Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ministerstvo spravedlnosti ČR, Vizualizace areálu na Bukově

Sliby a zase sliby. Ministr Pelikán před volbami oživoval zamrzlý projekt ústeckého justičního areálu

Je před volbami, ministerstvo spravedlnosti už zase staví ústecký justiční areál. Historie se opakuje: na jeho základní kámen poklepala tehdejší ministryně Marie Benešová (ČSSD) 24. října 2013. Tehdy do voleb chyběl jediný den. A teď si povíme, co přesně za ony čtyři roky resort pod vedením Heleny Válkové a Roberta Pelikána (oba ANO 2011) postavil: Vůbec nic.

Základní kámen justičního areálu se válí ve vstupní chodbě staré budovy Krajského soudu v Ústí nad Labem jako smutná připomínka politických slibů.

A přitom to byla taková sláva. Poklepat přijel i prezident Miloš Zeman, jen tehdy museli zaměstnanci soudu narychlo sehnat nějaký šutr, aby bylo klepat na co. Ale podařilo se.

„Ministryně spravedlnosti Marie Benešová spolu s prezidentem Milošem Zeman poklepali symbolicky na základní kámen nového justičního areálu v Ústí nad Labem. Stavba dlouho odkládaného projektu by mohla začít v druhé polovině příštího roku, hotová by měla být v roce 2017,“ psal tehdy server Právní rádce.

A střihem jsme v roce 2017. „Ministerstvo spravedlnosti zahájilo přípravy výstavby justičního areálu v Ústí nad Labem,“ píše se ve zprávě na stránkách ministerstva spravedlnosti. Je před volbami, slibem nezarmoutíš.

Neroste budova, ale náklady

Co konkrétně znamená, že ministerstvo zahájilo přípravy, se ve zprávě rovněž dočteme. „Ministerstvo dnes vyhlásilo zadávací řízení na zhotovitele projektové dokumentace nového justičního areálu. Ten v příštích letech poskytne soudcům lepší pracovní podmínky a technické zázemí, navíc vyřeší akutní kapacitní problémy.“

Akutní kapacitní problémy se na soudu, který sídlí v nevyhovující budově v zátopové oblasti na Střekově, řešily celé uplynulé čtyři roky. Soud musla postupně opustit obě státní zastupitelství, nejprve krajské a po něm i okresní.

Nový areál sice nevyrostl, zato ale rostly plánované výdaje. V roce 2013 se odhadovaly na 850 milionů, dnes je částka dvojnásobná.

Ministerstvo spravedlnosti připomnělo, že o stavbě nového justičního areálu se hovoří přes deset let, teprve současná vláda v loňském roce odsouhlasila poskytnutí chybějících finančních prostředků nezbytných pro realizaci projektu.

Co už ministerstvo nepřipomíná? Že to byla rovněž tato vláda, která před dvěma lety část peněz alokovaných na výstavbu areálu předtím sebrala. Potřebovala je totiž na jaře 2015 na doplacení dlužných platů soudců a „volné“ prostředky na ústecký areál byly příliš velkým lákadlem. Tehdy šlo o 350 milionů korun, které Sobotkova vláda převedla na platy soudců.

Komfort z roku 1972

Střekovský areál skutečně nevyhovuje, a to nejen kapacitně nebo kvůli hrozbě povodní. Soudci zde třeba v letních měsících soudí v místnostech bez klimatizace, kterou by stará rozvodná síť neutáhla. Krajský soud například nemá ani velkou jednací síň, kde by bylo možné soudit rozsáhlé případy s velkým počtem obžalovaných, jako je například kauza ROP Severozápad.

„Vyhlášení zadávacího řízení na projektanta stavby proto jednoznačně vítám, neboť znamená odstartování konkrétních kroků směřujících k výstavbě areálu, který již nutně potřebujeme,“ říká předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl.

Takto aspoň mluví v oficiální zprávě předkládané ministerstvem spravedlnosti. Před necelými dvěma měsíci ale poskytl rozhovor ČTK, kde byl o poznání skeptičtější. „Musím říct, že mám určitě pochybnosti,“ řekl k předpokládanému termínu zahájení stavby v roce 2019. Tento termín by znamenal, že by nový areál začal justici i veřejnosti sloužit v letech 2021 nebo 2022.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

4 komentáře

 1. Alexandr Rovný napsal:

  Ani nový soud nezlepší dostupnost práva pro řadové občany, /viz můj neukončený spor s mosteckými uhlobarony/, pokud není politická vůle. Tolik darebáků v řadách policistů, žalobců, soudců a politiků jsem nikdy v životě nepotkal, jako v souvislosti s mým propuštěním. Možná jsem osobní, ale znám na mostecku hodně propuštěných. Brzy opět přijdu na parlamentní půdu /přidu i na sociální sítě/, brojit proti šmedům, kteří kyjí m.j. i brutální banditismus mostecké policie. Děkuji HP.

 2. Alexandr Rovný napsal:

  Jsem připraven veřejně vysvléknout z taláru Černou královnu, za dohled nad brutálním přepadem mostecké policie, kterému velel Bronislav Schwarz. Mafie navařila silnou kávu, kterou ji dám veřejně vypít.

 3. Oskar )hanák z Hané) napsal:

  „Nový areál sice nevyrostl, zato ale rostly plánované výdaje. V roce 2013 se odhadovaly na 850 milionů, dnes je částka dvojnásobná“. O nic nejde, EET růstnákladů „zamázne“; k větší slávě svatého Andreje B.

 4. petrph napsal:

  Inu, předpokládal bych že k symbolickému poklepání na základní kámen dojde až v době, kdy se ta stavba začíná fakticky stavět.
  Jestli se politici sjedou za účasti médií poklepat na základní kámen v době kdy ještě ani není hotová projektová dokumentace..? Tak je skutečně taková šaškárna, že ani není nutné se o ní v seriozních médiích zmiňovat-
  Ostatně, když tedy mluvíme o nesplněných vládních projektech, připomeňme nedávný silně medializovaný odkup vepřína v Letech pro potřebu výstavby důstojného romského památníku. Dneska už je den voleb a vláda tu smlouvu dosud nepodepsala.. A silně pochybuju že to ta nová vláda po volbách udělá za ní,.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost