Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Viktor Kubát (stojící) s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem
Facebook Viktora Kubáta,

Ministerstvo školství zahájilo kárné řízení kvůli grantům za 32 milionů. Úředník je chtěl pro svůj spolek

KAUZA Bývalý šéf odboru ministerstva školství Viktor Kubát jednal za resort o grantech, ze kterých pak jím založený spolek žádal o veřejné dotace ve výši 32 milionů korun.

Kárná komise ministerstva nyní zkoumá míru provinění bývalého šéfa odboru dalšího vzdělávání ministerstva školství Viktora Kubáta. Reaguje tak na zjištění HlídacíPes.org z minulého týdne.

Kubát, jenž je v současné době řadovým zaměstnancem ministerstva, se ještě coby ředitel odboru účastnil za resort schůzek týkajících se grantových výzev pro genderovou vyváženost. Později sám prostřednictvím svého spolku Vzdělávací a inovační institut zažádal z týchž výzev o granty na 16 projektů v celkové výši 32 milionů korun.

Ve spolku spolu s ním působí ještě další zaměstnanec ministerstva školství Kamil Jan Svoboda.

Projekty měly navíc směřovat do obcí, které ve většině případů vedou starostové za KDU-ČSL, za stranu, v níž jsou Kubát i Svoboda aktivními členy.

„Ministerstvo zahájilo kárné řízení s panem Kubátem,“ potvrdila informaci HlídacíPes.org mluvčí resortu Jarmila Balážová. „Další podrobnosti ale s ohledem na probíhající řízení nemůžeme podávat,“ dodala.


PSALI JSME:

Dotační byznys ministerského úředníka: projekty z evropských peněz za 32 milionů


Před komisi by měl kromě Kubáta předstoupit i Svoboda. Pokud ministerstvo dojde k závěru, že úředníci byli ve střetu zájmů a porušili služební zákon, mohou být propuštěni.

„Nikdo mi takovou informaci z MŠMT nedal,“ konstatoval Viktor Kubát.

Případem se zabývalo také ministerstvo práce a sociálních věcí, které zmíněné granty spravuje. „Z hlediska formalit jsme nenalezli u předložených projektů žádná pochybení,“ uvedla ministryně Michaela Marksová Tominová. „Nicméně jsme si vědomi neetického jednání úředníka MŠMT a tento případ i nadále monitorujeme,“ dodala.

Veletoč paní starostky

Podle informací HlídacíPes.org se ministerstvo školství zaměřilo i na obce, na které Kubátův spolek miliony žádal.

Nejméně v jednom případě starostka ještě v lednu, kdy už byl projekt podán, ani o projektu zaměřeném na genderovou vyváženost ani o existenci spolku nevěděla. Navzdory tomu je její podpis na dokumentu připojeném k žádosti datovaném k loňskému prosinci.

Kubát-tab

Seznam obcí zařazených v projektech spolku Viktora Kubáta. Zdroj: HlídacíPes.org.

„My tady na úřadě máme samé ženy, to by nemělo smysl. Nic mi ten projekt neříká. Kdybychom šli do nějakého projektu, to bych si samozřejmě pamatovala,“ odpověděla v lednu na dotaz HlídacíPes.org starostka Bečova nad Teplou Olga Haláková (KDU-ČSL).

Za necelé dva měsíce – když ji redakce znovu kontaktovala kvůli jejímu podpisu na dokumentu  – svůj názor náhle změnila.

„Ano, je tam můj podpis a hlásím se k tomu projektu. Dala jsem souhlas se k němu přidat,“ řekla starostka Haláková s tím, že následně pošle informaci o tom, kdy přesně se k projektu připojila. Navzdory opakovaným urgencím ale nakonec požadovanou informaci redakci neposkytla.

Ministerstvo nyní prošetřuje, zda dokumenty ke Kubátovým projektům nebyly antedatovány – tedy zda nebyly podepsány později, než je na nich uvedeno.

Existuje totiž podezření, že žádosti byly podány bez vědomí starostů obcí uvedených v projektech a že jejich souhlasy získával Kubátův spolek až následně.

Do rodinného rozpočtu

Pro připomenutí: ministerský úředník Viktor Kubát zastupoval resort na jednání o grantech č. 27 a 28, kde se mluvilo o tom, že do nich bylo podáno málo projektů a zbývá k vyčerpání hodně peněz.

Následně spolek založený Kubátem, ve kterém působí i jeho manželka Lucie, zažádal z těch výzev o projekty za celkem 32 milionů korun (tvořily tak více než polovinu všech podaných projektů).


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Granty měly za cíl prosadit genderovou vyváženost v obcích. Nicméně v některých z obcí vybraných pro projekt už dávno ve vedení ženy působí.

Zároveň vyšlo najevo, že projekty byly zacíleny podle stranického klíče – většina z nich (11 ze 16) šla do obcí vedených starosty za KDU-ČSL.

Kubát svůj podíl na projektech nejprve popřel. Když však zjistil, že má HlídacíPes.org k dispozici dokumenty, kde je uveden coby kontaktní osoba, k autorství se přiznal a připustil i to, že z nich bude profitovat jeho rodina.

„Pokud bychom ty dotace získali, zaplatí se tím zaměstnanci na dva roky, i moje žena,“ shrnul Kubát vlastní přínos z projektů. „A pokud se se mnou nerozvede, tak to něco přinese i mně, respektive do našeho rodinného rozpočtu.“ Nařčení ze střetu zájmů ovšem odmítá.

Za své spolustraníky se postavil také šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Pokud o ničem nerozhodují a nic neovlivňují, tak v tom nevidím problém,“ uvedl pouze předseda strany.

Ani skutečnost, že ministerstvo zahájilo s členem jeho strany kárné řízení, nepovažuje za problematické a v SMS jen konstatoval: „Má na to jistě právo.“

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

  1. Němec napsal:

    O pánovi jsem už dříve napsal, že patří k dacanům co chytračí na úkor těch, co musí řádně chodit do práce a dokonce tam pracovat. Ale média by měla referovat o dokončených kauzách Takto to působí dojmem, že jsme národ zlodějů a pánové Babiš s Ištvánem to mnusí napravovat i za cenu státních převratů.

    • nováček napsal:

      Nevím jak Ištván, ale Babiš se úspěšně vykrucuje, svádí všechny své pokusy o podvody a legální, avšak nemorální skrčky a obezličky, aby nemusel platit daně na druhé. V Babišově aktuálním slovníku se to nazývá: „účetní se spletla; účetní udělalla chybu, protože to ještě nikdy nedělala; případně všichni lžou“; další varianty se objeví, jen co šéfa Andreje napadnou. A státní převraty? Kdepak, jen přechod na systém jeden stát – jedna firma, jeden šéf – jedno velení, jedny peníze – dva směry toku, dluhy na konto státní kasy, dotace z ní do Agrofertu.

Přidávání komentářů není povoleno