Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Václav Klaus se špičkami strany Svobodných ve Vídni v roce 2016
Facebook: Institut Václava Klause, zdroj

Václav Klaus znovu hostem německé krajní pravice. Nejde o extremisty, tvrdí jeho institut

O víkendu se v bavorském městečku Freilassing sejde společnost, která toho o sobě nechce dát příliš vědět. Známí jsou jen dva hosté, český exprezident Václav Klaus a slovenský expremiér Čarnogurský. Setkání spolku „Jagsthausener Kreis“ vykazuje blízkost ke straně Alternativa pro Německo i k prokremelským kruhům. Spolupracovníci Václava Klause ale nevidí v jeho účasti na akci nic špatného.

Na konferenci Jagsthausener Kreis v malém bavorském hotelu vystoupí Václav Klaus už podruhé. V loňském projevu o Evropské unii, který ve Freilassingu pronesl, se sám podivoval, co název spolku vlastně znamená.

Z několika málo veřejně dostupných zmínek o spolku lze vyčíst, že Jagsthausener Kreis býval během studené války ultrakonzervativní platformou pro setkávání armádních důstojníků, ekonomicky vlivných osobností a například novinářů, z nichž někteří byli agenty tajných služeb.

Od Hitlerova bankéře k ultrapravici

Jak uvádí německý Výzkumný institut pro mírovou politiku, v polovině 80. let měl spolek 30 členů ze západního Německa, 24 z Rakouska, tři ze Švýcarska a pět z Itálie. Za zmínku stojí rok 1967, kdy podle institutu v Jagsthausener Kreis přednášel Hjalmar Schacht, známý jako „Hitlerův bankéř“.

Schacht s Hitlerem řadu let spolupracoval, na začátku války se s ním ale rozešel a po válce ho Norimberský tribunál osvobodil. Schachtova žena byla členkou spolku Jagsthausener Kreis také.


OBCHODNÍCI SE STRACHEM

Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.

Více informací ZDE.


Dnes má spolek blízko ke stranám, které v Německu a Rakousku sdružují i krajně pravicové radikály, tedy k německé AfD a k rakouské straně Svobodných.

HlídacíPes.org má k dispozici program setkání Jagsthausener Kreis ve Freilassingu z roku 2016. Je na něm uvedeno heslo „zavázáni pravdě“ a údaj, že jde o 115. jednání spolku. Pohled do dokumentu ukazuje, jací lidé jsou na akci zváni.

Jako jeden z hlavních řečníků je na tehdejším programu uveden Alexander Gauland, dnešní spolupředseda AfD a autor výroku, že „nacismus byl jen ptačím trusem na úspěšné, víc než tisícileté německé historii“.

Vedle Gaulanda byl dalším řečníkem v programu bývalý rakouský europoslanec a někdejší člen strany Svobodných Ewald Stadler – bývalý spolupracovník lídra rakouských pravicových populistů Jörga Haidera. Stadlerovi se pro nasazení, s jakým šéfa hájil, říkalo také „Haiderův dobrman“.

Do třetice byl na seznamu řečníků Bruno Bandulet, německý publicista oblíbený v krajně pravicových kruzích a autor knihy Beuteland, kde mimo jiné tvrdí, že se poválečné Německo stalo obětí spojenců, kteří ho „zplundrovali“. Jak mezi podobné osoby zapadá český exprezident?

Klausův institut: extremismus nevidíme

Klaus dlouhodobě německou AfD podporuje a v minulosti se účastnil i některých jejích předvolebních akcí v Německu. Jeho kontakty se stranou začaly v době po jejím vzniku, kdy se AfD profilovala především jako strana odmítající euro.

Krajně pravicové tendence vyšly naplno najevo až později. Klaus se ale k AfD i k rakouským Svobodným hlásí dál. Propojení Svobodných s extremistickým hnutím identitářů nebo buršáckými spolky a podobné vazby na krajní pravici uvnitř AfD HlídacíPes.org popsal například ZDE.

Rakouští Svobodní mají také podepsanou formální dohodu o spolupráci s Putinovou stranou Jednotné Rusko a německá AfD nedávno čelila aféře, kdy jeden z jejích poslanců měl být podle ruských dokumentů „absolutně kontrolován“ Moskvou.

Sám Klaus se důrazně ohrazuje vůči nálepce prokremelského politika. „O mně říci, že jsem proruský politik, to jsou dětinské věci,“ řekl například tento týden v televizi Seznam.

My nepovažujeme lidi z vedení německé AfD za žádný nepřijatelný extrém. S panem Gaulandem se prezident Václav Klaus v minulosti opakovaně setkal a nikdy od něj žádné extremistické názory neslyšel,“ říká Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

Akci ve Freilassingu podle něj nepořádá AfD, ale jde o vědeckou konferenci. „Hlavním řečníkem letošního ročníku má být bývalý předseda vlády a pozdější ministr spravedlnosti Slovenské republiky Ján Čarnogurský,“ dodává Macinka.

Noční vlci už jedou

Slovenský expremiér ovšem v posledních letech získal pověst člověka až příliš jednostranně nakloněného Kremlu. Čarnogurský je předsedou Slovensko-ruské společnosti a jak píše na svém facebookovém profilu, v dubnu navštívil Ruskem okupovaný ukrajinský poloostrov Krym i samotné Rusko.

Spíš mimochodem zopakuji, že Krym považuji za definitivně ruský,“ poznamenává Čarnogurský. V Moskvě zase prý na bezpečnostní konferenci přednesl projev o tom, jak v Evropě chybí patriotismus.

Ve stejném statusu o svých zahraničních cestách také Čarnogurský potvrzuje, že pojede o víkendu do Freilassingu (i když zřejmě omylem píše „o Freissingu v Bavorsku“, pozn. red.). Přednášet prý bude o vztahu Visegrádské skupiny a Evropské unie.

Čarnogurský také dlouhodobě podporuje slovenské samozvané polovojenské jednotky Slovenští branci, kteří mají blízko ke krajní pravici. Někteří jejich členové také absolvovali výcvik v Rusku a půjčovali si vojenské vybavení od slovenských sympatizantů motorkářského klubu Noční vlci blízkého Vladimiru Putinovi.

Institut Václava Klause přesto v účasti exprezidenta na akci Jagsthausener Kreis problém nevidí, ani v historii spolku nebo v některých hostech pozvaných v minulosti.

To se asi už nedá srovnávat. Je to totéž, jako by měl být problém, když jsme byli na prezidentské návštěvě v bavorském Bayreuthu a obědvali v místním hotelu, kde jsme v pamětní knize našli podpis Hermanna Göringa,“ tvrdí Petr Macinka z Klausova institutu.

Taky nebyl žádný důvod lustrovat, jestli všichni hosté 300 let starého hotelu byli z dnešního politicky korektního pohledu vždy ‚přijatelní‘,“ dodává.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. tonda napsal:

  Havel byl za komunistů také takový extremista, a pak se stal národním a světovým hrdinou, i v dnešní době máme extremisty, z těch se časem také můžou stát hrdinové. Kdo ví? Až padne eurobyrokracie, bude se možná zase cinkat klíči a sypat si popel na hlavu si budou ti největší eurohujeři. Však to známe z historie, chameleoni jsou v každé době, a ti se dobrých mravů a zásad nedrží.

 2. Jana Barcziová napsal:

  No teda…… To je odporné. A skutečně nemám na mysli účast VK na konferenci, pane redaktore.
  Zase nás chce někdo kontrolovat a určovat s kým se smíme bavit a s kým ne! To už tu jednou bylo, zeptejte se rodičů.

  • Vojtěch Berger napsal:

   Myslím, že u bývalého prezidenta má veřejnost právo vědět, s kým se baví, tím spíš, jsou-li to i extremisté

   • nováček napsal:

    Jana Barcziová má pravdu, ať si autor článku myslí co chce, ale ať se neohání veřejností, Barcziová to také nedělá.
    Je to skutečně odporné, že jsme prakticky zase zpět v padesátých letech minulého století, kdy se nám říkalo, co je dobré, co je špatné, s kým ano, s kým ne.

    • Vojtěch Berger napsal:

     Asi se shodneme, že v článku není žádné doporučení, s kým se stýkat a s kým ne. Pouze celkem důsledný popis kontaktů Václava Klause. To je taky problém?

     • nováček napsal:

      Problém není „pouze celkem důsledný popis Klausových kontaktů“, ale to co tím autor sleduje. Jsem už dost starý a proto skoro celý život, jsem navyklý hledat „co tím chce autor říci“. Bylo to nutné za komunistů a bohužel i dnes.

 3. Evropan napsal:

  Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá.

 4. Dušan napsal:

  Pan prezident Klaus udělá cokoliv pro své zviditelnění. Má to hlubší rozměr. Především chce pomoci svému synovi. Vidí politický potenciál na krajní pravici. Liberalní demokracie je pro něho mrtvá. Snaží se rozbít EU zevnitř. A pochopitelně to nejdůležitější, čekají nás volby do EP.

 5. Miloš napsal:

  Když jsem sledoval vystoupení V.K. ml. na akci organizované profláknutým Vodičkou, kdy opakovaně a jak mluvil o nacismu, napadlo mě, co asi zdědil po svém dědovi Štefanu Mištinovi – zda též nemá jeho knihy včetně mein kampf…
  Pro něj i takový Vodička je dobrý ke zviditelnění – FUJ
  Štefan Miština zajistil na účtech židovských organizací 186 336 slovenských korun a 104 424 na hotovosti. Jako úředník ÚŠtB se tak podílel na perzekuci slovenských Židů, z nichž byly desítky tisíc deportovány do koncentračních táborů,,,……………………….

 6. Jan František napsal:

  Takynovináři se bojí napsat, že AFD má velice širokou židovskou platformu, takže řeči o fašismu s nacismem jsou jen dehonestující nálepky. Židé mají v současném Německu (a nejen tam) obrovské problémy díky hodným muslimským migrantům. O tom takynovináři také nepíší.

Přidávání komentářů není povoleno