Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Viktora Kubáta, Ministerský úředník, člen KDU-ČSL Viktor Kubát

Dotační byznys ministerského úředníka: projekty z evropských peněz za 32 milionů

Bývalý šéf odboru ministerstva školství Viktor Kubát byl členem koordinační skupiny pro čerpání dotací. Následně z těchto dotací zažádal o proplacení 16 projektů ve výši 32 milionů korun pro svůj spolek. A obce vedené stranickými kolegy.

Je půlka podzimu loňského roku a zástupci dvou resortů – školství a sociálních věcí, se scházejí, aby společně projednali čerpání evropských peněz na podporu zaměstnanosti.

Tématem schůzky jsou mimo jiné granty č. 27 a 28 na podporu rovnosti žen a mužů. Na jednání se hovoří o tom, že v nich zbývá velký objem peněz k vyčerpání, protože bylo podáno málo projektů.

Jedním z těch, kdo se diskuse za ministerstvo školství aktivně účastní, je Viktor Kubát, tehdejší šéf odboru dalšího vzdělávání.

Dva měsíce poté přichází podle zjištění HlídacíPes.org do grantové výzvy č. 27 a 28 šestnáct zcela identických projektů k nastolení genderové vyváženosti ve vybraných obcích. Pod žádostmi za celkem 32 milionů korun je podepsán ministerský úředník Viktor Kubát se svojí ženou Lucií.

Žádost o evropské peníze podali prostřednictvím sdružení Vzdělávací a inovační institut, které Kubát založil, a v němž kromě jeho ženy působí také další úředník ministerstva školství Kamil Jan Svoboda.

Kromě členství ve spolku pojí oba i stranická příslušnost ke KDU-ČSL. Jak vyplývá z následné analýzy projektů HlídacíPes.org, 11 ze 16 podaných projektů je cíleno na obce v jejichž čele stojí starostové zvolení právě za KDU-ČSL.

Navíc v některých obcích, kde má být dle projektu teprve nastolena rovnost žen a mužů, jsou už ženy dávno ve vedení. Další dotčené obce o projektu vůbec neví, v jiných zase chybí obecní rada, která má být podle projektu klíčovou cílovou skupinou.

Předsedu KDU-ČSL a místopředsedou vlády nechává případ klidným a nespatřuje v chování spolustraníků Kubáta a Svobody žádné pochybení. „Informoval jsem se na to a pan Kubát mi řekl, že ta vaše konstrukce je vadná. Neměli na to žádný vliv a nic neovlivňovali, tím pádem je to v pořádku,“ uvedl Bělobrádek.

Na dotaz, zda nespatřuje v chování Kubáta střet zájmů, či jeho jednání nevnímá minimálně jako neetické, předseda strany Bělobrádek pouze opakuje: „Pokud o ničem nerozhodují a nic neovlivňují, tak v tom nevidím problém.“

Ministerstvo nyní projekty vyhodnocuje; devět projektů Kubátova spolku už úspěšně prošlo prvním kolem. Pět projektů spolek sám stáhl, dva neprošly kvůli formálním nedostatkům.

Reakce ministryň obou resortů redakce připravuje. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) zatím reagovala jen stručně v SMS (doslova odepsala: „Pane bože.“) s tím, že vše prověří a vyjádří se. „Ihned prověříme,“ vzkázala kolegyně z resortu školství Kateřina Valachová (ČSSD). „Samozřejmě by se mně něco takového vůbec nelíbilo.“

Žádná vata

Místopředseda organizace KDU-ČSL na Praze 9 Viktor Kubát, který v době podání projektů vedl ministerský odbor (nyní je řadovým úředníkem resortu školství) svůj podíl na projektech nejdříve při rozhovoru popřel.

„Nemám s tím nic společného,“ řekl suverénně Viktor Kubát, jenž přišel na schůzku symbolicky oblečen v modré a žluté – barvách lidovců. „Jsem v klidu, nepochybil jsem,“ dodal.

Po konfrontaci s faktem, že redakce má k dispozici projekty, kde je jeho jméno uvedeno coby kontaktní osoba, nabídl vysvětlení: „Paní, co to chystala, mě tam napsala omylem.“

Posléze ale během hovoru opět otočil: „Samozřejmě o tom vím, měl jsem na starosti věcnou náplň těch projektů. Ale to se nedá brát jako střet zájmů. Až bychom ty granty dostali, tak bych to samozřejmě svému zaměstnavateli nahlásil.“

Kubát-tab

Přehled obcí, na které spolek založený Viktorem Kubátem žádá dotace. Zdroj: HlídacíPes.org

Zároveň popřel, že by využil informací, které coby ministerský úředník měl, ke svému obohacení, respektive k získání dotací pro spolek, který založil.

„V tom spolku formálně nepůsobím, jen moje žena,“ reaguje nejprve Kubát, posléze ale otevřeně dodává: „Pokud bychom ty dotace získali, zaplatí se tím zaměstnanci na dva roky, i moje žena. A pokud se se mnou nerozvede, tak to něco přinese i mně, respektive do našeho rodinného rozpočtu.“

Kubát také nejdříve popřel, že by stranická příslušnost starostů vybraných obcí byla cílená. „Nic v tom nehledejte, to je absolutní náhoda,“ reagoval při první otázce.

I v tomto případě ale posléze předložil jiné vysvětlení. „Ano, využila se ta linka kontaktů mezi lidovci, které máme, ale to je zcela legitimní,“ konstatuje Kubát. „Navíc, jsou to tak malé peníze, že tam není žádná vata pro lidovecké starosty. Jestli ten projekt skončí bez ztráty, tak to bude zázrak.“

Vyvážit vyvážené

V malé obci ležící u Slavkovského lesa s necelou tisícovkou obyvatel Bečov nad Teplou stojí v čele starostka Oľga Haláková (KDU-ČSL), další čtyři ženy pak zasedají v devítičlenném zastupitelstvu.

Přestože právě tato obec může být příkladem genderové vyváženosti, je uvedena na jedné z 16 žádostí o grant pro rovnost žen a mužů, který podal spolek ministerského úředníka Kubáta.

Na to, že během dvou let zajistí v Bečově genderovou rovnost, žádá Kubátův spolek po státu 1,9 milionu korun. K zajištění rovnosti žen a mužů v Bečově bude podle projektu zapotřebí hned několik pracovníků – například odborný garant projektu, odborný asistent, koordinátor osvětových akcí, poradce pro rovnost mužů a žen nebo poradce pro fundraising.

V obci ale nemají o projektu ani tušení. „Vůbec o tom nevím, slyším o tom prvně,“ řekla HlídacíPes.org překvapená starostka Bečova Haláková. „Navíc tady by to ani nemělo smysl, protože tu máme samé ženy,“ dodává se smíchem.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Z analýzy HlídacíPes.org vyplývá, že také v dalších třech městech, na které byly projekty napsány, jsou starostkami ženy. V dalším zase ženy vedou všechny tamní odbory. Co tedy bude spolek za dva miliony korun v takových obcích dělat?

„Že tam jsou už ženy, to bych neviděl jako problém, mně to dává logiku i tak,“ reaguje bez skrupulí na nesrovnalosti Kubát. „Tak se tam zaměříme třeba na slaďování osobního a profesního života a zřídíme zaměstnancům třeba dětský koutek.“ O tom ovšem není v projektu ani zmínka.

Ve čtyřech obcích pak neexistuje rada, která je přitom v projektech Kubátova spolku uváděna vedle zastupitelstev jako druhá hlavní cílová skupina. „Když nemají radu, tak mají aspoň zastupitelstvo a zřizují vlastní organizace, kde se to dá implementovat,“ netrápí se tím Kubát. „Nechápu, co v tom hledáte, klidně vás pak vezmu podívat se, jak ten projekt běží.“

Ministerstvo práce by mělo hodnocení projektů uzavřít do konce března.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

10 komentářů

 1. t117 napsal:

  …Moc slusnych slov me nenapada… Ukazkova zlodejina.. A nebetycna drzost a lhani… >Nic s tim nema spolecneho, ale vypracoval toJe jednim ze tri clenu sdruzeni, ale „formalne“ ne“Zajisti“ genderovou vyvyzenost v mistech, kde uz samovolne je< – samozrejme za par milionku z verejnych penez… protoze jsou to evropske dotace, tak doufam, ze to nezustane jen tak, a ze se na to v EU podivaji a penezovod zastavi… a Belobradka, ktery se stylizuje jako moderni cisty politik, to nechava samozrejme v klidu a obvinuje novinare… Asi podle hesla, kdo nekrade a nepodvadi na dotacich, okrada stranu… Ostatne varianta "kdo necerpa (za jakoukoliv cenu, i cenu nesmyslnych ucelovych projektu) evropske dotace, tak okrada Cesko" je tady dokonce oficialni dlouhodobou politikou – v EU jsem prece jen proto, aby nam davali penize, ze.
  Co k tomu dodat "drze celo, lepsi nez popluni dvur", ze…
  dalsi priklad z Ceske rozkradaci republiky…

 2. t117 napsal:

  …jeste koukam na tu tabulku: zajimave je, ze VSUDE je stejne pozadovana castka tesne pod 2 miliony. At uz se jedna o obec s 128 tisici obyvatel nebo jen s necelym tisicem; to bych rad videl zrovna kalkulaci na zaklade ktere v ruznych obcich dosli do koruny stejnym odhadovanym nakladum na „prosazeni“ genderove rovnosti.
  BTW: samozrejme, ze je nesmysl „implementovat“ prostrednictvim techto dotaci „genderovou vyvazenost“ napr. do obecnich rad – vysledky voleb to asi tezko prepise… takze bratr Kubat si nasel bezpecnou a bezpracnou cesticku, jak si z evropskych penez prilepsit aniz by musel cokoliv delat – vysledky uz preci jsou, za par let se jen uspesne zhodnoti dnesni stav.

 3. Němec napsal:

  Ve srovnání s panem Babišem je Kubát obyčejný břídil. Jen by měl mít jako lidovec lepší morálku než bývalý komunista. Jediná záchrana je znovu volit ODS dokud je čas. Je vidět, že dacani jsou všude.

  • Ar napsal:

   Nemám rád slovo bývalý komunista.Jinak souhlas.

  • PP napsal:

   Reagujete na praktiky, které sem ODS zavedla jako první a od té doby se nepoučila, a napíšete „znovu volit ODS“? Pán žertuje?

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Největší hňupovina na tom celém jsou ty dotace na zajištění genderové vyváženosti jako takové a že si z toho někdo něco urve je obyčejné darebáctví, asi jako když okradete mentálně postiženého (tím mentálně postiženým myslím autora myšlenky na dotování genderové vyváženosti v obcích).

 5. jan Bárta napsal:

  Sorry jako, kde jsou tví zakuklenci? Toto je zřejmě lumpárna, která když praskne až v EU, bude mít tato země další ostudu. Buďme rádi za členství v Evropě a chovejme se v ní prostě slušně. Jak to, že se každou chvíli objeví nějaký upocený vyčuránek ? Je to hanba. Jsme tak „dobří“, že dokonce umíme i zavřít do vězení toho, kdo včas na zlodějny z evropských fondů upozorní (viz causa Radim Špaček, kterou se Hlídací pes svého času zabýval). Samotné téma – financovat další rovnost mezi muži a ženami je ostatně absurdně praštěné.

  • t117 napsal:

   „financovat další rovnost mezi muži a ženami je ostatně absurdně praštěné.“
   – no, tak jak to vyuzil bratr z ČSL je nejen absurdni, ale i nemozne…
   Jediny jakys takys smysl by SNAD v Cesku mela nejaka osveta kampan za rovnost platu za stejnou praci (ponechme ted stranou „efektivitu“ neceho takoveho) – nic jineho IMHO smysl nema.
   Tezko lze za penize z nejake dotace menit vysledek voleb (nebo se za to maji kupovat obecni zastupitele, aby si navolili do rady pulku zen?), stejne tak si nedovedu predstavit jak jsou tyto dotace vyuzivany treba na prosazeni vyvazeneho podilu na uradech. (i kdyz ososbne si myslim, ze uradum by vyvazenejsi pomer muzu a zen prospel; jenze na to ma stat nastroje (zakony), kdyz uz by tedy jo chtel vyvazenost, penize nemaj zadny smysl.

 6. Karel napsal:

  Je to neskutecná prasárna,poslanci za KDU mohou zase zvedat ruce v parlamentu proti Babišovi! PA to je jenom jeden korálek z celé mozaiky podvodů s dotacemi!Prachy se čerpají na projekty,které lidem nic nepřnesou,potom nejsou čističky,chodníky,kanalizace a pod.Hlavně,že máme rozhledny v údolí,cyklostezky po městech a nevyužité objekty!

 7. NA napsal:

  „Vůbec o tom nevím, slyším o tom prvně,“ řekla HlídacíPes.org překvapená starostka Bečova Haláková. „Navíc tady by to ani nemělo smysl, protože tu máme samé ženy,“ dodává se smíchem.

  To je zvláštní přístup.

Přidávání komentářů není povoleno