Velkým bratrem je Finanční správa za slídění v účtech svatebčanů

Napsal/a -pes- 14. února 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Řekněte nám, kde jste se brali a kolik jste přitom utratili. Výzva olomoucké finanční správy svatebčanům loni v létě rozvířila debatu, kam až smí správce daně při své pátrací činnosti zajít. Právě za snahu zjednodušit si práci a přehodit břemeno zjišťování na samotné svatebčany se stala Finanční správa úředním slídilem roku 2018. Jde o jednu ze čtyř anticen Velkého bratra, které každoročně uděluje odborná porota a nevládní organizace Iuridicum Remedium.

Finanční úřad pro Olomoucký kraj se loni v létě obrátil na desítky novomanželských párů s výzvou k poskytnutí řady informací o jejich svatební hostině. V případě nevyhovění úřad hrozil statisícovými sankcemi. Cílem této netradiční akce bylo zjistit možná porušení zákona o EET.

Co je důležité – tato praxe byla následně posvěcena i nadřízeným Generálním finančním ředitelstvím a ministryní financí Alenou Schillerovou. Nešlo tedy o žádný exces. Řada expertů na daňové právo přitom upozorňuje, že je výklad pravomocí úřadu značně extenzivní a úřad vůbec neměl právo takovouto výzvu novomanželům zaslat.

Také proto putuje letošní anticena Velkého bratra pro úředního slídila Finanční správě jako celku.

Dlouhodobým slídilem je pak společnost Facebook, a to za invazivní a dlouhodobě nezodpovědný přístup k osobním datům uživatelů i dalších osob.

Facebook jakožto každoroční nominant se v soutěži o jednu z anticen Velkého bratra dočkal ocenění v době oslav 15 let své existence. Rok 2018 byl příznačný vyústěním dlouhodobého nezodpovědného přístupu k osobním údajům uživatelů i osob, které nikdy uživateli Facebooku nebyly, ale jejichž data Facebook shromažďuje.

Kdo nic nepáchá, nemá se čeho bát?

Anticenu za výrok Velkého bratra si odnáší Petr Stuchlík, kandidát na pražského primátora za hnutí ANO. A to za výrok spojený s nápadem zavést do pražských škol kamerové systémy.

„Nedokážu si představit, proč by náš návrh školy odmítly. Není to nic proti ničemu a je vždy lepší, když tam bude bezpečno…“

K předvolebním slibům pražského hnutí ANO patřil návrh namontovat po volbách do cca 860 pražských škol kamery. Tento výrok, který je další variací na stále se objevující tvrzení „kdo nic nepáchá, nemá se čeho bát“, upozorňuje i na širší tlak na osazování škol kamerami, který v posledních letech sílí.

V komerční oblasti cenu pro firemního slídila získala společnost iRobot za špehující vysavače Roomba.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Některé novější typy vysavačů Roomba od společnosti iRobot zasílají do cloudových úložišť společnosti údaje o prostorách, v nichž se pohybují, jako jsou půdorysy bytů, detekce objektů nebo dokonce snímky. Údaje jsou propojitelné přes účet s dalšími údaji, které společnost zpracovává. Společnost se podle organizátorů soutěže Big Brother Awards rovněž netají tím, že by ráda data sdílela i s dalšími velkými hráči na poli budování „inteligentní“ domácnosti.

To ale firma odmítá. „Společnost iRobot neprodává a nebude prodávat data našich zákazníků, protože jejich soukromí je pro nás na prvním místě,“ uvedla firma v následném prohlášení. Pravidla ochrany soukromí společnosti iRobot podle firmy umožňují sdílet údaje zákazníka se třetími stranami v případě, že je to v jeho prospěch zákazníka a pokud si to sám zvolí.

Pozitivní cenu, která nese jméno Edwarda Snowdena, má Evropská spotřebitelská organizace BEUC za koordinované podání stížnosti na nelegální praktiky při získávání přístupu k informacím o poloze uživatelů Androidu společností Google.

Oceněná spotřebitelská organizace zastřešuje podobné spolky napříč Evropou včetně například české organizace dTest. Důvodem ocenění je podání podnětu ke kontrole společnosti Google, který byl koordinovaně zaslán k dozorovým úřadům v sedmi členských státech EU včetně České republiky. Podnět upozorňuje na porušování předpisů o ochraně osobních údajů při získávání informací o poloze uživatelů internetovým gigantem.


Kompletní přehled Cen Velkého bratra 2018

  • Dlouhodobý slídil – Facebook

(zdůvodnění zde)

  • Úřední slídil – Finanční správa ČR

(zdůvodnění zde)

  • Firemní slídil – iRobot

(zdůvodnění zde)

  • Výrok Velkého bratra – Petr Stuchlík

(zdůvodnění zde)

  • Pozitivní cena Edwarda Snowdena – BEUC

(zdůvodnění zde)

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)