Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Primátor Petr Nedvědický. Foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia
,

Ústí nad Labem zhnědlo. Hnutí ANO se opřelo o SPD a dva přeběhlíky z ODS a UFO

Primátorem města Ústí nad Labem zůstává Petr Nedvědický z hnutí ANO. V devítičlenné radě města dále zasednou zástupci SPD a dva přeběhlíci, kteří navolení rady většinou 20 hlasů umožnili a dostali v ní funkce: náměstkyní primátora bude Věra Nechybová (Ústecké fórum občanů) a uvolněným radním Pavel Tošovský z ODS. Předseda ODS Petr Fiala pro HlídacíPes.org uvedl, že takový postup považuje za nepřijatelný.

Volby v Ústí nad Labem vyhrálo hnutí ANO, má 13 zastupitelů. Druhé PRO! Ústí osm, následují strany s menšími zisky. SPD v koalici s Trikolorou pět, ODS čtyři, Vaše Ústí čtyři a Ústecké fórum občanů (UFO) tři.

Lež o menšinové radě

Do pondělního jednání zastupitelstva šlo vítězné hnutí ANO bez oznámené vyjednané koalice. Jednání s trojblokem lokálních hnutí zkrachovala na neochotě ANO vzdát se většiny v radě města.

Ještě v době, kdy zastupitestvo jednalo o stanovení počtu členů rady, nebylo zřejmé, koho bude ANO jmenovitě navrhovat. Primátor Petr Nedvědický veřejně deklaroval, že půjde o menšinovou radu hnutí ANO, nakonec se tato jeho slova ukázala jako lež.

„Hledáme podporu pro v zásadě menšinovou koalici, tedy ne ani koalici, protože se jedná o třináct členů hnutí ANO, které zvítězilo ve volbách,“ řekl Nedvědický. Jenže už při schvalování počtu členů rady se ukázalo, že má ANO vyjednanou podporu u SPD a Pavla Tošovského z ODS. A později, při volbě jednotlivých náměstků a radních, se připojila i Věra Nechybová z UFO.

Fiala: Budeme to řešit

Křesla byla rozdělena takto: Primátor Petr Nedvědický (ANO), 1. náměstek Tomáš Vlach (ANO), náměstci Bohumil Ježek (SPD) a Věra Nechybová (UFO), uvolněný radní Pavel Tošovský (ODS) a radní Michal Moor (SPD), Eva Nováková (ANO), Jiří Horák (ANO) a Eva Fialová (ANO). Hnutí ANO tedy v radě disponuje většinou pěti hlasů.

Předseda hnutí UFO Jiří Madar byl podporou rady ze strany bývalé primátorky Věry Nechybové zaskočen. Na dotaz, zda jde o skrytou podporu UFO, nebo je třeba na Nechybovou pohlížet jako na přeběhlici, reagoval stroze: „Přeběhlice.“

Podle informací HlídacíPes.org byli členové ODS v Ústí nad Labem před případným společným projektem s SPD varováni. Předseda strany Petr Fiala takový postup považuje za nepřijatelný. „V nejbližší době se sejdou příslušné orgány ODS, aby přijaly adekvátní řešení,“ uvedl Fiala.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

18 komentářů

 1. wenkovan napsal:

  „Předseda ODS Petr Fiala pro HlídacíPes.org uvedl, že takový postup považuje za nepřijatelný“ – otázkou je, co s tím premiér asi tak může dělat? Možná by měl směrem k provinilcům vyslat signál.

  • Stanislav Zapletal napsal:

   Co se má co premiér plést Fiala do vlády, když navíc už přemýšlivějším je jasné, že kam vkročí Fiala tam tráva sedm let neroste. Účastnil se snad voleb v Ústí nad Labem? Zdá se, že členové ODS v tomto místě mají víc rozumu než jejich profesorský předseda. Ostatně se stalo již běžným, že v řadě míst se ODS a ANO dali do spoluopráce. Také bez Fialy. Nicméně na druhé straně lze ocenit, že se zcela výjimečně Fiala nestará jen o Ukrajinu, ale semtam i o nějakou náves doma.

   • Jiří Choun napsal:

    Tady se ovšem nejedná ani tak o koalici s ANO, ale koalici s SPD. Protože přemýšlivějším je jasné, že kam vkročí SPD, tam tráva sedm let neroste.

  • Petro Fialenko napsal:

   Až bude vysílat ten signál,tak si při gestikulaci utrhne obě ruce a spolkna falešné brýle.

   • Jiří Choun napsal:

    Petr Fial gestikuluje možná až profesorsky uměřeně a falešné brýle nemá. Možná na rozdíl od Vás.

  • A.S. Pergill napsal:

   Teoreticky může dotyčného vyloučit z ODS (ne sám, svými poskoky na úrovni krajské a místní organizace), ale mandátu ho zbavit nemůže.
   Pro Ústí je tato událost jednoznačně pozitivní.

   • Jiří Choun napsal:

    Pro mě by bylo naopak pozitivní, kdybyste svá Všeználkovská zemanovsko-babišovská moudra šířil poněkud uměřeněji, Pergille/Šimůnku.

 2. petrph napsal:

  Tak já nevím, jestli je Fiala horší politik nebo politolog.? Protože přesně tohle se dalo čekat.
  Ty regionální volby dopadly pro ODS katastrofálně , samostatně kandidující ODS v globálu získali necelá 4 procenta.
  Jestli si někdo udělal tu práci práci a spočítal počty jejich zvolených kandidátů v různých koalách, tak by i ta čísla byla zajímavá.

  Každopádně, se pak dalo čekat právě to, že zopár těch Vyvolených (pardon zvolených) kandidátů ODS nebudou ochotni vysedávat na městech v opozicích, ale že přijmou nabídku „jiné strany“ ke koaliční spolupráci. Na to aby čekali společně s Fialou další 4 roky (nebo 8) , až „ODS bude zase líp“, už asi slyšet nebudou.

 3. Ivan napsal:

  Lepší zhnědnout než zmodrat, to je jasné. Pokud chcete binec v městě, dejte do čela. Piráty a top09 s KDU.

  • Jiří Choun napsal:

   A další krok by měl být tedy podle Vás tedy drank nach ČT?

   • A.S. Pergill napsal:

    Dalším krokem by mělo být zařízení demokratických a férových voleb (tedy bez falšování korespondenčními hlasy a jinými falšovacími postupy). A pak nová vláda, bojující za zájmy našich občanů (současná dělá pravý opak). Jistěže součástí toho boje může být i zrušení „veřejnoprávní“ ČT a její nahrazení něčím, co bude fungovat.

 4. Jméno napsal:

  Pověst Ústí dostala další facku…

  • A.S. Pergill napsal:

   Spíš se najde víc lidí, kteří se nebudou obávat tam přesídlit.

   • skeptik napsal:

    Už abyste se tam Pergille z Brna přestěhoval. Budou tam z vás mít radost.

    • A.S. Pergill napsal:

     Vrátil bych se do města, z něhož pochází jedna větev naší rodiny. Bohužel, už nestojí dům, který jsem měl zdědit, protože Němci ho po Mnichovu ukradli a „vybydleli“ tak, že musel být po válce stržen.

     • skeptik napsal:

      O důvod víc, abyste se do Ústí z Brna odporoučel Pergille/Šimůnku. Domů i bytů na prodej mají v Ústí i dnes spoustu. Vy se v Ústí budete cítit jako ryba ve vodě a Brno si bez vás oddychne.

     • Jiří Choun napsal:

      Překvapujete mě, drahý Pergille/Šimůnku. Z Vašich příspěvků bych spíše soudil, že Vaši předkové přišli do Ústí, až coby členové RG – tedy rabovacích gard.

     • A.S. Pergill napsal:

      Pane Choune,
      tatínek se v Ústí narodil a zažil vyhnání po Mnichovu. Pak byl v Praze, účastnil se odboje a po vypuknutí povstání byl v centru města na barikádách. Proto ho to německé vraždění Na zelené lišce, kde bydlel, minulo.
      Do Ústí se rodina už nevrátila (maximálně se podívat). Protože Němci udělali z domu, co postavili tatínkova sestra s manželem, vybydlený a nezachránitelný sbor, museli souhlasit s jeho demolicí (papíry jsem kdysi viděl v pozůstalosti po tetě).
      Až byl strejda v důsledku sklerózy totální „myšák“, tak se tety opakovaně ptával, proč žijí v jakémsi bytě, když přece mají dům.

Přidávání komentářů není povoleno