Ústecký primátor Petr Nedvědický. Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Ústí nad Labem stále bez koalice. Klíč drží malé strany a hnutí

Napsal/a Robert Malecký 2. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Je to víc než týden, co se uzavřely volební místnosti komunálních voleb, a Ústí nad Labem stále nemá dohodnutou koalici. Co víc, veřejnost nemá ani prakticky žádné zprávy, kdo s kým jedná a které z nabízejících se variant směřují od dohod číselných přes programové až po finální personálie. Důvod je jednoduchý: S ostrými jednáními se čekalo na druhé kolo voleb do Senátu.

Nikdo se nechtěl pouštět do větších akcí, i když oťukávací telefonáty a schůzky podle sesbíraných informací probíhaly už v posledních sedmi dnech. Iniciativu podle očekávání drželi první dva na pásce, jmenovitě lídr vítězného hnutí ANO Petr Nedvědický a šéf PRO!Ústí Richard Loskot.

Abychom věděli, s jakými přesně pracujeme čísly, připomeňme si výsledek voleb do „velkého“ ústeckého zastupitelstva. Městské obvody v tomto textu ponecháme stranou s poznámkou, že podle představ vítězného hnutí ANO by měly malé koalice na obvodech kopírovat budoucí koalici městskou. Z čehož se vymyká pouze situace v Neštěmicích, kde dosavadní starostka Yveta Tomková a její hnutí Vaše Ústí drží sedm křesel z patnácti a stačí jí jeden hlas, aby křeslo obhájila a sestavila radu.

Tedy: Volby vyhrálo hnutí ANO, má 13 zastupitelů. Druhé PRO!Ústí 8, následují strany s menšími zisky. SPD v koalici s Trikolorou 5, ODS 4, Vaše Ústí 4 a Ústecké fórum občanů (UFO) 3.

Čtyřúhelník primátora Nedvědického

Otevřených variant je z hlediska hnutí ANO více, souhrnně se dají pojmenovat jako koalice za účasti menších stran, ovšem bez SPD a hnutí PRO!Ústí.

Nejpřirozenějším partnerem se pro ANO stejně jako v minulém období jeví věrná ODS. Pokud by Nedvědický ODS obětoval a snažil se sestavit koalici pouze s UFO a Vaše Ústí, může zase narazit na neochotu malých hnutí nechat se „válcovat“ většinou ANO v radě města. Navíc je zde velký programový nesoulad mezi ANO a UFO, které principiálně odmítá znovuzavedení jakéhokoli poplatku za odpad. Tento čtyřúhelník musí Nedvědický vyřešit, pokud chce pohodlně obhájit primátorský řetěz.

Richard Loskot jako lídr druhého na pásce slyší hlasy, které volají po vytvoření kontrakoalice bez ANO. Zároveň ale pracuje i s tzv. velkou koalicí, v níž ANO je, ale spolu s ním i menší strany kvůli „rozložení zátěže“. Podívejme se na obě tyto varianty realisticky.

Kontrakoalice „všichni proti ANO“ pod vedením PRO! Ústí naráží snad na všechny myslitelné překážky. Číselně se má jednoduše: pokud ze 37členného zastupitelstva odečteme 13 hlasů ANO a pět „nekoalovatelné“ SPD, vychází nám nejtěsnější většina 19 hlasů. Ta je v ústeckých reáliích vždy velmi nestabilní. Pak je tu ODS a její příchylnost k hnutí ANO – pokud to bude aspoň trochu možné, může Petr Nedvědický spoléhat minimálně na tři ze čtyř hlasů pro pokračování spolupráce z minulého volebního období. Čili jsme na šestnácti hlasech pro kontrakoalici, a to jsme ještě ani pořádně nezačali.

Vnitřní pnutí v ODS

Druhá varianta, tzv. „velké koalice“, především klade otázku, proč je potřeba k pohodlné většině PRO!Ústí a ANO (21 hlasů) přibírat i menší strany. Zde je úvaha akademická, protože podle informací HlídacíPes.org pro takovou variantu Loskot těžko sežene podporu, a to počínaje hnutím ANO.

Nedvědický a spol. si v minulém volebním období koalici s PRO! vyzkoušeli a rozešli se ve zlém. A to především na programových bodech – pohádali se o výběrové řízení na ředitele ZOO nebo o Kancelář architekta města. Nicméně menší strany by měly v uvažované koalici hrát roli jakéhosi polštáře, který by především zabránil ANO mít většinu v radě města. Profit pro malé strany je to pochybný, bez možnosti reálně ovlivňovat politiku koaličních partnerů a nést za ni odpovědnost.

Zmíněný vztah mezi ANO a PRO! může navíc ovlivnit i sobotní výsledek senátních voleb, v nichž výrazná tvář hnutí PRO! Martin Krsek smetl primátora Petra Nedvědického. „Gratuluji panu Krskovi k zisku senátorského křesla. Nám voličům přeji, aby byl v Praze úspěšnější než dosud v komunální politice a prosadil alespoň něco z toho, co sliboval,“ napsal Nedvědický krátce po zveřejnění výsledků. Schopnost uznat porážku vypadá poněkud jinak, představa, že se hnutí ANO pod Petrem Nedvědickým požene ke společné koalici, je úsměvná.

A pak je tu ODS. Stejně jako před čtyřmi lety, kdy se její klub velmi záhy rozštěpil, má zaděláno na vnitřní pnutí. Mezi čtveřicí zastupitelů je jako nestraník i rektor UJEP Martin Balej. Ten do zastupitelstva vyskákal z devátého místa na první s největším počtem preferencí, což ve stranických strukturách není přijímáno zrovna nadšeně. Balej navíc kandidoval za ODS i do Senátu, v prvním kole neuspěl a před druhým otevřeně podpořil kandidáta PRO! Ústí Martina Krska. Řekněme, že zde do budoucna vidíme jistou nehomogenitu.

Hledání ad hoc většiny?

Jak shrnout uvedené? Klíč ke koalici drží malé strany, především UFO a Vaše Ústí. Dohromady disponují sedmi hlasy a zdá se, že v klíčových věcech mohou vystupovat společně. Zároveň je ale nic nenutí jít do koalice; mohou pohodlně zůstat v opozici a nepouštět se do dobrodružství, které ze zastupitelstva vymazalo třeba Sportovce. Ti tvrdě zaplatili za spolupráci s hnutím ANO, které jejich hlasy jednoduše vyluxovalo.

Koalice je v tuto chvíli daleko, personálie ještě dál. Vládnout bude hnutí ANO, jiná cesta se nezdá pravděpodobná ani prakticky možná. Jde o to, co dokáže v následujících dnech nabídnout menším stranám. A také o to, jaké záruky je schopno nabídnout za účast ODS v radě města.

A pokud bychom měli vyslovit nějakou aspoň trochu reálnou předpověď: Koalice s malými hnutími je první na řadě. Pokud by ji UFO nebo Vaše Ústí – nebo jejich dvojblok – z jakéhokoli důvodu odmítlo, půjdou staré jizvy stranou. Pak bude prostor pro koalici ANO a PRO! Ústí, s ODS nebo bez. Už to tu dvakrát bylo a skončilo pokaždé předčasně. Vládlo by se pak podobně jako dosud, hledáním ad hoc většiny pro každé jednotlivé zastupitelstvo.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)