Automobilová revoluce Made in Czechia? Škoda chce první elektromobil v roce 2020

Napsal/a -pes- 1. dubna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

5. DÍL DOPRAVNÍ SÉRIE. Automobil a automobilky zítřka se budou od své dnešní podoby výrazně lišit. Stále významnější roli totiž budou hrát technologie – a společně s tím pak v rámci sektoru chytří dodavatelé chytrých součástek, z nichž se bude chytré auto zítřka v čím dál větší míře sestavovat. Neznamená to soumrak tradičních výrobců, mezi něž patří mnohé české firmy a zprostředkovaně celá domácí ekonomika? Odpověď hledali analytik EU office České spořitelny Jan Jedlička a šéfredaktor časopisu automakers.cz Erich Handl. Nabízíme vám základní teze doplněné o expertní debatu.

Teze 1:

  • Revoluce v automobilovém průmyslu české výrobce nevyautuje. Česká ekonomika je silně závislá na automobilovém průmyslu. Tomu se dnes daří a daří se proto i celému Česku. Otázkou je, zda nás současné revoluční změny v automobilovém sektoru nepostaví na pomyslnou vedlejší kolej, jestli rozmach elektromobility, autonomních aut (č)i carsharingu zájem o produkty našich firem neochladí. Zatím to vypadá, že se tak nestane. Tradiční automobilky totiž zvládají nové technologie a koncepty absorbovat, respektive s technologickými firmami, které zmíněné trendy pohánějí, spolupracují. Automobilky totiž mají auta, technologické firmy software – a jejich spojením vzniká auto budoucnosti. České automobilky jsou přitom vlastněny mezinárodními koncerny, které jsou v tomto smyslu na špičce, nebo ji alespoň sledují.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

 Teze 2:

  • Elektromobilita se stane masovým jevem, je to jen otázka času. 

    ShareOfElectricCars2040_Mar2016

    ©©

    Spalovací motory se do běžného provozu prosazovaly 50 let. Co se elektromobilů týče, může se například stát, že dojde ropa, nebo že výrazně podraží, což by znamenalo nedostatek benzínu a nafty, či jejich vysoké ceny a tím rychlejší nástup elektřiny. Na druhou stranu rozvoj elektroaut brzdí stávající nedostatky, tedy dojezd (u aut běžně dostupných v Česku 150 kilometrů) a to, že přijdou na dvakrát tolik co srovnatelný vůz se spalovacím motorem. Zažije tedy dnešní generace středního věku eletromobil jako standard? Mnohé signály naznačují, že ano. I Škoda na rok 2020 připravuje elektromobil, který by měl splňovat tři zásadní milníky: dojezd 500 kilometrů na jedno nabití; nabíjení pod 15 minut; a cenu pod úrovní ceny “běžného” automobilu.

 [alter-eko-discussion thesis=“2″]

 Teze 3:

  • Od TPCA v Kolíně nebo Hyundaye v Nošovicích asi výrazný inovativní skok kupředu čekat nemůžeme. Jde totiž v podstatě o manufaktury, které nemají svůj vývoj, respektive vývoj přebírají od svých mateřských společností – Nošovice z Koreji, TPCA z Japonska a z Francie. V těchto podnicích se proto rozhodně nový elektromobil nebo něco podobného nevyvine. Pravděpodobnost, že by se přitom v dohledné době změnila pozice těchto podniků a ony by najednou měly svůj vlastní vývoj a výzkum, je v případě TPCA mizivá. Jde totiž o manufakturu pro výrobu minivozů, jeden z mnoha závodů svého druhu. V případě Nošovic je situace trochu odlišná. Korejci si z Česka a Slovenska udělali základnu pro svůj komerční útok na Evropu a mohli by sem tak nakonec určité vývojové činnosti přesunout. Teď to ale nejspíš není na pořadu dne.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]


Celý rozhovor Jana Jedličky z EU office České spořitelny s Erichem Handlem z časopisu automakers.cz si můžete poslechnout zde.


Diskuze očima Jana Jedličky

Diskuse k článku “Automobilová revoluce Made in Czechia” mi přišla bohatá a inspirativní. A to ať již ve formě komentářů odborníků, tak i čtenářů ve výměně názorů pod článkem. Prostě fotbalu, pivu a autům rozumí každý 🙂

V celé debatě se nejčastěji objevovaly výrazy montovna a elektromobil. V expertní části byl zajímavý střet názorů. Byť jsou Helena Horská a Luboš Mokráš ze stejné „spořitelní“ analytické líhně, rizika domácích automobilek, které z významné části fungují jako montovny, vidí každý jinak.

Helena vnímá nebezpečí, že naše producenty revoluční změny vyautují a pokud nezměníme vzdělávací systém, můžeme přijít i o ty montovny. Luboš naopak vidí potenciál, že nové trendy povedou k širší kooperaci dvou silných domácích průmyslových sektorů – automobilového a elektronického (s důrazem na výrobu elektroniky). Nechci dělat exkolegům arbitra, ale jsem spíše optimista – vždyť naší výhodou vždy byla schopnost přizpůsobit se.

Diskutující veřejnost nejvíce reagovala na druhou tezi, že se elektromobilita stane masovou záležitostí. Názory byly jak pozitivní, tak negativní. Fanoušci aut na elektřinu poukazovali na silný trend, který je podporován obřími investicemi do výzkumu a vývoje automobilek i regulatorní podporou nejvyspělejších států.

Pesimisté zase zdůrazňovali známé aktuální bolístky: vysokou cenu, potřebu dotací či řídkou síť dobíječek. Osobně jsem v této otázce spíše „elektromobilofil“ a věřím v technologický rozvoj a opakování úspěchu mobilů. Pamatuje si někdo ještě, že začátkem 90. let mobil připomínal vysílačku z 2. světové války, stál 10násobek průměrného platu, platilo se i za přijaté hovory a bez nabíjení vydržel pár desítek minut?

Každopádně se těším, jestli/až se jednou naplní vize načrtnutá Radkem Novákem: každý dům na střeše soláro, doma baterii a v garáži elektroauto.


Předchozí díly dopravní série:

Mobilita 21. století? Příležitosti nebo noční můra, záleží jen na nás. – První díl série zaměřené na dopravu

Koho cestu užíváš, toho píseň pěješ. Je čas učit se čínsky? – Druhý díl série zaměřené na dopravu

Proč Češi (ne)vládnou světu – Třetí díl série zaměřené na dopravu

Jsou chytrá auta hloupý nápad? Jak moc se bát jejich hacknutí

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)