Automobilová revoluce Made in Czechia? Škoda chce první elektromobil v roce 2020
5. DÍL DOPRAVNÍ SÉRIE. Automobil a automobilky zítřka se budou od své dnešní podoby výrazně lišit. Stále významnější roli totiž budou hrát technologie – a společně s tím pak v rámci sektoru chytří dodavatelé chytrých součástek, z nichž se bude chytré auto zítřka v čím dál větší míře sestavovat. Neznamená to soumrak tradičních výrobců, mezi něž patří mnohé české firmy a zprostředkovaně celá domácí ekonomika? Odpověď hledali analytik EU office České spořitelny Jan Jedlička a šéfredaktor časopisu automakers.cz Erich Handl. Nabízíme vám základní teze doplněné o expertní debatu.
Teze 1:
Revoluce v automobilovém průmyslu české výrobce nevyautuje. Česká ekonomika je silně závislá na automobilovém průmyslu. Tomu se dnes daří a daří se proto i celému Česku. Otázkou je, zda nás současné revoluční změny v automobilovém sektoru nepostaví na pomyslnou vedlejší kolej, jestli rozmach elektromobility, autonomních aut (č)i carsharingu zájem o produkty našich firem neochladí. Zatím to vypadá, že se tak nestane. Tradiční automobilky totiž zvládají nové technologie a koncepty absorbovat, respektive s technologickými firmami, které zmíněné trendy pohánějí, spolupracují. Automobilky totiž mají auta, technologické firmy software – a jejich spojením vzniká auto budoucnosti. České automobilky jsou přitom vlastněny mezinárodními koncerny, které jsou v tomto smyslu na špičce, nebo ji alespoň sledují.
[alter-eko-discussion thesis=“1″]
Teze 2:
Elektromobilita se stane masovým jevem, je to jen otázka času.
Spalovací motory se do běžného provozu prosazovaly 50 let. Co se elektromobilů týče, může se například stát, že dojde ropa, nebo že výrazně podraží, což by znamenalo nedostatek benzínu a nafty, či jejich vysoké ceny a tím rychlejší nástup elektřiny. Na druhou stranu rozvoj elektroaut brzdí stávající nedostatky, tedy dojezd (u aut běžně dostupných v Česku 150 kilometrů) a to, že přijdou na dvakrát tolik co srovnatelný vůz se spalovacím motorem. Zažije tedy dnešní generace středního věku eletromobil jako standard? Mnohé signály naznačují, že ano. I Škoda na rok 2020 připravuje elektromobil, který by měl splňovat tři zásadní milníky: dojezd 500 kilometrů na jedno nabití; nabíjení pod 15 minut; a cenu pod úrovní ceny “běžného” automobilu.
[alter-eko-discussion thesis=“2″]
Teze 3:
Od TPCA v Kolíně nebo Hyundaye v Nošovicích asi výrazný inovativní skok kupředu čekat nemůžeme. Jde totiž v podstatě o manufaktury, které nemají svůj vývoj, respektive vývoj přebírají od svých mateřských společností – Nošovice z Koreji, TPCA z Japonska a z Francie. V těchto podnicích se proto rozhodně nový elektromobil nebo něco podobného nevyvine. Pravděpodobnost, že by se přitom v dohledné době změnila pozice těchto podniků a ony by najednou měly svůj vlastní vývoj a výzkum, je v případě TPCA mizivá. Jde totiž o manufakturu pro výrobu minivozů, jeden z mnoha závodů svého druhu. V případě Nošovic je situace trochu odlišná. Korejci si z Česka a Slovenska udělali základnu pro svůj komerční útok na Evropu a mohli by sem tak nakonec určité vývojové činnosti přesunout. Teď to ale nejspíš není na pořadu dne.
[alter-eko-discussion thesis=“3″]
Celý rozhovor Jana Jedličky z EU office České spořitelny s Erichem Handlem z časopisu automakers.cz si můžete poslechnout zde.
Diskuze očima Jana Jedličky
Diskuse k článku “Automobilová revoluce Made in Czechia” mi přišla bohatá a inspirativní. A to ať již ve formě komentářů odborníků, tak i čtenářů ve výměně názorů pod článkem. Prostě fotbalu, pivu a autům rozumí každý 🙂
V celé debatě se nejčastěji objevovaly výrazy montovna a elektromobil. V expertní části byl zajímavý střet názorů. Byť jsou Helena Horská a Luboš Mokráš ze stejné „spořitelní“ analytické líhně, rizika domácích automobilek, které z významné části fungují jako montovny, vidí každý jinak.
Helena vnímá nebezpečí, že naše producenty revoluční změny vyautují a pokud nezměníme vzdělávací systém, můžeme přijít i o ty montovny. Luboš naopak vidí potenciál, že nové trendy povedou k širší kooperaci dvou silných domácích průmyslových sektorů – automobilového a elektronického (s důrazem na výrobu elektroniky). Nechci dělat exkolegům arbitra, ale jsem spíše optimista – vždyť naší výhodou vždy byla schopnost přizpůsobit se.
Diskutující veřejnost nejvíce reagovala na druhou tezi, že se elektromobilita stane masovou záležitostí. Názory byly jak pozitivní, tak negativní. Fanoušci aut na elektřinu poukazovali na silný trend, který je podporován obřími investicemi do výzkumu a vývoje automobilek i regulatorní podporou nejvyspělejších států.
Pesimisté zase zdůrazňovali známé aktuální bolístky: vysokou cenu, potřebu dotací či řídkou síť dobíječek. Osobně jsem v této otázce spíše „elektromobilofil“ a věřím v technologický rozvoj a opakování úspěchu mobilů. Pamatuje si někdo ještě, že začátkem 90. let mobil připomínal vysílačku z 2. světové války, stál 10násobek průměrného platu, platilo se i za přijaté hovory a bez nabíjení vydržel pár desítek minut?
Každopádně se těším, jestli/až se jednou naplní vize načrtnutá Radkem Novákem: každý dům na střeše soláro, doma baterii a v garáži elektroauto.
Předchozí díly dopravní série:
Koho cestu užíváš, toho píseň pěješ. Je čas učit se čínsky? – Druhý díl série zaměřené na dopravu
Proč Češi (ne)vládnou světu – Třetí díl série zaměřené na dopravu
Jsou chytrá auta hloupý nápad? Jak moc se bát jejich hacknutí
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Jsou chytrá auta hloupý nápad? Jak moc se bát jejich hacknutí
Proč Češi (ne)vládnou světu – Třetí díl série zaměřené na dopravu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
Nebude-li česká ekonomika schopná udržet krok s rozvojem technologií, degradujeme sami sebe na pozici montovny pro velké globální automobilové značky. V horším případě, bude-li pracovní síla v Česku už značně drahá, přijdeme i o montovny. Je populární říkat, že Česko má dobrou průmyslovou tradici. Rozvíjíme ji ale? Nejsou informace o zhoršující se kvalitě školství, úpadku odborného vzdělání a nedostatku technicky vzdělaných lidí na trhu práce prvními varovnými signály? Je na čase na sobě zapracovat a nespoléhat se jen na staré dobré tradice.
Ta na jedné straně na každém svém autě prodělává, dlouhodobě je ve ztrátě (od svého založení v roce 2003 nevykázala celoroční zisk, loni byla v minusu v přepočtu 21,3 mld. Kč) a to přes miliardové dotace od americké vlády. Na druhou stranu je projekt Elona Muska geniální ve své komplexnosti – budoucnost nakládání s energií vidí v tom, že každý dům bude mít na střeše solární panely (od Tesly), doma baterii Powerwall (taktéž od Tesly) a v garáži elektromobil Tesla. Je však otázkou, zda Musk až příliš nepředběhl dobu.
Elektromobilita se stane masovým jevem do 15 let. Z několika důvodů. Protože automobilky už investovaly do vývoje miliardy a předhánějí se v dojezdu a nyní už v ceně. Je to trend. Norsko, Nizozemí, Japonsko, USA, … No a to nejdůležitější je, s čímž nikdo z analytiků nepočítá. V Evropě a možná i v USA bude prodej spalovacích aut zakázán. Takže nám tam vstupuje umělý rozhodovací faktor. Pokud bereme moderní státy v potaz, u rozvojových netuším, co se bude dít, tak rok 2040 je nejzazším rokem pro 100% elektromobilitu.
Tak nová (vyrobena bude až v roce 2017, objednáno je ale už 115 000 vozů…furt to roste , koukám se že už to je na 135 000… ) Tesla – Model 3, bude stát pod 35 000 USD a dojezd má mít kolem 400 km.
To jen k tomu “ předběhnutí doby“.
O skvělé synergii nevyvážené (co se týče kolísání během dne a během roku )produkce el. energie OZE a vyřešení problému zálohování přebytků formou ukládání do baterií EV jsem psal už v době, kdy se v české kotlince pořádně nevědělo ani co to je ten PV panel, natož aby si polanci zjistili, jaký je cenový trend….
🙁
Teslu pak chce dohánět i GM, novým modelem Boltu. Taky kolem 200 mil , za 35 táců. Dolců.
Sem zvědav co na to ropné státy.
Těm by se mělo co nejdřív začít pomáhat se strukturálními změnami jejich ekonomik, jinak nás sem emigrující zoufalí lidé vyhladí. Možná že nás dokonce vojensky napadnou jejich státní organizace.
Těm, kteří na takové státy uvalují sankce, by měli useknout aspoň malíček. Pro výstrahu.
Mimochodem ten příklad Tesly je asi poučný, „každý dům bude mít na střeše solární panely , doma baterii Powerwall a v garáži elektromobil .“..ovšem toto díky dlouhodobým miliardovým státním dotacím. Tak takový technický pokrok si asi dá líbit každý :)+ Na to jsem tady upozorňoval už několikrát, jsou bohaté státy které dokaží dlouhodobě a bohatě dotovat cokoliv, A pak jsou státy které na to nemají. Ergo předpokládejme tedy reálně že my patříme k těm druhým, a jaký toto bude mít na nás dopad i v případě elektromobilů.
Jen taková jednoduchá kalkulace Je u nás ca 5 milionů aut. Počítejme že by stát měl dát u naprosté většiny z nich při přechodu na elektrovůz dotaci, řekněme sto tisíc. Což mi vychází na obludnou částku 500 miliard, skoro polovina státního rozpočtu. Což se sice dá rozložit na delší úsek (řekněme 10 let), a pak je ta částka 50 miliard „opticky“ přijatelnější. Ovšem, 10 let je asi tak hranice životnosti takového vozu, ergo ten cyklus by se hned opakoval..
K tomu přopočtěměž další náklady, třeba širokou síť nabijecích stanic. Taky nutné prodloužení enormní finanční podpory OZE…Kolik ta dělá, dalších zhruba 50 miliard ročně, nebo bude potřeba víc?
No ale Singer by tak konečně měl tu svou kýženou inflaci !!!
Stejně už tak tiskne peněz jak nějaký penězokazec.
Já se spíše obávám toto, že jednu závislost (ruská ropa, plyn) vyměníme za druhou (německé vetrníky). Při známém to zdejším postupu prooligarchizačním – našich šibalských zákonodárců či exekutivců.
100 000 bude málo, to s trhem nijak podtatněji nezamává, přidejte.
Amíci na to mají daňové úlevy. Až nějakých 180 000 (singrovek). Což si v ČR moc lidí nemá z čeho odečíst…bo ten základ je často nula.
Sem teda sám na to zvědav, esli se furt bude pokračovat v tom, že i chudí budou dotovat ty bohatší (přes vybranou DPH, například). To se pak jezdí v Tesle – když se nám na to ti chudí složí tak, že potom neplatíme žádné daně…
Cha, cha, cháááááá…..
Taky synergie, ovšem anticivilizační.
Ještě k tomu „..se spíše obávám toto, že jednu závislost (ruská ropa, plyn) vyměníme za druhou (německé větrníky).“
Totiž, mám v paměti že jsem nedávno někde četl článek který tvrdil, že kdyby se převedla většina automobilů na elektřinu, tak potom na pokrytí nebude současná produkce elektřiny, ani včetně OZE stačit. (Pokud jsem se -jako Zeman spletl a pamatuju si něco co se nikde nepsalo, předem se omlouvám) . Ale předpokládám že udělat kontrolní propočet by asi pro technického znalce problém, já se na to přiznávám necítím. Takže jen hrubé vstupní údaje, je u nás přes 5 milionů vozů různého užití ,které se budou muset denně,či dokonce několikrát denně dobíjet. Takže zda někdo dokáže spočítat zda na to budou vůbec naše OZE stačit.
S tím tedy, že je sice hezké že (prý) bude nabíjení pod 15 minut, ovšem díky značné nestabilitě OZE v čase se nedá – v tom množství vozů zaručit aktuální zdroje elektřiny pro jejich okamžité nabití ve voze (jako dnes u benzínové pumpy), ale dostáváme se k dosti složité distribuci a výměnám několika milionů (možná desítek milionů) robustních akumulátorů do elektrovozů denně. Možná bych to přirovnal k nápadu předělat všechny domácnosti v republice pro vytápění na propanbutanové lahve..
Ale třeba se mýlím, a určitě to mají někde dobře spočítané a ověřené
150 000 na elektromobil dělá při českém vozovém parku třeba těch 5 miliónů vozů 750 miliard. Ale tak vysoké dotační prostředky stát nedá, dnes dělá průměrná cena elektroauta cca 750 tisíc. Mínus 150 je 600 000. Což si velké procento lidí v ČR nedovolí. Jisté nemalé procento si ale takový vůz zajisté koupí. Teď byl zveřejněn průzkum, že náklady na vlastnictví a provoz auta jsou v ČR nejmenší v Evropě. Z toho vyplývá, že až klesne cena elektroaut, tak teprve nastane v ČR boom. Cca kolem roku 2025.
Nezlobte se, ale pokud jde o ten zmíněný průzkum o tom že náklady na vlastnictví a provoz auta jsou v ČR nejmenší v Evropě, tak přinejmenším já, ale i určitě i spousta dalších lidí ho pokládala za apríl, takže na něj ani nereagovala. Pokud by byl myšlen vážně, tak by ho chtělo ho skutečně zanalyzovat.
Za a) co všechno se do těch nákladů v jednotlivých státech započítáva a co ne
za b) Zkusit je přepočítat podle výše průměrných platů v těch zemích..
Teprve pak by šlo spekulovat o tom zda „až klesne cena elektroaut“ tak teprve nastane v ČR boom.“.. Mimochodem když se píše „kolem roku 2025“, tak by to mohlo být spojeno s předpokladem „že mezitím doženeme příjmy Západ“, což se tuším předpokládalo už někdy na rok 2010 i dříve 🙂
V minulém článku je uzavřena diskuse, tak odpovídám zde. Myslím, že má předpověď vývoje prodejnosti elektromobilů je realistická. Počítám v ní s nastartováním nové větve automobilového průmyslu právě pomocí státních podpor. Tak to probíhá v USA, v některých evropských zemích a teď se chystá masová podpora v Číně. Tam chce stát investovat miliardy a miliardy dolarů, protože jak správně píšete, tam je smogová situace nejnebezpečnější. Norsko je na tom procentuálně nejlépe. Měsíční prodeje dosahují 30 % podílu a stále rostou a jsou překonávány. Je studie, že do roku 2025 dosáhnou prodeje 100 %. S tím norská vláda předběžně počítá a chce ten rok stanovit zákaz prodeje spalovacích aut. Z norského plánu by se měl poučit český stát. Nulové DPH, nulova silniční daň, nulové poplatky za auto (parkovné, dálniční atd.). Nizozemský parlament už taktéž jedná o zákazu.
Souhlasím, že probíhající změny v automobilovém průmyslu pozici Česka neohrozí. Nejen to – mohou ji dokonce posílit. Důležité je, že změny jsou spíše evoluční než revoluční: sledujeme postupné přibývání funkcí, automobily stále více prorůstá elektronika. A tady je příležitost pro vznik nových subdodavatelů. Česko není jen automobilovou velmocí, patří také mezi největší výrobce počítačů. Podobně jako u aut jde do značné míry o montovny. Se základnou ve výrobě součástek pro auta i v elektronice by bylo jen přirozené, kdyby se u nás rozšiřovala výroba elektronických komponent pro automobily. Elektromobily jsou budoucností a také do značné míry evoluční. Nejpokročilejší elektromobily Tesla jsou nabité elektronikou, ale na první pohled je to stále staré známé auto. Nemyslím proto, že by v Česku působící automobilky měly mít s tímto trendem problémy.