Policejní razie proti strůjcům chystaného převratu v Německu, prosinec 2022. Foto: Profimedia

Kdo chystal převrat v Německu: Pučistům vzývajícím monarchii nevadili ani reptiliáni a UFO

Napsal/a Lucie Sýkorová 24. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Vyšetřování skupiny lidí kolem knížete Heinricha XIII. Reusse, kteří měli loni plánovat násilný převrat v Německu, vede i do obce Fichtelberg asi čtyřicet kilometrů od hranic s Českem. Právě tam se totiž teprve před několika měsíci přestěhoval Peter Wörner, který byl jednou z ústředních postav skupiny a stejně jako dalších 25 lidí byl zatčen v prosinci během obří policejní razie. Jak ukazuje reportáž HlídacíPes.org, pro sousedy byl Wörner hlavně nemluvný podivín.

Fichtelberg je nejvýše položeným sídlem v přírodním parku Fichtelgebirge (Smrčiny) a pramení zde hned dvě řeky – Bílý Mohan a Fichtelnaab. Oblast, která byla kdysi nejvýznamnějším centrem důlního průmyslu v Bavorsku, je dnes oblíbenou rekreační lokalitou. Bývalý výsadkář Peter Wörner se sem přistěhoval na jaře, poté, co v jeho původním domě nedaleko Bayreuthu našla policie munici, střelné zbraně a zásobníky, a Wörnera začala vyšetřovat.

Údajně byl totiž v kontaktu se skupinou, která chtěla loni v dubnu unést ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha a rovněž svrhnout německou vládu.

Vyšetřovatelé od dubna Petera Wörnera sledovali a díky tomu podle deníku Bild odhalili síť spiklenců kolem knížete Heinricha XIII. Reusse. Wörner měl opakovaně jezdit do kempů pro přežití v Durynsku, kde se nachází i Reussův lovecký zámeček Waidmannsheil. Právě tam se měli spiklenci scházet a plánovat převrat v Německu. HlídacíPes.org už dříve přinesl z Waidmannsheilu podrobnou reportáž.

S nikým se nebavil

Ve Fichtelbergu se Peter Wörner, který se v posledních letech živil jako instruktor kurzů přežití, zabydlel v patře budovy bývalé pošty. Ta se nachází na okraji obce a stále je částečně Německou poštou využívána jako depo. Když policie na začátku prosince objekt prohledávala, musela použít i autogen. V suterénu se totiž za těžkými železnými dveřmi nacházel protiletecký kryt a dvě místnosti s bateriemi. Wörner patřil mimo jiné k takzvaným prepperům, kteří se připravují na kolaps systému.

Ve vsi o Wörnerovi v podstatě nikdo nic neví. „Neznám ho vůbec, o jeho zatčení a policejní razii jsme se dozvěděli jen z televize a novin,“ krčí rameny seniorka na ulici během odpolední procházky. Podobná reakce je pak slyšet ještě několikrát. „Nic o něm nevíme, s nikým se tady nebavil,“ říkají dělníci, kteří v ulici vedle pošty prořezávají větve stromů.

O mnoho víc toho neví ani prodavač na místní benzínové pumpě: „Znal jsem ho jen od vidění, jako zákazníka. Nikdo z místních ho neznal, nechodil ani do hospody. Řekněme, že se choval velmi zdrženlivě. Všude chodil se svým psem,“ loví z paměti alespoň pár detailů.

Na Wörnerově webu, na kterém bývalý voják inzeruje kurzy přežití, si lze přečíst, že víkendové kurzy přežití se měly konat i letos na různých místech Německa a stály 239 eur, pro čtyřčlennou rodinu se dvěma dětmi pak cena vyšplhala 475 eur. Týdenní kurzy v Norsku nabízel Wörner za 799 eur bez dopravy.

Extremismus u elitních vojáků

Wörner se sám prezentoval jako osamělý bojovník a velitel loveckého komanda se zahraničním výcvikem s desítkami let zkušeností v divoké přírodě a s technikami přežití, specializující se na střední Evropu a Skandinávii. Na webu se hlásil i k tomu, že byl šest let členem elitní jednotky KSK (Komando Spezialkräfte), což je vojenské velitelství speciálních sil německé armády, které sídlí v kasárnách v Calwu v Bádensku-Württembersku. Příslušníci KSK se účastnili společných protiteroristických operací na Balkáně či na Blízkém východě.

Kolem jednotky KSK se ale v posledních letech hromadily skandály. Jak připomíná magazín Focus, v roce 2018 německý Spolkový kriminální úřad (BKA) odhalil spiknutí, na němž se podíleli vojáci KSK a jehož cílem bylo mimo jiné zavraždit prominentní německé politiky jako Claudia Rothová, Heiko Maas a Joachim Gauck a provést útoky proti přistěhovalcům žijícím v Německu. Akce měla vypuknout v den, který skupina nazvala „Den X“. V zemi se ten den měl doslova zhroutit zákon a pořádek.

Akci „Den X“ organizovala pravicově extremistická síť, kterou koordinoval voják André S. s krycím jménem „Hannibal“, který byl rovněž ve službě u KSK. Tato „Hannibalova síť“ zahrnovala elitní vojáky, záložníky a policisty po celém Německu, kteří shromažďovali zbraně a munici a zřizovali si bezpečná útočiště, upřesňuje deník Tageszeitung, který se mapováním dění kolem této sítě zabývá už od roku 2017.

Hannibalova síť podle médií na přípravě akce „Den X“ spolupracovala s pravicově extremistickou prepperskou skupinou Nordkreuz v Meklenbursku-Předním Pomořansku, která tehdy měla údajně na seznamu objednávek mimo jiné 200 vaků na mrtvoly, doplnil investigativní web Correctiv.org.

Z kasáren mizela munice i výbušniny

V roce 2020 rozhodla tehdejší ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová o rozpuštění další velitelské roty, kde došlo k několika případům pravicového extremismu. Současně byla oznámena komplexní reforma KSK a představen seznam opatření, která mají zabránit podobným situacím v budoucnu.

Nakolik jsou opatření již účinná, zůstává otázkou. Mezi zatčenými v prosinci byl vedle Petera Wörnera také například Andreas Meyer, který dosud působil jako aktivní poddůstojník KSK, uvedl deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Pravicový extremismus ale nebyl jediným problémem elitní jednotky KSK. V roce 2020 vyšlo najevo, že jeden z vojáků KSK měl na své zahradě zakopané krabice s desítkami tisíc nábojů a několika kilogramy výbušnin. V roce 2021 pak byla zveřejněna zpráva, která se zabývá chybějící municí a výbušninami ve skladech KSK.

Autoři zprávy dospěli k závěru, že pravidla a postupy pro nakládání s municí nebyly v KSK po léta dodržovány na všech úrovních. Podle zprávy odpovědné osoby například nevědí, kam zmizelo přibližně 13 tisíc nábojů a 62 kilogramů výbušnin, píše web veřejnoprávního rozhlasu MDR.

Síť bláznů, reptiliáni a síla hvězd

V úvodu zmíněná skupina kolem knížete Heinricha XIII. Reusse byla ovlivněna ideologií takzvaných říšských Němců (Reichsbürger), kteří neuznávají současnou Spolkovou republiku jako politický systém a chtějí návrat k monarchii a Německé říši.

Uvnitř skupiny existoval údajně i plán na sestavení nové německé vlády. V čele monarchie měl stanout kníže Reuss, Peter Wörner se měl stát členem vojenského velitelství. Podle zjištění médií se někteří členové skupiny rovněž hlásili k ezoterickým názorům na svět a různým konspiracím. Věřili v sílu hvězd, v galaktický boj mimozemšťanů a v to, že se jim dostane podpory z vesmíru, aby svrhli vládu, píše web t-online.de.

Peter Wörner podle všeho vedl pro skupinu střelecký výcvik na bývalé střelnici Bundeswehru nedaleko Bayreuthu a snažil se získat nové členy. V přítomnosti dalších „říšských občanů“ také údajně řekl, že už bojoval i proti reptiliánům a ztratil při tom své druhy. Po dubnové policejní prohlídce naopak tvrdil, že „nepatří do sítě těch bláznů“.

O tom, že se Wörner připravoval na zhroucení systému už minimálně několik let, svědčí i jeho další vyjádření pro média. V roce 2017 řekl v rozhovoru pro Wochenblatt: „V blízké budoucnosti nastanou zcela jiné okolnosti. To znamená, že dané podmínky a struktury se zhroutí. Může to být nemocný finanční systém nebo politický systém. Je možné, že sklouzneme k velké válce, protože se bohužel nyní vměšujeme všude, ať už dobrovolně, nebo pod určitým tlakem USA, OSN a tak dále.“

Varoval také před výpadky elektřiny kvůli přechodům na nové zdroje energií. „Ředitelé bank nám volají už dlouho a vědí, s čím se potýkáme. Mnozí z nich si už koupili malé domky ve velmi venkovských oblastech, chtějí tam žít soběstačně a potřebují od nás potřebné know-how,“ tvrdil Wörner.

Ve Fichtelbergu se však podobné konspirace neujaly. I když tu lidé o svém nemluvném sousedovi, bývalém vojákovi, prakticky nic nevěděli, nijak je nezneklidňují ani teď zveřejněné plány, které pro celou zemi chystal. „Neznám nikoho, kdo by to bral vážně a měl obavy z převratu v Německu. Všichni si myslíme, že je to jen skupina bláznů,“ říká pro HlídacíPes.org jeden z místních.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)