Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Tomio Okamury,

Tomio Okamura už není restauratér. Prodej podílu v pražské restauraci však v majetkovém přiznání neuvedl

Předseda SPD Tomio Okamura prodal vloni akcie ve společnosti provozující restauraci Staré časy v Praze. V jeho majetkovém přiznání se ale částka z této transakce neobjevila.

Ještě na začátku loňského roku se šéf SPD Tomio Okamura mohl nazývat kromě jiného i restauratérem. Prostřednictvím dvou firem vlastnil podíl ve dvou pražských podnicích. To už je ale minulostí.

Společnost U Machtů, u jejíhož zrodu stál a jejímž prostřednictvím provozoval se společníky českou restauraci Staré časy v centru Prahy, vlastnil dvanáct let – až do počátku loňského roku.

Zákon o střetu zájmů

Tehdy podle údajů v obchodním rejstříku svůj podíl prodal. Za jakou částku, není zřejmé – ve Sbírce listin není dokument o převodu uložen a sám Okamura na položené otázky k transakci nereagoval.

Nicméně firma podle dostupných informací za rok 2016 vykázala obrat téměř 12 milionů korun a zisk přes půl milionu korun. Lze proto předpokládat, že částka za prodej Okamurova podílu byla vyšší než 100 tisíc korun, což je limit pro zákonnou povinnost zveřejnit tento údaj v majetkovém přiznání poslance.

V poslanecké složce za rok 2016 ale příjem z prodeje akcií firmy uveden není. Okamurova asistentka na dotazy redakce nejdříve uvedla, že k převodu podílu došlo až letos. „Prodej byl realizován v období, kterého se poslední majetkové přiznání netýká,“ vzkázala asistentka Alžběta Foralová.

Po upozornění, že transakce se podle veřejně dostupných údajů uskutečnila už na počátku roku 2016, ani přes urgence odpověď nepřišla.

Pokud by se potvrdilo, že Okamura příjem skutečně do dokumentu neuvedl, mohlo by se jednat o porušení zákona o střetu zájmů.

Speciální osoba

Okamura čelil pochybnostem ohledně svých příjmů už dříve, když podle MF Dnes neuvedl příjem z prodeje bytu za 10 milionů korun.

V majetkovém oznámení dostupném v registru Poslanecké sněmovny tato částka uvedena není, nicméně v mimořádném majetkovém přiznání po skončení volebního období už nyní informace o zisku z prodeje ve výši 8,9 milionu korun zanesena je, stejně jako hypotéka 4,1 milionu korun.

Posoudit, zda nedodáním informací porušil Okamura zákon o střetu zájmů, má nyní za úkol městská část, kde je hlášen k trvalému pobytu.

Podle informací HlídacíPes.org ale přestupkové řízení dosud zahájeno nebylo. Podle zákona může totiž poslanec díky své imunitě požádat, aby byl jeho případ projednáván v rámci disciplinárního řízení sněmovny.

Podle vyjádření Prahy 15 ale Okamura žádost o předání přestupku zatím nepodal, úřad proto vyčkává.

„Městská část Praha 15 dosud neprojednávala případ údajného porušení zákona o střetu zájmů Tomio Okamury,“ potvrdila vedoucí odboru občanskosprávních agend Prahy 15 Věra Kalousová.

„Uvedená osoba je poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a vzhledem k jeho postavení jde o tzv. speciální osobu, na niž se vztahuje zvláštní postup správního orgánu v řízení o přestupku,“ dodala.

Konec restauratéra

Kromě bytu a restaurace v centru Prahy ukončil Okamura v poslední době ještě další část svého podnikání – v japonské restauraci Hiro v pražských Dejvicích.

Podnik spoluvlastnil prostřednictvím společnosti Sensepocket, svůj 10% podíl prodal letos na jaře.

Ve firmě založené v roce 2013 působil coby společník jeden rok. Jak se podniku dařilo, není možné dohledat, navzdory zákonné povinnosti nedodal do Sbírky listin ani jednu účetní závěrku. Ani v tomto případě Okamura na dotaz neuvedl, za jakou částku svůj podíl prodal.

V současné době drží stále podíly ve třech firmách: je vlastníkem společnosti Mebius, poloviční podíl pak vlastní ve firmě Japa Foods a 20% podíl mu zůstává ve firmě Break2Win. Zároveň je jednatelem cestovní agentury Miki Travel Prague, která nyní čelí kritice za dotaci od pražského magistrátu na pořádání akce Japan Week.

Podle údajů v mimořádném majetkovém přiznání za období od ledna do konce října tohoto roku si Okamura podnikáním vydělal přes 3,8 milionu korun, dalších 3,6 milionu získal z obchodů na finančních trzích a 843 tisíc korun inkasoval v rámci pracovního poměru.


Zdroj dat: aplikace Cribis, zahraniční obchodní rejstříky. Vytvořeno v aplikaci ClueMaker společnosti Profinit. ©HlídacíPes.org

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Lituji generaci, která se musela učit předmět Politická ekonomie , potom studovat VUML a následně vstoupit do komunistické strany , aby jim na sklonku života vládl v  České republice kapitalistický Japonec s mafiánskými sklony za podpory prezidenta, který si nevidí do huby a točí se jak korouhvička.

  • Pamětník - bohužel napsal:

   Ačkoli věkem k této generaci patřím, je mi víc líto potomků, kteří patrně z nezkušenosti, či naivity věří slibům, – kupř. i zmíněného japonce. Vzpomínám, jak mi studentka FF týden po tzv. sametovém převratu úpřed 13 letým synem vyčítala, že si naše generace nechala z rukou vyrazit naděje z tzv. Pražského jara 1968.

   • nováček napsal:

    Také jsem „pamětník – bohužel“ (ale pro mne spíš z mnoha aspektů bohudík) a také lituji své potomky pro to, v čem to budou nuceni žít.

    • Otakar Jíra napsal:

     Já rovněž. Ale zároveň si uvědomuji, že bude ještě chvíli trvat, než se naši potomci vyhrabou z morálního marasmu, který v současné době ovlivňuje kvalitu našeho života. Ale tento marasmus nespadl z nebe. Základy tady byly položeny v předlistopadové společnosti, tedy v době, kdy naše děti vstupovaly do praktického života. A tady je zatraceně podstatná část naší viny. My jsme je pro takový život vychovávali (cílevědomě, zbaběle, svou ignorancí, nepříliš kvalitním příkladem – jak kdo). Dlužno podotknou, že ne všichni. Byli to stateční, nekompromisní, morálně pevní lidé. Řada z nich pak buď z vlastní vůle nebo z donucení odešla do zahraničí. Může nám být tedy zřejmé, že doba byla složitá (a ještě bude), a mládež se v ní jen složitě orientovala. Snad už jsme pobrali dostatek rozumu, abychom ji svou výchovou nepoškozovali.

  • Tondach napsal:

   Patřím do té generace a nikdo nic takového studovat NEMUSEL! V politické ekonomii sice byly všelijaké politické kecy, ale pořád se v ní učilo o nákladech, výnosech a zisku, o účetnicrví má dáti a dal a tak podobně! Stejně tak pro studium na VUML si soudruzi vybírali a kandndáty na členství ve svém spolku zrovna tak ….

 2. Vladimír Novák napsal:

  Okamura se holedbal u boxera Soukupa, že je jeho roční plat je asi 17 milionů. A to ještě stačí dělat nacionalistickou politiku 24 hodin? Je opravdu šíleně pracovitý. Nevěřím mu ani slovo.

 3. Jan napsal:

  Tomio Okamura – SPD
  ·
  Podvodný web Hlidacipes.org spojený s penězi George Sorose, který financuje politické „neziskovky“, dnes lživě a podvodně informuje, že jsem prý neuvedl ve svém majetkovém přiznání prodej svého podílu v restauraci. Přitom se jednalo o částku do 100 tis. Kč, kterou ze zákona uvádět nemusím. Zde na konkrétním příkladu vidíte, jací to jsou podvodníci. A tuto lživou zprávu hned přejala další domluvená podvodná média. Stejně tak jako vymyšlené zprávy, že jsem prý ve svém majetkovém přiznání neuvedl prodej bytu, což také není pravda, jelikož částka za prodej bytu byla řádně zahrnuta. Nemá smysl jakkoli věřit takovým novinářům, je to jedna velká mediální žumpa s cílem obelhávat dokola občany. Samozřejmě jsme vyzvali web Hlidacipes k omluvě s tím, že zda-li tak neučiní, předáváme věc k řešení právníkům.

  • Jenda napsal:

   Doufam, ze se k tomu Hlidaci pes vyjadri. At si muzu udelat obrazek jak to teda je.

Přidávání komentářů není povoleno