Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
foter.com,

Jak ústecká kultura nakupuje „IT služby“ na úrovni 7. třídy: Převod dokumentu do .pdf za šest stovek

„Nainstalujte mi do telefonu aplikaci Geocaching.“ Není problém – v ústeckém Domě kultury za 906 korun. Převod dokumentů z textového souboru do formátu .pdf, což je operace na jedno klinutí, kterou se učí už žáci na základní škole – šest stovek. Hospodaření s veřejnými prostředky v příspěvkové organizaci města vzbuzuje úsměvy, ale taky podezření na nehospodárné nakládání s financemi.

Na způsob, jakým Kulturní středisko města Ústí nad Labem nakupuje externí služby, na svém blogu upozornil ústecký učitel Martin Nosek. K údajům se dostal na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Kulturní středisko města Ústí nad Labem si najímá externího IT specialistu, pana Vinše, na IT správu a nákup služeb a zboží. Příspěvková organizace s ním nemá uzavřenu žádnou smlouvu a vše probíhá na základě ústních objednávek již zhruba pět let, tedy od roku 2012,“ uvádí na blogu Martin Nosek.

PC all in one

V letech 2012–2016 fakturoval Petr Vinš kulturní příspěvkovce služby a nákupy zboží v celkové hodnotě 490.463,06,– Kč. Noskovi se ovšem v rámci žádostí o informace podařilo získat jen vzorek faktur pokrývajících období 28 ze zhruba šedesáti měsíců.

Nosek uvádí, že součástí faktur je kromě služeb také dodání blíže neurčené techniky, většinou označené například jako „PC All in one“, „kabel“, „flash disk Kingston“ – ovšem bez jakýchkoli bez dalších detailů. „Z faktur tedy není zřejmé, jaká technika byla pro organizaci zakoupena a zda vůbec za cenu na trhu obvyklou. Objednávky ze strany příspěvkové organizace neexistují,“ tvrdí Nosek.

Zapněte mi telefon a dejte ho nabíjet

O jaké konkrétní položky jde?

Tak například nainstalování aplikace Geocaching, což je program na zábavné turistické vyhledávání tzv. kešek v terénu, do mobilního telefonu zaměstnankyně Bořutové stálo 907 Kč. Dodavatel rovněž paní Bořutové ukázal, jak se vypaluje CD ROM – za 605 korun. Další tři stovky jsou pak za ukázku, jak se ve Wordu nastavuje obtékání textu kolem obrázku.


Podívejte se na ukázky faktur, které Martin Nosek získal podle zákona o svobodném přístupu k informacím:

Zdroj: http://martinnosek1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=610597


Jednou z položek, které zaměstnankyně Bořutová potřebovala ovládnout, je pak vypnutí zvuku u počítače.

Služby se týkají i běžných činností, které byly pořízeny přímo pro ředitele Ivana Dostála (ODS). V září loňského roku mu Dům kultury koupil iPhone za 19.999 Kč. Dalších dva a půl tisíce ale město zaplatilo za to, že Petr Vinš telefon zapnul, vložil do něho SIM kartu a dal telefon na nabíječku.

Konkrétně na faktuře stojí „příprava Iphone pan Dostál“ 2,5 hodiny a další „příprava nového telefonu p. Dostál“ 1 hodina, ale také například „test nabíjení mobilu“ 0,5 hodiny.

„To nám dělá neustále.“

Ředitel Ivan Dostál na zveřejněných částkách nic podivného nevidí. „Nevím, jaký je pan Nosek odborník. Pro mě je to jen šťoural, který se zoufale snaží něco vyšťourat, aby byl někde poplácán po rameně,“ uvedl pro HlídacíPes.org Dostál.

Na fakturách prý není nic, co by nebylo v souladu se zákonem. „Pokud tam něco takového našel, ať mi to sdělí a my podle toho budeme jednat. Jestliže se mu to jenom zdá takový nebo takový, ať si to nechá pro sebe, nevím, proč bychom se s ním o tom měli bavit. Toto nám dělá neustále,“ dodal ředitel ústeckého Domu kultury.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

15 komentářů

 1. Miloš Fridrich napsal:

  Pokud napíšete, že jste naučil někoho vypalovat CD za 605kč, zní to hrozně. Pokud napíšete, že jste se IT analfabeta hodinu snažil naučit vypalovat CD, je cena značně podhodnocená. Příprava telefonu může obsahovat nejen zapnutí a vložení SIM, ale třeba i přenos dat, adresářů z předchozího nekompatibilního telefonu, nastavení mailu a jiných detailů včetně předvedení přístroje. Takhle jak je to popsané to nevyznívá úplně dobře, ale také to nemusí vůbec nic znamenat… Znám to z vlastní zkušenosti. Co se týká popisu dodaného zboží na fakturách, divím se, že mu to prošlo. Ale není to jeho chyba, snad je to jen trochu neprofesionální…

  • Jaroslav Vinický napsal:

   Souhlas.. Celkem běžná cena za hodinu IT je 450-650 Kč.

  • t117 napsal:

   1/ „…Příprava telefonu může obsahovat nejen…“ – pak to ma byt rozepsano! – takhle je to na urovni jako kdyby stavebni spolecnost postavila dalnici a vyuctovala celou stavbu takto: “ stavba D8…..278,9 mld. Kč.“
   Napsat „flash disk kingston“ bez jakychkoliv dalsich parametru opravdu nestaci – maloobchodni cena muze byt od par set korun az po vic jak 40.000 Kc! A jake „extra“ nezminene sluzby se asi vejdou pod pulhodinovy test nabijeni? … a tak by se dalo pokracovat s KAZDOU uvedenou polozkou.
   2/ „… že jste se IT analfabeta hodinu snažil naučit…“ – ten/ta/to urednik je mentalne zaostale nebo co? Nebo tam take maji externisty na otevirani oken, pomoc s oblekanim nebo podavece tuzek?! – bud je to jen formalni zakryvani korupce, nebo je ten/ta/to urednik naprosto neschopne a nema tam co delat! – Pravdepodobne oboji.

   Obhajujete neobhajitelne. Vyuctvani je fraska a i kdyby snad nahodou skutecne bylo popsano dle pravdy, tak je jednak presprilis obecne, predrazene a take svedci o naproste nekompetentnosti uredniku/zastupitelu .

   • Marek K. napsal:

    Také nevidím nic neobvyklého. Zkouška nabíjení… ta může zahrnovat hodně věcí jako ne pař. vyzkoušení jiné nabíječky (musíte jí sehnat). Nehledě na to, že se neučtuje po minutách, ale běžná praxe je učtovat započatou půlhodinu. Tedy i kdyby to dělal 2minut učtuje se pulhodina… Na cenách nevidím nic neobvyklého a souhlasím s banem „Michal Altair Valášek“ o komentář níže…

   • Petr B napsal:

    Vetsinou me tyhle veci toci dobela, ale tady je to fakt spise rejpalstvi bez znalosti problematiky a bez znalosti urovne znalosti bezneho urednika.

    Neznam tedy konkretni smlouvu, ale jen za vyjezd technika zaplatite X korun a to jste ho jeste nevideli. Dale, kazda normalni firma Vam bude uctovat jeste ZAPOCATOU hodinu, a ne na pulhodiny jak je zrejme z rozpisu. Lide nemusi byt analfabeti, a predstavte si, naucit je vypalovat CD/DVD muze byt na odpoledne. (vlastni zkusenost s klienty)

    A zase, podivate li se do vypisu, ve kterem hujersky vykrouzkujete zapnuti zvuku, zjistite ze ta polozka obsahovala jeste konzultaci PP a nastaveni mailu do mobilu.

    U nas ve firme taktez resime podobne drobnosti, a verte mi, ze obcas to fakt na hodiny je, i kdyz bezny uzivatel to tak nemusi vnimat. Treba prehodit kontakty, kde pulka je rozeseta po 4 uctech na gmailu a pulka na sim karte je doslova labuz, ktera si v klidu vezme i tri hodiny, pokud to resite profesionalne a treba kontakty kontrolujete na duplicity, nastavujete mobil dle pokynu mistnich zvyklosti atd…

    Takze za me, nezavidte a nereste kraviny za stokoruny a delejte neco uzitecneho…

    Jo a mimochodem, s tou firmou ani s temi co to objednavaji nemam nic spolecneho, kdyby nektery diskutujici mel podobne obavy 🙂 .

 2. A problém je přesně v čem? Ze zveřejněných informací vyplývá hodinová sazba 480 Kč + DPH, což mi přijde u IT technika naprosto v pořádku. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby se uživatelé naučili pracovat s počítačem a naučili se třeba nastavit obtékání obrázku ve Wordu sami. Ale řekněme si upřímně, v maloměstském kulturáku nebude pracovat nikdo, kdo za něco stojí, to bude útočiště pro jinak nezaměstnatelné.

 3. Vojtěch Brzek napsal:

  Tohle je trochu přehnané šťourání. Za 4 roky půl milionu korun? To vychází na nějakých 10 000 měsíčně. A vzhledem k tomu, že v tom byl i hosting, pronájem domén a sem tam nějaká elektronika či počítač, to rozhodně nevypadá na nějaký zlatý důl – cena plně odpovídá hodnotě služeb v maloměstském kulturáku.

  A co se týče těch hodin – zkuste si to představit. Příjdete tam na dvě hodiny a všichni se na vás okamžitě sesypou. Tu tenhle, že mu nejde tisknout, tu tenhle, že neví jak se dělá onohle, ten zapomněl heslo a támhleten potřebuje něco nainstalovat. Rozepisovat na fakturu každou činnnost by zabralo skoro stejně času jako řešení těch problémů. No možná hodiny zaokrouhlíte o deset minut nahoru, protože to, že jste kvůli dvou hodinám strávili 2×15 minut na cestě a projeli benzín vám nikdo nezaplatí.

  Jasně, jsou to veřejné finance a minimálně zboží by mělo být rozepsané jendnoznačně, aby se výdaje daly exaktně porovnat. Ale považovat toho chudáka IŤáka za nějakýho vydřiducha je trochu zbrklý.

 4. Petr Vins napsal:

  Clanek byl napsan na objednavku velmi kriticky a na detaily k popisovanym ukonum se me nikdo neptal. Rad komukoliv vysvetlim. Napr. prevod do PDF neprobihal z textoveho formatu, ale z naskenovane podepsane smlouvy, kde byla nutne vyrvoreni take textove vrstvy v PDF. Kolik lidi ve fimach vi, ze PDF muze mit textovou vrstvu, ale take nemusi. Kolik lidi umi textovou vrstvu ze skenu vytvorit? Jakekoliv detaily ke vsem mym ukonum komukoliv vysvetlim. Autor clanku o me vysvetleni nestal. Jeho ukol byl pospinit zamestnance kulturniho strediska. Petr Vins, mobil 602 622 226

 5. Petr Vins napsal:

  Pane Malecky, prevzal jste clanek od p.Noska, ktery nevi vubec nic o IT podpore ve firmach a jehoz jedinym ukolem bylo pospineni lidi Kulturnim stredisku a me. Clanek obsahuje lzi a vymysly, ktere jste bez overeni opsal. Proc jste mi nezavolal a alespon nezeptal na muj nazor? To je u vas bezne? V podpore pracuji 20let a vy pisete, ze delam IT na urovni 7 tridy? Co o me vite? Stydte se. Petr Vins

  • Robert Malecký napsal:

   Jé to jinak. Nepřevzal jsem článek od pana Noska, ale informoval o jeho zjištěních směrem k příspěvkové organizaci s komentářem příspěvkové organizace. To skutečně je běžné.
   Co se týče oné 7. třídy: netvrdím, že děláte IT na její úrovni, ale že úkony, které po Vás zaměstnanci DK chtějí a platí za ně z veřejných peněz, jsou na úrovni znalostí žáků 7. třídy. Atd.
   Hezký večer.
   RM

  • Robert Malecký napsal:

   A ještě poznámku. Primárně to není o tom, co nakonec DK objednává, ale že to vůbec objednává.
   Já jsem živnostník, telefony mám svoje, nikdo mi je nekupuje. Ale není mi úplně jasné, když už se z veřejného kupuje pro pana ředitele iPhone 6 za cenu, za kterou se v té době kupovala 7ka, proč si do ní prostě nevloží SIMku a netelefonuje.
   Takových věcí je tam podle všeho víc a já budu jedině zvědavý, co k tomu řekne zřizovatel, kterého by to mělo zajímat.
   Co se týče Vašeho byznysu, máte tu smůlu, že obchodujete s veřejnou institucí, ty jsou pod drobnohledem.
   Hezký večer

   • František napsal:

    Váženy pane, dotčený pan má docela dost právo se cítit dotčený a za svůj článek jako podnikatel byste si zaplatit neměl nechat ani korunu. Ten článek je směšný i o směšných věcech a je dost jedno, od koho jste ho z většiny převzal. Jsem ajtak s hodinovou sazbu trochu jinde. Ale mezi uživateli jsou prostě lidé, kteří neumí vůbec nic a já jim musim pomocí, protože je to zájmem klienta. Je li vaši představou, že se u nás všichni v sedmé třídě naučili pracovat s počítačem alespoň tak jako vy (zřejmě), tak vemte na vědomí že neeeeeee! Včera klienta stalo 3000 to, že jsem na místě zjistil, že opakované zablokovaný účet do aplikace v SAPu je způsoben tím, že vysokoškolský vzdělaná uživatelka nevi, co to je NumLock a nechápe to ani po telefonu ani nijak a dokud ji to neukážete „fyzicky za jejím zadkem“, tak to prostě nepochopi. A pokud mi řekněte, že tam nemá co dělat, fajn, najdete klientovi náhradu – jen dodávám, že takových lidí jako ona je v zemi asi sedm… Prostě to jsou úplně blbosti. Tady si nějaký chudák (pane Vinsi odpustte) účtuje pár korun a možná to ne úplně dobře popisuje za zajišťování čehokoli co se po něm chce ( najdete tohle u lékařů: zavoláte si zubaře a čekáte že vám spraví zlomeninu i depresi?), stojí to úplně drobné a Vy z toho děláte aféru??? Ve státě, kde se vyhodily STOVKY miliard (kvalifikovaný odhad a věřte že vím o cem mluvím) za zcela pochybné IT? Uvědomujete si vůbec, že ti lidé co dělají support pro systemy treba na MF za 480 tzv. nevstanou z postele? A i tito lidé za desetinásobek učí lidí notoriety a úplně blbosti!!!! Ne na úrovni sedmé třídy ale na úrovni mého čtyřletého chlapecka! Zažil jsem specialistů na SUN Systems, který učil uzivetelku půl dne, jak se „to“ zapíná (ve státní správě na nejmenovaném ministerstvu s cyklistou v čele). Nechtějte znát jeho fakturu. Pana Vinse obdivuju za sílu vůbec něco rozepisovat. Tohle je princip, který se v branži označuje BFU (a teď to neberte posměšně). A pokud chcete o tom něco napsat, tak pište o naprosto nepoužitelnych znalostech počítačů že skol, pište o tom, zda Evropský řidičák na počítač zaručuje nějakou úroveň znalostí apod… A pište o tom, že za stejnou práci na ministerstvu se účtuje xnasovek toho co nějaký Vinš někde v kotehulkach. Jo a to ani na tom úřadu nemaji člověka, kterých je v zemi sedm a tudíž mu zaplatí nejen 3000 za to, aby se naučil pouzivat líp počítač.
    Ještě konkrétně na vás dotaz proč si nekoupil telefon a nedal do něj domku a netelefonival. Tak za A ten úžasné jednochujej iPhone není Nokia 3310. Ten člověk nemusí to umět ani zapnout. Už jsem x lidem otevíral šuplík na simku, zejména dámy se boji strkat špendlík do díry v telefonu! S vědomí. Že to stalo dvacku, oni to zničí a já je to nechám zaplatit, je to dost pochopitelně. Když zapněte chytrý telefon dost dlouho si nezatelefonujete než všechno nastavíte. Je li ten šéf instituce počítačový analfabet je prostě nahraný a naopak považuji za rozumné, že to svěří někomu, kdo to umí a udělá to. Pokud měl šéf jak z toho plyne před tím Samsung vykopávky S3 myslím, tak je úplně „nahranej“. Ano v Praze si najde Apple store kde mu to všechno udělaji zadarmo. Kolik Applestoru je v kotehulkach???? Jesli stala šestka tolik co sedmička a se nedá z výpisu z faktury zverifikovat. Stačí aby to bylo s pouzdrem a sklem atdplus největší paměť a je to. Celá anabáze navíc opět svědčí o malichernosti – jesli si šéf instituce kupil po x letech co měl S3 novej iPhone, tak je to velmi spořivý šéf. Na spoustě úřadu by šéf nepřenesl přes hlavu kdyby neměl stále nejnovější krám ať už je to Galaxy S18 nebo iPhone 12 a je mu úplně jedno kolik to stojí. A na výměnu zásuvky nemá 3 stovky. Tohle je realita státní správy. A pokud Vás tahle malichernosti baví, tak je to smutný. Já vím, že to je dnes populární. Celý stát se snaží nastavit na stíhání malicherností aby ti velcí měli klid na práci. Ale to je ptákoviny. Stát či firma, který nepochopi, kde je hranice důležitosti a malichernosti, se obvykle pojmenována jako policejni stát nebo firma s nepřátelskou zaměstnaneckou kulturou…. Howgh….

 6. Petr Vins napsal:

  Pane Malecky, je videt, ze ani vy nevite o firemnim IT vubec nic. Vymena telefonu pana reditele ROZHODNE nespociva jen ve vymene sim karty, ale v presunu vsech dat z chytreho telefonu a vsech aplikaci a navic ze systemu Android do Apple. Pisete o necem, o cem vubec nic nevite. Neodpovedel jste mi na otazku, proc jste si ty vymysly a dezinformace od p.Noska neoveril u me, tak jako to dnes udelal jeden redaktor z velkeho deniku. Kritizujete me bez toho abyste se zeptal na muj nazor.

 7. petrph napsal:

  Jestli bych mohl doplnit svůj názor – jediná otázka může být v tom proč si ta instituce neobjednala servis pana Vinše za nějaký ekonomicky výhodnější smluvní (win to win) měsíční paušál. Jinak samozřejmě samostatně objednávané zakázky jsou drahé,to snad ví každý kdož si něco takového objednává. Tvrzení že to snad byly operace které zvládá sedmák bych v případě státní/veřejné správy vůbec nepoužil. Jak totiž vyplývá přímo z Ústavy ČR, článek 2.3, tak úředník (státní zaměstnanec) smí dělat (i na úředním počítači) pouze zákonem (úředně) jemu stanovené činnosti – a nikoliv si tam něco bastlit jako nějaký nezodpovědný adolescent..To už je další průšvih naší státní správy – že v případě magické IT se to trpí a dokonce i předpokládá´“prostě tento dokument dodat musíte a bastlete (nebo za úplatu nechce bastlit“ jak to jde…

Přidávání komentářů není povoleno