Primátor Petr Nedvědický. Foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Ústecké ANO odmítlo koalici s lokálními hnutími. Trvá na většině v radě a křesle primátora

Napsal/a Robert Malecký 19. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Hnutí ANO v Ústí nad Labem chce v každé koalici, do které by vstoupilo, kromě křesla primátora zároveň i většinu v městské radě. Fakticky by tak městu vládlo samo. Zástupci hnutí to v úterý oznámili na jednání s trojblokem lokálních hnutí PRO!Ústí, Vaše Ústí a Ústecké fórum občanů (UFO). Je tak stále více pravděpodobné, že se na ustavujícím jednání zastupitelstva příští pondělí nepodaří zvolit nové vedení města.

V Ústí nad Labem by tak podle zákona o obcích vládla dál současná rada, která je složena z ANO, ODS a Sportovců. Vládu nad městem by vykonávali i radní a náměstci, kteří se ve volbách do zastupitestva vůbec nedostali. Týká se to například náměstka primátora Michala Ševcovice, jehož hnutí Zdraví Sport Prosperita voliči poslali mimo zastupitelstvo, nebo radní Miroslavy Lazarové (ODS).

Volby v Ústí nad Labem vyhrálo hnutí ANO, má 13 zastupitelů. Druhé PRO!Ústí 8, následují strany s menšími zisky. SPD v koalici s Trikolorou 5, ODS 4, Vaše Ústí 4 a Ústecké fórum občanů (UFO) 3.

Právě tři menší hnutí vyhlásila předminulý týden společný postup a vytvořila vyjednávací trojblok, který dohromady drží 15 hlasů v 37členném zastupitelstvu. Na jednání s hnutím ANO (13 hlasů) nabídla rozdělení pozic v radě podle klíče 4 (ANO), 3 (PRO!Ústí), 2 (Vaše Ústí) a 2 (UFO). S tím, že by si ANO podrželo křeslo primátora pro lídra Petra Nedvědického.

Tuto nabídku v pondělí ANO odmítlo a netají se tím, že chce trojblok rozdělit a vytrhnout z něj pro koaliční spolupráci některé jednotlivé subjekty.

ANO: Chceme všechno

„Hnutí ANO považuje za nezbytné, aby Trojblok pro další jednání přehodnotil svoje stanoviska k základním požadavkům hnutí ANO. A nemusí to být Trojblok jako celek, ale i jeho jednotliví členové, pokud by se chtěli zúčastnit dalšího jednání a mínili svoje snahy o spolupráci seriózně,“ napsalo ANO v úterý večer.

Na doplňující dotaz, zda budou jednání pokračovat, Petr Nedvědický odpověděl kladně. „Jsme připraveni jednat jak jednotlivě, tak s celým trojblokem o jiném než nadiktovaném uspořádání,“ uvedl pro HlídacíPes.org. Žádný konkrétní termín jednání ale stanoven nebyl.

ANO trvá na většině v radě a křeslu primátora. „Hnutí ANO považuje za své nezadatelné právo v jakémkoliv uskupení, kterého by se zúčastnilo, mít pozici primátora a většinu v Radě města,“ stojí v jeho stanovisku na sociálních sítích. ANO tento požadavek opírá o „jeden z historicky nejsilnějších výsledků jednotlivé strany anebo hnutí v celé porevoluční historii“, jak píše.

To ovšem není zcela přesné, historicky nejsilnějším výsledkům se v letošních volbách ziskem 28,54 % nedokázalo ANO přiblížit ani vzdáleně. V roce 2006 dominovala ODS ziskem 39,78 %, v roce 1998 měla 33,52 % a třicetiprocentní hranici překonala ještě v roce 2002 (32,82 %). Výsledku na hranici letošního zisku hnutí ANO pak dosáhlo třeba Občanské fórum v roce 1990 (28,30 %), ODS v roce 1994 (28,28 %) nebo ČSSD v roce 1998 (27,14). Jinými slovy podobného nebo vyššího zisku dosáhl vítěz voleb ve většině dosud konaných komunálních volbách, jednou i druhý na pásce.

Jsme jednotní. Zatím

Zástupci trojbloku tvrdí, že po odmítnutí nabídky zůstávají jednotní. „Priorita pro nás od počátku byla, aby žádný jednotlivý subjekt nedisponoval většinou v radě města,“ říká lídr PRO!Ústí Richard Loskot. Podle něho hnutí ANO hraje o čas a situace, kdy dál povede městskou radu ve starém složení, mu může vyhovovat.

Předseda UFO Jiří Madar důrazně odmítá, aby jeho hnutí bylo součástí koalice, v níž má ANO většinu. „Většinu v radě nikdy, již jsme si to zkusili,“ připomněl koalici z minulého volebního období, která po polovině čtyřletého mandátu skončila odvoláním zástupců za UFO a jejich nahrazením PRO!Ústí. „Jsme jednotní a po jejich dnešním arogantním jednání asi ještě více,“ dodal Madar, podle kterého může být UFO klidně i konstruktivní opozicí.

Předsedkyně Vašeho Ústí Yveta Tomková byla v úterý na třetí volební období zvolena starostkou městského obvodu Neštěmice. Ten se tak stal prvním ústeckým obvodem, kde se po volbách podařilo ustavit funkční vedení. Pro Tomkovou hlasovalo 11 z 15 členů zastupitelstva, zdržely se jen čtyři zástupkyně hnutí ANO. Koaliční uspořádání kopíruje trojblok, v koalici jsou zástupci Vašeho Ústí, PRO!Ústí i UFO.

„Jak je trojblok jednotný, teprve uvidíme. Nejde jen o městské zastupitelstvo, jsou zde ještě další městské obvody,“ uvedla Tomková. Důležitý bude zejména centrální městský obvod, kde se ustavující jednání zastupitelstva koná tuto středu a hlasy jsou rozděleny následovně: ANO (6), PRO!Ústí (6), ODS (3), UFO (2), SPD (2), Vaše Ústí (1) a Společně (1).

„Pokud se nestane nějaký zázrak, myslím, že se na příští týden nepodaří nové vedení města zvolit,“ říká Tomková, podle níž se žádná koalice v tuto chvíli nerýsuje.

Zastupitelstvo se příští pondělí nesejde v kompletním složení, primátor Petr Nedvědický pro HlídacíPes.org potvrdil omluvenku zastupitelky za Vaše Ústí Marie Čápové ze zdravotních důvodů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)