Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Robert Malecký
,

Truchlivý příběh základního kamene ústeckého justičního areálu. Osm let slibů a nic

Když vejde návštěvník do stávající budovy Krajského soudu v Ústí nad Labem, možná by si ho ani nevšiml. Na základní kámen nového ústeckého justičního areálu, který má vyrůst na zelené louce ve čtvrti Bukov, přitom kdysi poklepal sám prezident Miloš Zeman. Kámen byl řadu let ve vestibulu soudu skryt v zeleni květinové výzdoby, teď už se jen líně povaluje pod stolkem s návštěvní knihou a lahvičkou dezinfekce.

Spolu s prezidentem v Ústí na kámen kladívkem klepala ministryně spravedlnosti Marie Benešová, která před pár dny opustila svůj úřad. Jenže tehdy se psal říjen roku 2013 a Benešová zrovna začínala své první ministerské období v Rusnokově vládě. Za těch osm let ministerstvo dokázalo produkovat místo stavby jen sliby.

Kámen to přitom není ledajaký. Když se v říjnu roku 2013 do Ústí přihnala prezidentská kolona, narychlo se shánělo, na co by Miloš Zeman mohl klepat. Ministerský úředník Miloš Pochobradský se tedy vydal do kamenolomu, který shodou šťastných okolností stojí v Ústí v centru města podobně jako dvě chemičky. Na kámen se pak narychlo do druhého dne vyryly nápisy a skončil v soudním trezoru. „Je to naděje, že se dočkáme,“ komentoval to tehdy předseda krajského soudu Milan Kohoutek. „Výhra ve sportce,“ doplnil krajský státní zástupce Jan Jakovec.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Výhra jak pro koho. Státní zástupci už se ze staré nevyhovující budovy soudu museli dávno vystěhovat a pronajímají si komerční prostory v centru města. Podobně jako část soudu, která se kvůli bobtnající agendě musela stěhovat také. Budova nevyhovuje prostorově a navíc leží v zátopové oblasti. Milan Kohoutek se stavby nového justičního paláce nedočkal, zemřel v roce 2018. Ve funkci ho mezitím vystřídali dva předsedové, Luboš Dörfl a nyní Lenka Ceplová.

Slavný okamžik z roku 2013. Foto: Ústecký kraj

V roce 2013 se náklady na vybudování nové soudní budovy odhadovaly na 850 milionů korun a měla být hotová do tří let. Slibem nezarmoutíš, Marie Benešová byla v Ústí na kámen klepat pouhé dva dny před volbami, v nichž jako nezávislá kandidovala za ČSSD na pátém místě sněmovní kandidátky. Úspěšně.

Osm let slibů

Před volbami bylo i o čtyři roky později, v říjnu roku 2017. Ministerstvo spravedlnosti se tehdy pochlubilo, že „zahájilo přípravy výstavby justičního areálu v Ústí nad Labem“ – která se ovšem připravuje od povodní z roku 2002: „Ministerstvo dnes vyhlásilo zadávací řízení na zhotovitele projektové dokumentace nového justičního areálu. Ten v příštích letech poskytne soudcům lepší pracovní podmínky a technické zázemí, navíc vyřeší akutní kapacitní problémy.“

Ještě předtím se ale na projektu samozřejmě usilovně pracovalo. „Nyní pracujeme na aktualizaci projektové dokumentace,“ říkal v roce 2014 ředitel správy soudu Jan Tobiáš.

I v roce 2016 ministerstvo „připravovalo dokumenty na stavbu nového justičního paláce v Ústí nad Labem“. Stavět se podle tehdejších odhadů mělo začít v roce 2019 a v roce 2021 měla být nová soudní budova otevřena, slíbil před pěti lety novinářům v Mostě ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Dodal, že potřebných 1,7 miliardy korun má ministerstvo zajištěno – náklady na stavbu se tedy za tři roky stihly zdvojnásobit.

A smutná současnost. Foto: Robert Malecký

Rok 2021 končí a nová budova nestojí. Dokonce se ještě ani nekoplo do země. Poslední jednání mezi ministerstvem a vedením soudu proběhlo letos v září. „V současné době by měly být činěny kroky k vyhlášení výběrového řízení na výběr zhotovitele. Ministerstvo spravedlnosti přislíbilo vyhlášení výběrového řízení na výběr zhotovitele a technický dozor stavby do konce listopadu,“ říká mluvčí soudu Veronika Suchoňová.

To potvrzuje i Marcela Nevšímalová z tiskového oddělení ministerstva. „Zahájení výstavby po provedeném výběrovém řízení (myšleno bezproblémovém) očekáváme cca ve druhé polovině roku 2022. Termín dokončení je stále neměnný, tzn. třicet měsíců od podpisu smlouvy o dílo,“ uvedla.

Na slavný základní kámen ve vestibulu soudu se tak bude prášit minimálně ještě čtyři roky. Pokud ho někdo citlivě neuklidí zpátky do soudního trezoru.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

3 komentáře

 1. Marcus napsal:

  Bydlím kousek od Bukova. Byla ohromná škoda, že tehdy krátce po revoluci starou čtvrť Bukov zbourali i se základní školou kam sem docházel. Padlo i krásné kino Blaník a další komunální objekty. 30 let je tam pusto a dovolím si tvrdit, že ještě dlouho pusto bude…

 2. Jan Kratky napsal:

  Krajský soud sídlí v paneláku. Když sledujete budovy okresních soudů prakticky kdekoliv, postavené ve většině za R-U, musíte se usmivat, v jaké parabizne je KS v Ústí nad Labem.
  Kdyby si stovka soudců ubrala dobrovolně 10 procent ze svých statisícových platů, budova by stála.

 3. Petr Nývlt napsal:

  Jo v Ústí se nestavělo rychle nikdy. Když jsem nastupoval do prváku (1985) tak končící čtvrťáci říkali, že jim v prváku slibovali maturovat v novém učilišti Souch. Ani já jsem tam v 89 roce nematuroval.

Přidávání komentářů není povoleno