Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Catholic Church England and Wales, zdroj
https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Vatikán zbavil kněžství českého duchovního kvůli aféře se sexuálním zneužíváním. Verdikt zatím není definitivní

Zatímco česká policie případ sexuálního zneužívání, z něhož byl obviněn někdejší kněz velhartické farnosti V. Z., odložila vloni na podzim jako promlčený, Vatikán vynesl na poměry církevního práva vysoký trest. V.Z. laicizoval, sebral mu tedy možnost nadále působit jako kněz. Protože ale ve věci padlo odvolání, rozhodnutí ještě není definitivní.

Informaci HlídacíPes.org potvrdil sám V. Z. „Bohužel je to pravda, jsou tam ale zásadní procesní chyby, které jsou napadnutelné. Podali jsme proti tomu odvolání. Označil bych to za pokus o mou laicizaci,“ řekl (redakce se s ohledem na to, že trestní stíhání česká policie odložila a církevní soud bude projednávat odvolání, rozhodla neuvádět jeho plné jméno, pozn. red.).

Mluvčí českobudějovického biskupství, pod jehož působnost V. Z. jako kněz spadá, Petr Samec si vyžádal čas na písemnou odpověď.

„Kněžství zbavuje vždy Vatikán, to nelze jinak,“ vysvětluje situaci někdejší církevní soudce Jan Rozek, který se na straně obětí v případech sexuálního zneužívání v církvi výrazně angažuje. „Laicizovaný sice může upozornit na procesní pochybení, ale proti Římu není odvolání,“ odhaduje Rozek to, že na verdiktu Vatikánu se už nic nezmění.

Podle něj měl vyšetřování případu na starosti šéf církevního soudu v Brně Karel Orlita. Případ V. Z. měl značnou pozornost i v bezprostředním okolí papeže Františka, který téma sexuálního zneužívání ze strany duchovních silně akcentuje s tím, že „církev nedopustí, aby takové případy vyšuměly do ztracena nebo byly podceňovány“.

České oběti, které za pachatele označily faráře V. Z. (rozhovor s jednou z nich přinesl například web Neovlivni.cz), intervenovaly přímo ve Vatikánu u arcibiskupa Charlese Scicluny, který se zabývá vyšetřováním případů sexuálního zneužívání kdekoli na světě. Ten se v této věci podle Jana Rozka osobně angažoval a obrátil se na českobudějovického biskupa Vlastimila Kročila.

Jak už vloni v březnu informoval HlídacíPes.org, V.Z. byl nejprve pro podezření ze sexuálního zneužívání v polovině ledna 2019 suspendován – odvolán z funkce administrátora farnosti Velhartice. Nyní, rok poté, byl zbaven kněžství, laicizován, i když verdikt bude muset být ještě s ohledem na odvolání potvrzen (či vzat zpět).

Z hlediska církevního práva laicizace znamená „pozbytí duchovního stavu“, práva „vykonávat kněžství“ a „zproštění závazků a funkcí spojených se svěcením“.

Případ vedle církevního soudu vyšetřovala i policie. Vyšetřování prověřovalo, zda se kněz dopustil v období mezi lety 1991 až 1999 trestného činu pohlavního zneužívání dvou žen. Dne 5. listopadu 2019 vyšetřování uzavřela s tím, že „mohl být spáchán trestný čin, a to konkrétní osobou, ale v daném případě (…) jde o promlčení trestního stíhání.“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Konečně krok správným směrem napsal:

  Konečně krok správným směrem, ale měli by to pročistit pořádně, aby špatní kneží nedělali ostudu těm co se snaží žít správně. I za cenu, že by většinu, kneží propustili je přece lepší kvalita, než kvantita.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  No slava! Ted uz nebude chtic maskovat tim, ze je to „prece pro dobro Boha“.

 3. petrph napsal:

  To je opravdu smutné.. Jen tak pro kontrolu jsem si stáhnul a přečetl ono v závěru citované rozhodnutí z 5. listopadu 2019 a zjistil jsem že se netýká „.. faráře V. Z. ve věci sexuálního zneužívání“, ale trestního oznámení na „.. biskupa Mons. Kročila a jeho předchůdce Mons. Paďoura, že v dané věci nic nečinili a tak napomáhali krýt trestné činy“.
  .Jak asi může fungovat společnost, která všechno řeší jen dalším a dalším udáváním a fízlováním? A odpovím si, taková společnost funguje špatně, a bude fungovat ještě hůř…

  • hlasit se to musi napsal:

   Zajímalo by mě jestli by to pro Vás bylo pořád fizlování a udávání. Kdyby Vám někdo prznil Vaše dítě? To byste asi rychle změnil názor.

   • petrph napsal:

    Asi jste si pořádně nepřečetl o čem píšu. Jestli někdo podal oznámení na samotného viníka . ve věci sexuálního zneužívání, tak je to naprosto v pořádku, ať to policie přešetří.
    Ovšem podávat trestní oznámení na další představitele církve dle výše zmíněných důvodů,- a to tedy kvůli případu starém třicet let (kde dokonce ani ten pachatel potrestán nebude), odpustíte mi ten termín, to mi vyloženě zapáchá Protože právě těmito metodami se vracíme do totáče druhou stranou..

Přidávání komentářů není povoleno