Foto: Český rozhlas

Útok Xavera na novinářku. Poslanci dostali výzvu k jeho odvolání z Rady ČT, rozhlasu stačí omluva

Napsal/a Vojtěch Berger 15. června 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Lubomíra Veselého zvolila Poslanecká sněmovna do Rady České televize sotva před třemi týdny a poslancům už doputovala výzva k jeho odvolání. Moderátor Českého rozhlasu a internetové televize XTV vystupující pod přízviskem Xaver se na svém youtubovém kanále nevybíravě opřel do redaktorky serveru Forum 24. Častoval ji slovy jako „zrůdy“ nebo „svině“. Na jeho působení ve veřejnoprávním rozhlase to ale zřejmě vliv mít nebude.

„Pan Veselý má jako soukromá osoba právo na svůj názor. To, že ve svém vystoupení na svém youtubovém kanále použil při komunikaci expresivní výrazy, nicméně nepovažujeme za vhodné,“ odpověděl na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

Rozhlas se spokojil s tím, že se Veselý za své vystoupení omluvil na Facebooku. „Tím považujeme celou věc za uzavřenou,“ dodává Hošna.

Na hraně  zákona

Tak jednoduše ale nechce celou věc přejít Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI), který dnes poslal členům sněmovního volebního výboru výzvu, aby ve sněmovně navrhli odvolání Veselého z Rady ČT. Podle CZ IPI, který založila skupina renomovaných českých novinářů, porušil Veselý svým chováním Zákon o České televizi.

CZ IPI připomíná, že Veselý útočil na novinářku Johanu Hovorkovou kvůli jejímu komentáři „Xaver chce znormalizovat Moravcův pořad, aby byl bezzubý jako Události, komentáře“. V něm se Hovorková vymezuje vůči návrhu Veselého, aby se v Otázkách Václava Moravce na ČT střídali moderátoři.

„Článek Johany Hovorkové je kritický k Veselého návrhu, je však prost jakýchkoliv osobních útoků. Veselého reakce je zcela neadekvátní a nepřijatelná nejen pro opakované používání hrubých a vulgárních výrazů, ale i proto, že 83 minut svého pořadu nevyužil tomu, aby svůj výrok na adresu Otázek Václava Moravce vysvětlil a případně vyvrátil obavy Johany Hovorkové, vyjádřené v jejím komentáři,“ píše CZ IPI.

Omluva. Nebo ne?

Lubomír Veselý při svém ataku na Hovorkovou zdůraznil, že novinářka se v minulosti zúčastnila i debat se studenty na školách. Divákům svého kanálu pak navrhl, aby Hovorkovou příště hnali ze školy „svinským krokem“. Několikrát zopakoval i její jméno s výzvou: „Pamatujte si to.“

„Nelze vyloučit, že takové podněcování někteří pochopí i jako výzvu k fyzickému napadení novinářky,“ píše ve své výzvě poslancům k Veselého odvolání CZ IPI.

Veselý se za svá slova posléze částečně omluvil. Výroky na adresu Hovorkové jako „svině“ a „hnát svinským krokem“ označil za „zbytečný hodnotící soud“. Trvá však na tom, že podle něj „Forum 24 prokazatelně lže“ a že by jeho novináři neměli jezdit „nafukovat hlavu děckám“.

Podobně se Lubomír Veselý musel za útoky na novinářku omlouvat již dříve. K omluvě byl donucen až poté, co jej kvůli jeho verbálním útokům na kolegyni Zdislavu Pokornou konfrontovali redaktoři Seznam TV.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)