Viktor Kubát (stojící) s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem
Facebook Viktora Kubáta,

Ministerstvo školství zahájilo kárné řízení kvůli grantům za 32 milionů. Úředník je chtěl pro svůj spolek

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 24. března 2017

KAUZA Bývalý šéf odboru ministerstva školství Viktor Kubát jednal za resort o grantech, ze kterých pak jím založený spolek žádal o veřejné dotace ve výši 32 milionů korun.

Kárná komise ministerstva nyní zkoumá míru provinění bývalého šéfa odboru dalšího vzdělávání ministerstva školství Viktora Kubáta. Reaguje tak na zjištění HlídacíPes.org z minulého týdne.

Kubát, jenž je v současné době řadovým zaměstnancem ministerstva, se ještě coby ředitel odboru účastnil za resort schůzek týkajících se grantových výzev pro genderovou vyváženost. Později sám prostřednictvím svého spolku Vzdělávací a inovační institut zažádal z týchž výzev o granty na 16 projektů v celkové výši 32 milionů korun.

Ve spolku spolu s ním působí ještě další zaměstnanec ministerstva školství Kamil Jan Svoboda.

Projekty měly navíc směřovat do obcí, které ve většině případů vedou starostové za KDU-ČSL, za stranu, v níž jsou Kubát i Svoboda aktivními členy.

„Ministerstvo zahájilo kárné řízení s panem Kubátem,“ potvrdila informaci HlídacíPes.org mluvčí resortu Jarmila Balážová. „Další podrobnosti ale s ohledem na probíhající řízení nemůžeme podávat,“ dodala.


PSALI JSME:

Dotační byznys ministerského úředníka: projekty z evropských peněz za 32 milionů


Před komisi by měl kromě Kubáta předstoupit i Svoboda. Pokud ministerstvo dojde k závěru, že úředníci byli ve střetu zájmů a porušili služební zákon, mohou být propuštěni.

„Nikdo mi takovou informaci z MŠMT nedal,“ konstatoval Viktor Kubát.

Případem se zabývalo také ministerstvo práce a sociálních věcí, které zmíněné granty spravuje. „Z hlediska formalit jsme nenalezli u předložených projektů žádná pochybení,“ uvedla ministryně Michaela Marksová Tominová. „Nicméně jsme si vědomi neetického jednání úředníka MŠMT a tento případ i nadále monitorujeme,“ dodala.

Veletoč paní starostky

Podle informací HlídacíPes.org se ministerstvo školství zaměřilo i na obce, na které Kubátův spolek miliony žádal.

Nejméně v jednom případě starostka ještě v lednu, kdy už byl projekt podán, ani o projektu zaměřeném na genderovou vyváženost ani o existenci spolku nevěděla. Navzdory tomu je její podpis na dokumentu připojeném k žádosti datovaném k loňskému prosinci.

Kubát-tab

Seznam obcí zařazených v projektech spolku Viktora Kubáta. Zdroj: HlídacíPes.org.

„My tady na úřadě máme samé ženy, to by nemělo smysl. Nic mi ten projekt neříká. Kdybychom šli do nějakého projektu, to bych si samozřejmě pamatovala,“ odpověděla v lednu na dotaz HlídacíPes.org starostka Bečova nad Teplou Olga Haláková (KDU-ČSL).

Za necelé dva měsíce – když ji redakce znovu kontaktovala kvůli jejímu podpisu na dokumentu  – svůj názor náhle změnila.

„Ano, je tam můj podpis a hlásím se k tomu projektu. Dala jsem souhlas se k němu přidat,“ řekla starostka Haláková s tím, že následně pošle informaci o tom, kdy přesně se k projektu připojila. Navzdory opakovaným urgencím ale nakonec požadovanou informaci redakci neposkytla.

Ministerstvo nyní prošetřuje, zda dokumenty ke Kubátovým projektům nebyly antedatovány – tedy zda nebyly podepsány později, než je na nich uvedeno.

Existuje totiž podezření, že žádosti byly podány bez vědomí starostů obcí uvedených v projektech a že jejich souhlasy získával Kubátův spolek až následně.

Do rodinného rozpočtu

Pro připomenutí: ministerský úředník Viktor Kubát zastupoval resort na jednání o grantech č. 27 a 28, kde se mluvilo o tom, že do nich bylo podáno málo projektů a zbývá k vyčerpání hodně peněz.

Následně spolek založený Kubátem, ve kterém působí i jeho manželka Lucie, zažádal z těch výzev o projekty za celkem 32 milionů korun (tvořily tak více než polovinu všech podaných projektů).


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Granty měly za cíl prosadit genderovou vyváženost v obcích. Nicméně v některých z obcí vybraných pro projekt už dávno ve vedení ženy působí.

Zároveň vyšlo najevo, že projekty byly zacíleny podle stranického klíče – většina z nich (11 ze 16) šla do obcí vedených starosty za KDU-ČSL.

Kubát svůj podíl na projektech nejprve popřel. Když však zjistil, že má HlídacíPes.org k dispozici dokumenty, kde je uveden coby kontaktní osoba, k autorství se přiznal a připustil i to, že z nich bude profitovat jeho rodina.

„Pokud bychom ty dotace získali, zaplatí se tím zaměstnanci na dva roky, i moje žena,“ shrnul Kubát vlastní přínos z projektů. „A pokud se se mnou nerozvede, tak to něco přinese i mně, respektive do našeho rodinného rozpočtu.“ Nařčení ze střetu zájmů ovšem odmítá.

Za své spolustraníky se postavil také šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Pokud o ničem nerozhodují a nic neovlivňují, tak v tom nevidím problém,“ uvedl pouze předseda strany.

Ani skutečnost, že ministerstvo zahájilo s členem jeho strany kárné řízení, nepovažuje za problematické a v SMS jen konstatoval: „Má na to jistě právo.“

2 komentáře

  1. Němec napsal:

    O pánovi jsem už dříve napsal, že patří k dacanům co chytračí na úkor těch, co musí řádně chodit do práce a dokonce tam pracovat. Ale média by měla referovat o dokončených kauzách Takto to působí dojmem, že jsme národ zlodějů a pánové Babiš s Ištvánem to mnusí napravovat i za cenu státních převratů.

    • nováček napsal:

      Nevím jak Ištván, ale Babiš se úspěšně vykrucuje, svádí všechny své pokusy o podvody a legální, avšak nemorální skrčky a obezličky, aby nemusel platit daně na druhé. V Babišově aktuálním slovníku se to nazývá: „účetní se spletla; účetní udělalla chybu, protože to ještě nikdy nedělala; případně všichni lžou“; další varianty se objeví, jen co šéfa Andreje napadnou. A státní převraty? Kdepak, jen přechod na systém jeden stát – jedna firma, jeden šéf – jedno velení, jedny peníze – dva směry toku, dluhy na konto státní kasy, dotace z ní do Agrofertu.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies