Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Thomas Hawk via Foter.com / CC BY-NC, zdroj

Okamura, Zeman, Doubrava. Čeští politici ve službách dezinformací a propagandy

Být politikem není snadné. Musíte se vypořádat s lobbisty, voliči, bufetářkou nebo neznalostí vlastního programu. A do toho všeho se zkusit vyhnout tomu, abyste se nestali poskoky dezinformačních webů nebo přímo Kremlu. A nebo tomu běžte naproti a ještě se smějte jako smyslů zbavení.

Čeští politici jsou čím dál častěji nuceni se pohybovat ve dvou různých prostředích. Kromě reálného světa vstupují i do virtuálního prostoru a více či méně jsou schopni akceptovat jeho nepsaná pravidla. V obou těchto dimenzích se pak chovají v závislosti na ideologii i vlastní sociální inteligenci.

Případ Holík

Jaroslav Holík, dříve zvolen jako nestraník za KSČM, do Poslanecké sněmovny zvolený za Úsvit, v současné době člen Okamurovy SPD, před několika dny vyrazil na výlet. Na Krym. V době výročí anexe.

Ukrajina na tento krok zareagovala pětiletým zákazem vstupu na ukrajinskou půdu. Holík jen těžko může zastírat svůj primární úmysl – stát se součástí ruské propagandistické mašinérie.

Cesty politiků na východ Ukrajiny nebo na anektovaný Krym jsou obecně problematické. Navštíví-li poslanec toto území, navíc v době výročí anexe, vysílá tím jasnou zprávu. Holík všemu nasadil korunu tím, když věnoval rozhovor Sputniku. Tento server patří mezi jeden z mála skutečně prokazatelně ruských propagandistických nástrojů v České republice.

Některá prohlášení z rozhovoru stojí za zmínku. „Já jsem se setkal pouze s jedním člověkem, který kategoricky odmítal hovořit. Očividně byl jinak naladěn, oproti většině jeho spoluobčanů. Všichni ostatní ale doslova zářili nadšením,“ popisuje Holík.

„Je očividné, že předchozí ukrajinská vláda málo investovala do rozvoje Krymu. Ten se ve srovnání s Ukrajinou samotnou nachází v úpadku. A ve srovnání s Ruskem — to ani nestojí za řeč. Měl jsem šanci navštívit různé ruské regiony. Například dokonce i na Bajkale, v Irkutsku, na samotném Dálném východě jsem viděl krásné cesty, bouřlivou výstavbu, obchody plné potravin. Je třeba říci, že i na Krymu jsou obchody plné potravin, žádného deficitu jsem si nevšiml,“ básní poslanec.

„Krym je skutečná perla pobřeží Černého moře, má krásou přírodu, je to nejkrásnější místo na Zemi,“ říká v rozhovoru Holík.

Holíkův stranický šéf, Tomio Okamura, se pozitivním vztahem k politice Kremlu také netají. Okamura se účastní seminářů o „Mýtech o Rusku“ a v koncepci obranné politiky SPD najdeme i třeba poznámky jako „Ukrajina je na rozdíl od Ruska uměle vytvořený stát a její hranice byly vytýčené bývalými politickými špičkami Sovětského svazu. Trpí absencí historické tradice vlastní státnosti a za 25 let své existence nebyla schopna vytvořit funkční stát akceptovatelný všemi obyvateli a národnostmi Ukrajiny,“ nebo „tradiční chápání českých výrobků je v Rusku stále velice vstřícné, a slovanská vzájemnost zde stále hraje svoji roli, navzdory všem nesmyslným sankcím a embargům…“

Prezident ve službě

O propojení prezidenta Zemana s Ruskem se otevřeně hovoří i píše již delší dobu. V Rusku má svůj byznys Zdeněk Zbytek, který stojí za Zemanovou cestou z Vysočiny na Hrad. V Rusku podniká i nejbohatší Čech Petr Kellner, který má se Zemanem dobré vztahy.

Prezidentův poradce Martin Nejedlý dříve pracoval jako jednatel české pobočky firmy Lukoil, která sídlí v Rusku a která za svou českou dceru zaplatila několika milionovou pokutu, jelikož na jejím uhrazení záviselo místo Nejedlého na Hradě.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Do propagandistické mašinérie Kremlu se zapojil Zeman opět minulý týden, když poskytl rozhovor slovenskému konspiračnímu a proruskému webu HlavnéSprávy.sk. Přepis rozhovoru pak byl zveřejněn i na webu Pražského hradu. „Chci lidem skládat účty, ne slibovat modré z nebe a zbytečně se zaměstnávat útoky na protikandidáty,“ říká mimo jiné v rozhovoru Zeman.Zobrazit obrázek na Twitteru

To, že si Zeman neumí představit normální politickou kampaň bez útoků na své soupeře, je samostatné téma. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček obhajuje rozhovor pro HlavnéSprávy tím, že na Hradě nenálepkují. Což je další lež a manipulace.

Pravicová verze pravdy

Dezinformace a propaganda se nevyhýbají ani politikům z pravé části názorového spektra. Spíše než rusko-ukrajinského konfliktu, se pravicové dezinformace týkají migrační krize či islámu.

Případ manipulace Václava Klause mladšího byl již zmapován. K islámu a migrační krizi se pravidelně na svém facebookovém profilu vyjadřuje i senátor Ivo Valenta (mimo jiné vlastník většinového podílu ve společnosti OurMedia, která vydává ParlamentníListy.cz, o jejichž manipulaci se více píše zde a zde).

Po teroristickém útoku v Londýně se Valenta připojil k řadě uživatelů, kteří s velkou mírou opovržení sdíleli fotku ženy s hidžábem a telefonem, která míjí skupinku lidí starající se o oběť útoku.

„Pokud je tato fotka z teroristického útoku, která se šíří sociálními sítěmi, pravá, pak mluví za vše!“ píše senátor Valenta.

Fotografie je sice pravá, ale kontext jejího vzniku už je komplikovanější. Výraz ženy při přiblížení působí spíše vyděšeně a navíc jiné fotografie z místa činu ukazují, že není zdaleka jediná, která se nezastavila. Více o této problematice v článku na serveru Manipulátoři.cz.

Soudruzi „´zor“

„Delegace Ústeckého kraje vyjednává v Moskvě o možnosti zavést do vybraných krajských škol znovu jako předmět výuku ruského jazyka.“ Na svém facebookovém profilu to před časem oznámil náměstek hejtmana Jaroslav Foldyna (ČSSD).

Informaci přinesl jako první HlídacíPes.org. Do Ruska vyrazila na veletrh cestovního ruchu delegace složená ze zástupců všech tří koaličních stran, kterými jsou vedle ČSSD i komunisté a koalice Okamurovců a Zemanovců.

Členové KSČM patří mezi často zmiňované politiky v kontextu propagandistického působení Kremlu v České republice. Jako hlavní důvod se uvádí určitá nostalgie po starém autoritativním režimu, jehož duch zůstal v Rusku přítomný viditelněji a silněji, než u nás.

Velmi aktivní je v tomto směru komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Kromě toho, že pravidelně jezdí za povstalci na Donbas, sdílí na svém facebookovém profilu  řadu dezinformací a hoaxů.

Například 5. srpna 2016 Ondráček na svém facebookovém profilu šíří zprávu o „připravovaném útoku ukrajinské armády s podporou USA na Donbas a příhraniční oblasti Ruska“. V rámci útoku nevylučuje ani použití chemických zbraní. Zmiňuje také krachující ekonomiku USA.

Útok má podle Ondráčka proběhnout mezi 10. a 12. srpnem, nebo „nejpozději začátkem září tohoto roku“. Označit jeho výrok za dezinformaci není v tomto případě obtížné. Je totiž zřejmé, že k žádnému podobnému útoku nedošlo a rovněž nedochází. Ondráček tak šíří dezinformaci.

V komentářích pod příspěvkem se rovněž pyšní tím, že je „cíl splněn“ a podařilo se mu rozšířit tuto dezinformaci mezi „více jak 10 tisíc lidí“. Níže Ondráček v kontextu popírá přítomnost ruské armády na východě Ukrajiny. Podrobnou analýzu poslancových aktivit zpracoval analytik programu Kremlin Watch Roman Máca a můžete si ji přečíst zde.

Nevinné, ale nebezpečné

Hoaxy a dezinformace se objevují v projevech a facebookových příspěvcích i řady dalších politiků. Legendární se v tomto směru stala poslankyně Pavlína Nytrová, která v boji proti homosexuální lobby čerpala informace „z internetu“.

Úsměvně pak působí kiks senátora Jaroslava Doubravy, který na svém Facebooku sdílel zprávu o tom, že EU chce ukrást písmeno Ř. Už v létě 2016 přitom tento hoax popsal server Manipulátoři.cz. Zprávu vydal web pravdive-zpravy.cz, který provozuje mediální skupina Prima. Jako legraci – obdobu dřívějšího Hromu, například.

O Doubravově selhání jako první informoval HlídacíPes.org, který zároveň připravil výběr některých dalších selhání českých zákonodárců.

Problém mediální výchovy?

Co vlastně vše zmíněné ukazuje? „Takoví lidé tím o sobě říkají, že buď neumí pracovat s informacemi a posoudit relevanci toho kterého informačního zdroje, nebo nejsou schopni či ochotni ani malé snahy o rozeznání pravdy od lži. V tom nejhorším případě se tak chovají vědomě a z jejich strany jde o laciný populismus a rozehrávání propagandistických, mocenských her,“ říká Petr Nutil, šéfredaktor portálu Manipulátoři.cz, který se na pojmenovávání šířených hoaxů specializuje.

Problém je, že pokud se volení zástupci neumí orientovat v mediálním prostředí a dokážou vědomě či nevědomě šířit dezinformace, je jejich kompetence pro řízení země zásadně zpochybněna.

Celé společnosti by nejspíše výrazně pomohla kvalitní mediální výchova. Jenže… „Myslím si, že mediální výchova rozhodně není na našich školách ani zakázána, ani nepodporována, ale není podstatou věci. A myslím si, že mediální výchovu nebo mediální zdatnost, aby byli informováni žáci, studenti, děti, co se kolem nich děje, to není jenom na učitelích. To je i na rodičích, je to na společnosti jako takové. Je to koneckonců i na politicích,“ řekla v rozhovoru pro Český rozhlas ministryně školství Kateřina Valachová.

Propagandistické násosky

Jak se však ukazuje, rodiče, společnost a i politici v této oblasti často fatálně selhávají. Často pracně nabyté vědomosti z historie, biologie, chemie a matematiky se mohou po pár hodinách na internetu proměnit v prach, když člověk zjistí, že Země je placatá, očkování způsobuje autismus, Hitler by gentleman, holokaust je mýtus a kdo ví, co ještě.

Rezignovat na klasické vzdělání pochopitelně nelze, ale marginalizovat úlohu mediální výchovy ministryní školství je poměrně nebezpečné.

Nestačí říct lidem, že mají být prostě skeptičtí ke všemu, co se kde píše. Takto současný mediální prostor nefunguje, naopak to pomáhá propagandě, jelikož příjemce nakonec stejně sklouzne k příjímání zpráv, které více sedí jeho světonázoru formovanému specifickými vlivy.

Kdyby tedy stát investoval peníze do vzdělání, nemusel by zakládat Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, jehož aktivity a minimální transparentnost vyvolávají stejné obavy, jako kdejaký poslanec nasosaný propagandou.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

12 komentářů

 1. petrph napsal:

  Ale no právě.. když dojdeme k onomu poměrně správnému závěru článku musíme si řici s panem Švandrlíkem „Ještě máme co jsme chtěli“.
  Protože, pokud se nepletu, přesně takto je koncipována strategie vzdělání posledního desetiletí. Znalost faktů není podstatná, ta si mohou lidé najít kdykoliv na internetu, důležité je naučit se nacházet mezi nimi souvislosti.
  A náhle se ukázuje že i na internetu lze nacházet fakta nesprávná, a navíc lze mezi nimi nacházet nesprávné souvislosti. A dokonce lze takové nesprávné protispolečenské názory snadno šířit přes internet mezi další lidi?
  Co s tím? Už komunisté znali odpověď, cesta je nadále správná jen někteří soudruzi se pomýlili..
  Ještě že u nás nehrozí větší riziko, neb jsme si právě vybudovali ministerstvo absolutní pravdy, které lidem vždycky vysvětlí že to s nimi dnešní strany a vláda myslí dobře :))

  • Karel Novotný napsal:

   Dovolím si nesouhlasit, že „náhle se ukazuje“. Na internetu byl vždycky spousta hloupostí i výmyslů. Ale pokud to byla na nějakých obskurních blozích nebo uživatelských či recesistických stránkách, tak na to narazil málokdo, maximálně v nějakým článku typu přehled konspiračních teorií nebo bizardností (samozřejmě mohl přes vyhledávání – ale to už je cílený zájem – nebo přes emaily – ale to je omezené). Situaci dost změnily sociální sítě, kdy se odkaz na sebevětší kravinu dá rozšířit neuvěřitelně rychlým a efektivním způsobem. Takže nikdo nechce návrat do komunismu s cenzurou, jak naznačujete. Jen aby si lidé uvědomovali, jak snadno se s nimi dá manipulovat přes sociální sítě a přemýšleli, co a proč sami sdílejí.

   • petrph napsal:

    Takže „náhle se ukazuje“ nebo se náhle neukazuje“? Přeci i sociální sitě patří k internetu. A (bohužel) nikdo neříká těm studentům, lidem, atd..kde mají ty správné informace hledat. Klidně mohou čerpat i z informací na sociálních sítích – nebo dokonce i na těch obskurních či recesistických webech – pokud nemají potřebné znalosti faktů ze škol, ani nepoznají že to je hloupost.
    Sice by měli – v duchu této strategie vzdělání hledat ty potřebné informace pouze na nějakých vědecky podložených zdrojích /veděckých knihovnách přístupných přes web, apod.) ale to se obávám že by pro ěn bylo tak obtížné, že by záhy seznali že jednodušší bude si přece jen přečíst a naučit těch pár stránek v učebnici:). To asi k té strategii vzdělání.

    Ale obecně je to složitější, jak píšete správně, „snadno se s nimi dá manipulovat přes sociální sítě“, ovšem ze všech stran. V téhle společnosti zkrátka chybí nějaké pro všechny důvěryhodné veličiny, které by dokázaly lidem říct „v tomto případě je to fakticky tak a tak a ne víc (ani doleva, ani doprava)..

 2. nováček napsal:

  „Holík jen těžko může zastírat svůj primární úmysl – stát se součástí ruské propagandistické mašinérie“ a čím se to projevuje? Podle – Jakub Mikel, Šéfredaktor, HoupacíOsel.cz, tímto: „Je očividné, že předchozí ukrajinská vláda málo investovala do rozvoje Krymu. Ten se ve srovnání s Ukrajinou samotnou nachází v úpadku. A ve srovnání s Ruskem — to ani nestojí za řeč. Měl jsem šanci navštívit různé ruské regiony. Například dokonce i na Bajkale, v Irkutsku, na samotném Dálném východě jsem viděl krásné cesty, bouřlivou výstavbu, obchody plné potravin. Je třeba říci, že i na Krymu jsou obchody plné potravin, žádného deficitu jsem si nevšiml,“ básní poslanec. „Krym je skutečná perla pobřeží Černého moře, má krásou přírodu, je to nejkrásnější místo na Zemi,“ (říká v rozhovoru Holík, sic!).
  Podobných perel je v článku více, ba neúrekom, jak říkají bratři Slováci, na př.: „O propojení prezidenta Zemana s Ruskem se otevřeně hovoří i píše již delší dobu. V Rusku má svůj byznys Zdeněk Zbytek, který stojí za Zemanovou cestou z Vysočiny na Hrad. V Rusku podniká i nejbohatší Čech Petr Kellner, který má se Zemanem dobré vztahy. Do propagandistické mašinérie Kremlu se zapojil Zeman opět minulý týden, když poskytl rozhovor slovenskému konspiračnímu a proruskému webu HlavnéSprávy.sk. Přepis rozhovoru pak byl zveřejněn i na webu Pražského hradu. A co strašného Zeman podle Jakub Mikel, Šéfredaktor, HoupacíOsel.cz řekl? Zeman řekl toto: „Chci lidem skládat účty, ne slibovat modré z nebe a zbytečně se zaměstnávat útoky na protikandidáty,“
  Za pozornost stojí také, že, zřejmě kvůli „vyváženosti“ dostávjí co proto i pravičáci, jako na př.: „Případ manipulace Václava Klause mladšího byl již zmapován. K islámu a migrační krizi se pravidelně na svém facebookovém profilu vyjadřuje i senátor Ivo Valenta (mimo jiné vlastník většinového podílu ve společnosti OurMedia, která vydává ParlamentníListy.cz, o jejichž manipulaci se více píše zde a zde).
  Po teroristickém útoku v Londýně se Valenta připojil k řadě uživatelů, kteří s velkou mírou opovržení sdíleli fotku ženy s hidžábem a telefonem, která míjí skupinku lidí starající se o oběť útoku“. Myslím, že komentáře netřeba.„Pokud je tato fotka z teroristického útoku, která se šíří sociálními sítěmi, pravá, pak mluví za vše!“ píše senátor Valenta.
  Fotografie je sice pravá, ale kontext jejího vzniku už je komplikovanější. Výraz ženy při přiblížení působí spíše vyděšeně a navíc jiné fotografie z místa činu ukazují, že není zdaleka jediná, která se nezastavila“.
  Na konec ještě dostali své co proto znovu levičáci : „Do Ruska vyrazila na veletrh cestovního ruchu delegace složená ze zástupců všech tří koaličních stran, kterými jsou vedle ČSSD i komunisté a koalice Okamurovců a Zemanovců“.
  Citát: „Problém je, že pokud se volení zástupci neumí orientovat v mediálním prostředí a dokážou vědomě či nevědomě šířit dezinformace, je jejich kompetence pro řízení země zásadně zpochybněna“, nám pak jasně odpovídá na otázku, proč komunisté tak bezproblémově a snadno odevzdali moc v listopadu 1989 – jejich kompetence pro řízení země byla zásadně zpochybněna a to s úspěchem.
  Na závěr doporučení: „Celé společnosti by nejspíše výrazně pomohla kvalitní mediální výchova. Jenže… „Myslím si, že mediální výchova rozhodně není na našich školách ani zakázána, ani nepodporována, ale není podstatou věci. A myslím si, že mediální výchovu nebo mediální zdatnost, aby byli informováni žáci, studenti, děti, co se kolem nich děje, to není jenom na učitelích. To je i na rodičích, je to na společnosti jako takové. Je to koneckonců i na politicích,“ řekla v rozhovoru pro Český rozhlas ministryně školství Kateřina Valachová.“
  A podnětná úvaha, až poznání: „Jak se však ukazuje, rodiče, společnost a i politici v této oblasti často fatálně selhávají. Často pracně nabyté vědomosti z historie, biologie, chemie a matematiky se mohou po pár hodinách na internetu proměnit v prach, když člověk zjistí, že Země je placatá, očkování způsobuje autismus, Hitler by gentleman, holokaust je mýtus a kdo ví, co ještě“.
  Lze jen doufat, tuto úvahu až poznání, si autor vymyslel a že to neříká z vlastní zkušenosti, jako že si myslí, „že Země je placatá, očkování způsobuje autismus, Hitler by gentleman, holokaust je mýtus a kdo ví, co ještě“, protože to četl na Internetu.
  A nakonec, teď už úplný konec ještě rýpnutí do ministryně školství (také ji nemusím) a doporučení státu: „Rezignovat na klasické vzdělání pochopitelně nelze, ale marginalizovat úlohu mediální výchovy ministryní školství je poměrně nebezpečné.
  Nestačí říct lidem, že mají být prostě skeptičtí ke všemu, co se kde píše. Takto současný mediální prostor nefunguje, naopak to pomáhá propagandě, jelikož příjemce nakonec stejně sklouzne k příjímání zpráv, které více sedí jeho světonázoru formovanému specifickými vlivy“.
  „Kdyby tedy stát investoval peníze do vzdělání, nemusel by zakládat Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, jehož aktivity a minimální transparentnost vyvolávají stejné obavy, jako kdejaký poslanec nasosaný propagandou.“
  Prostě, teď je v módě psát o desinformační propagandě, hlavně ruské a protiimigrační, ať to stojí, co to stojí. Staré časy jsou zase zpátky.
  S pozdravem Míru zdar!

  • Martin Svoboda napsal:

   nevím, jestli vůbec víte, že nepíšete česky.

   • Josef (původní) napsal:

    Nováčkovi jsou takové věci naprosto lhostejné. A běžné.

 3. nováček napsal:

  Dodávám k: .„Pokud je tato fotka z teroristického útoku, která se šíří sociálními sítěmi, pravá, pak mluví za vše!“ píše senátor Valenta.
  Fotografie je sice pravá, ale kontext jejího vzniku už je komplikovanější. Výraz ženy při přiblížení působí spíše vyděšeně a navíc jiné fotografie z místa činu ukazují, že není zdaleka jediná, která se nezastavila”. Ano, díval jsem se na přímý přenos dění po útoku a mnoho lidí u té skupinky ošetřujících skutečně nezastavilo. Byli to ti, kteří šli či běželi ošetřovat zbývajících skoro 40 postižených!

 4. Němec napsal:

  My jsme Česká republika a je nepřípustné aby kdokoliv od Zemana přes Foldynu a Okamuru hájil zájmy cizího státu na úkor naši republiky a dějinných zkušeností. Pokud se to beztrestně děje, tak nejsme samostatný stát ale spolek se zbabělou armádou a kolaborantskou policií s justicí. Navíc pokud někdo nosí jméno našeho vynikajícího hokejisty srdcaře a chová se uvedeným jednáním, zasluhuje ránu hokejkou.

 5. Keny napsal:

  No jaksi jsem na rozpacích, podobný titulek mělo Rudé právo někdy po r: 1970. Jenom místo Okamury,Zemana a Doubravy tam byla jména Dubček Kriegel Mlynář, jinak titulek absolutně shodný.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Ale to v tom Rudém Právu, nepsal Jakub Mikel
   šéfredaktor, HoupacíOsel.cz, s ním v té době ještě, jak se říká u nás na Moravě, „tata očurával (lidově obechcá…) ploty (pokud to nebyl dokonce dědeček).

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Dodávám, že jenom ta bl…., pardon vidění světa, zůstalo stejné.

 6. Rony napsal:

  Úžasné. Manipulativní článek snažící se (prý) odkrýt a ukázat na dezinformace jiných. Bože, chraň nás od podobných, duchem chudých pisálků…

Přidávání komentářů není povoleno