Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Daniel X. O'Neil, zdroj

Vize Česka do roku 2040: Vláda potvrdila orientaci na jadernou energii, limity na uhlí zatím neřešila

Hlavními zdroji energie by v Česku měly být do budoucna jádro a obnovitelné zdroje.

Shodla se na tom vláda při schvalování Aktualizované státní energetické koncepce (ASEK). Ta vykresluje budoucnost české energetiky zhruba do roku 2040.

Poprvé vláda o nové koncepci jednala vloni v prosinci, rozhodnutí ale odložila kvůli nejasnostem kolem prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí.

Limity stále nejasné

Limity zůstávají nadále nevyřešenou otázkou, ministerstvo průmyslu, které prosazuje alespoň částečné prolomení limitů, si nyní nechává zpracovávat studii různých variant prolomení.

Energetická koncepce obsahuje různé varianty scénářů. Nejpravděpodobněji se jeví varianta, která navrhuje spoléhat na jaderné elektrárny a zároveň maximálně využít potenciál obnovitelných zdrojů, uhelné zdoje pak využívat především v teplárenství.


 Přečtěte si též argumenty PRO a PROTI nové energetické koncepci!


Sama koncepce se ve svém úvodu definuje takto: „Hlavním posláním Státní energetické koncepce je zajistit spolehlivou, bezpečnou a k životnímu prostředí šetrnou dodávku energie pro potřeby obyvatelstva a ekonomiky ČR, a to za konkurenceschopné a přijatelné ceny za standardních podmínek.“

Jasné zatím nejsou ani detaily k budoucnosti českých jaderných elektráren. Projednávání „Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky“ vláda na počátku května přerušila.

Kolik bloků jaderných elektráren?

V samotné ASEK se počítá s tím, že do roku 2040 by Česko mělo postavit dva nové jaderné bloky v Temelíně a jeden v Dukovanech. To se ale pravděpodobně změní.

Výhled na 25 let dopředu má svá rizika. Evropská energetika se v posledních letech výrazně proměnila. Například díky rychlému růstu obnovitelných zdrojů v Německu cena elektřiny v posledních pěti letech klesla až o 60 procent.

„Spíš než koncepce nebo strategie bych tomu říkal vize. V textu koncepce jsou vlastně varianty ve variantách. Koridory v jednotlivých oblastech energetiky jsou napsány natolik široce, že se do nich vejde v podstatě cokoli,“ řekl už dříve expert na energetiku, někdejší náměstek ministra průmyslu, dnes předseda dozorčí rady společnosti Vršanská uhelná Tomáš Hüner.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

 1. Karel napsal:

  Tiskové prohlášení skupina ČEZ 2040

  Vážený zákazníku !

  Chceme se vyjádřit, že dokonale rozumíme Vašemu vzteku nad neustálým zvyšováním cen. Ale chtěli bychom pouze podotknout, že nemáte na vybranou. Jsme velká společnost s podílem státu a Vy budete platit to, co Vám řekneme.
  V příštím roce plánujeme přidat v našem úsilí a mít zisk alespoň 60 mld Kč.Od toho se odvíjí naše platy,víte. U nás uklízečka nejde pod 70 kolíků měsíčně a vrcholoví manažeři by pod „meloun“ za měsíc nevstávali z postele. Jenom roční plat pro šéfa ČEZu byl v loni 20 miliónů a odměna pouhých 677 miliónů Kč.
  Proto musíme v roce 2040 zdražit o dalších 22%. V novinách se bude psát jen o 9,9%, ale my víme své a umíme na rozdíl od Vás a novinářů počítat. Firmy osolíme ještě více. My máme energii, Vy ji potřebujete. Je to smutné a je to špatné. Štvalo by nás, kdybychom byli na Vašem místě.

Přidávání komentářů není povoleno