Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Český rozhlas
Český rozhlas,

Útok Xavera na novinářku. Poslanci dostali výzvu k jeho odvolání z Rady ČT, rozhlasu stačí omluva

Lubomíra Veselého zvolila Poslanecká sněmovna do Rady České televize sotva před třemi týdny a poslancům už doputovala výzva k jeho odvolání. Moderátor Českého rozhlasu a internetové televize XTV vystupující pod přízviskem Xaver se na svém youtubovém kanále nevybíravě opřel do redaktorky serveru Forum 24. Častoval ji slovy jako „zrůdy“ nebo „svině“. Na jeho působení ve veřejnoprávním rozhlase to ale zřejmě vliv mít nebude.

„Pan Veselý má jako soukromá osoba právo na svůj názor. To, že ve svém vystoupení na svém youtubovém kanále použil při komunikaci expresivní výrazy, nicméně nepovažujeme za vhodné,“ odpověděl na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

Rozhlas se spokojil s tím, že se Veselý za své vystoupení omluvil na Facebooku. „Tím považujeme celou věc za uzavřenou,“ dodává Hošna.

Na hraně  zákona

Tak jednoduše ale nechce celou věc přejít Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI), který dnes poslal členům sněmovního volebního výboru výzvu, aby ve sněmovně navrhli odvolání Veselého z Rady ČT. Podle CZ IPI, který založila skupina renomovaných českých novinářů, porušil Veselý svým chováním Zákon o České televizi.

CZ IPI připomíná, že Veselý útočil na novinářku Johanu Hovorkovou kvůli jejímu komentáři „Xaver chce znormalizovat Moravcův pořad, aby byl bezzubý jako Události, komentáře“. V něm se Hovorková vymezuje vůči návrhu Veselého, aby se v Otázkách Václava Moravce na ČT střídali moderátoři.

„Článek Johany Hovorkové je kritický k Veselého návrhu, je však prost jakýchkoliv osobních útoků. Veselého reakce je zcela neadekvátní a nepřijatelná nejen pro opakované používání hrubých a vulgárních výrazů, ale i proto, že 83 minut svého pořadu nevyužil tomu, aby svůj výrok na adresu Otázek Václava Moravce vysvětlil a případně vyvrátil obavy Johany Hovorkové, vyjádřené v jejím komentáři,“ píše CZ IPI.

Omluva. Nebo ne?

Lubomír Veselý při svém ataku na Hovorkovou zdůraznil, že novinářka se v minulosti zúčastnila i debat se studenty na školách. Divákům svého kanálu pak navrhl, aby Hovorkovou příště hnali ze školy „svinským krokem“. Několikrát zopakoval i její jméno s výzvou: „Pamatujte si to.“

„Nelze vyloučit, že takové podněcování někteří pochopí i jako výzvu k fyzickému napadení novinářky,“ píše ve své výzvě poslancům k Veselého odvolání CZ IPI.

Veselý se za svá slova posléze částečně omluvil. Výroky na adresu Hovorkové jako „svině“ a „hnát svinským krokem“ označil za „zbytečný hodnotící soud“. Trvá však na tom, že podle něj „Forum 24 prokazatelně lže“ a že by jeho novináři neměli jezdit „nafukovat hlavu děckám“.

Podobně se Lubomír Veselý musel za útoky na novinářku omlouvat již dříve. K omluvě byl donucen až poté, co jej kvůli jeho verbálním útokům na kolegyni Zdislavu Pokornou konfrontovali redaktoři Seznam TV.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

4 komentáře

 1. Pavel Liška napsal:

  Viděl jsem interwiew na CNN Prima i četl článek paní Hovorkové. Stejně tak jsem prvidelným divákem OVM. Konstatuji :
  1) VM je opravdu za zenitem. Nemá šťávu, je zaujatý a podrážděný. Chtělo by to se na nějakou dobu stáhnout, odpočinout, vyzrát a pak se v plné síle a formě opět předvést. Hazarduje se svým jménem.
  2) LXV neřekl nic, co by se dalo považovat za útok na demokracii nebo veřejnoprávnost ČT. Jedná se o jeho pohled na věc a názory. To se snad ještě smí. zastupuje v Radě v souladu se zákonem určitý myšlenkový proud ve společnosti. Je to naprosto legitimní. To , že je vulgární a vyřizuje si přes XTV účty se svými kritiky je věc druhá a bohužel také pravdivá. K jeho vlastní škodě.
  3) JH už déle sleduji a je velmi přičinlivou žačkou pana Šafra, tak jak jej známe z poslední doby. Bohužel, stává se Kojzarem ( nebo spíše Jasánkem ..) v sukni a Forum24 osobně považuji za trapný server, který opozici v boji proti Andreji Babišovi opravdu dělá medvědí službu. Taková Tribuna lidu dnešní doby.

 2. skeptik napsal:

  Právě proto, že Lubomír Xaver Veselý je takový, jaký je a používá takový slovník, jaký používá, byl přece koalicí ANO, KSČM, SPD a Trikolóry do rady ČT zvolen. Proč by měla koalice ANO, KSČM, SPD a Trikolóry odvolávat Veselého kvůli něčemu, co této koalici vyhovuje a líbí se jí?

 3. mlp napsal:

  Bude hlídací pes zjišťovat jestli náhodou paní novinářka nepíše lži?

 4. petrph napsal:

  Tak to je opravdu smutny. Ani ne tak ty výroky pana Veselého. Protože to, že naše elity mluví hodně často sprostě A urážejí se navzájem, je už zcela běžné.
  Horší je to ovšem se zjištěním, jaké jsou ty naše „elity národa“ vlastně současně mstivě udavačské.
  Protože, pokoušel jsem se (jak je mým zvykem) dohledat ten původní projev pana Xavera Veselého na Youtube, abych si poslechl co skutečně řekl-a v jaké souvislosti – a neuspěl jsem. Tedy – on tam určitě někde je, jenže tam ty pořady nejsou podrobněji popsané, je tam nyní 12 celohodinových pořadů, a řada kratších. Z nichž – řada nepochybně obsahuje vulgární výrazy..Je to politický bulvár, o který takto nemám zájem si poslouchat v takové stopáži.
  Takže mne docela překvapuje, že si tu práci (někdo z médií?) dává, a poslouchá, minutu po minutě všechny tyto dlouhéee pořady, všech svých oponentů na sociálních sítích a úslužně si z toho vypisuje všechny vulgarity a kritizující výroky, aby je pak mohl dále publikovat, popřípadě podávat žaloby.
  Nemohu si pomoci, ale to je taková denunciační „služba veřejnosti“, kterou jak zdá se dnešní občané asi zatím plně nedoceňují. Ovšem, když se podíváme pohledem zpětně do historie (když už se to tak doporučuje), zrovna tohle se nikdy za pozitivní a legitimní činnost nepovažovalo, spíše naopak..

Přidávání komentářů není povoleno