních herců (a zpěváků), při obsazování jednotlivých rolí i tzv. „herce z lidu“, tedy typy, které mne zaujmou charakterem, vizáží, figurou atp., stejně, jako např. pánové Troška nebo Forman ve svých filmech (aniž bych se s nimi chtěl nějak jinak srovnávat),“ píše režisér.

Konkrétně ve Zvonokosech účinkuje 38 postav, sedm z nich Novotný obsadil neherci.

„Pana Miloslava Nechybu jsem do epizodní role řezníka Blahoráda Bejkovce obsadil já, na základě jeho vhodného charismatu,“ říká Novotný.

A odkazuje na celou škálu neherců, kteří se svými rolemi proslavili – zmiňuje třeba Josefa Šebánka. „Nebo také Jaromír Hanzlík, Zdeněk Svěrák, Pavel Vondruška, Josef Dvořák či dámy M.Švecová, M.Pilátová, V.Kaplanová, a řada dalších, o Karlu Gottovi nemluvě,“ odepsal Novotný.

Jakékoli zasahování města do obsazení muzikálu odmítá. „Spojování záměru mého obsazení muzikálu Zvonokosy s praktickou politikou města Ústí nad Labem je zcela zcestné, až úsměvné – ostatně, pokud se mohu zeptat zase já – atakoval jste TV Nova kvůli obsazení ministra obrany ČR Martina Stropnického do role plukovníka Tomečka v seriálu Kriminálka Anděl?“ ptá se režisér.

Nechyba není jediný

V obsazení muzikálu zaujme i další jméno, které je spojené s ústeckou komunální politikou.

V roli jednoho ze starousedlíků se objevuje další z významných manželů města Ústí nad Labem, bývalý ředitel kulturního střediska Emil Vraspír.

Ten se do funkce dostal v roce 2011 v době, kdy jeho manželka, lékařka Blanka Vraspírová (SZSP) vykonávala funkci radní města. (Na fotografii je Vraspírová vpravo spolu s primátorkou Věrou Nechybovou a jejím náměstkem Pavlem Dufkem. Zdroj: facebookový profil Blanky Vraspírové)

Vraspír čelil kritice, že se k místu dostal podvodem: jeho koncepce rozvoje kultury ve městě byla ze tří čtvrtin plagiátem. Celé pasáže prostě opsal z podobných dokumentů v Plzni a v Havířově.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  „Nebyl vložen žádný komentář“, není divu!

 2. petrph napsal:

  Tady se dostáváme do dost složitého dilematu vztahů na různích úrovních – a je skutečně otázka, zda právě novinář má být tím „morálním ideovým soudcem“. který by měl rozhodovat o tom co je správně a co ne, Nebo-li na jedné straně – zda funkce primátorky města je natolik „politicky i ekonomicky mocná“ – aby se všichni členové její rodiny měli vzdát svých osobních a odborných ambicí – protože vždycky budou pranýřováni že cokoliv je tlačenka..(Ad absurdum by se pak ani jejich dítě nemohlo hlásit na žádnou školu, vždycky bude podezření, že mu to tatínek/maminka „zařídili“.)
  A na druhé straně, tedy zda i vedoucí institucí jakkoliv spojených s městem měli zakázáno tyto jejich rodinné příslušníky zaměstnávat přijímat či spolupracovat s nimi -jinak budou „napráskáni“ za to že tu tlačenku poskytují..
  A to – i navzdory tomu co se píše v článku – že byli požádání aby své důvody (a případné benefity) vysvětlitlili. Protože – v tom je (bohužel) nedůvěra médií (i „zmedializovaných“ našvaných občanů, že těmto vysvětlením věří úplně nejméně…Aniž bych hodnotil kdo má v tomto případě pravdu (a právo), je skutečně tragické kam jsme se za těch cirka 20 let posunuli – od dob „pravdy a lásky“ do doby absolutní nedůvěry všech mezi všemi,…kde jedním z mála prostředků jak si alespoň minimalně vynucovat etické (natož právní) vztahy mezi lidmi by mělo být vzájemné mediální fízlování a udávání…

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko