Vize Česka do roku 2040: Vláda potvrdila orientaci na jadernou energii, limity na uhlí zatím neřešila

Napsal/a Robert Břešťan 18. května 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Hlavními zdroji energie by v Česku měly být do budoucna jádro a obnovitelné zdroje.

Shodla se na tom vláda při schvalování Aktualizované státní energetické koncepce (ASEK). Ta vykresluje budoucnost české energetiky zhruba do roku 2040.

Poprvé vláda o nové koncepci jednala vloni v prosinci, rozhodnutí ale odložila kvůli nejasnostem kolem prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí.

Limity stále nejasné

Limity zůstávají nadále nevyřešenou otázkou, ministerstvo průmyslu, které prosazuje alespoň částečné prolomení limitů, si nyní nechává zpracovávat studii různých variant prolomení.

Energetická koncepce obsahuje různé varianty scénářů. Nejpravděpodobněji se jeví varianta, která navrhuje spoléhat na jaderné elektrárny a zároveň maximálně využít potenciál obnovitelných zdrojů, uhelné zdoje pak využívat především v teplárenství.


 Přečtěte si též argumenty PRO a PROTI nové energetické koncepci!


Sama koncepce se ve svém úvodu definuje takto: „Hlavním posláním Státní energetické koncepce je zajistit spolehlivou, bezpečnou a k životnímu prostředí šetrnou dodávku energie pro potřeby obyvatelstva a ekonomiky ČR, a to za konkurenceschopné a přijatelné ceny za standardních podmínek.“

Jasné zatím nejsou ani detaily k budoucnosti českých jaderných elektráren. Projednávání „Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky“ vláda na počátku května přerušila.

Kolik bloků jaderných elektráren?

V samotné ASEK se počítá s tím, že do roku 2040 by Česko mělo postavit dva nové jaderné bloky v Temelíně a jeden v Dukovanech. To se ale pravděpodobně změní.

Výhled na 25 let dopředu má svá rizika. Evropská energetika se v posledních letech výrazně proměnila. Například díky rychlému růstu obnovitelných zdrojů v Německu cena elektřiny v posledních pěti letech klesla až o 60 procent.

„Spíš než koncepce nebo strategie bych tomu říkal vize. V textu koncepce jsou vlastně varianty ve variantách. Koridory v jednotlivých oblastech energetiky jsou napsány natolik široce, že se do nich vejde v podstatě cokoli,“ řekl už dříve expert na energetiku, někdejší náměstek ministra průmyslu, dnes předseda dozorčí rady společnosti Vršanská uhelná Tomáš Hüner.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)