Vládneme a plníme si sny. Manžel ústecké primátorky dostal roli v Severočeském divadle

Napsal/a Robert Malecký 30. června 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Je to příběh jako z magazínu. Ve dvaašedesáti letech si manžel ústecké primátorky Miloslav Nechyba splnil životní sen a postavil se na prkna, která znamenají svět. V Severočeském divadle dostal jako „neherec“ malou roli řezníka Blahoráda Bejkovce v muzikále Zvonokosy podle slavné předlohy Gabriela Chevalliera. Muzikál měl premiéru tento měsíc.

Miloslav Nechyba je velkým milovníkem divadla. Aspoň podle režiséra Martina Novotného, který ho do hry z aktuálního repertoáru Severočeského divadla obsadil.

Muž, jehož firma podniká ve stavebnictví nebo pohostinství, se teď stal i hercem. Malý háček je ale v tom, že se tak stalo v divadle, které je z půlky vlastněno městem a z půlky krajem. A otevírá se tak otázka, zda nejde obyčejný nepotismus, tedy protekci rodinných příslušníků.

Ve stopách Karla Gotta

HlídacíPes.org se v tomto smyslu dotazoval jak primátorky Věry Nechybové, tak ředitele divadla Miloše Formáčka. Na otázky ale odpověď nepřišla.

„Toto jsou otázky na mého manžela, samozřejmě mu je předám a uzná-li za vhodné, odpoví,“ odepsala primátorka Nechybová. Miloslav Nechyba za vhodné neuznal a neodpověděl.


Otázky, které zůstaly bez odpovědi:

Dobrý den, paní primátorko,
povšiml jsem si, že v muzikále Zvonokosy, který měl v Severočeské divadle premiéru 2. června, figuruje v roli řezníka Váš manžel Miloslav. Dovolte prosím v této souvislosti pár otázek.
  • Jak se k roli dostal? Bylo nějaké výběrové řízení, konkurs apod.?
  • Jaká je kvalifikace pana Nechyby k herectví? Jaké je jeho občanské povolání a jaký má vztah k divadlu?
  • O jakou jde roli, hraje, zpívá? A jak je role případně honorována?
  • Dovolte zároveň otázku, jak vnímáte případnou kritiku, že jde o nepotismus v situaci, kdy je SD spoluvlastněno městem, v jehož čele stojíte?

V divadle se HlídacíPes.org dotazoval navíc na toto:

  • Byl ze strany města v tomto smyslu uplatněn nějaký vliv?

A zatímco město, pan Nechyba i ředitel divadla mlčí, odpověď dorazila od režiséra uvedeného muzikálu Martina Novotného.

„Vždy jsem využíval, využívám, a i nadále tak budu činit, právo režiséra obsadit inscenaci podle své nejlepší vůle, a k tomu používám, kromě profesionálních herců (a zpěváků), při obsazování jednotlivých rolí i tzv. „herce z lidu“, tedy typy, které mne zaujmou charakterem, vizáží, figurou atp., stejně, jako např. pánové Troška nebo Forman ve svých filmech (aniž bych se s nimi chtěl nějak jinak srovnávat),“ píše režisér.

Konkrétně ve Zvonokosech účinkuje 38 postav, sedm z nich Novotný obsadil neherci.

„Pana Miloslava Nechybu jsem do epizodní role řezníka Blahoráda Bejkovce obsadil já, na základě jeho vhodného charismatu,“ říká Novotný.

A odkazuje na celou škálu neherců, kteří se svými rolemi proslavili – zmiňuje třeba Josefa Šebánka. „Nebo také Jaromír Hanzlík, Zdeněk Svěrák, Pavel Vondruška, Josef Dvořák či dámy M.Švecová, M.Pilátová, V.Kaplanová, a řada dalších, o Karlu Gottovi nemluvě,“ odepsal Novotný.

Jakékoli zasahování města do obsazení muzikálu odmítá. „Spojování záměru mého obsazení muzikálu Zvonokosy s praktickou politikou města Ústí nad Labem je zcela zcestné, až úsměvné – ostatně, pokud se mohu zeptat zase já – atakoval jste TV Nova kvůli obsazení ministra obrany ČR Martina Stropnického do role plukovníka Tomečka v seriálu Kriminálka Anděl?“ ptá se režisér.

Nechyba není jediný

V obsazení muzikálu zaujme i další jméno, které je spojené s ústeckou komunální politikou.

V roli jednoho ze starousedlíků se objevuje další z významných manželů města Ústí nad Labem, bývalý ředitel kulturního střediska Emil Vraspír.

Ten se do funkce dostal v roce 2011 v době, kdy jeho manželka, lékařka Blanka Vraspírová (SZSP) vykonávala funkci radní města. (Na fotografii je Vraspírová vpravo spolu s primátorkou Věrou Nechybovou a jejím náměstkem Pavlem Dufkem. Zdroj: facebookový profil Blanky Vraspírové)

Vraspír čelil kritice, že se k místu dostal podvodem: jeho koncepce rozvoje kultury ve městě byla ze tří čtvrtin plagiátem. Celé pasáže prostě opsal z podobných dokumentů v Plzni a v Havířově.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)