Zveřejním své honoráře, když mi to dovolí, tvrdí Xaver Veselý. Je to jen na něm, reaguje rozhlas
Moderátor Českého rozhlasu Lubomír Veselý říká, že rád zveřejní svou honorářovou smlouvu, kterou v ČRo má. Doufá, že ho pak budou následovat další moderátorské tváře. Především ty v České televizi, do jejíž Rady byl nedávno zvolen. Veselý tvrdí, že čeká na vyjádření rozhlasových právníků. Podle vyjádření rozhlasu je ale zveřejnění honoráře čistě na moderátorovi.
„Já jsem prosil svého nadřízeného v Českém rozhlase, že bych šel příkladem a svoji smlouvu, kterou mám v ČRo, bych s velkou radostí uveřejnil. Protože Český rozhlas, jak víme, je také médium veřejné služby, tedy také dostávám jakýsi honorář z peněz koncesionářů. A mně by to přišlo fér, tak jsem toto navrhl,“ řekl Veselý ve vysílání televize Prima CNN.
„Bylo mi řečeno, že to zkonzultují s právním oddělením a pokud to jenom trošku půjde, tak že to uděláme,“ popsal moderátor.
Ředitel: Xaver je svéprávný člověk
Veselého nadřízeným je v rámci ČRo šéf Regionálního vysílání Českého rozhlasu Jan Menger. Ten ale věc popisuje poněkud odlišně. Zveřejnění honoráře je podle něj věcí samotného moderátora.
„Nevím, co a kde pan Veselý říkal, ani to nehodlám nijak komentovat. Za Český rozhlas sděluji, že ČRo není oprávněn poskytovat smlouvy uzavřené s jednotlivými autory pořadů třetím osobám, a to jak z důvodu ochrany osobních údajů ve smlouvách obsažených, tak z důvodu ochrany soukromí smluvních stran,“ zdůvodňuje Menger, proč sám rozhlas neposkytne honorářovou smlouvu například médiím.
„Pan Veselý je dospělý svéprávný člověk, který si může dle svého rozhodnutí zveřejnit, co uzná za vhodné,“ dodává ředitel Regionálního vysílání.
Lubomír Veselý, vystupující pod přezdívkou Xaver, má na veřejnoprávních regionálních stanicích od loňska rozhovorový pořad Xaver a host, později k němu přibyl ještě Xaverův veselý kvíz. Jaké částky za tyto pravidelné moderace inkasuje, tedy zveřejnit může – pokud skutečně chce.
Zároveň je Veselý hlavní tváří internetové televize XTV, v níž už ale nemá podle svých loňských vyjádření majetkový podíl.
Moderovat v ČRo, kritizovat ČT
Zatímco v rozhlase se „Xaver“ Veselý má podle vlastních slov politice spíš vyhýbat, v rozhovorech na XTV má politické hosty či probírá politická témata s komentátory. Známá je jeho věta v rozhovoru s Václavem Klausem mladším, kterému řekl, že „má jistý jeden hlas“. Tento výrok sám později označil za chybu.
Během své kandidatury do Rady ČT Lubomír Veselý kritizoval nedostatečnou transparentnost hospodaření veřejnoprávní televize, opakovaně zmiňoval začerněné části některých povinně zveřejňovaných smluv uzavřených ČT. Na svém YouTube kanále zveřejnil také video z neveřejného sněmovního semináře o hospodaření ČT.
Podobné argumenty zopakoval i v pondělním rozhovoru na Prima CNN: „Byl bych rád,“ odpověděl Veselý na dotaz, zda by byl pro to, aby honoráře tváří ČT byly veřejně přístupné.
HlídacíPes.org nedávno upozornil, že jak v XTV, tak v regionálním vysílání Českého rozhlasu působí současně i další moderátorka, Štěpánka Duchková, která si v dubnu zvala opakovaně stejné hosty do obou médií. Opakovala se témata i konkrétní otázky, dva hosté v rozhlase měli také přímo či nepřímo vztah k vysílání XTV, což se ale posluchači veřejnoprávního rádia z vysílání nedozvěděli.
„Jisté pochybení v účinkování moderátorky v rámci pořadu spatřuji – na toto a finanční sankci z toho plynoucí byla moderátorka upozorněna,“ připustil tehdy ředitel Regionálního vysílání ČRo Jan Menger. Dodal, že „shoda hostů je nešťastná“ a že na to upozornil dramaturga pořadu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Rozhlas zrušil vánoční večírek. Nechce dráždit před hlasováním o poplatcích
Poradci ředitele ČT Součka: mediální profesor Jirák i starý známý z Brna
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Bohužel, ono je to naopak právnicky složité. Sice jde v první řadě o slůvkaření. Výši svých honorářů pan Xaver zveřejnit může – ale vlastní text honorářové smlouvy nikoliv, pokud jsou v souvislosti s ní dohodnuty nějaké podmínky ohledně utajení.
Ono je totiž obvyklé že si velká média (i další subjekty) takové „mimořádné smlouvy“ utajují, třeba z konkurenčních důvodů.
Je zde samozřejmě legitimní argument, že Český rozhlas je vřp médium takže by měl být pod veřejnou kontrolou a zveřejňovat měl – ovšem to je i nadále předmětem právních sporů.
Přitom, řešení je /jako v jiných případech/ velice jednoduché. Ovšem se obávám, že by ho mohl někdo označit za totalitní….
Totiž, musel by se obrátit soudní systém. Nejvyšší soud a Ústavní soud by musely vyhlašovat precedentní rozsudky předem, hned po vyjítí daného zákona. A to naprosto zřetelně a jasně, pro všechny potřebné kombinace dle textu zakona (a dle připomínek k němu). Což znamená, že kdyby se v budoucnu vyskytlo porušení takového zákona, vůbec by nedošlo k právnímu sporu a
neřešily to soudy!!!. Prokázaný viník by dostal ihned mastnou pokutu (odvolat by se nemohl), nebo by ho vyhodili, nebo hned zavřeli. Nebylo by to to požadované urychlení spravedlnosti, když už tu máme tu demokracii,svobodný parlament naprosto nezávislé úřady a nestrannou justici? :)))))
Vaše argumentace je zcela chybná a navrhované řešení nemožné. Veselý může zveřejnit celou smlouvu, pokud v ní není uveden zákaz zveřejnění – spekulace, zda tam je, je jen spekulací. Precedentní řešení je nemožné, protože nemáme precedentní právo, musel by se od základu změnit právní systém.
Ve skutečnosti u nás precedentní systém máme – a to právě pro vybrané rozsudky Nejvyššího a Ústavního soudu. Jenomže to samo o sobě nestačí, ze dvou důvodů.
Za prvé, tyto jejich rozsudky jsou vyhlašovány ex post, tedy až někdy 5 let poté co vznikne první spor (ostatně, hezky to popsal pan Rychetský, v diskuzi zde na HP, když řekl že oni musí počkat, než k nim ten případ soudní cestou probublá..)
Ale za druhé, bohužel ani ty precedentní rozsudky nejsou pro naše subjekty závazné, čili klidně je mohou porušovat, a pak se stejně dalších 5 let soudí a odvolávají (a nižší soudy jim ta odvolání povolují), než to příjde k NS/ÚS a teprve ten pak potvrdí že -i- pro tento případ platí několik let stary precedenční rozsudek a vynese v tomto případě pravomocný rozsudek. Který se ale pak ještě – třeba za pomocí dalších orgánů (třeba exekutorů) musí vykonat (což může trvat dalších několik let)..
Takže proto ta výše popsaná zkrátka. Jinak samozřejmě že by se musel kvůli tomu od základů změnit právní systém, ovšem ten se mění prakticky pořád…
Já jsem měl po roce 1990 vždy smlouvy se zákazem sdělení výše platu komukoliv, s pohrůžkou okamžitého propuštění. tehdy se to zdůvodňovalo, že jde o to zamezit závisti.