Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Upocená ostuda na Václaváku, kdo je tady fašista a zelináři z Účtenkovky

PSÍ UŠI. Neodpustíme si na úvod malé historické zamyšlení. Na rozdíl od mnoha jiných se nedomníváme, že by se listopadová revoluce nepovedla, naopak. Jen nám poslední dobou přijde, že nám tu po ní zbyli v množství větším než malém ti bolševici. Ale pojďme již rychle na Václavák, tam se jako už tradičně v tento listopadový čas děly velké věci.

 • Lid si připomněl 28 let staré listopadové události. A protože nám do oslav přišla i ta prezidentská kampaň, byla z toho upocená ostuda. Pořadatelé mítinku nepozvali Michala Horáčka, který prý nereprezentuje hodnoty Listopadu 1989. A peněz prý má dost, tak si může zaplatit mítink vlastní.

„Oni si myslí, že já hodnoty 17. listopadu neztělesňuju? Nevím proč bych já, aktivní účastník revoluce a účastník všech jednání, měl být s Listopadem spojován méně než ti, kteří tam nebyli.“
(Michal Horáček pro ČTK, 17. listopadu)

Pravda samozřejmě je, že Michal Horáček stál spolu s Michaelem Kocábem za iniciativou Most, která v listopadu 1989 zprostředkovala jednání mezi disidenty a komunistickými pohlaváry. Jenže co s pravdou v roce 2017? Takže Horáček ostrouhal, místo něj směli promluvit Marek Hilšer, Jiří Drahoš a Pavel Fischer. Ke cti Hilšerovi slouží to, že polovinu svého času nabídl Horáčkovi, leč pořadatelé odmítli. Proč ta zatvrzelost?

„Horáčka jsme mnohokrát zvali na akce Kroměřížské výzvy. Nikdy pozvání nepřijal. Už se nadále nehodláme vnucovat.“
(spolupořadatel mítinku a mluvčí Kroměřížské výzvy Václav Němec, 17. listopadu)

Čili to má za neúčast, Horáček. Pro nás je to vlastně dobrá zpráva, protože na rozdíl od složitého vysvětlování, kdo je, a kdo není symbolem revoluce, obyčejné lidské ukřivděnosti a malosti rozumět dokážeme.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Slavili ovšem i čeští fašisté, jen není úplně jasné, na které straně.

„Novodobí fašisté se projevují tím, že se tváří jako antifašisti. A aby navenek legitimizovali svoje chování a svůj odpor k prosazování demokracie, tak nás demokraty naopak nálepkují jako fašisty, xenofoby či rasisty.“
(předseda hnutí SPD Tomio Okamura Tomio Okamura na facebooku Tomio Okamura – SPD, 18. listopadu)

Pro ty, kdo by tomu nerozuměli nebo rozumět nechtěli: předseda hnutí, jehož tajemník posílá Romy a Židy do plynu, je demokrat. Ti, kdo naopak veřejně dávají najevo odpor k takovému počínání, jsou fašisté. Už je to jasnější?

 • Ale dost už toho vzpomínání, stejně dnes už nikoho nezajímá. Pokrokový lid je vzrušen novou hračkou, kterou mu na zacpání huby přichystal Andrej Babiš a úředníci ministerstva financí. Do prvního slosování Účtenkovky se zapojilo 452 691 aktivních hráčů, kteří zaregistrovali bezmála 14 milionů účtenek.

„Nejaktivnější hráč zaregistroval rekordních 1 648 účtenek.“
(mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec v tiskové zprávě, 16. listopadu)

A pak že to nepůjde. On se lid naučí mít elektronickou evidenci tržeb rád, když mu slíbíme auto. Ten člověk, který v duchu nejlepších tradic českého zelinářství, pumpařství a přeprodávání míst v pořadníku na Favorita zaregistroval padesát účtenek denně, má náš neutuchající obdiv. Kdyby to náhodou s tím autem nevyšlo, doufáme, že se s ním Babiš aspoň vyfotí a nechá ho pohladit lemura.

 • Andrej Babiš má ale zatím jiné starosti. Protože své hnutí postavil na sobě, Jaroslavu Faltýnkovi a naprosté poslušnosti svých ovcí, nemá lidi do vlády. A protože program svého hnutí postavil na pokřikování o Palermu a obraně sebe sama a Jaroslava Faltýnka před vydáním k trestnímu stíhání, nemá pro svou vládu ani program. A když nemá program, tak se zeptá lidí, to dá rozum.

Ne, Andrej Babiš není populista. Je to budoucí premiér vládnoucí ve prospěch všeho lidu. Jen si tak říkáme, když to vidíme, aby nebyl místo premiéra spíš derniér.

Tak pokud možno klidnou mysl.

Follow @malecak

 
 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. Kain Václav napsal:

  Na účtenky vám kálím a to auto si natlučte do řiti pětikilem.

  • petrph napsal:

   Ono je to s tou Účtenovkou zbytečně ostře ideově pojaté, jako většina dnešních názorů. Přece nikdo nikoho nenutí aby si vynucoval účtenky u drobných obchodníčků, protože stejně většina lidí nakupuje ve slevě v hypermarketech – a tam jim ty účtenky doslova vnutí a jsou rádi že si je někdo vezme-. Viděl jsem to na vlastní oči, v době před Účtenovkou jak co chvíli odnášeli od pokladen celé koše plné ponechaných účtenek. Takhle si je lidi rozeberou a vyčistí i široké okolí, pro případ že by je snad někdo zahodil a hurá s nimi do Účtenovky…

 2. nováček napsal:

  „Ne, Andrej Babiš není populista. Je to budoucí premiér vládnoucí ve prospěch všeho lidu“.
  Všeholid je reprezentován výhradně AGROFERTEM, kdo stojí mimo, ten dostan h…no!
  „Jen si tak říkáme, když to vidíme, aby nebyl místo premiéra spíš derniér“. toho se obávám také. Nebylo by divu, kdyby derniér – je to bývalý člen KSČ/KSS – který mateřskou stranu obelhal při vstupu a nakonec zradil, placený agent STB/ŠTB – než nové soudní řízení v SR rozhodne případně jinak, a dotační podvodník – než soud v ČR rozhodne jak to vlastně s tím Čapím hnízdem bylo doopravdy.

 3. Zdenek napsal:

  Vubec nechapu ideu uctenkove loterie. Rozumel bych statnimu monopolu na ciselne loterie, z jejichz vytezku jsou financovane veci typu udrzba sportovist nebo narodnich parku, jak je to v nekterych civilizovanych zemich. Ale uctenky? Za co bude stat populisticky vyhazovat priste, za slosovani danovych priznani? A bude tvrdit, ze se kvuli tomu vybere vic na danich? Na druhou stranu, proc by nas po volbach politici nemeli mit za pitomce.

  • Bureš napsal:

   Už se připravuje důchodovka a zdravotovka. „Marodi a důchodci kradou, tak se jim nějakých 60 milionů sebere a gembeři dostanou něco málo zpátky.“

 4. petrph napsal:

  Ale to je přece nesmysl že „.. Pro nás je to vlastně dobrá zpráva, protože na rozdíl od složitého vysvětlování, kdo je, a kdo není symbolem revoluce, obyčejné lidské ukřivděnosti a malosti rozumět dokážeme.“
  Tady přece nejde o to, kdo se cítí ukřivděný, ale o to, že si někdo stěžuje že mu byl upřen nějaký jeho nárok. A jak známo , tak zcela legitimně si u nás soudně stěžují na svoje upřené nároky doslova statisíce lidí, že soudy už jsou z toho přetížené, soudní projednávání se prodlužují na řadu let, ale nikdo těm lidem nesmí upřít právní projednání jejich (byť mylného, nebo i účelově nelegitimně podaného) nároku. Nikdo jim nemůže a nesmí říct, „Vy se cítíte ukřivděně, tak si trhněte nohou“
  Tady třeba je vidět a posoudit zcela jasný rozdíl – buď to bylo ohlášené manifestační setkání k výročí 17.listopadu – a pak měl pan Horáček stejné pravo tam vystoupit jako jiní. A nebo to byl předvolební propagandistický mýtink pro kandidáty na prezidentskou funkci Hilšera, Drahoše, a Fischera. Ale jako takové to mělo být i předem ohlášené..

  Ale chápu že právě společenské elity se cití nadřazené zákonům i normám a chtějí sami rozhodovat o tom který (a čí) požadavek je negativisticky ukřivděný a který naopak pozitivně (z nějakého vyššího principu) legitimní.

  • nováček napsal:

   Ano. Některé elity, možná jiné, než ty o kterých právě píšete, se cítí nadřazeny i minulým skutečnostem a prezentují davům skutečnosti jiné, lepší, nové, skutečnosti, které se nikdy nestaly (viz Miloš Zeman – napsal jsem program OF) a nestanou.

   • petrph napsal:

    Jistě, já to beru jako součást dnešní mediální postfaktické společnosti. Ale ta funguje na všech stranách. Prakticky každý kdo dnes bojuje o vliv a moc si prezentovaná fakta (o názorech ani nemluvě) pro média patřičně přilepšuje ve svůj prospěch.. S tím předpokladem, že většina lidí si to neověří. A oni si to skutečně většinou neověří – a zejména v těch případech ne, když ten fakt není na internetu. S tím navíc, už jsem o ten psal dříve, že faktické informace z naší polistopadové historie na internetu zkrátka nejsou. Přímo se tam tenkrát hned dát nemohly, protože tehdy u nás takto ještě české webové mediální servery nebyly. Ale ani dodatečně, ve formě zdigitalizovaných novin té doby (ani archivu zpráv ČT té doby ) je tam nikdo kompletně nedodal..
    Takže zrovna tohle Zemanovi věřit nemusíme, ani Vy, ani já, stejně jako fakta prezentovaná jinými politiky a dobroději lidstva..
    Tedy, neberte to ode mne jako nějaký defétismus, nebo proruský rozvrat společnosti, člověk se prostě musí naučit i s těmito informacemi pro sebe pracovat a oddělovat to nepodstatné od podstatného, co si pak pro jistotu ověří jinde a jinak,,,

Přidávání komentářů není povoleno