Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Viktor Kubát (stojící) s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem
Facebook Viktora Kubáta,

Úředník chtěl od ministerstva granty za 32 milionů pro svůj vlastní spolek. Trest ale nedostane

Ministerský úředník Viktor Kubát (KDU-ČSL) se ucházel o peníze z grantových výzev s výhodou insiderských informací. Sám totiž předtím seděl na schůzkách, kde se o stejných grantech mluvilo. Ministerstvo školství ale proti úředníkovi zastavilo kárné řízení. Skutek se prý nepodařilo prokázat.

Viktor Kubát dříve na ministerstvu vedl odbor dalšího vzdělávání. Spolek Vzdělávací a inovační institut, který Kubát založil, a ve kterém působí jeho manželka Lucie, žádal na ministerstvu práce a sociálních věcí o granty na celkem 16 projektů v celkové výši 32 milionů korun (tvořily tak více než polovinu všech podaných projektů).

Projekty měly navíc směřovat do obcí, které ve většině případů vedou starostové za KDU-ČSL, tedy za stranu, v níž jsou Kubát i další člen spolku Kamil Jan Svoboda aktivními členy.

Žádost o granty podal spolek poté, co se Kubát za resort školství účastnil schůzky se zástupci ministerstva sociálních věcí. Na interní poradě se o těchto grantových výzvách hovořilo a konkrétně se zmiňovalo, že v dané sekci bylo podáno málo projektů, a zbývá v ní tak spousta nevyčerpaných peněz.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD), z jejíhož resortu měly být dotace čerpány, již dříve označila postup úředníka Kubáta za neetický. Podle resortu školství ale k žádnému pochybení nedošlo.

Podezřele mnoho lidovců

Kromě podezření ze zneužití interních informací již dříve upozornil HlídacíPes.org také na další zarážející skutečnost. Granty Kubátova spolku totiž měly za cíl prosadit genderovou vyváženost v obcích a dostat víc žen do vedení samospráv. Ovšem v některých obcích, ve kterých se měl projekt aplikovat, už dávno ženy ve vedení působí.

Zároveň vyšlo najevo, že projekty, které měly de facto zcela stejný obsah, byly zacíleny podle stranického klíče – většina z nich (11 ze 16) šla do obcí vedených starosty za KDU-ČSL. Mimo jiné také do Vsetína vedeného Jiřím Čunkem.

Kubát svůj podíl na projektech nejprve popřel. Když však zjistil, že má HlídacíPes.org k dispozici dokumenty, kde je uveden coby kontaktní osoba, k autorství se přiznal. „Samozřejmě o tom vím, měl jsem na starosti věcnou náplň těch projektů. Ale to se nedá brát jako střet zájmů,“ konstatoval dříve Kubát. „Až bychom ty granty dostali, tak bych to samozřejmě svému zaměstnavateli nahlásil.“

Zároveň popřel, že by využil interních informací, které coby ministerský úředník měl, ke svému obohacení, respektive k získání dotací pro spolek, který založil.

„V tom spolku formálně nepůsobím, jen moje žena,“ reaguje nejprve Kubát, posléze ale otevřeně dodává: „Pokud bychom ty dotace získali, zaplatí se tím zaměstnanci na dva roky, i moje žena. A pokud se se mnou nerozvede, tak to něco přinese i mně, respektive do našeho rodinného rozpočtu.“

Z milionů nic nebylo

Ačkoliv ministerstvo školství neshledalo na postupu svého úředníka nic špatného, miliony na své projekty nakonec přesto nezískal.

Podle informací ministerstva práce a sociálních věcí pět projektů stáhlo samo sdružení a dva projekty nesplnily formální náležitosti nebo podmínky přijatelnosti. „U těchto projektů žadatel nedodal jednu z povinných příloh ani po výzvě řídicího orgánu k jejímu doložení,“ vysvětluje Jiří Vaněk z tiskového oddělení resortu.

Devět projektů pak nesplnilo podmínky věcného hodnocení, Kubátův spolek se proti zamítnutí žádostí sice odvolal, avšak ani v jednom případě se stížností neuspěl.

 

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

  1. petrph napsal:

    Bohužel, bohužel, ještě jednou bohužel. Ono už je špatné, že dotyčný úředník něco takového provést mohl, a nikdo ho nezastavil. Ale prosím, žijeme v silně korupčním prostředí, v systému ruka ruku myje, takže to na tom úřadě to asi nikdo nepokládal za nepatřičné, když si takhle mastí kapsy.
    Ale – když už to bylo medializováno, když už se to začalo vyšetřovat, tak potom výsledek kárného řízení „..Skutek se nepodařilo prokázat“, to už je prosím morální facka všem lidem, kteří se snad živí poctivě a platí tomuhle státu nějaké daně. To už se člověk musí ptát, proč Rusové platí nějaké propagandistické weby kde se klopotně vymýšlejí jakési fake news, a komu to má vadit, když se tenhle režim stačí diskreditovat sám, když jednou za čas pravdivě napíše jak skutečně tenhle stát řídí…

  2. Kain Václav napsal:

    Nemyslete si ,že ve státní správě jsou nějací hlupáci i když to tak někdy vypadá.Pokud jde o jejich šrajtofle,tak jsou mazaní jako opice.

Přidávání komentářů není povoleno