Boje na Donbase. Foto: Profimedia

VIDEO: Válka na Ukrajině pod lupou internetových Sherlocků. Od klávesnice usvědčují Kreml

Napsal/a Jan Žabka 14. března 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Nejen novináři a analytici, ale i řadoví uživatelé sociálních sítí aktuálně mapují konflikt na Ukrajině a ověřují záběry z války kolující internetem. Taková spolupráce mezinárodní investigativní komunity není novinkou, podobně sledovala už válku v Sýrii nebo třeba sestřelení malajsijského Boeingu MH-17. Tehdy se jí podařilo prokázat porušování mezinárodního práva Ruskem.

Záběry z války na Ukrajině využívají internetoví investigativci k tomu, aby zmapovali pohyby ruských jednotek, používanou vojenskou techniku či útoky na civilní oblasti a obyvatelstvo. Mnohdy jim k tomu stačí jen volně dostupné internetové nástroje, jako jsou satelitní mapy či aplikace pro odhalování metadat.

Jak „z obýváku“ usvědčit Kreml

Na Ukrajině se stejně jako v jiných současných konfliktech ukazuje, že o válce už neinformují jen novináři, ale také běžní civilisté i vojáci. Ti mají zpravidla k dispozici de facto vlastní kapesní televizní štáb – se svými chytrými telefony s kvalitní kamerou, přístupem k internetu a k sociálním sítím.

Záběry, které zveřejňují na svých sociálních sítích, tvoří zásobu důkazů válečných zločinů a porušování mezinárodního práva.

Členové ověřovací komunity každý den konzumují desítky až stovky takových videí zachycujících bojující vojáky, vojenskou techniku i civilní oběti. Sledují exploze, zničené tanky a letadla nebo brutální válečné zločiny. Ačkoli sami nejsou ve válce, zažívají ji doslova v přímém přenosu.

Pokaždé, když se objeví nové video nebo fotografie, zjišťují zda se záběry skutečně odehrávají na Ukrajině, a pokud ano, tak kde přesně. K tomu jim pomáhají vizuální vodítka, jako například poznávací značky aut, specifické ulice a stavby nebo různé nápisy a značení. Tímto způsobem se s jistou dávkou trpělivosti při prohledávání satelitních map většinou dopátrají výsledku. 

Podobně mezinárodní investigativní komunita analyzovala zatím přes tisíc dalších fotografií a videí zachycujících letecké či tankové útoky, tanky přijíždějící k městům, civilní oběti, zničené stavby i využitou munici a vojenskou techniku.

Digitální Sherlockové

Rozsáhlá síť dobrovolníků umožňuje analyzovat ruskou invazi na Ukrajinu v reálném čase a v měřítku, o kterém se nesní ani běžným tajným službám. Vznikla dokonce veřejná interaktivní mapa analyzovaných vizuálních materiálů z konfliktu na Ukrajině.

Mapa rusko-ukrajinského konfliktu. Foto: HlídacíPes.org

„Chceme světu předat důvěryhodné informace. Veškerý obsah je ukládán v centrální databázi, kde jsou materiály archivovány pro budoucí využití výzkumnými pracovníky, novináři i orgány zajišťujícími spravedlnost,“ uvádí Centrum pro informační odolnost, které mapu zřídilo a spolupracuje na ní například se známým investigativním týmem Bellingcat. Ten se podílel třeba na odhalování totožnosti ruských agentů GRU, kteří stáli za výbuchem muničních skladů ve Vrběticích.

„Zapojení veřejnosti byl vždy důležitý étos organizace. Dobrovolníci zapojení do pátrání to dělají zadarmo z odhodlání dosáhnout spravedlnosti a získat odpovědi na otázky, ale také z jisté soutěživosti, ať jsou první, kdo zjistí něco, co nikdo jiný nenašel,“ píše dnes již bývalý šéf Bellingcatu Eliot Higgins ve své knize Jsme Bellingcat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)