Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Migranti na bělorusko-polské hranici. Foto: Profimedia
,

Tisíc eur za odjezd domů. Litevská vláda zkouší migranty přesvědčit k dobrovolnému návratu

Migrační krize na hranicích Běloruska a Evropské unie není zažehnána. Bělorusko, Litva i Polsko ale začínají vracet část běženců do zemí jejich původu. Do Iráku bylo vypraveno několik repatriačních letů, kterými se vrátilo přes tři tisíce lidí.

Nejvíc migrantů se v repatriačních letech vrátilo z Běloruska. Irácká ambasáda v Moskvě ruské agentuře Interfax sdělila, že z Minsku bylo vypraveno celkem osm evakuačních misí. V jejich rámci se do Iráku vrátilo 3 139 běženců.

Podle diplomatů vydala ambasáda 175 tranzitních pasů lidem, kteří ztratili cestovní doklady. Velvyslanectví uvedlo, že nemá informace o tom, kolik migrantů zůstává v Bělorusku. Podle informací zahraničních médií to má být kolem pěti tisíc lidí.

Návrat migrantů do zemí jejich původu se rozhodla urychlit také Litva. Ta během léta přijala přes čtyři tisíce běženců, kteří ilegálně překročili hranice z Běloruska. Podle litevského ministerstva vnitra podalo žádost o azyl 3272 z nich. Litva tento týden dokončila prověřování těchto žádostí a azyl udělila 54 cizincům ze Sýrie, Afghánistánu, Jemenu a Eritreje. V tiskové zprávě pak ministerstvo uvedlo, že zbytek migrantů čeká vyhoštění.

Výslužka za odjezd

Litevská vláda se je teď snaží přesvědčit k dobrovolnému návratu do zemí jejich původu. Migranty zkouší motivovat zorganizováním repatriačních letů a příspěvkem na cestu. Ten vláda navýšila z původních tří set na tisíc eur.

„Navracení migrantů do zemí jejich původu je složitý a zdlouhavý proces. Péče o jednoho migranta přitom stojí Litvu 11 tisíc eur ročně, což je pro stát velká zátěž. Hledáme způsoby, jak podpořit dobrovolný návrat, a doufáme, že vyšší benefit zvýší počet lidí, kteří se rozhodnou odejít,“ řekla k tomu médiím litevská ministryně vnitra Agnė Bilotaitėová.

Podle ní se proti zamítnutí azylu odvolalo 610 běženců. 86 stížností už soudy odmítly jako neopodstatněné. Podle ministryně Bilotaitėové soud pouze znovu potvrdil, že většina migrantů, kteří dorazili do Litvy, nejsou skutečnými žadateli o azyl.

Nabídka tisícovky eur za odjezd ze země platí pouze pro migranty, kteří se už nacházejí na území Litvy, a je časově omezená do 20. ledna 2022. K datu 8. prosince bylo z Litvy zatím deportováno 400 nelegálních migrantů, z toho 345 dobrovolně. Návraty jsou financované z části státem, který běžence vrací, a z části z fondu Evropské komise.

Litva také aktivně spolupracuje s Irákem, odkud pochází nejvíce migrantů, kteří v posledních měsících překročili litevské hranice z Běloruska. Litvu navštívili už třikrát iráčtí konzulové, kteří pomáhali svým občanům vrátit cestovní doklady.

Litva čelila největšímu náporu migrantů během léta. 3. srpna zastavila příjem migrantů a začala je až na několik výjimek vracet zpět přes hranice do Běloruska. Současně začala stavět žiletkový plot a sledovací systém, který má hranice chránit v délce 550 kilometrů. Plot je hotový zatím z pětiny. Už tato opatření výrazně snížila počty migrantů, kteří se přes hranice snaží dostat.

Většímu náporu teď čelí Polsko, kam chce vyslat na pomoc 150 ženistů i česká vláda. V Polsku stále platí v pohraničním pásmu výjimečný stav, jakkoliv vláda už povolila vstup do oblasti například Červenému kříži, který migrantům zajišťuje základní humanitární pomoc.

Obavy i z Polska

Litva teď zvažuje případné zavedení výjimečného stavu právě u hranic s Polskem kvůli obavám z
tzv. sekundární migrace. Tedy pokusům proniknout do Litvy nikoliv z běloruské, ale polské strany hranice. Podle litevského ministerstva vnitra se snaží situace využít pašerácké gangy.

„Vidíme riziko sekundární migrace, vidíme pokusy pašeráků organizovaně spolupracovat s běloruskými zločinci. Máme víc než jeden takový případ a naše zpravodajské služby na toto riziko upozorňují,“ upozornila ministryně Bilotaitėová.

Na polské straně hranice s Běloruskem našli vojáci začátkem týdne mrtvého muže s batohem a nigerijským pasem. Polští pohraničníci také informovali, že se s pomocí běloruských vojáků podařilo prolomit hranici skupině 35 migrantů. Všichni ale byli posléze vráceni zpět do Běloruska.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

30 komentářů

 1. v napsal:

  To je nějaké divné. Z Lybie neziskovky vozí migranty do Řecka a Itálie a celá EU tomu tleská a podporuje to. Když jdou migranti přes Polsko, tak to se nesmí. je snad hranice EU na severu jiná než na jihu? Migrant může přijít odkudkoli, nejen tam kde ho vozí neziskovky. Nebo je problém ten, že peníze od migrantů jdoucích z Běloruska neinkasují neziskovky ale někdo úplně jiný? Je to nějaké divné, že platí jiná pravidla pro přechod hranice EU na jihu a jiná na severu. Možná, jde jen o ty prachy migrantů…Lukašenka do toho netahejte, on migranty do Německa nepozval…

 2. Babočka napsal:

  To si jako migranti budou jezdit do Litvy pro 1 000 EU ? Co takhle zřídit pracovní tábory? Slyšeli někde ti běženci o gulaga nebo koncentráku , kterými prošli naši lidé.

  • A. S. Pergill napsal:

   Souhlas. Na ten odjezd domů bych je nechal vydělat. Mohli by dostat krumpáče, lopaty a kolečka a mohli by kopat DOL (třeba).

   • milanmid napsal:

    To jsou opravdoví chudáci !!! A kde vzali an cestu letadlem a na ty drahé telefony ??Že by jim je dali neziskovky jako dárky ???? Kdo ví ????

    • Jenda napsal:

     Přesně tak, v článku se píše jen jak ty migranty z Litvy dostanou domů. O tom, jak se vlastně do Litvy, Běloruska dostali, ani slovo. Žeby sorošovy paprče?

     • Pavel napsal:

      Helemese, podle místních myslitelů lukašenkovy dovozy migrantů sponzoruje soros.

     • A. S. Pergill napsal:

      Pavle,
      nevylučoval bych to.

     • Pavel napsal:

      Nevylučoval bych, že potřebuješ silnější medikaci, pergile.

     • A. S. Pergill napsal:

      Pavle, jste schopen věcné argumentace podporující variantu, že za tím Soros není? Ono se ukazuje, že je i za covidem.

  • Pavel napsal:

   Náklady půjdou za zločincem lukašenkem, který toto způsobil.

   • josef napsal:

    … on, že způsobil tu bídu v tom iráckém Kurdistánu, resp. i jinde tam v těch blízkých státech ? Kolik lidí utíkalo v době když byl v Iráku Saddám Husajn a Irák byl jedním z nejbohatších států, no ? To by tehdy také musely být mraky lodí s emigranty ve Středozemním moři a na hraničních přechodech do EU resp.i mimo ně. Bylo tomu tak nebo nebylo tomu tak ?. My (tzv.demo státy, ale i nedemo státy) jsme se hrdě postavili na stranu demokracie a lidských práv a „zaváděli“jsme tam pomocí bomb a vojáků naše představy, že jedině naše vidění světa je správné… Co ti občané tam, kteří v důsledku naší takovéto „humanitární pomoci“ museli opustit své státy a být někde v uprchlických táborech ve vedlejších zemích ? Kdo platil těm zemím jejich „ubytování“ tam ? Kolik financí na to daly USA, resp. i NATO – nikde jsem se to nedočetl (nedozvěděl) ? Jak by se mi hrdě četlo a poslouchalo kdyby taková Černochová řekla, že v důsledku (našich) válek je naše přímá finanční pomoc Iránu, pákistánu, Libanonu, Sýrii, Jordánsku, atd. tolik a tolik mld.USD a že je to zároveň příspěvek do procent na „obranu“ (byť to tedy byl spíše od počátku útok zahalený jako obrana spojence)… Každá akce vytvoří reakci, která tedy nemusí být symetrická…

    útok

    • Pavel napsal:

     Jinými slovy, josef,na lukašenkovo pašování lidí a jejich násilné hnání z totalitního běloruska do Polska a Litvy odpověď nemá, takže se snažíš odvést pozornost vylhanými bláboly na téma irák, který byl jen a pouze saddámem totálně zdevastován a kde pomocí bomb a vojáků úřadují tak maximálně iránské revoluční gardy. Nemluvě o sýrii, ktrerou zugrunt ve spolupráci s rusáky dovedla asadovic famílie a vyvraždila při stovky tisící vlastních obyvatel a miliony vyhnala na pochod do Evropy.

     • A. S. Pergill napsal:

      Ad Sýrie:
      Jen papouškujete žvásty bezcenných a bezcetných lhářů. Asad je alávita, což je sice formálně islámský směr a islámští propagátoři (sunité i šíité) alávity počítají „do počtu muslimů“, podobně jako třeba jezídy, nicméně je považují za kacíře, „odpornější Aláhovi než křesťané nebo Židé“ a fyzicky je likvidují na potkání.
      Asadova Sýrie je z islámských států je Sýrie jediná, kde mohou nemuslimové (kteří se s těmi alávity vezou) jakž takž žít. Např. v Íránu žilo před Chomejního pučem několik set tisíc Židů, dnes jsou jich tam jen desítky (jednotlivců). Takovou efektivitu v likvidaci a vyhánění Židů nedosáhl ani Hitler. V Sýrii mohou Židé žít +- normálním životem, stejně jako vyznavači různých směrů křesťanství.
      Bohužel, pokud jsou na straně nepřítele náboženští fanatici, hluboce věřící, že pokud padnou v boji za své náboženství, odletí rovnou do ráje odpaňovat hurisky, tak prostě musíte být tvrdý tak, aby se toho odchodu do ráje báli natolik, že to ta následná očekávaná blaha překoná. Jediné, co na tyhle lidi funguje, je opravdu kruté mučení (že by se i kat Mydlář pozvracel) a postih příbuzných, bohužel. Jinak to nejde, taky bohužel.
      Ostatně, takto se zacházelo s náboženskými fanatiky i v Evropě. Viz třeba poprava vraha Jindřicha IV, z jejíhož podrobného popisu by se asi i Asadovi hoši mohli v ledasčem poučit.

     • Pavel napsal:

      Takovou míru sebekritiky bych od tebe nečekal, „papoušku bezcenných lhářů“. Tvoje obvyklé fantasmagorie, kde může kdo žít jsou jaksi v rozporu s historickou realitou. Role umírněnýho islamisty se s rolí masového vraha jaksi nevylučují. Jinými slovy, asadovic famílie vraždila a vraždí postaru tedy po soudružsku nikoli kvůli dnes módnímu náboženství. Asad fotřík (alávita nealávita) si na syrské židy najal druhoválečného náckovského zločince. Uběhlo pár let od vzniku státu Izrael a v Sýrii radikálně ubylo židů. Pak ještě stihnul povraždit tisíce sunitů. Ovšem synátor ho překonal. Stihnul (nutno říct, že s rusáckou podporou) povraždit během pár let 300 000 (slovy třistatisíc) syřanů a miliony vyhnat na pochod do Evropy. A nikoli kvůli náboženství ale je a pouze kvůli tomu, aby se udržel u koryta. Už jsou ti ta historická fakta jasná.

     • A. S. Pergill napsal:

      Je mi velice líto. Ony „oběti“ se snažily destabilizovat syrský stát, jeden z mála (pokud ne jediný) států s převahou islámského obyvatelstva, kde se nemusíte obávat, že budete zavražděn (či zlynčován) pouze proto, že nejste muslim.
      Mao kdysi prohlásil, že klidně pobije devadesát procent Číňanů, pokud těch zbylých deset procent bude schopných vybudovat komunismus.
      Na takový počet obětí Asad zdaleka nemá a navíc mu nejde o vybudování nějaké fantasmagorické utopie (která nefungovala, nefunguje a nikdy fungovat nebude), ale o návrat do stavu, který reálně byl v Sýrii a Libanonu od konce 50. do začátku 70. let minulého století. A fungoval, dokud se do toho nezačly plést zrůdy z „demokratických“ zemí a podporovat islámské radikály a teroristy. A Asadovými oběťmi nejsou demokraté, jako u toho Maa, ale islámští radikálové, pro něž platí jednoznačně rovnítko mezi „mrtvý“ a „dobrý“ (jako třeba pro nacisty).
      A, pochopitelně, dá se to ozdrojovat řadou pramenů od našich (a nejen našich) lidí, kteří v těch 50. – 70. letech byli na Blízkém Východě jako experti nebo diplomaté (popřípadě zde dlouhodobě pobývali z jiných důvodů). Doporučuji např. knihu Karel Beba: „Tajemný“ orient.

 3. petrph napsal:

  Jenže, ani tak to pro ně nevychází příliš ziskově. Jak už publikovali novináři z terénu tak dosti velkou sumičku musej postupně vypláznout převaděčům po trase.
  Tož to jediné v co doufaj je dosáhnout blaženého Německa, kde to jednání o azyl bude mnohem delší, šance tam zůstat taky poměrně dlouhá, a vyplácené dávky taky mnohem vyšší , a až z toho se to rentuje…

 4. Tomáš napsal:

  Je to nechutná situace, která vznikla určitou diverzi ke kterým se hodily prez.volby vBelorusku. Prez. Lukašenko není srač a začal provádět dovoz migrantu a umožňovat jim přechod do sousedních států a je z toho měla a stojí to lidské životy. Je to mocensky střet, který má militantní příčiny. Je řešitelny, ale ne změnou rezimu, tady demokracie selhává a měl by se používat zdravý rozum a ctít lidská práva a nikoliv je používat jako červený hadr k dráždění býka Jako toreador, ale je tam jeden faktor, kdy toreador pouzije nemilosrdně kord a býka zabije a je za to posuzován jak to provedl.

  • A. S. Pergill napsal:

   Lidská práva je nutno předefinovat. Alespoň v tom smyslu, že ti, kdo si zaplatí takovouhle cestu, nemají právo na uprchlický status.
   Oni ho fakticky nemají ani teď, protože pokud by byli skutečně pronásledováni někým v místě svého původu (a byli tudíž opravdovými uprchlíky), je pro ně Bělorusko „první bezpečný stát“, kde by měli zůstat a přesun do nějaké další země vyřizovat s příslušnými ambasádami jako zcela legální cestu. Takže kdo o nich blábolí coby o „uprchlících“, tak buď bezostyšně lže, nebo je hloupý a nevzdělaný.

 5. Radomír napsal:

  Když Spojené státy a Velká Británie zaútočily na Irák a okupovaly jej a když Spojené státy s pomocí NATO a za tolerance EU okupovaly na 20 let Afghánistán a platily výzbroj a provoz vlády sobě nakloněných narkoklanů, zřejmě vůbec nikdo z nich nepočítal s tím, že miliony uprchlíků z těchto zemí zamíří tam, kde se dá žít a přežít, tedy i do Evropy. Ale stalo se, uprchlíci se topí ve Středozemním moři, strádají tureckých, litevských a na bělorusko-polských hranicích a i Česká republika chce vyslat vojáky, aby na polských hranicích pomohli stavět drátěné ploty a jiné zátarasy, které by jim zabránily ve svobodném pohybu do zemí zaslíbených.

  • A. S. Pergill napsal:

   Ti lidé by si měli udělat pořádek doma, jako jsme si ho udělali v Evropě, kde jsme zbavili šiřitele náboženství většiny moci a nadefinovali sekulární státy. Proto taky prosperujeme, zatímco oni, v řadě lokalit v daleko příznivějších geografických lokalitách, ne.
   A pokud to neudělají, tak ať na nich zapracuje Darwin a oni vyhynou, jako vyhynuli neandrtálci. Ti podle názoru některých odborníků nezvládli společenskou dělbu práce. Jestli za tím byl nějaký náboženský fanatismus, nebo něco jiného (třeba nedostatek abstraktního myšlení), to se, pochopitelně, bez stroje času nebo podobného zařízení nedozvíme.

   • petrph napsal:

    Tedy, že bych doplnil, ono je tu ještě druhé řešení, které praktikovaly po poměrně dlouhou dobu v UeSeJ, a které fungovalo pod názvem melting pot, pro čež tedy vytvořili poměrně jednoduchá pravidla.
    Poměrně dost dlouho (rozuměno předminulé, počátek minulého století) přijímali každého kdo tam přijel. Ale taky mu nic neposkytovali, žádné azyl, žádné socdávky, nic. To byla jeho věc, hned jak vystoupil z lodi, postarat se sám o sebe a popř.i svou rodinu. Najít bydlení, práci, zajistit obživu, naučit se jazyk, najít si tam, známé., posílat děti do škol,. Pokud bylo někde pllno, tak bylo na jeho rozhodnutí, že sám a na svoje riziko pojede jinam (třeba někam do pustiny) a tam si postaví nový domov. Pokud chtěl dělat byznys mohl, pokud si chtěl půjčit peníze od banky musel sám nějak zajistit dvou důvěryhodnost. .Pokud nic z toho nezvládl tak třeba i s rodinou umřel hlady nebo zimou, i takové tragické případy se stávaly,,
    Jenomže právě proto ta Amerika dlouho šla nahoru, a takto si jí i ti přijatí migranti sami vybudovali.
    Samozřejmě že současný styl „dobrý den, já jsem migrant, žádám azyl a tudíž se mi postarejte se mi o všechno“ je o něčem naprosto jiném..

  • Pavel napsal:

   Miliony uprchlíků směřují z rusáckem a asadem zdevastované sýrie, narkoklane. V afghánistánu s drogovým talibanem obchodovali a obchodují rusáci a číňani.

   • A. S. Pergill napsal:

    Sýrii zdevastoval „Islámský stát“, proti kterému Asad za pomoci Ruska bojoval. Z něj mohou pocházet maximálně nějací teroristé, které by bylo vhodné zamknout do klece na způsob Guantanáma a zahodit klíč.

    • Pavel napsal:

     To, že ty se nedokážeš orientovat ani v kalendáři opravdu ale opravdu neznamená, že to nezvládnou ostatní. Pro info, ISIL se do Sýrie dostal až v roce 2013. Většina masakrů (samozřejmě na civilním obyvatelstvu) se odehrála před tímto datem. ISIL se v Sýrii uchytil jen proto, že ji masový vrah před tím s rusáckou podporou totálně rovzrátil.

     • A. S. Pergill napsal:

      ISIL tam možná nebyl (jsem líný si vaši informaci ověřovat a nehodlám na to ani plýtvat svůj čas), ale zcela jistě tam byli náboženští radikálové a fanatici, naprosto srovnatelní s těmi, kteří ten ISIL vybudovali a řídili. A to prostě popřít nemůžete, leda vědomou lží.

Přidávání komentářů není povoleno