Svazarm je zpátky. Obrana rozdělí 275 milionů na brannou výchovu lidu

Napsal/a Robert Malecký 19. května 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Ministerstvo obrany rozdělí v následujících letech 275 milionů korun na přípravu lidí k obraně státu. S návrhem novely zákona o zajišťování obrany ČR v pondělí souhlasila vláda. Příjemcem peněz by měly být mimo jiné branné spolky, otevírá se tak cesta i pro tzv. domobrany. Těm chce obrana účast ztížit prostřednictvím akreditačních komisí.

Střelecké spolky, radioamatéři, spolky zabývající se zdravovědou či sebeobranou nebo kynologové. Podobné spolky, ale třeba i církve a náboženské společnosti by mohly v budoucnu žádat o příspěvek na činnost, které v době míru připravují občany na válku.

Mezi takové spolky ovšem patří i domobrany, které chce stát naopak zakázat, nebo jim aspoň výrazně znepříjemnit život. V lednu v tomto smyslu vláda přijala návrh zákona – který teď stejně jako první zmíněnou předlohu posoudí poslanci.

Radikální jedinci se vztahem ke zbraním

Ministerstvo obrany na dotaz HlídacíPes.org uvedlo, že žadatelé o příspěvek budou muset být akreditováni u speciální ministerské komise.

„Ta bude posuzovat nejen formální stránku žádostí, ale také bezúhonnost, důvěryhodnost, odbornou, technickou a materiální způsobilost branného subjektu, dále pojetí, obsah, cíle a plán daného programu POKOS (Příprava občanů k obraně státu) či záruky řádného provedení tohoto programu,“ uvedl mluvčí ministerstva Marek Vala. Dodal, že akreditační komise si může vyžádat také stanovisko policie.

Před domobraneckými spolky dlouhodobě varuje Bezpečnostní informační služba. Ve své zprávě za rok 2018 napsala, že riziko představují zejména jednotlivci, kteří mají sklony podléhat konspiračním teoriím a mají radikální sklony. „Ve spojení s kladným vztahem a přístupem ke zbraním šlo o potenciálně rizikové jedince, jejichž chování nelze předvídat,“ tvrdí zpráva BIS.

Podle odhadů sdružují domobranecké skupiny v Česku až kolem dvou tisíc lidí. Procházejí výcvikem, cvičí střelbu, jsou prý připraveni zapojit se do obrany země tam, kde stát – podle jejich názoru – selhává. Uvnitř domobrany je ale i jádro, které volá po tvrdším hierarchickém uspořádání. I na to upozornila zpráva kontrarozvědky BIS za rok 2018.

Polovina peněz na obsluhu systému

Podle návrhu nového zákona by měl stát ročně na přípravu lidí na válku vynaložit kolem 275 milionů korun. 200 milionů by rozdělovalo přímo ministerstvo obrany, zbytek by připadl na samosprávy.

Zhruba polovina celkových nákladů by byla rozdělena mezi spolky a přibližně stejnou částku má stát obsluha celého systému.

Podle návrhu zákona jsou právě spolky, církve či náboženské společnosti vhodné k výchově občanů – mají dobře organizovanou členskou základnu a mají k dispozici i materiální a odborné zázemí. Ministerstvo připouští, že v tuto chvíli nemá žádné relevantní informace, jak jsou lidé k obraně České republiky připraveni.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)