Primátor Petr Nedvědický. Foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Ústí nad Labem zhnědlo. Hnutí ANO se opřelo o SPD a dva přeběhlíky z ODS a UFO

Napsal/a Robert Malecký 24. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Primátorem města Ústí nad Labem zůstává Petr Nedvědický z hnutí ANO. V devítičlenné radě města dále zasednou zástupci SPD a dva přeběhlíci, kteří navolení rady většinou 20 hlasů umožnili a dostali v ní funkce: náměstkyní primátora bude Věra Nechybová (Ústecké fórum občanů) a uvolněným radním Pavel Tošovský z ODS. Předseda ODS Petr Fiala pro HlídacíPes.org uvedl, že takový postup považuje za nepřijatelný.

Volby v Ústí nad Labem vyhrálo hnutí ANO, má 13 zastupitelů. Druhé PRO! Ústí osm, následují strany s menšími zisky. SPD v koalici s Trikolorou pět, ODS čtyři, Vaše Ústí čtyři a Ústecké fórum občanů (UFO) tři.

Lež o menšinové radě

Do pondělního jednání zastupitelstva šlo vítězné hnutí ANO bez oznámené vyjednané koalice. Jednání s trojblokem lokálních hnutí zkrachovala na neochotě ANO vzdát se většiny v radě města.

Ještě v době, kdy zastupitestvo jednalo o stanovení počtu členů rady, nebylo zřejmé, koho bude ANO jmenovitě navrhovat. Primátor Petr Nedvědický veřejně deklaroval, že půjde o menšinovou radu hnutí ANO, nakonec se tato jeho slova ukázala jako lež.

„Hledáme podporu pro v zásadě menšinovou koalici, tedy ne ani koalici, protože se jedná o třináct členů hnutí ANO, které zvítězilo ve volbách,“ řekl Nedvědický. Jenže už při schvalování počtu členů rady se ukázalo, že má ANO vyjednanou podporu u SPD a Pavla Tošovského z ODS. A později, při volbě jednotlivých náměstků a radních, se připojila i Věra Nechybová z UFO.

Fiala: Budeme to řešit

Křesla byla rozdělena takto: Primátor Petr Nedvědický (ANO), 1. náměstek Tomáš Vlach (ANO), náměstci Bohumil Ježek (SPD) a Věra Nechybová (UFO), uvolněný radní Pavel Tošovský (ODS) a radní Michal Moor (SPD), Eva Nováková (ANO), Jiří Horák (ANO) a Eva Fialová (ANO). Hnutí ANO tedy v radě disponuje většinou pěti hlasů.

Předseda hnutí UFO Jiří Madar byl podporou rady ze strany bývalé primátorky Věry Nechybové zaskočen. Na dotaz, zda jde o skrytou podporu UFO, nebo je třeba na Nechybovou pohlížet jako na přeběhlici, reagoval stroze: „Přeběhlice.“

Podle informací HlídacíPes.org byli členové ODS v Ústí nad Labem před případným společným projektem s SPD varováni. Předseda strany Petr Fiala takový postup považuje za nepřijatelný. „V nejbližší době se sejdou příslušné orgány ODS, aby přijaly adekvátní řešení,“ uvedl Fiala.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)