Předseda vlády Maďarska Viktor Orbán za dohledu tehdejšího ministra Havlíčka a premiéra Babiše líbá ruku Tünde Bartha. Foto: Michal Růžička/ MAFRA/ Profimedia

Tünde Bartha s Babišem rozdává koláčky. Velvyslankyní nebude, možná post kancléřky…

Napsal/a Robert Břešťan 6. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Z profesionální úřednice Tünde Bartha udělal Andrej Babiš svou paní Nepostradatelnou. Kancelář mu vedla na ministerstvu financí, v době jeho premiérování šéfovala Úřadu vlády a dnes vede kancelář Babišovi coby předsedovi hnutí ANO. Slíbená diplomatická budoucnost se jí vzdaluje, otevřeny jsou ale nové možnosti.

Na fotografiích a videích, jimiž Babišův marketingový tým zásobuje sociální sítě, nelze Tünde Bartha po boku Andreje Babiše přehlédnout. Je mu vždy nablízku, v kampani ho doprovází na každém kroku, stejně jako on například lidem na náměstích nabízí koláčky.

Náplň její práce se sice od doby působení na Úřadě vlády či ministerstvu financí změnila, ale celkově vzato má pořád stejného šéfa: Andreje Babiše.

Na večeři s prezidentkou

„Ano paní Bartha pracuje pro hnutí ANO jako vedoucí kanceláře předsedy Hnutí,“ potvrzuje mluvčí ANO Martin Vodička.

Před koncem Babišova premiérování se spekulovalo o tom, že Bartha získá za věrné služby odměnu v podobě velvyslaneckého postu – podobně jako jej získal exministr zdravotnictví Adam Vojtěch, dnešní český velvyslanec ve Finsku. Bartha měla zužitkovat své znalosti Maďarska i maďarštiny a zamířit od roku 2023, kdy skončí obvyklé čtyřleté působení současnému velvyslanci Tiboru Bialovi (mimochodem někdejšímu spolužákovi paní Bartha), na ambasádu do Budapešti.

To ovšem za předpokladu, že by se po loňských parlamentních volbách stal znovu premiérem Andrej Babiš. To se ale nestalo. Ani tak by ale šance Tünde Bartha na čtyři roky u Dunaje nemusely být ještě zcela ztraceny. Roli v tom hraje opět Andrej Babiš.

„Do plánu střídání na rok 2023 paní Bartha zařazena není, ale nemusí to být definitivní. Zrovna v jejím případě se čeká na to, kdo bude příštím prezidentem, respektive, zda to náhodou nebude Andrej Babiš,“ říká zdroj HlídacíPes.org, který s ohledem na téma nechce být jmenován.

To, že má Tünde Bartha k Maďarsku blízko, dokresluje i nadcházející návštěva nové maďarské prezidentky Katalin Novákové v Praze.

Obě dámy se dobře znají a večer po příletu v úterý 7. června má hlava státu Maďarska v plánu soukromou večeři – právě s Tünde Bartha a také s Andrejem Babišem.

Ministerstvo zahraničí jména budoucích velvyslanců oficiálně nijak nekomentuje. V anonymitě chce proto zůstat i jiný seniorní český diplomat, který ale budoucí profesní kariéru Tünde Bartha vidí jinak:

„Jako s velvyslankyní se s ní skutečně nepočítá, je to tak či onak nereálné. Pokud totiž Andrej Babiš prezidentské volby vyhraje, je více než pravděpodobné, že z paní Bartha udělá svoji kancléřku. Jsem přesvědčen, že tomu by se nevyhnula, je na ní v podstatě profesně závislý.“

Velké střídání 2023

HlídacíPes.org oslovil Tünde Bartha – na její e-mail u hnutí ANO – s dotazem, zda by o diplomatickou pozici sama vůbec ještě stála; odpověď ale do vydání tohoto textu nedorazila.

Maďarsko bude v roce 2023 jednou z více než padesáti destinací, kde by se měli střídat velvyslanci. Mezi nimi budou i tradičně důležité posty jako je ambasáda v Tel Avivu, v Paříží či Pekingu.

Podle zdrojů HlídacíPes.org panuje politická shoda na tom, že jmenování velvyslanců na vybrané důležité velvyslanecké pozice by již měla počkat na nového prezidenta. Plánované střídání další zhruba padesátky lidí by se ale kvůli tomu zastavovat nemělo.

„Zdaleka ne ve všech případech se bude čekat na nového prezidenta. Posty jako je Peking, Tel Aviv nebo Paříž, to ano, ale u ostatních se má normálně letos rozhodnout, jinak hrozí, že se systém rotací sesype a noví velvyslanci by nevyjeli dříve než na podzim 2023,“ říká diplomatický zdroj HlídacíPes.org.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)