Foto: Profimedia

V myslivecké novele chybí zákaz norování lišek. Zemědělci i ochránci zvířat to chtějí změnit

Napsal/a Robert Malecký 28. června 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Vzrušené diskuse vzbudila novela zákona o myslivosti, která prošla vládou a bude se jí nyní zabývat sněmovna. Českomoravská myslivecká jednota oznámila, že bude přijetí bránit všemi zákonnými prostředky. Naopak lesníci, zemědělci a ochránci přírody za novelou stojí. Sedlák pod Milešovkou Daniel Pitek, který se vyjednávání účastnil za Asociaci soukromého zemědělství, pro HlídacíPes.org vysvětluje, co jemu osobně ve schválené verzi chybí. Stejně jako ochránci zvířat upozorňuje především na pokračování nehumánního norování lišek.

Asociace soukromého zemědělství spolu s dalšími šesti významnými neziskovými organizacemi a spolky oznámila, že za připravenou novelou stojí. Klíčové body jsou plánování lovu podle míry škod způsobených zvěří, zmenšení minimální výměry honiteb na úroveň přibližující se okolním zemím, umožnění lovu vlastníkům a nájemcům pozemků a vypuštění chráněných druhů ze seznamu myslivecky obhospodařované zvěře.

Už tento krátký výčet hlavních změn napovídá, proč se právě organizovaní myslivci proti novele staví tak ostře. Sedlák Daniel Pitek říká, že současný systém myslivosti je reliktem socialismu a brání drtivé většině malých zemědělců chránit svůj majetek před přemnoženou zvěří. Vláda se navíc v programovém prohlášení zavázala práva vlastníků posílit.

Za novelou stojíte. Kdybyste měl říct, v čem by ještě ve sněmovně potřebovala upravit, kde byste hledal její negativa?

Za mě je negativum té novely v tom, že už tady dávno měla být. Už měla být dávno odsouhlasená a zákon měl být účinný, protože systém myslivosti dle současného zákona nefunguje jak k zájmům vlastníků honebních pozemků, zemědělců, lesníků a celkově celé společnosti, tak je špatný i pro myslivost jako takovou. Myslivost se dostává úplně na periferii a velice stagnuje.

Co konkrétně byste chtěli ještě změnit?

Co se týče nějakých ustanovení v tom zákoně, já jsem byl v té nejužší pracovní skupině na ministerstvu, kde jsme jeli doopravdy paragraf po paragrafu. Co bych tam rád viděl i jsem pro to lobboval při těch jednáních, to je zákaz norování nebo nějakou ochranu lišky obecné v době vyvádění mláďat. Důvody k tomu jsou jednoduché: Paragraf 45 – zakázané způsoby lovu – vyjmenovává způsoby lovu, které jsou drastické, nehumánní, brutální a jsou už dneska zakázané, jako je třeba lov do želez, lov do vlčích jam, lov tlučkami nebo do jestřábích košů. Ač je norování tradiční způsob lovu, tak ho považuji taky za zbytečně drastický a je ho v dnešní době možno nahradit mnohem humánnějšími způsoby.

Pokud budu chtít odlovit lišku, tak jsem schopen ji odlovit v noci kulovnicí s termovizí, kdy nádherně vidím, liška o mně vůbec neví a mrtvá je okamžitě. A obecně k liškám, já se třeba na našich pozemcích, kde hospodařím, snažím, aby se lišky nikde nelovily.

Proč?

Protože je pravidelně velký problém s hrabošem polním jak na polích, tak v sadech. Způsobují velké škody, ožírají kořenové krčky u stromků a ty stromky nám v sadech zajdou. To samé platí v lese, kde už jsou třeba krásně odrůstající kultury třeba buku lesního, ten na to hodně trpí, a tam je hlodavec, který se jmenuje norník rudý. Je to u něho podobné jako u hraboše polního, jen tedy žije v lese, ožírá kořenové krčky a likviduje třeba ty buky.


Velký rozhovor se sedlákem Danielem Pitkem,
který hospodaří udržitelným způsobem pod Milešovkou v Českém středohoří,
přinese HlídacíPes.org příští týden.


Těch hlodavců je vícero a způsobují docela velké škody. Když pak jsou populační exploze hraboše, tak je schopen zlikvidovat celé plochy, třeba vojtěšky nebo obilí, které vyžere. To jsme viděli v posledních letech a pak se tady rozjede velká diskuze o tom, jestli tam teda dávat jedy, dávat tam Stutox nebo tam nedávat Stutox. A tlak je takový, aby se jedy dávaly.

Liška je přirozený regulátor tohoto stavu?

Ano. Ovšem se zároveň odlovuje, ačkoli v ten moment, kdy je hraboš přemnožený, tak je samozřejmě její hlavní potravou. Protože to je prostřený stůl a ona to bere jako tu nejjednodušší potravu. Tím netvrdím, že ona v jiné době nesebere zajíčka nebo nevybere hnízdo, nejde lidem na slepice, ale v době těch hraboších populačních explozí je pro ni primární.

Takže já bych v zákoně rád viděl zákaz norování z důvodů etických i nějakou ochranu lišky právě v takovýchto momentech.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)