"Lidé zkrátka přestali do hospod chodit. Čím jsou vyšší čísla nakažených, tím víc se lidé bojí dělat velké srazy. Svou roli hrají také omezení ze strany vlády," popsal majitel hospody Jan Jurke problémy restauratérů spojené s covidem. foto: T. Engelová

Hospodští čekají na stoprocentní kompenzace slíbené vládou. Kdy peníze přijdou, nikdo neví

Napsal/a Tereza Engelová 21. ledna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

V polovině ledna spustilo Ministerstvo průmyslu a obchodu nový program pomoci Covid-Gastro pro uzavřené restaurace. „Problém je, že v médiích říkají politici krásné věci, které ale v realitě nefungují,“ komentuje novou vládní nabídku hospodský Jan Jurke. Vláda ještě v prosinci slibovala stoprocentní kompenzaci nákladů uzavřených provozoven. O měsíc později je vše jinak.

„Pokud se vláda rozhodne uzavřít nějaké provozy, tak budeme samozřejmě stoprocentně kompenzovat jejich náklady,“ slíbil na tiskové konferenci v polovině prosince premiér Andrej Babiš. Trvalo nicméně měsíc, než program pomoci vláda otevřela a o stoprocentní náhradě pro podnikatele v pohostinství se rozhodně mluvit nedá:

„V polovině prosince premiér i pan ministr Havlíček tvrdili, že konečně dostaneme první kompenzaci, která cílí přímo na majitele restauračních zařízení. Dodnes jsme nedostali žádný příspěvek na provozní náklady. Prezentovali to tak, že vše je připravené a pomoc dostaneme co nejdříve. Nakonec spustili program Covid-Gastro 18. ledna a první dva dny se do něj nebylo možné dostat, protože z přetížení padal server,“ konstatuje majitel restaurace v Praze 6 Jan Jurke.

Co stát nesplnil

Po téměř roce, kdy s výjimkou léta a dvou týdnů v prosinci musel mít hospodu zavřenou, vypočítává pomoc, kterou zatím od státu restauratéři dostali:

„Stát přispívá z 50 % na nájemné a pokud je provozovna zavřená, tak také sty procenty na náklady spojené se zaměstnanci – tedy pokrytím jejich mzdy a sociálního a zdravotního pojištění. Jenže – a to je zásadní – podmínkou pro to je, že všechny platby musí nejprve proběhnout. Teprve poté se žádá o kompenzaci,“ popisuje, jak pomoc funguje v realitě. Zatížená je navíc nadměrnou byrokracií.

„Přestože já jako restauratér odevzdávám výpis z bankovního účtu a kopii zaplacené faktury za nájem, musí ještě majitel objektu, tedy pronajímatel, jít na úřad a tam potvrdit, že skutečně platíme nájem. To je podmínkou vyplacení pomoci,“ vysvětluje Jurke podmínky programu Covid-Nájemné 2.

Peníze v nedohlednu

Program Covid-Gastro má majitele restaurací podpořit příspěvkem 400 korun na zaměstnance na den. Realita má však do původních slibů o stoprocentních kompenzacích daleko.

„Pan ministr Havlíček v polovině prosince tvrdil, že dostaneme podobnou pomoc, jaké se dostalo provozovatelům restaurací v zahraničí. To znamená okolo 70 % obratu loňského roku. Realita je ale taková, že pomoc v Česku dosahuje výše 35 % loňského obratu. Proč my máme zvládnout přežít pandemii s tak nízkou podporou oproti okolním zemím?“ ptá se Jan Jurke.

Ani v novém programu Covid-Gastro nemají podnikatelé vůbec tušení, kdy peníze uvidí na účtech. Neví to totiž ani Ministerstvo průmyslu a obchodu.

„Proplácet pomoc bude možné po obdržení notifikace Evropské komise,“ odpověděla na dotaz HlídacíPes.org vedoucí tiskového oddělení MPO Štěpánka Filipová. Kdy to bude, prý záleží právě na Evropské komisi.

Právě tato informace je přitom pro podnikatele klíčová. Aby o podporu státu vůbec mohli požádat, musí vše zaplatit předem ze svého. Pokud na to nemají peníze, což není po téměř roce bez příjmů nic překvapivého, na pomoc zkrátka nemají nárok.

„Jakmile nemá restaurace dostatek cash-flow, tak na pomoc vůbec nedosáhne. To znamená, že hospody, které neměly peníze nebo si nemohly půjčit od kamarádů, jsou z téhle hry venku, protože pomoc přijde až po doložení všech zaplacených faktur,“ vysvětluje Jan Jurke tíživou situaci některých kolegů. Přesto řada z nich raději nechává otevřeno a zadlužuje se, zavřít totiž jen tak nemůžou.

Dluhy, kam se podíváš

„Kdyby šlo zkrátka zavřít a čistý stůl, pak už to většina podnikatelů v gastronomii udělala. Jenže nemůžou, protože jsou vázáni smlouvami například s pivovary, řada lidí má úvěry u bank atd. Když by hospodský skončil, stát mu nedá žádnou pomoc a on přitom bude dlužit bance, pivovaru, dodavatelům,“ říká Jan Jurke. I proto tolik hospodských nezavírá navzdory hrozbě dluhů, případně exekuce:

„Když hospoda nesplní nasmlouvanou výtoč, což nejde, když má zavřeno, tak musí vrátit peníze, ale z čeho je má vrátit, když nic nevydělala? Takže hospodský se dostává do zapeklité situace, že všude dluží… hospodu neprodá, protože, kdo by si teď koupil hospodu, že ano? Takže nezbývá než čekat, co se stane,“ popisuje Jurke bludný kruh podnikatelů v gastronomii. Nejde však jen o peníze, ale i o emoce.

„Upřímně, také se těžko smiřuje s tím, že budujete podnik deset let, jste v něm od rána do večera a pak ho zkrátka zavřete, protože vám stát zakáže podnikat. S tím je hodně těžké se smířit.“ dodává.

Nikdy to neskončí?

I v případě, že nouzový stav skončí a restaurace budou moci otevřít, je ale můžou čekat nová omezení. Ta už ovšem stát možná nebude kompenzovat vůbec:

„Výhled je pro nás v tomto ohledu špatný, protože veškerá pomoc od státu se odvíjí od toho, jestli je podnik zavřený. Mluví se ale o tom, že se výhledově povolí například 30 % kapacity a omezí se doba provozu. Jenže to se můžeme lehce ocitnout v situaci, kdy vláda zamezí fungování 70 % kapacity restaurace, ale bude se tvářit, že hospoda jede na 100 %,“ varuje Jan Jurke.

Poukazuje při tom na situaci z loňského prosince. Vláda tehdy povolila restauracím provoz na dva týdny, ale s omezeními kapacity do 50 % a zavírací dobou v osm hodin večer. Navzdory těmto omezením byly tyto dva prosincové týdny z programu Covid-Gastro vyjmuty.

„Je zásadní, aby stát pokračoval v pomoci, dokud bude provoz podniků jakkoliv omezen,“ uzavírá Jan Jurke.

Vláda podle Ministerstva průmyslu a obchodu vyčlenila na program Covid-Gastro 2,5 miliardy korun. Podle ministra Karla Havlíčka zatím MPO obdrželo dva tisíce žádostí o pomoc, další tři tisíce žádostí jsou ve fázi rozpracování. Ministerstvo prý také posílilo systém, aby už nadále nedocházelo k jeho výpadkům.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)