Tesla bourala, Škodovka chystá hybrid. A předpovědi pro elektromobily stále nevycházejí

Napsal/a Robert Břešťan 17. července 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Fenomén elektromobility, americká Tesla miliardáře Elona Muska se nedávno dostala do centra světové pozornosti dosti nechtěným způsobem. V v modelu S zemřel první člověk, když moderní systém automobilu nerozpoznal kamion na křižovatce a nezastavil.

Pozornost českých automobilistů zase tradičně získává každý nový model Škodovky. Na podzim se má začít prodávat nové SUV pod názvem Kodiaq. Novinkou má být i to, že v nabídce motorů bude poprvé hybridní pohon.

Podpora až 217 tisíc korun

Čistokrevného elektromobilu by se vyznavači mladoboleslavské produkce mohli dočkat – zatím jen podle dohadů – zhruba v roce 2020. Měl by splňovat tři zásadní milníky: dojezd 500 kilometrů 9652700003_78a3479423_z na jedno nabití; nabíjení pod 15 minut; a cenu pod úrovní ceny “běžného” automobilu.

Podíl čistě elektřinou poháněných aut v Česku je zatím velmi málo, odhaduje se maximálně na 1500 kusů. V elektromobilitě ovšem nejde jen o otázku dopravy, ale i energetiky a závislosti na ropných produktech. Jejím snížením také argumentuje vloni v listopadu schválený Národní plán čisté mobility.

Vláda v něm zároveň rozhodla o tom, že nákup elektromobilů podpoří tak, aby jejich koupě byla cenově konkurenceschopná běžným vozům. Podle optimistického plánu by mělo v Česku za deset let jezdit 95 000 elektromobilů a aut na hybridní pohon.

Motivací k nákupu má být podpora – aktuálně až do výše 217 tisíc korun. Míří však spíše na podnikatele. Ministerstvo průmyslu letos v květnu oznámilo, že v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost je na podporu elektromobility vyčleněno 80 milionů korun – pro podporu elektromobilů nižší třídy a užitkových vozů.

„Dotace na jeden elektromobil je poskytována ve výši 70 — 217 tisíc korun. Zatím byl takto podpořen nákup sedmi elektromobilů v celkové výši 1,2 milionu,“ oznámilo ministerstvo.

Max Wandler, odborník na energetiku z Erste Corporate Banking upozorňuje na to, že dotace mají smysl jen do určité míry.

„Elektromobil může být záležitostí absolutně ztrátovou, když Teslu za tři miliony korun budeme nabíjet ze zásuvky za cenu za kWh pro malou domácnost a pak si s ní občas projedeme pár kilometrů. Zcela jinak ale vypadá provoz elektrické dodávky nebo třeba taxíku na bázi například Nissan LEAF, který najede denně stovky kilometrů. Přidejme k tomu levnou elektřinu, nejlépe z vlastního zdroje, a máme návratnost oproti vozu se spalovacím motorem ne delší, než několik málo let. Jednoduše, nesnažme se elektromobily natlačit tam, kam (zatím) nepatří. Nepotřebujeme dotace ale zdravý rozum,“ argumentuje Wandler.

Předpovědi a politická přání a proklamace zatím nevycházejí ani v kolébce elektromobilty, v USA. Už v roce 2011 kupříkladu americký prezident Barack Obama ve své zprávě o stavu unie určil cíl mít do roku 2015 v provozu milion elektromobilů či hybridních modelů. Vloni ovšem na amerických silnicích jezdilo „jen“ 400 tisíc takových aut.

Současnost a odhad budoucnosti vozů na elektrický pohon

ElectricCars2040_Mar2016

©Helgi Library

V současnosti tvoří elektromobily celosvětově zhruba z jedné miliardy aut sotva jedno procento. Svou roli hraje jak vyšší výrobní cena, tak cena baterie (a to přesto, že ceny baterií za poslední rok klesly o 35 % a tento trend bude pravděpodobně pokračovat).

Podle odhadů agentury Bloomberg by elektrické vozy mohly dosáhnout cen běžných aut zhruba v roce 2022. Do roku 2040 by se tak celkový podíl elektromobilů na světových silnicích mohl zvýšit na 35 %.

Jinak to vidí organizace zemí vyvážejících ropu OPEC. Podle výročního World Oil Outlook by v roce 2040 mělo na fosilní paliva nadále jezdit 94 % všech aut světa.

„Je zřejmé, že budoucnost osobní ale i nákladní dopravy bude značně odlišná od toho, co jsme zvyklí na silnicích vídat nyní. Nicméně si nemyslím, že tou klíčovou změnou bude přechod z benzinových či dieselových motorů směrem k elektromobilům a dalším vozům s alternativními typy pohonu,“ říká Jiří Šimara, analytik společnosti Cyrrus.

„ Tyto vozy se sice těší poměrně zajímavému potenciálu dalšího rozšíření, což už přestaly popírat všechny významné automobilky, ale opravdová revoluce v dopravě leží někde jinde. Zažitá pravidla změní až nástup autonomních vozů schopných jízdy bez jakéhokoliv zásahu člověka,“ myslí si Šimara. Až tyto chytré automobily, ať už poháněné benzinem, vodíkem či elektrobateriemi, podle něj přetvoří ulice měst i naše vnímání dopravy.

„Bude méně nehod a spíše raritou se stanou i dopravní zácpy. Nespornou výhodou bude také časová úspora, kdy se namísto řízení budeme moci věnovat během cesty jiné práci,“ kreslí další vizi budoucnosti.

Šance i riziko pro český průmysl

Jisté je, že hybridní vozy (i čistě elektromobily) jsou nyní trendem, k němuž světový automobilový průmysl vzhlíží. Podle hlavní analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské by se proto český průmysl – závislý především právě na tomto segmentu – měl snažit, aby mu neujel vlak.

„Česko jak v prodeji tak ještě výrazněji v produkci elektromobilů a hybridních vozidel zaostává za průměrem EU a to více jak trojnásobně. Prodeje elektromobilů a hybridních aut sice prudce narůstají, ale téměř od „nuly“. Přitom český automobilový průmysl by mohl spojit síly s místním elektrotechnickým průmyslem a technickými universitami při vývoji baterií, řídících jednotek a dalších nedílných součástí elektromobilů. Pokud nechceme v ČR za 30-50 let jen vyrábět karosérie a díly do interiéru vozů, musíme hledat příležitosti, jak se do tohoto nového trendu aktivně zapojit,“ říká Horská.

„Myslím, že probíhající změny v automobilovém průmyslu pozici Česka neohrozí. Nejen to – mohou ji dokonce posílit,“ namítá analytik PPF banky Luboš Mokráš.

Důležité je podle něj to, že změny jsou spíše evoluční než revoluční: sledujeme postupné přibývání funkcí, automobily stále více prorůstá elektronika. „A tady je příležitost pro vznik nových subdodavatelů. Česko není jen automobilovou velmocí, patří také mezi největší výrobce počítačů,“ upozorňuje Mokráš.

„Se základnou ve výrobě součástek pro auta i v elektronice by bylo jen přirozené, kdyby se u nás rozšiřovala výroba elektronických komponent pro automobily. Elektromobily jsou budoucností a také do značné míry evoluční. Nejpokročilejší elektromobily Tesla jsou nabité elektronikou, ale na první pohled je to stále staré známé auto. Nemyslím proto, že by v Česku působící automobilky měly mít s tímto trendem problémy,“ dodává.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)