Budova Bundestagu. Foto: Profimedia

Strůjci ozbrojeného převratu v Německu žili nenápadně. V soukromí propadali konspiracím

Napsal/a Lucie Sýkorová 17. února 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Německá kartářka a astroložka Ruth Hildegard Leidingová předpovídala na loňský a letošní rok velký převrat. Dokonce se do přípravy státního převratu loni sama zapojila – po boku knížete Heinricha Reusse XIII., který plánoval se skupinou takzvaných Říšských občanů násilné přepadení Spolkového sněmu v Berlíně. Na začátku prosince byla Leidingová mezi 25 zatčenými při velké policejní razii. Lidé v hesenském Heppenheimu o plánech a vazbách své sousedky nic netušili.

Ruth Hildegard Leidingová měla patřit mezi nejvýznamější postavy údajného plánovaného převratu, po němž chtěla organizovaná skupina takzvaných Říšských občanů a dalších konspirátorů s vazbami na Rusko převzít vládu nad Německem a nastolit nový řád. V čele měl stanout již zmíněný kníže Heinrich Reuss XIII., na jehož zámečku v Durynsku se údajně konspirační skupina scházela.

HlídacíPes.org už dříve v reportážích popsal jak Reussovo zázemí, tak případ bývalého výsadkáře Petera Wörnera, který byl jako další člen úzkého vedení skupiny zatčen v obci Fichtelberg nedaleko hranic s Českem. Ukázalo se, že dotyční vedli nenápadný život, který ostře kontrastoval s jejich divokými plány na násilný převrat. Podobný obrázek nabízí i 25tisícový Heppenheim v Hesensku, kde Ruth Hildegard Leidingová žila až do svého zatčení.

Hodná, milá, jako rodina…

Bydlela v nenápadném řadovém domku s malou předzahrádkou jen pár kroků od rekreačního jezera Bruchsee, kde za hezkého počasí tráví volný čas stovky místních lidí. Je tomu tak i o druhé únorové neděli, kdy teploty ve zdejší vinařské oblasti dosahují dvanácti stupňů. Při oslovení několika kolemjdoucích ale jméno věštkyně nikomu nic neříká. „Nevím, neznám ji. Policejní razie? O tom nic nevím,“ tvrdí seniorka na procházce.

Jen jeden z dalších pěti oslovených připouští, že o příběhu a zatčení konspirační skupiny slyšel. „Paní neznám, ale viděl jsem to v televizi. Ale je to spíš směšné, nějaká malá skupina podivínů, rozhodně to podle mě není nic, čeho bychom se měli bát,“ usmívá se kolemjdoucí čtyřicátník.

Z domu sousedícího s domkem Leidingové vychází muž ve středních letech se psem na vodítku. „Nesmím nic říkat,“ krčí nejprve jen rameny. „Je to sousedka, samozřejmě se známe, jsme tady jako rodina. Je moc hodná a milá, byl to pro nás šok, že ji zatkli. A nevíme vůbec nic, kam ji odvezli, kdy ji propustí. Ani její dcera to neví, ta tady občas bývá, ale nemá prý vůbec žádné informace. Snad se jedná o nějaký omyl policie, nechápu to,“ dodává.

Věštění z hvězd pro AfD

Vědma z Hesenska měla kromě náklonnosti k Říšským občanům blízko také k politické straně Alternativa pro Německo (AfD), jejíž část dlouhodobě inklinuje k pravicovému extremismu. V roce 2018 dokonce Leidingová zakládala místní pobočku strany v Heppenheimu. Ta byla ovšem po třech letech zrušena kvůli nesouhlasu krajského vedení s názory Leidingové, píše deník Tageszeitung.

68letá astroložka ovšem kromě toho pracovala pro bývalou poslankyni za AfD Birgit Malsack-Winkemannovou, která zasedala ve Spolkovém sněmu v letech 2017-2021. Poslankyně měla platit Leidingové jakožto své poradkyni přímo za věštění z hvězd či karet. Podle zdroje deníku Tageszeitung se jí měla ptát předem na každé důležité rozhodnutí, ale také na banality jako je například objednávka pizzy.

Birgit Malsack-Winkemannová pracovala až do svého zatčení jako soudkyně okresního soudu v Berlíně. Při plánovaném státním převratu měla mít důležitou úlohu vzhledem ke své dobré znalosti prostředí Spolkového sněmu, kam měla coby bývalá poslankyně navíc stále přístup. Podle zpráv týdeníků Zeit a Spiegel trvala na co nejrychlejší realizaci plánů na převrat. Jako sportovní střelkyně měla prý sama k dispozici nejméně dvě pistole. Po nastolení nové vlády skupina v čele s knížetem Reussem se s Malsack-Winkemannovou počítalo na post ministryně spravedlnosti.

Právě v důsledku prosincové policejní razie a odhalení plánů na násilný převrat mají být ve Spolkovém sněmu nastolena nová přísnější pravidla. Například se plánuje, že budou namátkově kontrolováni držitelé průkazů, kteří jinak nemusí procházet bezpečnostními kontrolami při vstupu do budov. Takzvaná absolventská karta, která umožňuje volný vstup do parlamentu bývalým poslancům, má být zrušena. V plánu jsou také každoroční prověrky poslanců, uvádí Die Welt.

Velké otřesy na obzoru

Birgit Malsack-Winkemannová a vědma Ruth Leidingová byly také členkami telegramového kanálu, který je podskupinou konspiračního hnutí QAnon. Upozornili na to v lednové studii výzkumníci Globální sítě pro extremismus a technologie (GNET). Obě ženy podle nich věřily, že bývalý americký prezident Trump se spojil s mimozemšťany v „Galaktické federaci“, aby vedli mezihvězdnou válku. Malsack-Winkemannová údajně lidem ve svém okolí také říkala, že je „vyvolená“, a doporučovala jim, aby si přečetli předkřesťanskou knihu Henoch, která se mimo jiné zabývá smíšenými manželstvími mimozemšťanů a lidí.

Ruth Hildegard Leidingová se živila jako věštkyně a kartářka, pořádala semináře o astrologii a ve svém nakladatelství s názvem Weisse Reihe (Bílá řada) vydávala vlastní vykládací karty i různé astrologické publikace. Nabízela také takzvaný channeling, tedy přijímání zpráv od nadpřirozených bytostí skrze médium. Na svých internetových stránkách zveřejnila své aktuální prognózy na roky 2022 až 2024. „Roky 2022-2024 jsou roky velkých otřesů, ekonomických, zdravotních i politických. Kromě toho máme konstelaci století, která naposledy existovala v roce 1914. Od příštího roku budou platit zcela jiné hodnoty,“ napsala ve své předpovědi.

Rok 1914 je jedním z letopočtů, na které se odvolávají tzv. Říšští občané. Jsou přesvědčeni, že Německá říše nadále existuje a že Spolková republika není legitimním a suverénním státem. Odmítají proto také její právní systém a státní představitele.

„Teď je zabijeme, už toho bylo dost.“

Skupina včetně Ruth Hildegard Leidingové a Birgit Malsack-Winkemannové byla zatčena 7. prosince během policejní razie, při které zasahovalo 3000 policistů na 150 místech. Policisté našli a zabavili vojenské vybavení jako zbraně, munici, meče, nože, kuše, tasery, bojové přilby a brýle pro noční vidění, a také více než 430 tisíc eur v hotovosti a kilogramy zlata a stříbra.

Podle studie Globální sítě pro extremismus a technologie (GNET) měla skupina v úmyslu vytvořit 286 ozbrojených společenství po celé zemi. Tyto útvary měly po nepřátelském převzetí moci zatýkat a dokonce popravovat představitele státu, místní politiky a novináře, včetně kancléře Olafa Scholze a ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové.

Plán zahrnoval aktivní nábor nových příslušníků německých vojenských a policejních sil, obstarávání zbraní a provádění střeleckého výcviku, aby bylo možné s malou ozbrojenou skupinou násilně vstoupit do německého Spolkového sněmu a zlikvidovat demokratický ústavní stát. Skupina předpokládala, že tyto akce povedou k celonárodní občanské válce a státnímu převratu, přičemž jeden z členů měl do telefonu prohlásit: „Teď je zabijeme, už toho bylo dost.“

Před zatčením skupiny zveřejnil jeden z podezřelých na Telegramu: „Všechno se obrátí vzhůru nohama: na lavici obžalovaných v Norimberku 2.0 se ocitnou současní státní zástupci a soudci, stejně jako vedoucí zdravotnických oddělení a jejich nadřízení.“ Tento příspěvek podle výzkumníků odkazoval na norimberský proces, který vedli spojenci proti představitelům nacistického Německa.

Představitelé zpravodajských služeb uvedli, že skupina byla původně připravena podniknout akci už v březnu a září 2022, ale dvakrát ji odložila. Bezpečnostní orgány proto byly ve stavu vysoké pohotovosti. Informace získaly na základě vyšetřování, které zahrnovalo odposlouchávání stovek telefonů, prověřování bankovních účtů a sledování kanálů na Telegramu, YouTube a Instagramu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)