Lubomír "Xaver" Veselý na XTV s Václavem Klausem ml.: "Až budou volby, máte jistý jeden hlas."

Zveřejním své honoráře, když mi to dovolí, tvrdí Xaver Veselý. Je to jen na něm, reaguje rozhlas

Napsal/a Vojtěch Berger 9. června 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Moderátor Českého rozhlasu Lubomír Veselý říká, že rád zveřejní svou honorářovou smlouvu, kterou v ČRo má. Doufá, že ho pak budou následovat další moderátorské tváře. Především ty v České televizi, do jejíž Rady byl nedávno zvolen. Veselý tvrdí, že čeká na vyjádření rozhlasových právníků. Podle vyjádření rozhlasu je ale zveřejnění honoráře čistě na moderátorovi.

„Já jsem prosil svého nadřízeného v Českém rozhlase, že bych šel příkladem a svoji smlouvu, kterou mám v ČRo, bych s velkou radostí uveřejnil. Protože Český rozhlas, jak víme, je také médium veřejné služby, tedy také dostávám jakýsi honorář z peněz koncesionářů. A mně by to přišlo fér, tak jsem toto navrhl,“ řekl Veselý ve vysílání televize Prima CNN.

„Bylo mi řečeno, že to zkonzultují s právním oddělením a pokud to jenom trošku půjde, tak že to uděláme,“ popsal moderátor.

Ředitel: Xaver je svéprávný člověk

Veselého nadřízeným je v rámci ČRo šéf Regionálního vysílání Českého rozhlasu Jan Menger. Ten ale věc popisuje poněkud odlišně. Zveřejnění honoráře je podle něj věcí samotného moderátora.

„Nevím, co a kde pan Veselý říkal, ani to nehodlám nijak komentovat. Za Český rozhlas sděluji, že ČRo není oprávněn poskytovat smlouvy uzavřené s jednotlivými autory pořadů třetím osobám, a to jak z důvodu ochrany osobních údajů ve smlouvách obsažených, tak z důvodu ochrany soukromí smluvních stran,“ zdůvodňuje Menger, proč sám rozhlas neposkytne honorářovou smlouvu například médiím.

„Pan Veselý je dospělý svéprávný člověk, který si může dle svého rozhodnutí zveřejnit, co uzná za vhodné,“ dodává ředitel Regionálního vysílání.

Lubomír Veselý, vystupující pod přezdívkou Xaver, má na veřejnoprávních regionálních stanicích od loňska rozhovorový pořad Xaver a host, později k němu přibyl ještě Xaverův veselý kvíz. Jaké částky za tyto pravidelné moderace inkasuje, tedy zveřejnit může – pokud skutečně chce.

Zároveň je Veselý hlavní tváří internetové televize XTV, v níž už ale nemá podle svých loňských vyjádření majetkový podíl.

Moderovat v ČRo, kritizovat ČT

Zatímco v rozhlase se „Xaver“ Veselý má podle vlastních slov politice spíš vyhýbat, v rozhovorech na XTV má politické hosty či probírá politická témata s komentátory. Známá je jeho věta v rozhovoru s Václavem Klausem mladším, kterému řekl, že „má jistý jeden hlas“. Tento výrok sám později označil za chybu.

Během své kandidatury do Rady ČT Lubomír Veselý kritizoval nedostatečnou transparentnost hospodaření veřejnoprávní televize, opakovaně zmiňoval začerněné části některých povinně zveřejňovaných smluv uzavřených ČT. Na svém YouTube kanále zveřejnil také video z neveřejného sněmovního semináře o hospodaření ČT.

Podobné argumenty zopakoval i v pondělním rozhovoru na Prima CNN: „Byl bych rád,“ odpověděl Veselý na dotaz, zda by byl pro to, aby honoráře tváří ČT byly veřejně přístupné.

HlídacíPes.org nedávno upozornil, že jak v XTV, tak v regionálním vysílání Českého rozhlasu působí současně i další moderátorka, Štěpánka Duchková, která si v dubnu zvala opakovaně stejné hosty do obou médií. Opakovala se témata i konkrétní otázky, dva hosté v rozhlase měli také přímo či nepřímo vztah k vysílání XTV, což se ale posluchači veřejnoprávního rádia z vysílání nedozvěděli.

„Jisté pochybení v účinkování moderátorky v rámci pořadu spatřuji – na toto a finanční sankci z toho plynoucí byla moderátorka upozorněna,“ připustil tehdy ředitel Regionálního vysílání ČRo Jan Menger. Dodal, že „shoda hostů je nešťastná“ a že na to upozornil dramaturga pořadu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)