Lídr PRO!Ústí Richard Loskot. Foto. Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Ústecká koalice může být i bez vítězného hnutí ANO. Lokální hnutí vyhlásila společný postup

Napsal/a Robert Malecký 9. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Povolební vyjednávání o koalici v Ústí nad Labem dostala o víkendu nový impuls. Trojice lokálních hnutí, jmenovitě PRO!Ústí (8 zastupitelů), Vaše Ústí (4) a Ústecké fórum občanů – UFO (3) se dohodla, že nadále budou o koalici vyjednávat výhradně společně. Jejich trojblok drží v 37členném zastupitelstvu 15 hlasů, a stal se tak nejsilnějším subjektem, pokud bude nadále vystupovat společně.

Volby v Ústí nad Labem vyhrálo hnutí ANO, má 13 zastupitelů. Druhé PRO!Ústí 8, následují strany s menšími zisky. SPD v koalici s Trikolorou 5, ODS 4, Vaše Ústí 4 a Ústecké fórum občanů (UFO) 3.

Povolební vyjednávání vedlo jako vítěz voleb hnutí ANO, jako první uvažovanou koalici lídr a nynější primátor Petr Nedvědický nabídl ODS a Vašemu Ústí. Koalice by disponovala většinou 21 hlasů, hnutí Vaše Ústí ji ale v pátek odmítlo. Druhá na řadě byla nabídka směrem k PRO!Ústí, to ji odmítlo rovněž. Jako důvod Vaše Ústí uvedlo účast ODS, která je podle představitelů hnutí odpovědná za další úpadek města v minulém volebním období. Vaše Ústí rovněž upozornilo na údajně netransparentní zadávání veřejných zakázek ze strany radních za ODS v minulém volebním období a jakoukoli formu spolupráce odmítlo.

Podobný postoj k ODS mají i další lokální hnutí. „Ve výhradách k ODS jsme si blízcí,“ uvedl pro HlídacíPes.org už v pátek lídr PRO!Ústí Richard Loskot, podobně se k ODS staví i UFO, podle kterého jde ODS „jen o koryta“.


A právě tato tři lokální hnutí nyní oznámila, že nadále budou vyjednávat společně.

Klíčové hlasy drží SPD

Kritizují hnutí ANO za to, že jako vítěz protahuje vyjednávání už dva týdny, aniž by přišlo s přijatelnou variantou. „Nechceme a nemůžeme už pokračovat ve složení, které tomuto městu přineslo léta stagnace a nestabilního vedení. Jsme všichni patriotická hnutí, kdo jiný by měl táhnout za jeden provaz, než my,“ uvedl v neděli večer lídr PRO! Ústí Richard Loskot. Všechna tři hnutí se podle něho dohodla, že budou nadále vystupovat jednotně, čímž pro další vyjednávání vyloučila ty varianty koalice, které stojí na jejich jednotlivém zapojení.

„Ústí nad Labem potřebuje takovou koalici, která okamžitě otočí kormidlem a vyvede město ze zajetých pořádků nicnedělání. Lokální hnutí mezi sebou mají silné osobnosti, odborníky i zkušené politiky, kteří jsou garancí toho, že se konečně posuneme dál,“ říká předsedkyně Vaše Ústí Yveta Tomková.

A teď, co to znamená pro možné koalice. Nový blok je prý připraven jednat i s hnutím ANO coby vítězem voleb na sestavení široké koalice. To by ovšem vzhledem k počtům zastupitelů znamenalo, že se ANO 2011 bude nejspíš muset vzdát většiny v radě, křesla primátora nebo obojího. Lokální hnutí, která disponují 15 zastupiteli, by se těžko smiřovala se situací, kdy by hnutí ANO se 13 zastupiteli drželo v radě města většinu a mohlo je kdykoli v klíčových věcech přehlasovat.

Účast ODS, která má 4 zastupitele, je v tuto chvíli vzhledem k dřívějším prohlášením lokálních hnutí pro tuto širokou koalici vyloučena. Ostatně v sobotu, po ohlášeném odmítnutí koalice od Vašeho Ústí a PRO!Ústí, ODS na své sociální sítě napsala: „Po lživém a ničím nepodloženém napadání od UFO a Vaše Ústí a jejich projevy otevřeného nepřátelství se naše chuť ke koaliční spolupráci s těmito subjekty blíží limitně nule.“

Do úvahy tak zbývá už jen SPD, která získala 5 zastupitelských mandátů. Pokud bude hnutí ANO na partnerství s ODS trvat, muselo by se opřít o podporu SPD. To by ovšem mohlo zejména v ODS vyvolat odpor, na úrovni krajského města je takové spojení zatím těžko představitelné. Naopak hnutí ANO by s SPD problém mít nemuselo, jak ukázal v minulých dnech třeba příklad Děčína, kde se dohodli na spolupráci.

V úvahu ovšem připadá i varianta, v níž hnutí ANO skončí v opozici a přijde i o primátorský řetěz. V nedělní tiskové zprávě lokálních hnutí je i o této variantě zmínka. „Možností ale zůstává víc, včetně menšinového vedení, které bude hledat podporu pro své návrhy napříč politickým spektrem,“ uvádějí společně PRO!Ústí, Vaše Ústí a UFO.

Vzhledem k poměrům v zastupitelstvu je zde mezi řádky čitelně vepsáno, že by se trojblok v takovém případě mohl ucházet o podporu SPD, případně jednotlivců z jiných stran.

Jednání o koalici se budou ústecká lokální hnutí snažit dovršit do nejzazšího termínu jednání nového zastupitelstva, tedy do 24. října.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)